RECENZE: Huawei MateBook 14 (2020) AMD – kompaktní pracant na cesty

Huawei na našem trhu začíná prodávat nový notebook Huawei MateBook 14 (2020) s procesorem AMD Ryzen 7 4800H a 16 GB RAM. Ten navazuje na design předchozích MateBooků a nechybí tedy hezká hliníková konstrukce s příjemnými rozměry a váhou. Notebook se snaží zaujmout také dotykovým 2K displejem a čtečkou otisků prstů. V době psaní recenze se notebook začínal prodávat za cenu 21 999 Kč (odkaz do obchodu).

 

Co najdu v balení?

V prodejním balení k notebooku dostanete pochopitelně 65W nabíjecí adaptér, dvoumetrový USB-C kabel a různé návody.

 

Design a konstrukce – tradičně příjemné rozměry

Jelikož se jedná o 14palcový notebook, tak nechybí příjemné rozměry: 307,5 x 223,8 x 15,9 mm a váží nádherných 1,49 kg. Notebook se tedy příjemně přenášel i v menším batohu. Notebook je tradičně z hliníku a je na našem trhu dostupný v barevném provedení Space Gray. Je celkem škoda, že není dostupný třeba i ve stříbrné či tmavě modré.

Zdroje: Huawei

Hliníkové víko notebooku je v otevřeném stavu dostatečně tuhé a ovládání dotyku je díky tomu pohodlné. 14palcový displej má opravdu minimalistické rozměry, díky čemuž notebook působí moderním dojmem. Kolem displeje se nic až na logo výrobce nenachází.

Na základně notebooku se nachází čtečka otisků prstů, která je zabudovaná přímo v zapínacím/vypínacím tlačítku. Její umístění je dle mého názoru ideální a Huawei tradičně ukázal, že čtečky otisků prstů opravdu umí. Odemykání Windows je pohodlné a rychlé. Pod čtečkou pak najdeme klávesnici a touchpad, ale o tom se budu rozepisovat později.

Na levém boku notebooku se pak nachází USB-C konektor, který můžete využívat jak pro nabíjení, tak i připojení příslušenství. K dispozici je také 3,5 mm jack konektor pro připojení starších drátových sluchátek a dostalo se na klasické HDMI. Pravý bok pak nabízí dva klasické USB-A konektory (USB 3.2 Gen 1).

Na spodní části základny se nachází dva výdechy reproduktorů a také mřížka pro nasávání vzduchu do konstrukce, díky čemuž se notebook chladí. Vzduch z konstrukce pak vychází z mřížek na zadní části notebooku. Fotografové pak mohou postrádat slot pro paměťové karty, který notebook bohužel nenabízí.

 

 

 

Displej, klávesnice, webkamera a touchpad

Mnou testovaná konfigurace notebooku nabízí 14palcový IPS displej s 2K rozlišením (2160 x 1440 px), svítivostí 300 nitů, 185 PPI a poměrem stran 3:2. Displej nabízí opravdu krásné barevné podání, příkladné pozorovací úhly a pochvaloval jsem si i dotyk. Někdo by mohl říci, že dotyk na notebooku je zbytečný, ale věřte mi, že není a rychle si na něj zvyknete. Je praktické kombinovat ovládání myši, klávesnice i dotyku.

Displeji vlastně nemám moc co vytknout, protože se jednoduše povedl. Jen na poměr stran 3:2 jsem si musel první den trochu zvykat, protože jsem byl zvyklý na 16:9. Během pracovního dne si však rychle zvyknete a díky poměru 3:2 mohl výrobce minimalizovat rozměry notebooku.

  • Poměr obrazovky k tělu: 90 %
  • Kontrastní poměr: 1 500: 1
  • Úhel pohledu: 178°

Tak a podívejme se na klávesnici, která je černá a mezi klávesami jsou dostatečné rozestupy. Na snímku níže si můžete všimnout anglických popisků, které jsou jen u „novinářské“ verze. Pokud si notebook zakoupíte na našem trhu, budete mít popisky klávesnice české. Psaní na klávesnici je příjemné a tiché. Jelikož má notebooku malé rozměry, výrobce musel odstranit numerický blok, který mi osobně vůbec chybí. Nechybí mi vlastně ani žádné klávesy, protože přítomná je klávesa Fn, dvě klávesy Alt i Shift, šipky i „Fková“ řada ukrývající různé zkratky pro ovládání jasu displeje, jasu klávesnice, ovládání zvuku, mikrofonu a další. Někomu mohou chybět jen klávesy PageDown a PageUp.

Pod klávesnicí pak najdeme touchpad, který je pro práci dostatečně velký a podporuje všechna známá gesta.

A co takhle webkamera? Ta se ukrývá přímo mezi klávesami F6 a F7. Klávesu stačí jen stisknout a během okamžiku máte dostupnou webkameru. Někomu jen může vadit úhel pohledu kamery. Kamera pak dle očekávání je čistě průměrná, ale na běžné videohovory postačuje. Umí natáčet videa v HD (720p) rozlišení.

 

 

 

Kam se poděla nálepka Huawei Share?

Na starších MateBoocích bylo možné vidět nálepku Huawei Share, pod kterou se ukrývala NFC cívka. Na MateBooku 14 tuto nálepku budete hledat marně, ale přesto výrobce do konstrukce ukryl NFC cívku, která se nově nachází elegantně ukrytá v touchpadu.

A k čemu, že vlastně Huawei Share slouží? Pokud máte mobil Huawei, tak přiložením k touchpadu můžete mobil připojit k počítači a zrcadlit tak elegantně třeba dění obrazovky na mobilu. Přímo na počítači tedy můžete pohodlně chatovat v mobilních aplikacích či třeba přesouvat fotky z mobilu do počítače.

Funkci jsem testoval společně s mobilem Huawei P40 Pro a rozhodně rád bych ji viděl u více výrobců. Za funkci musím výrobce pochválit, i když je škoda, že nelze tak elegantně připojit jakákoliv Android mobil.

 

 

 

Připojení k internetu a Bluetooth

Po stránce konektivity je na tom MateBook 14 vybaven skvěle. Pochválit mu musím citlivost antén, která je na vysoké úrovni. Notebook podporuje standartní 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítě. Je však velká škoda, že výrobce zapomněl na novější Wi-Fi 6. Ty však na druhou stranu moc lidí zatím nepoužívá. Využít můžete také Bluetooth 5.0, které jsem využíval třeba právě s bezdrátovými sluchátky Huawei FreeBuds 4 i sluchátek od jiného výrobce.

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon

V útrobách notebooku se nachází osmijádrový procesor AMD Ryzen 7 4800H s maximálním taktem 4,3 GHz. Na náš trh se dostane konfigurace se 16 GB RAM DDR4 2666 MHz. K dispozici je také integrovaný grafický čip AMD Radeon Vega s pamětí 512 MB DDR4 SDRAM. Nechybí ani 512 GB SSD disk NVMe.

A jak na tom výkon v praxi je? Je třeba se zamyslet nad tím, na koho notebook míří. Nemíří na hráče her, ale jedná se o notebook, který si můžete vzít na cesty a bez problémů pracovat. Huawei však zvolil výkonný procesor a 16 GB RAM je dnes dostatečná paměť pro drtivou většinu aplikací. Během mého testování jsem bez problémů používal Photoshop 2021, Office, internetové prohlížeče a běžné aplikace. Na problémy s výkonem jsem nenarazil a pochvaloval jsem si i rychlost SSD disku.

Jak jsem již zmiňoval, tak notebook není na hry, ale nějaké ty hry si na něm zahrajete. Během testů jsem zkoušel třeba Fortnite, Detroit Become Human a Mafia: Definitivní edice. Hry bylo možné hrát bez problémů na nižší grafické nastavení.

A co chlazení? To výrobce vyřešil skvěle. Nasávání vzduchu do konstrukce probíhá ze spodní části a vychází ze zadní části základny. Horký vzduch tedy nebude při práci foukat na ruce, což je problém u některých notebooků. Ventilátory jsou během práce krásně tiché, ale když spustíte renderování videa či náročnější hru, tak ventilátory uslyšíte.

Test v Geekbench 5
Test v NovaBench
Test v CrystalDiskMark

 

 

 

Operační systém – bude možné aktualizovat na jedenáctky?

V MateBooku 14 se nachází operační systém Windows 10 Home (64bit). Jelikož brzy budou startovat aktualizace na Windows 11, tak každého jistě zajímá, zda si na tomto notebooku budete moci užít nové „jedenáctky“. Na notebooku jsem tedy spustil test kompatibility, který potvrdil, že na nový Windows budete moci bezplatně aktualizovat.

Huawei musím tradičně pochválit za to, že do systému nepředinstaloval hromadu zbytečných aplikací, jako to dělá třeba ASUS, Acer a další výrobci. Najdete v něm však užitečnou aplikaci Huawei PC Manager, což je aplikace pro sken systému, který zjistí, zda máte aktuální verze ovladačů. Ve spodní liště najdete také ikonku „M“, kde se ukrývají celkem užitečné funkce. Nechybí třeba rychlé vytvoření výřezu obrazovky, nahrávání děni obrazovky do videa, rychlé zástupce pro poznámky i kalkulačku a můžete vidět třeba naposledy zkopírovaný text.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Uvnitř notebooku se nachází akumulátor s kapacitou 56 Wh. Ten uživatelsky není možné vyjmout, jak je v dnešní době běžné. Vyměnit jej však může servis, protože do konstrukce notebooku se lze dostat spodní částí základny.

A jak na tom výdrž je?  Výrobce slibuje 10hodinovou výdrž na jedno nabití. To je odvážné číslo, které však mohu potvrdit. Pokud na notebooku nic nebudete dělat, tak skutečně vydrží až 10 hodin. Pokud však budete brouzdat po internetu, přehrávat filmy atd. vydrží kolem 4 hodin na jedno nabití. Je však dobré zdůraznit, že hodnocení výdrže je takové ošemetné. Každý totiž máme jiné běžící aplikace na pozadí, jinak nastavený jas displeje atd.

K nabíjení pak slouží moderní konektor USB-C a v balení najdete 65W nabíjecí adaptér s dvoumetrovým kabelem. Notebook se z nuly do 100% nabije za přibližně 1 hodinu a 30 minut. Nabíjení je tedy rychlé.

 

 

 

Zvuk – jack potěší

Jelikož se jedná o tenoučký notebook, tak nelze očekávat dech beroucí reproduktory. Notebook však na své spodní části nabízí dva reproduktory, které odvádí slušnou práci. Jsou dostatečně hlasité a snaží se i o náznak basů. Pro sledování filmů je zvuk dostatečný, ale nelze od tak malých reproduktorů čekat zázraky a reproduktory jsou spíše průměrné. Potěší však 3,5 mm jack konektor pro připojení starých drátových sluchátek.

 

 

 

Závěr – pracant s minimem nedostatků?

Dostávám se tedy k závěru recenze, kde rozeberu, co se mi na notebooku líbilo a nelíbilo. Vyzdvihnout musím 2K IPS displej, který je dotykový a na rozdíl od některé konkurence má dostatečně tuhé panty, takže se při používání dotyku víko nehýbe. Příkladné je také hliníkové zpracování notebooku, kompaktní rozměry a nízká váha. Notebook je tedy vhodný pro ty, co často notebook přenáší.

Pochválit pak musím tradičně klávesnici, na které se mi příjemně pracovalo, dostatečně velký touchpad a také slušnou výdrž na jedno nabití. Nesmím zapomenout ani na slušný výkon, díky dobře zvolenému procesoru a 16 GB RAM. Skvělá je i funkce Huawei Share, ale tu si bohužel užijí jen majitelé mobilů značky Huawei. V době bezdrátu jej moc lidí asi nevyužije, ale jsem rád, že výrobce nezapomněl ani na 3,5 mm jack konektor.

Abych ale jen nechválil… Asi jako největší nedostatek notebooku považuji absenci podpory Wi-Fi 6. Je pravdou, že tyto sítě tolik lidí nevyužívá, ale v tomto roce bych podporu „šestkových“ sítí chtěl. Fotografové pak jistě zapláčou, protože chybí slot pro paměťové karty.

Když to tedy shrnu, tak se jedná rozhodně o vydařený kousek. Pokud tedy hledáte pracovní notebook na cesty a jste ochotni oželet zmínění nedostatky, notebook mohu vřele doporučit.

 

 

Pozitiva:

  • 2K dotykový displej
  • Příkladné zpracování, malé rozměry a nízká váha
  • Příjemná klávesnice a velký touchpad
  • Funkce Huawei Share
  • Slušný procesor
  • Bude možná aktualizace na Windows 11
  • Slušná výdrž na jedno nabití a rychlé nabíjení
  • 3,5 mm jack konektor

 

Negativa:

  • S funkcí Huawei Share lze připojit jen Huawei mobil
  • Nepodporuje nové W-Fi 6 sítě
  • Nemá slot pro paměťové karty

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*