Výrobce OnePlus je konečně oficiálně i na našem trhu. Není tedy žádným překvapením, že se u nás již začala prodávat novinka OnePlus Nord. Jedná se o mobil vyšší střední třídy, který se snaží zaujmout solidní výbavou za přijatelnou cenu. Nechybí mu tedy výborný procesor Snapdragon 765G na ty nejnáročnější hry, 90 Hz AMOLED displej, rychlé nabíjení a čtyři fotoaparáty.
Mobil se v době psaní této recenze prodával ve dvou variantách. Varianta 8GB/128 GB se prodávala pod hranicí 11 000 Kč. Vybavenější verze se 12 GB/256 GB pak bylo možné zakoupit za cenu lehce pod 14 000 Kč.
Obsah balení – velká pochvala
OnePlus si za prodejní krabičku odnáší velkou pochvalu, protože dle mého názoru je stylová. Zajímavý však není jen design samotné krabičky, ale pochopitelně i obsah. Výrobce musím pochválit za přiložený silikonový kryt i rychlý 30W nabíjecí adaptér. Nechybí pak ani červený nabíjecí/datový USB-C kabel, spona pro vysunutí SIM slotu, samolepky s logem výrobce a různé návody.
Originální kryty
Na test jsem obdržel také originální kryty, které si k mobilu můžete zakoupit. Nejsou tedy součástí balení. Kryty sedí přesně na míru konstrukci mobilu a spolehlivě chrání jak záda, tak i hrany mobilu. Záda všech třech krytů jsou plastová, zatímco okraje jsou z pružného silikonu.
Dostal jsem modré i černé barevné provedení, ale nadšený jsem byl především z průhledného krytu. Ten mi svým vzhledem připomínal prémiové kryty od PanzerGlassu. Na zádech je sice plast, místo tvrzeného skla, ale ten je průhledný a vynikne tak design mobilu.
Design a konstrukce – ničím originální, ale sluší mu to
OnePlus Nord je dostupný ve dvou barevných provedeních, a to v šedém (Gray Onyx) a mnou testovaném modrém (Blue Marble). Kdybych si měl mobil zakoupit, tak rozhodně bych šel do modré, protože ta dle mého názoru vypadá vážně dobře. Je jen škoda, že mobil nemá zvýšenou odolnost.
I když mobil nabízí celkem velký 6,44palcový displej, tak díky minimalizaci rámečků nejsou rozměry tak velké. Celkové rozměry činí 158,3 x 73,3 x 8,2 mm a váha se zastavila na 184 gramech, což na dnešní poměry opravdu není moc. Mobil se v ruce drží vážně skvěle, a to především díky oblým tvarům. Na ovládání jednou rukou však musíte vzhledem k velikosti displeje zapomenout.
Rámeček mobilu v mém barevném provedení se na světle hezky leskne, takže vypadá, jako kdyby byl hliníkový. Jedná se však o plast, který je kvalitní a za celou dobu testování neutrpěl škrábance či oděrky. Na jeho levé části najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti, což vidím nerad, protože na pravém boku bych je viděl raději. Tam se zas nachází posuvné tlačítko pro vypnutí/zapnutí hlasitosti. Nechybí pak pochopitelně ani zamykací tlačítko. Na horní části rámečku najdete jen zdířku mikrofonu a na spodní části pak šuplík pro dvě nanoSIM karty, mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.
Záda mobilu nevypadají nijak originálně, takže nikoho nepřekvapí, ale ani neurazí. Modrá barva se na světle hezky leskne a vypadá dobře. Na zádech tedy najdete vystupující okolí čtyř fotoaparátů, přisvětlovací LED blesk a logo výrobce. Je jen škoda, že hrany okolí fotoaparátu nejsou oblé, protože při hraní trochu řežou do ruky. Tento neduh však eliminuje přiložený silikonový kryt.
Displej – hezký OLED s 90 Hz
Čelní plochu mobilu pokrývá ochranné sklo Corning Gorilla Glass 5. To chrání 6,44palcový AMOLED displej s Full HD+ (2400 x 1080 px) rozlišením a 408 ppi. Displej má hezké syté barvy, jak by každý od AMOLED panelu očekával. Ocenit však můžete také efekt živých barev, který přizpůsobuje barvy a kontrast při sledování videí. Příkladné jsou také pozorovací úhly a viditelnost na přímém světle. Spokojený jsem byl také funkčností automatické regulace jasu.
Displej nabízí také 90 Hz obnovovací frekvenci, kterou jsem měl zapnutou neustále. To se sice trochu projeví na spotřebě baterie, ale zas prostředí je takové svižnější a příjemnější. Pokud by někdo však chtěl baterii šetřit, tak v nastavení lze zapnout běžnou 60 Hz obnovovací frekvenci.
Nad ani pod displejem nenajdete notifikační diodu, jak je v dnešní době běžné. Nechybí však funkce ambientního displeje, která zobrazí veškeré notifikace i na zhasnutém displeji. Zobrazí je však jen krátce a je velká škoda, že mobil z nepochopitelného důvodu nemá funkci Always-On, která by notifikace i s časem zobrazovala neustále.
V nastavení také pochopitelně najdete noční režim pro šetření očí při používání mobilu ve večerních hodinách. Povedený je také režim čtení, ten oceníte, pokud často čtete třeba e-knihy. Funguje tak, že displej je monochromatický (černobílý), takže je čtení daleko příjemnější. Tuto funkci sice už má i konkurence dlouho, ale OnePlus je o krok dále a tuto funkci můžete nastavit i jen do vybraných aplikací, což chválím.
Odemykání mobilu – konkurence, uč se!
OnePlus Nord nabízí čtečku otisků prstů v displeji, což většinou vidím dost nerad. Tyto čtečky stále nejsou ve většině případech úplně spolehlivé, a to především, když máte suché ruce. U tohoto mobilu jsem však byl se čtečkou spokojený a jedná se o první mobil, kde mi čtečka fungovala opravdu spolehlivě a rychle.
Jelikož se jedná o moderní mobil, tak pochopitelně nechybí funkce pro odemykání obličejem. Ta funguje také velice dobře, a to jak za dobrých, tak i špatných světelných podmínek. V mém případě jsem na displej jen poklepal, aby se displej rozsvítil a mobil se následně odemkl takřka okamžitě.
Zvuk – kam se poděl jack?
OnePlus Nord nabízí jen jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části. S jeho umístěním jsem neměl žádný problém, a to ani při hraní her. Jeho hlasitost je na velmi dobré úrovni a samotná kvalita na tom také není vůbec špatně. Reproduktor se snaží o vyvážený zvuk, ale nadprůměrný rozhodně není. Zvuk jednoduše nikoho neurazí, ale ani nenadchne.
3,5 mm audio jack konektor však budete hledat marně. Vadí to ale někomu? Budoucnost je přeci jen v bezdrátových sluchátka, která už nejsou tak drahá. Na druhou stranu je pravda, že některá konkurence v této cenové kategorii 3,5 mm jack nabízí. Pro bezdrátový poslech pak nechybí kodeky aptX/aptX HD, LDAC a AAC.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
O výkon mobilu OnePlus Nord se stará výborný procesor Qualcomm Snapdragon 765G (7 nm) s taktem: 1x 2,4 GHz + 1x 2,2 GHz + 6x 1,8 GHz. K dispozici je tedy grafický čip Adreno 620 a na test jsem dostal variantu s 12 GB RAM a 256 GB interním úložištěm (UFS 2.1). Pokud však takový výkon nepotřebujete, tak můžete ušetřit a zakoupit si variantu s 8 GB RAM a 128 GB interním úložištěm. Je škoda, že paměť není možné rozšířit paměťovou kartou.
Jelikož se jedná o opravdu výkonný procesor, tak s mobilem může být spokojený i ten nejnáročnější mobilní hráč. Během mého testování jsem nenarazil na problémy s výkonem a nahrál jsem hned několik hodin ve hře Fortnite, což je aktuálně nejnáročnější mobilní hra. Hru bylo možné hrát bez záseku či jiných problémů na maximální grafické nastavení.
Pod zadním krytem mobilu se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 115 mAh. To je na dnešní dobu standardní kapacita, která by měla zajistit výdrž na celý den. Občas se stalo, že jsem s mobilem vydržel 1,5 dne, ale to se stávalo málokdy. Pokud si tedy OnePlus Nord zakoupíte, tak budete muset počítat s průměrnou jednodenní výdrží na jedno nabití.
O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Po stránce nabíjení je na tom mobil skvěle, protože podporuje až 30W rychlé nabíjení, což některá konkurence nemá ani u jednou tak drahých mobilů. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabil za jednu hodinu a pár minut. Na bezdrátové nabíjení se již nedostalo, ale to se často nenachází ani u konkurence.
Fotoaplikace
OnePlus Nord nabízí vlastní aplikaci fotoaparátu, která vypadá dobře a snadno se ovládá. Všechny důležité režimy najdete na spodní části, kde nechybí portrét, noční režim, zpomalený pohyb, zrychlený pohyb, panorama a nechybí ani profesionální režim pro manuální nastavení parametrů.
Nad pruhem s režimy se pak nachází trojice tlačítek pro focení hlavním fotoaparátem, ultraširokoúhlý fotoaparát a 2x digitální zoom. Úplně vlevo se pak nachází tlačítko pro spuštění Google Lens, která umožňuje analyzovat a vyhledávat obsah a skenovat QR kódy. Na horní části pak tradičně nechybí nastavení blesku, přepínání 12 a 48 Mpx rozlišení, super makro režim a filtry.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
OnePlus Nord na svých zádech nese čtyři fotoaparáty. Hlavní fotoaparát je SONY IMX586 se 48 Mpx rozlišením, světelností f/1.75, optickou (OIS) a elektronickou stabilizaci (EIS). Druhá fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 119°, 8 Mpx rozlišením a světelností f/2.25. Nechybí pak ani 5 Mpx se světelností f/2.4, který se stará o hloubku ostrosti a 2 Mpx se světelností f/2.4 pro makro.
Výsledné snímky mají věrohodné barevné podání, nechybí jim detaily ani dynamický rozsah. Skvěle funguje i automatické HDR a spokojený jsem byl i s focením makra. Režim super makro však vůbec nedoporučuji používat, protože fotí 2 Mpx fotoaparátem. Kdo by dnes chtěl snímky s rozlišením 2 Mpx? Nikdo, proto je tento fotoaparát zbytečný. Špatně na tom nejsou ani snímky s nočním, režimem, i když pochopitelně za horšího světla se vytrácí detaily.
Ultraširokoúhlý fotoaparát na danou cenovou kategorii podává velice slušný výkon. Za dobrých světelných podmínek jsou snímky hezké, ale za horšího světla se detaily vytrácí, s čímž je třeba počítat. Fotoaparát nemá problémy s deformací, což chválím, ale je škoda, že rohy fotek jsou neostré.
Natáčení videí
OnePlus Nord umí natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). V nastavení si můžete také zvolit natáčení 4K videí ve filmovém poměru stran 21:9. K dispozici je pochopitelně i nižší Full HD rozlišení se 30 i 60 FPS.
Jelikož hlavní fotoaparát nabízí optickou stabilizaci obrazu (OIS), tak videa jsou krásně stabilní. Nechybí jim ani věrohodné barevné podání, jako je tomu u fotografie, ani detaily. Pochválit musím také plynulou možnost přepínání mezi hlavním a ultraširokoúhlým fotoaparátem ve Full HD. Ve 4K rozlišení však bohužel není přepínání kamer možné.
Focení selfie
Mobil v průstřelu displeje nabízí hned dvě selfie kamerky. Hlavní je SONY IMX616 se 32 Mpx rozlišením a světelností f/2.45. Druhá kamerka je ultraširokoúhlá se záběrem 105°, 8 Mpx rozlišením a světelností f/2.45.
Fotit můžete jak hlavním, tak i ultraširokoúhlým fotoaparátem. Pokud však budete chtít fotit s portrétním režimem s rozostřeným pozadím, tak budete muset používat jen hlavní fotoaparát. Ten podává dobrý výkon a myslím si, že většina lidí bude spokojena. Ultraširokoúhlá kamerka už tak kvalitní není a v obličeji se objevují neostrosti.
Operační systém
OnePlus Nord v sobě má operační systém Android 10, který je upraven nadstavbou Oxygen OS 10.5.8. Jedná se o lehkou nadstavbu, která naštěstí není přeplácaná, jako nadstavba od Samsungu a jiných výrobců. V některých ohledech se tedy podobá čistému Androidu, i když systém má své úpravy.
Systém po celou dobu testování fungoval nádherně svižně a měl aktuální bezpečnostní záplaty. Nastavit si můžete také tvar systémových ikon, barvy prvků i odstín prostředí. K dispozici je také gesto třemi prsty pro vytvoření screenshotu, ale také gesta na vypnutém displeji, která si můžete nastavit podle sebe.
Dále si myslím, že systém Android asi nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná.
Konektivita
OnePlus Nord podporuje 5G i všechna LTE pásma a používat můžete dvě SIM karty současně. Připojit se pochopitelně můžete také ke 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11 a/b/g/n/ac). Skvěle mi fungovalo také Bluetooth 5.1 s bezdrátovými sluchátky i odesíláním souborů. Užít si můžete také bezdrátové platby díky NFC. Pro navigace a mapy pak slouží GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo, Beidou a NaVIC.
Závěr – milé překvapení, ale není bez chyb
OnePlus Nord v době testování stál kolem 11 000 Kč (8GB/128GB) a 14 000 (12 GB/256GB). Neočekával jsem tedy výbavu vlajkového modelu, i když v zahraničních recenzích jsem o mobilu četl samou chválu. Během testování mobil překvapil spolehlivou a rychlou čtečkou otisků v displeji, hezkým AMOLED displejem s 90 Hz obnovovací frekvencí, rychlým 30W nabíjením a za zmínku rozhodně stojí i slušné fotoaparáty. Do budoucna se také může hodit podpora 5G sítí. Někomu se také může zalíbit posuvné tlačítko na pravém boku mobilu, kterým lze vypínat/zapínat vyzvánění.
Mobil však rozhodně není dokonalý a někomu může scházet 3,5 mm jack i slot pro paměťové karty. Vzhledem k tomu, že mobil má AMOLED displej, tak bych také očekával funkci Always-On. Je také škoda, že hrany okolí fotoaparátu nejsou oblejší, protože trochu řežou do ruky. Tento nedostatek však eliminuje přiložený silikonový kryt. Pokud tedy jste ochotni překousnout tyto nedostatky, může se jednat o skvělého parťáka pro každodenní používání.
Pozitiva:
- Hezké modré provedení
- Silikonový kryt v balení
- 30W nabíjecí adaptér a rychlé nabíjení
- Hezký displej s 90 Hz
- Spolehlivá čtečka otisků v displeji
- Svižné odemykání obličejem
- Slušné fotoaparáty
- Varianta se 12 GB RAM
- Podpora 5G
- Příznivá cena
Negativa:
- Tlačítka pro regulaci hlasitosti na levém boku mobilu
- Hrany fotoaparátů bez použití krytu trochu řežou
- Nemá funkci Always-On
- Někomu může chybět 3,5 mm jack
- Nelze použít paměťové karty