Huawei Mate 20 Pro – Výborný mobil, ale má i nedostatky (RECENZE)

Huawei Mate 20 Pro je v současné době jeden z nejšpičkověji vybavených mobilů na našem trhu. Výrobce si na tomto modelu dal opravdu záležet a nasadil hned několik inovací včele se čtečkou otisků prstů zabudovanou v displeji skenování obličeje, nové miniaturní paměťové karty a zaměřil se i na fotoaparát.

 

 

 

Obsah balení – Opravdu štědré

  • Huawei Mate 20 Pro
  • 40W nabíjecí adaptér
  • USB-C kabel
  • USB-C Huawei sluchátka
  • Redukce z 3,5 mm jack na USB-C
  • Spona pro vysunutí slotu s NanoSIM a NanoSD
  • Silikonový ochranný kryt
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Doposud nejhezčí Huawei?

Huawei nám už dlouhodobě ukazuje, že si na designu dává opravdu záležet, a to především u špičkových mobilů. Huawei Mate 20 Pro je dle mého názoru krásným mobilem a nabízí konstrukci v kombinaci hliníkového rámečku a skleněných zad. Celkové rozměry mobilu činí 157.8 x 72.3 x 8.6 mm a jedná se tedy o velký mobil. Díky oblým tvarům a vážně výbornému zpracování do ruky však padne skvěle a příjemně se drží. Váha se zastavila na 189 gramech, což není vzhledem k velikosti mobilu tolik. Nutno také říci, že konstrukce splňuje certifikaci IP68 a mobil odolá vodě i prachu.

 

 

Celou čelní plochu pokrývá ochranné sklo, které je na stranách zaoblené a chrání obří 6,39“ displej. Rámeček mobilu je z hliníku a jeho barva se na světle elegantně leskne. Na jeho horní části se nachází infraport pro ovládání spotřebičů, mikrofon a plastové předěly antén. Levý bok mobilu je zcela prázdný, pravý bok nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a červeně znázorněné zamykací tlačítko. Umístění tlačítek a jejich zpracování chválím. Konečně se dostávám ke spodní části rámečku, která na sobě nese mikrofon, USB-C nabíjecí konektor a miniaturní slot pro NanoSIM a NanoSD kartu. Kam se ale schoval reproduktor? Ten Huawei ukryl přímo do nabíjecího konektoru, což jsem ještě u jiného mobilu neviděl.

 

 

Záda mobilu jsou ze skla, které je na hranách zaoblené. Na test jsem dostal modrou variantu a na našem trhu se také prodává v klasické černé a zajímavé Twilight (duhové) variantě. Ve skle si také lze všimnou efektivních proužků a na první pohled nejvíce zapůsobí čtvercový modul třech fotoaparátů s dvoubarevným LED bleskem. Celý modul je chráněný sklem a do rukou nijak neškrábe. Dle mého názoru je řešení čtvercového modulu daleko lepší, než tři čočky fotoaparátů pod sebou, jak tomu bylo u Huawei P20 Pro. Záda a boky mobilu také lze chránit silikonovým krytem v balení.

Mobil v silikonovém krytu

 

 

 

 

Displej – AMOLED s opodstatněným výřezem

Huawei Mate 20 Pro disponuje 6,3“ (palce) AMOLED displejemQuadHD rozlišením (1 430 x 3 120 px) a jemností 537 PPI. Díky zaoblenému sklu může někomu připomínat některé mobily od Samsungu. Zaoblení však není tak drastické a s ovládáním displeje jsem neměl problém. AMOLED panel je vážně špičkový, barvy jsou syté a podání černé je výborné. Nechybí ani podpora HDR.

 

 

Výrobce se snažil eliminovat rámečky kolem displeje a neobešlo se to bez výřezu. Ten je poměrně masivní, ale na rozdíl od levnějších modelů má své opodstatnění. Nabízí totiž 3D skenování obličeje, reproduktor, selfie kamerku, barevnou notifikační diodku a senzor okolního světla. Automatická regulace jasu funguje výborně a s viditelností na přímém světle jsem neměl sebemenší problém. Příkladné jsou i pozorovací úhly. Výrobce také chválím, že za celou dobu testování neměla žádná z aplikací problém s výřezem, jak tomu bylo u modelů P20, P20 Lite a Nova 3.

V nastavení displeje se nachází také funkce, která umožní automatické upravování teplot barev dle okolí a barvy si lze manuálně upravit. Nechybí ani oblíbená aplikace komfortního čtení, která šetří oči během používání mobilu ve večerních hodinách. Lze také nastavit velikost písma a prvků v prostředí displeje. Funkce chytré rozlišení také nechybí a automaticky upravuje rozlišení displeje dle potřeby. Užitečná je také funkce zobrazení času, stavu nabití akumulátoru a data na zamčeném displeji (Always On). Je však škoda, že na zamčeném displeji se nezobrazují notifikace.

 

 

 

Zabezpečení – Čtečka v displeji a odemykání obličejem

Huawei Mate 20 Pro nabízí inovovanou čtečku otisků prstů, která se nenachází pod displejem a ani na zádech mobilu. Nachází se přímo v displeji, což je příjemná novinka. Nastavit lze maximálně dostačujících pět prstů a samotné nastavení je velice rychlé. První den jsem si však musel zvykat na umístění čtečky. Samotné odemykání je rychlé a spolehlivé, ale rychlosti klasických čteček se nevyrovná. Je však velmi dobrá, ale občas jsem na nějaký ten zádrhel narazil. Beru to však tak, že se jedná o novinku, kterou bude výrobce ještě ladit pomocí aktualizací.

 

Odemykání obličejem je u Matu 20 Pro konečně bezpečnější, protože se jedná o 3D skenování obličejem, jak tomu je třeba u iPhonu X. Z rychlosti odemykání jsem byl velice mile překvapen. Odemykání je spolehlivé a funguje skvěle i v noci. Lze si nastavit přímo odemknutí hned po probuzení displeje nebo ve stylu iPhonu, kdy probudíte displej a vyčkáte na odemknutí zámku.

 

 

 

Hardware a výkon – Bez kompromisů

Huawei do Matu 20 pro nasadil svůj nový procesor Huawei Kirin 980, který je vyroben 7 nm technologií. Díky tomu je podle výrobce čip o 20% výkonnější a také o 40% úspornější. Nový procesor také využívá Cortex-A76 a nový grafický čip Mali-G76. O výkon se dále stará 6 GB porce paměti RAM a k dispozici je i 128 GB interní úložiště.

Test v Androbench a GeekBench
Test AnTuTu Benchmark

 

A co paměťové karty?

Huawei se rozhodl inovovat i v tomto segmentu a slot pro klasické MicroSD karty nehledejte. Výrobce představil tedy vlastní miniaturní NM karty (NanoSD) a paměť tedy lze rozšířit pouze touto kartou o maximální kapacitě 256 GB. Karta má totožné rozměry, jak NanoSIM. Jedná se o dobrý krok? Těžko říci, ale pokud někdy v budoucnu budete chtít využívat NM kartu na mobilu jiné značky, tak budete mít smůlu, protože konkurence nabízí zavedený standard MicroSD. Huawei by tedy nějak musel přinutit i konkurenci, aby používala nové karty, ale to se mu pravděpodobně nikdy nepodaří. Nutno také říci, že NanoSD karta není současní balení a v případě zájmu si ji budete muset dokoupit. V době testování se na našich e-shopech prodávala 128 GB NM karta.

 

Jak je to tedy reálně s výkonem? 

Výkonu má tento model opravdu na rozdávání a hraní na maximální možné grafické detaily her PayDay Crime War, PUBG Mobile, Fortnite a dalších titulů bylo bez sebemenších problémů. Mobil je tedy vhodný i pro ty nejnáročnější hráče mobilních her.

 

 

 

Fotoaparáty – Nejlepší fotomobil?

Huawei Mate 20 Pro na zádech nabízí tři fotoaparáty s dvoubarevným LED bleskem. Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 40 Mpx a světelnost objektivu f/1.8. Další čočka je širokoúhlá a disponuje rozlišením 8 Mpx, světelností f/2.4 a optickou stabilizací obrazu. Třetí čočka má rozlišení 20 Mpx, světelností f/2.4 a vypomáhá ji elektronická stabilizace obrazu.

 

 

Fotoaplikace

V mobilu se nachází tradiční fotoaplikace, která nabízí všechny potřebné funkce. Funkce lze přepínat tahem prstu nad spouští a nechybí portrétní režim, noční režim, režim clona a Pro režim pro manuální nastavení ISO, vyvážení bílé a další nastavení. Horní část aplikace nabízí úplně vlevo ikonku ukrývající zajímavé funkce. Jedná se o čtečku QR kódů, překládání textu namířením fotoaparátu, vyhledání předmětu na Amazonu (v ČR nepoužitelné) a nakonec rozpoznávání předmětů pomocí umělé inteligence od Microsoftu. Nechybí ani nastavení blesku, barev a živé fotografie. Pod ikonkou znázorňující nastavení se nachází možnost zapnutí/vypnutí umělé inteligence.

 

 

Snímky za zadních fotoaparátů

Maximálním rozlišením 40 Mpx lze fotit v poměru stran 4:3 a nelze využívat zoom. 10 Mpx rozlišení nabízí 3x bezztrátový zoom a poměr strany 4:3. Fotit lze i s 5x zoomem, ale u toho dochází ke ztrátám kvality. Fotky jsou však překvapivě i tak použitelné a 5x zoom není v případě Matu 20 Pro vůbec na škodu. Pokud chcete roztažené fotky, tak lze využít rozlišení 6 Mpx s poměrem 18,8:9. Dojde však k výrazné ztrátě kvality a je velká škoda, že výrobce neumožnil focení v poměru stran 16:9. Snímky také lze pořizovat v surovém formátu RAW.

Kvalita snímků je na tom výborně a fotky jsou o něco lepší, než u modelu P20 Pro. Fotkám nechybí ostrost a díky podpoře extrémního makra lze pořizovat krásně ostré snímky i na vzdálenost 2,5 centimetrů od objektivu. Barvy snímků jsou přirozené a nemám jim co vytknout, ale pomoc umělé inteligence doporučuji mít vypnutou a nepoužívat ji. Díky agresivnímu post-processingu umělé inteligence jsou barvy často nepřirozené a opravdu silně přepálené.

 

Videa ze zadních fotoaparátů

Videa lze zadními fotoaparáty pořizovat v maximálním rozlišení 4K (UHD) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Je celkem škoda, že k dispozici není 4K se 60 FPS. Potěší ale videa s rozlišením FullHD se 60 FPS, FullHD+ s poměrem stran 18:9 a 30 FPS či FullHD+ se 30 FPS a poměrem stran 21:9. Lze si také vybrat mezi starším kodem H.264 a novějším H.265.

I během pořizování videa lze fotit, využívat různé filtry a mnou nenáviděný režim zkrášlení. Nechybí ani využívání 0,6x, 1x, 3x a 5x zoomu. Bohužel při používání zoomu jsem se často setkával s neostrostí a fotoaparát odmítal často ostřit, ale tento problém snad výrobce doladí aktualizací. Videa jsou jinak na velice dobré úrovni a nechybí jim ostrost, dobré barvy a především velice dobrá stabilizace.

 

 

Focení „selfíček“

Ve výřezu displeje se nachází 24 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.0. V maximálním rozlišení lze fotit v poměru stran 4:3 a k dispozici je i poměr stran 18:9 s 16 Mpx rozlišením. I při focení selfie lze využívat HDR s pomocí umělé inteligence, režim zkrášlení, portrét a také zajímavé efekty. Videa lze přední kamerkou pořizovat v rozlišení FullHD+ s 30 FPS a poměrem 18:9 a klasickým FullHD se 30 FPS. Myslím si, že každý „Selfíčkář“ bude s kvalitou snímků spokojený.

 

 

 

Operační systém – Problém s notifikacemi nebyl opraven

Huawei Mate 20 Pro má nejnovější operační systém Android 9.0 Pie s říjnovou bezpečnostní záplatou. Systém je upravený novou verzí tradiční nadstavby EMUI 9.0. Nový Android umožňuje ovládat prostředí pomocí klasické trojici tlačítek v displeji, pomocí gest (panel s tlačítky bude odstraněn) či navigačním tlačítkem. Zkoušel jsem všechny možnosti a nejvíce mi vyhovuje starý způsob ovládání s panelem tlačítek.

 

V novém systému se také nachází nová kolonka Digitální zůstatek, která se nachází v nastavení telefonu. Můžete tak sledovat čas trávený na mobilu a jaké aplikace nejvíce používáte. Nechybí ani důležitá aplikace Inteligentní ovladač, která umožňuje ovládání domácích spotřebičů včetně TV pomocí infraportu na horní části mobilu. Pochválit výrobce musím také za možnost instalaci dalších motivů, povedený správce souborů a také užitečnou aplikaci Správce telefonu, která nabízí různé režimy úspory, čištění systému, blokování nežádoucích tel. čísel a další funkce.

Celý systém je nádherně svižný a za celou dobu testování se nestalo, že bych zaznamenal zamrznutí aplikace, pády či samovolné restarty systému. Je tedy spolehlivý, ale rozhodně ne dokonalý. Má opravdu závažný problém a tím jsou téměř nefunkční notifikace (upozornění z aplikací). Je vážně zajímavé, že tento problém se vyskytuje u všech letošních modelů od Huawei a výrobce nijak nezapracoval na opravě. Notifikace z Messengeru občas fungují bez problémů, ale během denního používání jsem občas zaznamenal opravdu velké opoždění příchozích zpráv a to 2-45 minut. Notifikace z aplikací Threema, Outlook, K9 (E-mailový klient), Telegram nebo upozornění na nové zprávy z aplikace Letgo nefungují téměř vůbec. Aplikace jsem tedy musel neustále ručně otevírat, abych zkontrolovat příchozí zprávy.

Problém jsem se pokoušel řešit tak, že jsem zakázal veškeré úsporné režimy a mnou používaným aplikacím udělil maximální prioritu příchozích notifikací, ale vůbec to nepomohlo. Zkoušel jsem i několikrát mobil obnovit do továrního nastavení, ale problém přetrvával i na opravdu rychlém Wi-Fi připojení.

U notifikací ještě zůstanu a zmínit musím další problém a tím je zamykací obrazovka. U každého mobilu si vždy nastavím, aby se mi notifikace ukázala na zamykací obrazovce, ale aby byla vidět pouze ikonka a název aplikace bez textu zprávy. Bohužel u Matu 20 Pro jsem celkem často narážel na problém, že stačilo probudit displej a celý obsah zprávy se zobrazil. Zobrazení notifikací na zamčené obrazovce jsem tedy z bezpečnostních důvodů musel zakázat úplně…

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Neuvěřitelně rychlé nabíjení

Huawei Mate 20 Pro nabízí uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 200 mAh, což je rozhodně nadprůměrná hodnota. Výrobce se u všech letošních modelů zaměřil na úsporu, a proto možná nastal problém s notifikacemi… Výdrž je sice dobrá, ale rozhodně není nijak nadprůměrná, jak sám výrobce tvrdí. Jelikož jsem hodně náročným uživatelem, tak se mi mobil povedlo za jeden den vybít. Záleží však jen na tom, jak budete mobil používat a často mobil vydržel celý jeden den a dalších 5 hodin. Dva dny nejsou nereálné a je dost možné, že výrobce se na optimalizaci výdrže ještě zaměří v aktualizacích.

Huawei Mate 20 Pro je králem nabíjení a nabízí oboustranný nabíjecí konektor USB-C a přímo v balení je i rychlý 40W nabíjecí adaptér. Adaptér je sice rozměrnější, ale rychlost nabíjení je neskutečná a doposud jsem nic takového u jiného mobilu neviděl. Mohu potvrdit, že výrobce nelhal a akumulátor se z nuly na 70% skutečně nabije za 30 minut. Z nuly do 100% se nabije přibližně za jednu hodinu.

 

Čínským výrobcům je často vytýkaná absence bezdrátového nabíjení. Osobně nejsem zrovna fanoušek bezdrátového nabíjení a upřednostňuji bleskové nabíjení s USB-C. Pokud však vyžadujete bezdrátové nabíjení, tak s Huawei Mate 20 Pro budete spokojeni. Podporuje 15W rychlé bezdrátové nabíjení, a i sem přinesl výrobce něco unikátního. Ano, mluvím o reverzním bezdrátovém nabíjení. Funguje to tak, že z mobilu vytvoříte bezdrátovou nabíječku.

Reverzní nabíjení

 

 

 

Konektivita – DualSIM a NFC

Huawei Mate 20 Pro nabízí plnou podporu všech 4G/LTE a dalších mobilních sítí. Připojit se k internetu lze skrze 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítě (WiFi 802.11 a/b/g/n/ac), vytvářet hotspot či využívat Wi-Fi Direct. NFC pro bezkontaktní placení také nechybí. Potěší Bluetooth 5.0, které jsem denně využíval s bezdrátovými sluchátky Sennheiser CX 6.00BT a infraport pro ovládání domácích spotřebičů. Pochválit musím výbornou citlivost antén.

Jak je to s DualSIMem? Na spodní části mobilu se nachází malý slot pro dvě NanoSIM karty a oba sloty podporují LTE. Můžete si tedy zvolit, jestli chcete využívat dvě NanoSIM karty nebo jednu NanoSIM kartu a NanoSD (NM kartu od Huawei) paměťovou kartu.

 

 

 

Zvuk – Reproduktor v USB-C

Huawei Mate 20 Pro nabízí dva stereo reproduktory, a to ve výřezu displeje a druhý se netradičně nachází v nabíjecím USB-C konektoru. Reproduktory na tom nejsou vůbec špatně, ale díky umístění má spodní reproduktor dle mých očekávání své limity. Kvalita je na dobré úrovni a snaží se o náznak basů, ale mohl být hlasitější.

Huawei stejně jak drtivá většina konkurence odstranil 3,5 mm audio jack konektor a stará sluchátka budete muset připojovat skrze redukci dodávanou v balení. Tu jsem využíval se svými dražšími sluchátky SONY a nezaznamenal jsem žádné problémy. V balení se také nachází tradiční pecková sluchátka od Huawei, která mi v uších nesedí vůbec a jejich kvalita nijak neoslní. Znám ve svém okolí ale dost uživatelů, kteří si tato sluchátka pochvalují.

 

 

 

 

Závěr – Má jen malé nedostatky

Líbí se mi, že po nějaké době jsem dostal do ruky inovativní mobil. Rozhodně potěší čtečka otisků v displeji, kterou má jen hrstka mobilů. Odemykání obličejem funguje skvěle a je daleko bezpečnější než u většiny Androidích mobilů. Obrovskou pochvalu si výrobce odnáší za neuvěřitelně rychlé nabíjení a 40W nabíječku přímo v balení. Apple ke svým často i dražším iPhonům rychlé nabíječky vůbec nepřibaluje a uživatel si je musí samostatně dokoupit. Další inovací je reverzní nabíjení, které bych osobně asi moc nevyužil, ale je to zajímavé a jistě se najdou tací, kteří tuto funkci využijí.

Nyní s chválou končím a používání mobilu mi opravdu znepříjemňují problémy s notifikacemi. Je celkem zvláštní, že redakce tento problém v recenzích nezmiňují, protože tento problém má velká část uživatelů mobilů Huawei i v mém okolí. Rozhodně se tedy nejedná o vadu mnou testovaného kusu a výrobce by měl na opravě urychleně začít pracovat. U levného mobilu bych téměř nefunkční notifikace dokázal překousnout, ale u vlajkového modelu nikoliv. Výdrž na jedno nabití by také mohla být vzhledem k vysoké kapacitě lepší. Oba tyto problémy by opravila aktualizace, ale notifikace za celý rok Huawei neopravil a už ani nedoufám, že se oprav dočkám.

 

 

 

Cena a dostupnost

Na našem trhu se Huawei Mate 20 Pro prodává v modré, černé a duhové variantě. Cena na našich e-shopech byla v době mého testování kolem 25 000 Kč. To je opravdu dost a mohla by být o něco nižší, ale na druhou stranu se jedná o výborně vybavený model nabízející již zmíněné inovace.

Co se paměťových karet NM (NanoSD) týče, tak na našich e-shopech se zatím prodává jen jedna 128 GB. Zatím ji prodává pouze CZC.cz za cenu kolem 2 200 Kč. To je celkem dost na paměťovou kartu, protože nabízí „jen“ přenosovou rychlost 90 MB/s. Klasické 128 GB MicroSD karty s rychlostí 100 MB/s se aktuálně prodávají za 990 Kč.

 

 

Co se mi líbí?

  • Hezký design a kvalitní zpracování
  • Výborný fotoaparát
  • Výborný displej
  • Čtečka otisků prstů v displeji
  • 3D skenování obličeje
  • Neuvěřitelně rychlé nabíjení
  • Bezdrátové nabíjení
  • Možnost nabíjet bezdrátově druhý mobily

 

Co se mi nelíbí?

  • Velké problémy s notifikacemi
  • Zbytečné předinstalované aplikace
  • Reproduktor mohl být lepší
  • Vyšší cena

 

4 thoughts on “Huawei Mate 20 Pro – Výborný mobil, ale má i nedostatky (RECENZE)

  1. Recenze celkem ujde ale máte chybu v rozlišení displeje. Displej není v rozlišení : 6,3“ AMOLED displej s QuadHD rozlišením (120 x 1 440 px) a jemností 538 PPI, ale má rozlišení : OLED displej s 2K rozlišením ( 1 430 X 3 120 px ) a jemností 537 PPI (44704 bodů/cm2).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top