Nokia 5310 (2020) – Návrat hudebního mobilu (RECENZE)

Finská společnost HMD Global na trh nevypouští jen dotykové mobily Nokia, ale také tlačítkové mobily. Letos se na našem trhu ukázal model Nokia 5310 (2020), což je reinkarnace třináct let starého mobilu Nokia 5310 XpressMusic. Novinka je opět hudebním mobilem se dvěma reproduktory, 3.5 mm jackem pro připojením sluchátek i slotem pro paměťovou kartu. V době psaní této recenze se cena mobilu pohybovala kolem 1 300 Kč s DPH.

 

Obsah balení – jen základ

Mý vůbec smysl popisovat prodejní balení tlačítkového mobilu? Nic nadstandardního v něm nenajdete. V malé krabičce najdete tedy jen mobil, nabíječku s pevně připevněným microUSB kabelem a návody. Je celkem škoda, že se v balení nenachází ani obyčejná pecková sluchátka, která by někdo mohl využít pro příjem signálu do FM rádia.

 

 

 

Design a konstrukce – hudební tlačítka nechybí

Nokia 5310 XpressMusic byla před třinácti lety stylovým mobilem s tenoučkým tělem. Nová Nokia 5310 (2020) si od starého modelu převzala jen ovládací tlačítka po bocích v červených pruzích. Je celkem škoda, že není k dispozici třeba i modrá barva, jako tomu bylo před lety. Už se tedy nejedná o tenoučký mobil a celkové rozměry mobilu činí 123,7 × 52,4 × 13,1 mm a váží 88,2 gramů.

Nová a stará Nokia 5310

 

Mobil je celý z plastu a díky oblým tvarům se příjemně drží. Na čelní ploše najdete 2,4palcový TFT TN displej a klávesnici bez rozestupů. Někomu může absence rozestupů mezi klávesy vadit, ale já takový problém nemám. Psaní na klávesnici je příjemné a problém jsem neměl se psaním poslepu. Větší jsou klávesy hned pod displejem, tlačítka pro zvednutí i zavěšení hovorů a také středové potvrzovací tlačítko. Toto tlačítko umožňuje dobře známé zkratky do stran pro rychlý přechod do kontaktů, kalendáře a psaní nové zprávy.

Nad displejem a pod klávesnicí se nachází větší mřížky hlasitých reproduktorů. Jelikož se jedná o hudební mobil, jako 5310tka před lety, tak nesmí pochopitelně chybět ani tlačítka pro ovládání hudebního přehrávače. Na levém boku lze ovládat hlasitost hudby, ale i vyzvánění. Je tedy dobré si zamykat klávesy, aby se v kapse vyzvánění neztlumilo. Na pravém boku pak najdete tlačítka pro přeskakování skladeb či jejich pozastavení.

Na horní části mobilu se pak nachází nabíjecí konektor microUSB a 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Na zádech mobilu se pak nachází VGA fotoaparát, který poslouží spíše jen jako nouzovka. Asistuje mu také přisvětlovací LED blesk, který můžete prakticky využít jako svítilnu.

Pod zadním krytem se nachází uživatelsky vyjímatelný akumulátor Nokia BL-4UL s kapacitou 1 200 mAh. Pod ním se pak nachází dva sloty pro miniŠIM karty. Jedná se tedy o velké sloty, což může uživatel přecházející z jiného tlačítkového mobilu ocenit. Já do slotu bez problémů vložil i dvě nanoSIM karty. Nechybí ani slot pro paměťové karty.

 

 

 

Jak je na tom s hudbou a úložištěm?

Moc dobře si pamatuji na dobu, kdy spousta mých spolužáků měla hudební Nokie. Jsem tedy rád, že výrobce vzkřísil jednu z nich. Od malého tlačítkového mobilu však nelze očekávat dechberoucí reproduktor. Dva reproduktory se však snaží a jsou dostatečně hlasité. Kvalita na tom překvapivě také není vůbec špatně.

Moc místa pro hudbu v interním úložišti ale nemáte. Mobil má jen a pouze 16 MB úložiště, což je v dnešní době tak na jednu MP3 skladbu se 320 kbps. Na druhou stranu v této cenové kategorii nelze očekávat velké úložiště. Naštěstí je k dispozici slot pro paměťové karty s maximální kapacitou 32 GB.

Co ale hudební přehrávač? Ten je velice jednoduchý a nechybí mu ekvalizér, ve kterém si můžete vybrat jeden z profilů. Nechybí pak ani aplikace FM rádia. Je však velká škoda, že v balení nejsou ani obyčejná pecková sluchátka, aby je bylo možné využít pro příjem signálu k rádiu. Pokud si však seženete sluchátka, tak rádio můžete poslouchat i hlasitě v reproduktorech.

 

 

 

Prostředí systému a aplikace

Nokia 5310 (2020) nabízí jednoduchý operační systém Series 30+. Ten se nachází také ve starším modelu Nokia 3310 (2017). Jelikož se jedná o novější mobil, tak systém byl také trochu aktualizován. Stále je však zaměřený pro lidi, kteří nechtějí moc funkcí.

V menu najdete všechny užitečné aplikace, jako jsou SMS zprávy, kontakty, galerie fotek, kalkulačka, budíky, kalendář, hudební i video přehrávače. Nechybí ani poznámkový blok, správce souborů či třeba stopky.

Dostalo se i na opravdu jednoduchý internetový prohlížeč, ve kterém se bez problémů podíváte třeba na IDOS jízdní řády. Na žádné náročné webové stránky to však není. Nechybí ani aplikace Facebooku, předpověď počasí i jednoduché hry např. Snake (had) v moderní podobě. Stáhnout další aplikace lze v obchodě.

Myslím si, že člověk, který si tento model zakoupí nebude chtít využívat mnoho funkcí. Využívat však můžete především menu stisknutém tlačítka pod displejem, kde se nachází rychlé funkce např. aktivaci svítilny či zamykání kláves.

 

 

 

Výdrž a nabíjení – nabíječku takřka neuvidíte

Nokia 5310 (2020) nabízí uživatelsky vyjímatelný akumulátor, který je úplně stejný, jako u starších tlačítkových mobilů Nokia 8110 4G i Nokia 3310 (2017). Vypadá to, že výrobce tedy tento akumulátor chce nadále ve svých mobilech poskytovat, takže do budoucna můžete sehnat akumulátor náhradní, což je velké plus.

Jak je to ale s výdrží? Záleží jen na tom, jak mobil budete používat. Pokud budete uživatel, který si chce jen občas zavolat, tak budete spokojeni. Během mého používání jsem měl aktivní dvě SIM karty, občas jsem zvedl hovor a zahrál si i hada. Na nabíječku jsem tedy sáhl až po týdnu. K nabíjení pak slouží nabíjecí konektor microUSB.

 

 

 

Konektivita

Jak jsem tu již zmiňoval, tak Nokia 5310 (2020) nabízí dva miniSIM sloty. Podporu LTE pásem však od takového mobilu nečekejte. Pokud budete chtít používat mobilní internet, tak se budete muset spolehnout na starší generace sítí 3G a 2G, což na IDOS stačí. Nechybí ani Bluetooth 3.0, které jsem používal k odesílání/přijímání souborů mezi mobilem a notebookem.

 

 

 

Závěr – má smysl si ji pořídit?

Nokia 5310 (2020) je dle mého názoru vydařený model a pevně doufám, že příští rok výrobce přinese další reinkarnaci jednoho ze starých mobilů Nokia. 5310tce musím pochválit oblé tvary, vyměnitelný akumulátor, sloty pro dvě SIM karty a dva hlasité reproduktory. Třešničkou na dortu je pak týdenní výdrž na jedno nabití.

Rozhodně se však nejedná o dokonalý mobil. Je velká škoda, že se v balení nenachází ani obyčejná pecková sluchátka, aby je bylo možné využít pro příjem FM rádia. To by spousta lidí ocenila na výletech či třeba na rybách. Jako další drobný nedostatek vidím použitý plast, který se snadno poškrábe.

Komu bych Nokii 5310 (2020) doporučil? Pokud přecházíte z jiného tlačítkového mobilu a hledáte moderní tlačítkový mobil, který má jednoduché ovládání, tak se může jednat o dobrou volbu. Tento mobil si také mohou zakoupit ti, kteří chtějí malý reproduktor s dlouhou výdrží na jedno nabití. Někteří jej mohou používat také jako sekundární mobil pro práci.

 

 

Pozitiva:

  • Hezký design
  • Možnost využívat DualSIM
  • Dva hlasité reproduktory
  • Tlačítka po bocích mobilu
  • FM rádio
  • Akumulátor je možné vyměnit
  • Cena

 

Negativa:

  • V balení nejsou sluchátka pro využívání FM rádia
  • Zadní kryt se snadno poškrábe

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

3 komentář

  1. Dobrý den, píšete že “ Na levém boku lze ovládat hlasitost hudby, ale i vyzvánění. Je tedy dobré si zamykat klávesy, aby se v kapse vyzvánění neztlumilo. “ Ale bohužel i při zamknuté klávesnici si velmi jednoduše vypnete vyzvánení což je velmi nepříjemné.

    1. Dobrá poznámka, pro někoho může být zásadní…

      1. Asi bych porad nezminoval, ze chybi sluchatka.. Telefon funguje jako radio i bez nich,jako jeden z mala.. Ikdyby sluchatka v baleni byla, stejne nebudou kvalitni. Dobra sluchatka stoji od 200kc a vic. Myslim, ze kazdy doma nejaka ma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*