Spoluzakladatel sociální sítě Telegram Pavel Durov je velmi zajímavou osobností. Na rozdíl od jiných ředitelů technologických firem je v médiích vidět, i když často kontroverzně. Někomu vadí „nedostatečná cenzura“ ve veřejných kanálech na Telegramu a nespolupráce s různými úřady, někdo ho zas obviňuje za loutku Kremlu. Sám tomu však nerozumí, jelikož měl před lety s ruskými úřady problémy a kritizuje potlačování svobody projevu.
Zakladatel Telegramu Pavel Durov kritizoval Francii kvůli snaze zakázat end-to-end šifrování
Telegram se stal za poslední roky velice oblíbenou platformou nejen pro běžné chatování a volání, ale najdeme na něm hromadu veřejných kanálů, soukromých skupin nebo aplikací. Platforma se stala zneužívána kriminálníky a úřady v mnoha státech Telegram kritizují za údajnou nespolupráci. Právě proto byl vloni Durov zadržen ve Francii, kterou ještě nedávno nemohl opustit. Dnes je však již doma, což pro někoho překvapivě není Rusko, ale Dubaj.
Pavel Durov před nějakou dobou vyjádřil nepochopení výroků některých médií. Často udávají nepodložené informace, že plně spolupracuje s ruskou vládou a vydává data uživatelů. Vše popřel a poukázal na historický fakt, že měl velké problémy s tamní vládou. Tehdy byl „donucen“ prodat sociální síť VK (VKontakte), s Telegramem opustil Rusko a hledal ideální stát pro svobodný provoz této sítě. Německo to nebylo a později ho opustil, nyní nejen on, ale i celý Telegram sídlí v Dubaji.
Za poslední dny se na Telegramu objevila spousta negativních komentářů. Durov byl opět označován za ruského agenta, a to kvůli novým animovaným dárkům v Telegramu. Jedná se o trojici limitek a jednou z nich je právě rudá hvězda. Tyto dárky spadají k oslavám Dni vítězství a konce 2. světová války. Rudá hvězda je sice kontrovezní symbol, přesto nelze Rudé armádě upřít zásadní podíl na výhře nad německými nacisty. Všichni však moc dobře víme, že ta stejná armáda kradla a znásilňovala civilisty v „osvobozených“ státech…
Osobně mám s označením „osvobození“ velký problém, jelikož jeden zločinný režim nahradil druhý, a ten přinesl historicky mnohonásobně více obětí viz počet obětí Stalina.
Opět se ale musíme podívat na historii Pavla Durova. Několikrát zmínil svého dědečka Semyona Petroviche Tulyakova. Byl veteránem 2. světové války, dostal různá vyznamenání, přesto byl režimem uvězněn… Zmínil to v několika starých příspěvcích na Twitteru a VKontakte.
„Paradox: bojovali za svobodu, ale země po válce ještě půl století hnila v ponižujícím otroctví. Takže bojovali málo?
Můj dědeček bojoval po celou válku jako důstojník, byl dvakrát zraněn a poté byl bez soudu pranýřován vlastním lidem na základě udání. Lidé slaví. Před 67 lety Stalin získal od Hitlera právo potlačovat obyvatelstvo SSSR.“ – překlad příspěvků Pavla Durova

Asi vám může být jasné, jak před lety pár takových vět od Durova vyvolalo v Rusku rozruch. Byl to rok 2012 a ještě dnes k tomu lze dohledat různé články. Tehdy byl Durov ředitelem sítě VKontakte, kterou prodal a někdo tvrdí, že k tomu byl donucen. S Durovem měl problém třeba ruský boxer a tehdejší poslanec Státní dumy Nikolaj Valujev. Duma je dolní komora parlamentu Ruské federace.
„Durovovo prohlášení znesvětilo Den vítězství, takže jsem opustil VKontakte.“ – Nikolaj Valujev
Když si všechny veřejně dostupné informace kolem Durova dáme dohromady, dojdeme k závěru, že zřejmě žádnou loutkou Kremlu není. Není ani žádným propagátorem tehdejšího SSSR, jak někteří v komentářích tvrdí. Trojice nových limitovaných dárků v Telegramu mají sloužit zřejmě jako pocta vojákům bojujícím za 2. světové války proti nacistům, a to včetně těch z Rudé armády.

Operation Zero chce chyby v Telegramu pro Ruskou vládu. Nabízí až 4 miliony dolarů