Facebook má na triku poměrně dost problémů se soukromím a bude muset uhradit i nějakou tu pokutu. Části jeho uživatelům se to pochopitelně nelíbí. Je ale možné z Facebooku utéct, když jej používají téměř všichni v okolí? Kde si s kamarády psát? A co takový WhatsApp? Ten bohužel Facebook také před lety koupil a je to tedy úplné stejné, jako používat Messenger…
Svůj účet na Facebooku jsem si před přibližně půl rokem deaktivoval a můj profil tedy nebyl dostupný, ale Messenger jsem využíval dál. Jelikož se mi nelíbí, že Facebook má všechny mé soukromé zprávy včetně fotek hezky uchované a v Messengeru se nachází reklama, tak jsem se konečně rozhodl jej trvale zrušit. Hlavním důvodem však bylo soukromí.
- AKTUALIZACE: Všechny služby Facebooku jsem nakonec trvale zrušil. Více v samostatném článku.
WhatsApp jsem zrušil již před lety, hned co jej Facebook koupil a jeho uživatelské prostředí totálně zprznil. Viber jsem měl dlouho také rád, ale po přečtení jeho podmínek jsem jej zrušil asi před dvěma lety. Za jejich podmínky a přítomné reklamy se však nemám právo na ně zlobit, protože se jedná přeci jen o bezplatné aplikace… U drtivé většiny služeb je lepší podmínky vůbec nečíst.
Co tedy aktuálně používám?
Pro komunikaci dlouhá léta používám bezpečnou aplikaci Threema, ale jelikož ne každý chce za ní platit jednorázovou částku, tak jsem nucen používat i Telegram. Obě aplikace jsou velice povedené a dle mého názoru rozhodně bezpečnější než paskvil od Facebooku. Stále také používám Instagram, ale také uvažuji o jeho zrušení, protože mi vadí jeho vlastnictví Facebookem, všudypřítomné sponzorované příspěvky a neustále aktivní sledování polohy a mikrofonu (po odebrání práv nefungují stories).
Threema – nejlepší kecálek?
Threema má mnoho výhod a může být zcela anonymní. Na svých webových stránkách dokonce nabízí zakoupení licence mimo Obchod Play za kryptoměny. Za bezpečnost a anonymitu však uživatel musí zaplatit, což se moc lidem nelíbí. Jedná se však o 90 Kč, což není moc a jedná se o JEDNORÁZOVOU částku.
- Stránky služby: Threema.ch
- Více zajímavých článků o Threemě
Výhody:
- Vymazlené uživatelské prostředí
- Lze jej využívat zcela anonymně (bez tel. čísla, e-mailu….)
- Kvalitní end-to-end šifrování
- Odesílání fotek v původní kvalitě
- Pravděpodobně nejkvalitnější hlasové hovory
- Bezpečnostní prvky pro zamykání aplikace, mazání zpráv ze zařízení…
- Funguje na Android, iOS a webové verzi
Telegram – když nechcete platit
Telegram je o něco známější, protože je zcela zdarma. Do služby se registrujete stejně, jak je tomu u WhatsAppu a Viberu, ale sdílení svého tel. čísla můžete ostatním uživatelům zakázat, což WhatsApp a Viber nenabízí. Přidávání skrze odkazy je velice jednoduché a povedené jsou i různé skupiny.
- Stránky služby: Telegram.org
- Odebírání novinek z tohoto webu na Telegram kanále: @infoek
Výhody:
- Jednoduché přidávání přátel – stačí jim poslat odkaz na který klepnou
- Můžete si vybrat, komu se má zobrazit tel. číslo (při registraci musíte zadat tel. číslo)
- Vyhledávání skupin
- Služba v mnoha případech odmítla vydat data uživatelů
- Má skvělou desktopovou aplikaci
- Funguje na Android, iOS, Windows i Mac
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/kocnerovy-sifrovane-zpravy-odhalily-spinu-na-nejvyssich-mistech-40292659
Threema prolomena ve skutečnosti nebyla. 😉 Přečti si tento článek a komentáře pod ním: https://infoek.cz/threema-bezpecnost-2019/