Je síť Threads nebezpečná? Jak ji používat bezpečně?

Společnost Meta spustila sociální síť Threads, která za pouhých 7 hodin získala více než 10 milionů uživatelů. Zatím ale není dostupná pro uživatele v EU, i když si ji neoficiální cestou mohou vyzkoušet. Jelikož Meta je známa tím, že sleduje uživatele na každém kroku, podíval jsem se nástrojem Exodus na analytické nástroje a vyžadující oprávnění aplikace. Dle očekávání jsem nijak nebyl překvapen.

Všechny aplikace od Mety jsou na tom s oprávněním a sledováním uživatele velmi špatně, a to se netýká jen Facebooku, ale i Instagramu, Messengeru a WhatsAppu. Není tedy žádným překvapením, že šílená oprávnění vyžaduje i nová aplikace Threads. Je tedy vážně zvláštní, že západní svět kritizuje TikTok za ohrožení soukromí, ale americká Meta je na tom často s oprávněními aplikací hůře.

K jakým oprávněním Threads přistupuje?

Je to vlastně dost podobné, jako u jiných aplikací od Mety. V aplikaci je analytický nástroj, nástroj pro přihlášení k účtu Instagramu, přístup k přesné poloze, přístup k podrobnějším informacím o internetovém připojení, hledání ostatních zařízení v okolí přes Bluetooth, přístup k fotoaparátům, ke kontaktům, notifikacím, k internímu úložišti mobil a externím úložištím (fotky, videa…), obsahuje možnost nahrávání audio nahrávek, využívání biometrického přihlášení, vibrace a bohužel má i přístup k informacím o zařízení, a to i k AD ID (reklamnímu ID). Sbírá tedy velice citlivá data a je dobré být na pozoru.

Je aplikace nebezpečná a jak ji používat bezpečně?

Je třeba si uvědomit, že aplikace Threads je od společnosti Meta s velice špatnou minulostí. Uživatelé ke společnosti nemají důvěru, přesto používají její služby. Musíte mít na paměti, že všechny tyto služby jsou zdarma, její provoz stojí nemalé peníze a něčím se uživit zkrátka musí. Platíte tedy svými citlivými daty, a to není jen případ Mety, ale většiny podobných služeb zdarma.

Osobně bych doporučil sociální síť Threads nepoužívat, ale většina lidí ji vypadá používat bude. Na platformě Android můžete jakoukoliv aplikaci používat i v izolaci (sandboxu). Existují k tomu různé aplikace a doporučuji k tomu svobodnou aplikaci Shelter, ve které Threads, upravené aplikace Instagramu i TikToku, LinkedIn a další používám. Sítě jsou v odděleném prostoru, takže nemají žádný přístup k jiným aplikacím a informacím.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*