Švýcarské společnosti nám přináší kvalitní služby poskytující vyšší úroveň soukromí a v některých případech i naprostou anonymitu. Zmínit mohu třeba výbornou mobilní aplikaci Threema pro šifrovanou a zcela anonymní komunikaci ve formě zpráv, hovorů, videohovorů i audio zpráv. Ta žádné konverzace a další data neukládá ani na své servery. Má tedy skutečné end-to-end šifrování. Znát však můžete i služby od společnosti Proton AG např. ProtonMail a ProtonVPN. Jsou tyto služby skutečně bezpečné a anonymní?
Služba ProtonMail již vydala IP adresu uživatele
Již zmíněná aplikace Threema má tu výhodu, že není nutné službě sdělit tel. číslo, e-mail a generovat si anonymní ID můžete dle vlastních potřeb. Má i skutečné end-to-end šifrování, takže na serverech se nic neukládá. ProtonMail má tu nevýhodu, že zprávy jako každá jiná e-mailová služba ukládá, ale s vyšší úrovní šifrování, než je tomu u běžných e-mailových služeb. To je vše moc hezké, ale je ProtonMail anonymní?
Dlouhé roky se tvrdilo, že služby ProtonMail a ProtonVPN jsou bezpečné a zcela anonymní. Je pravdou, že šifrování mají dle odborníků na špičkové úrovni, neobsahují reklamu a pochybné analytické nástroje. Anonymní však tak úplně nejsou, protože společnost Proton AG se musí řídit zákony ve Švýcarsku. Roku 2021 čelila společnost velké kritice po vydání IP adresy francouzského aktivisty. Dle dostupných informací společnost Proton AG s francouzskou policií skutečně spolupracovat nechtěla, ale zaslala prostřednictvím Europolu žádost švýcarské policii, které IP adresa daného uživatele vydána byla.
„Proton musí dodržovat švýcarské zákony. Jakmile je spáchán trestný čin, ochrana soukromí může být pozastavena a podle švýcarských zákonů jsme povinni odpovídat na žádosti švýcarských úřadů,“ napsal na Twitter generální ředitel a zakladatel společnosti Proton AG Andy Yen
ProtonMail však při opatrném používání anonymně používat lze. Služba totiž neblokuje většinu IP adres z důvěryhodných VPN služeb a lze ji využívat i v TORu. Využít tedy lze i kombinaci VPN + TOR Browser. Když to zkrátím, tak ProtonMail musíte založit při aktivní anonymizaci skrze důvěryhodné VPN služby a vždy jej tak používat.
ProtonVPN možná anonymitu neposkytne
Dnešní VPN služby jsou využívány především kvůli anonymizaci a vyššímu soukromí při používání internetu. Důvěryhodných služeb je však jen hrstka, protože většina se musí podřídit zákonům v EU, USA, Ruska, Číny a dalším. Veškeré IP adresy uživatelů tedy ukládají a musí je v případě potřeby vydat. Některé dokonce sbírají další citlivá data z používaných zařízení a patří nedůvěryhodným společnostem.
ProtonVPN je kvalitní služba slibující anonymizaci a kvalitní šifrování. Věřím tomu, že služba nesbírá žádná citlivá data uživatelů pro cílení reklam či jiným pochybným účelům. Stále však patří společnosti Proton AG se sídlem ve Švýcarsku a musí se řídit tamními zákony. Roku 2021 údajně zákon ve Švýcarsku tamním službám logování IP adres nařídit nemohl. Je tedy jen na vás, jak moc službě budete věřit.
„Ne, podle současných švýcarských zákonů neexistuje žádný právní základ pro logování VPN,“ – odpověděl na Twitteru generální ředitel společnosti ProtonAG Andy Yen
Zdroje: Twitter, Techcruch.com, arstechnica.com, Proton.me