Dnes můžeme číst o strojovém učení všude a zkratkou „AI“ je dnes označováno takřka vše. Prozatím bych žádný současný projekt jako „umělá inteligence“ nenazval, ale marketingově takové označení zkrátka funguje. Jsme na samotném začátku vývoje opravdové „umělé inteligence“ a můžeme sledovat, že algoritmy různých společností se neustále vylepšují. Na našem trhu můžeme znát společnost OpenAI s ChatGPT, ale co taková Čína? Ta má nejvíce patentů v oblasti AI a různé algoritmy využívá i pro tvorbu reklam na sociálních sítích a médiích. Jak je na tom projekt Mi AI od výrobce Xiaomi?
Co Mi AI v současné době umí?
Výrobce Xiaomi letos začal uvolňovat svůj systém HyperOS, který nahrazuje roky známou nadstavbu MIUI. Výrobce s novým systémem chce nabídnout úzkou propojenost svých zařízení a samozřejmě do něj pomalu nasazuje různé AI funkce. Opravdu dlouho můžeme vidět algoritmy pro odstranění osob a jiných nechtěných objektů ve fotkách. Tuto funkci měl výrobce roky před Samsungem a letos mají některé modely např. Xiaomi 14 Ultra tuto funkci výrazně vylepšenou.
- Xiaomi 14 Ultra má vylepšené AI úpravy fotek
- Jak funguje AI rozšíření vyfocených fotek v Xiaomi 14 Ultra?
U editování fotek to nekončí, ale nejvíce AI funkcí najdeme samozřejmě v domovské Číně. Tam si uživatelé mohou užívat službu Mi AI, která může dost připomínat ChatGPT nebo Microsoft Copilot. Službu jsem si vyzkoušel a byl jsem velmi mile překvapen, že často dost obstojně textovou formou odpovídá česky. Bohužel v češtině neodpoví úplně na vše, i když dotazům rozumí.
Mi AI má prostředí v současné době jen v čínštině a chybí alespoň angličtina. Během používání mi to však moc nevadilo, protože prostředí je jednoduché a přehledné. Jen mi vadí absence odkazů se zdroji, abych si informaci mohl ověřit a dočíst se více informací. Prozatím není ani úplně jasné, odkud informace čerpá a jednou mi bylo odpovězeno, že za vznikem algoritmu stojí Google. Ono by to nebylo až tak zvláštní, protože Google uvolnil některé funkci jako open-source a využít je může kdokoliv. Využívá toho ale nejspíš daleko více.
Mi AI je prozatím určena především na textové odpovědi, ale lze do ní vložit jakoukoliv fotku z vaší galérie nebo poznámku. K fotce stačí položit nějaký dotaz a během chvilky odpověď dostanete. Byl jsem překvapen, jak rychle dokáže fotku analyzovat a určit slavnou osobnost, popsat dění na fotce a dokonce s vysokou pravděpodobností detekovat, zda e-mail ze screenshotu je podvod. Celý e-mail můžete vidět v galérii níže i s porovnáním odpovědi z Copilota. Vlastně bych řekl, že v budoucnu by byla podobná funkce skvělá a mohla by být implementována přímo do některých e-mailových klientů. Méně pozorní a důvěřivý pak mohou dostat informaci, že je lepší se takovým e-mailům vyhnout.
Mohu si Mi AI vyzkoušet?
Služba Mi AI je v současné době dostupná pouze v Číně, ale jsou neoficiální indície, že by se časem mohla objevit v Evropě. Dost možná si na to roky počkáme, i když u Xiaomi člověk nikdy neví. Pokud chcete, můžete si aplikaci Mi AI vyzkoušet již dnes, ale samozřejmě spíše jen v rámci testování. Musíte si ji stáhnout v podobě instalačního APK souboru, mít mobil od Xiaomi a samozřejmě také Xiaomi účet. Bez toho aplikace nebude funkční. Nutno také zmínit, že aplikace nemusí být funkční na jakémkoliv mobilu od Xiaomi, ale na Xiaomi 14 Ultra funguje.
Po úspěšném nainstalování APK souboru se objeví na domovské obrazovce systému ikona aplikace Mi AI. Pokud tam nebude, měla by být v menu aplikací. V nastavení telefonu se objeví také nová položka „Mi AI“ pro bližší nastavení, ale té nemusíte moc věnovat pozornost, protože na našem trhu tyto funkce nefungují. Po prvotním spuštění aplikace musíte povolit souhlas s podmínkami služby a dojde k přihlášení.
- Odkazy aktualizovány dne 20. 9. 2024
- Stáhnout APK z Telegramu: Mi AI V6.127.7.2619
- Stáhnout APK z Proton Drive – heslo: infoek.cz