Honor 20 – Nejdostupnější mobil pro nejnáročnější hry? (RECENZE)

Společnost Honor nám letos přinesla trojici „20tkových“ modelů. Jedná se o nejlevnější Honor 20 Lite, Honor 20 a nejdražší vlajkový model Honor 20 Pro. V této recenzi jsem se podíval na prostřední model, který se v době testování prodával za velmi lákavou cenu, a to lehce pod hranicí 8 000 Kč (v akcích). Za tuto cenu se snaží nabídnout velký displej s úhlopříčkou 6,26“, špičkový procesor Kirin 980 a čtveřici fotoaparátů na zádech.

 

 

 

Obsah balení – žádný nadstandard

V klasické krabičce se nenachází nic nadstandardního a najdete tedy jen Honor 20, nabíjecí adaptér a také USB-C nabíjecí/datový kabel. Pochopitelně výrobce nezapomněl ani na sponu pro vysunutí slotu pro nanoSIM, redukci z USB-C na 3,5 mm jack a návody. Je celkem škoda, že výrobce nepřidal do balení také alespoň ochranný silikonový kryt.

 

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro Honor 20 zakoupit.

 

 

Design a konstrukce – lesklý krasavec

Design Honoru 20 již není žádným unikátem, protože si jej od něj vypůjčil mobil Huawei Nova 5T. Honor je však cenově dostupnější a i na našem trhu se prodává v mnou testovaném safírově modrém (Saphire Blue) provedení. Pro konzervativce je pak k dispozici půlnoční černá varianta (Midnight Black).

 

Celkové rozměry mobilu činí 154,25 x 73,97 x 7,87 mm a váha se zastavila na hezkých 174 gramech. Mobil do ruky padne skvěle, a to především díky oblým rohům. Dlouhé hraní je tedy příjemné a problém jsem neměl ani se psaním jednou rukou, ale s tím mohou mít menší ruce problémy.

Čelní plochu okupuje bezrámečkový displej s úhlopříčkou 6,26palce. Výrobce udává, že displej zabírá 91,7% celé čelní plochy, což mohu potvrdit a minimalizace se mu vážně povedla. Jsem také moc rád, že krásný design nekazí žádný ohyzdní výřez, ale najdete jen snesitelný průstřel selfie kamerka na levé horní části. Nad displejem se pak nachází mřížka reproduktoru, kde je umístěna také notifikační dioda. Je škoda, že notifikace diody je možné kvůli umístění přehlédnout. To je však daň za moderní minimalistické rámečky.

 

Rám mobilu je z hliníku a v mnou testovaném modrém provedení vypadá vážně působivě, protože jeho povrch je lesklý. Horní část mobilu na sobě nese mikrofon a proximity senzor pro automatickou regulaci jasu displeje. Spodní část pak tradičně nabízí mikrofon, nabíjecí konektor USB-C a dobře umístěnou mřížku hlasitého reproduktoru.

Levý bok mobilu v sobě ukrývá slot pro dvě nanoSIM karty a na pravém boku pak najdete tlačítka pro regulaci hlasitosti a také zamykací tlačítko. Umístění všech tlačítek je příkladné a jejich zpracování chválím. V zamykacím tlačítku se nachází také čtečka otisků prstů, což je netradiční umístění, ale je neskutečně praktické a přidává tak dobré ergonomii.

Na zádech se nachází 2.5D sklo, které v modrém provedení vypadá nádherně a na světle vytváří zajímavé odlesky. Krásu trošku kazí vystupující modul fotoaparátů je škoda, že je výrobce více nezapustil do těla mobilu. Všimnout si lze také čtvrté malé čočky, ale ta se nachází hezky pod sklem. Vzhledem k tomu, že záda jsou skleněná, zakoupil bych si raději silikonový kryt. Je tedy škoda, že jej výrobce neumístil do balení.

 

 

 

Displej – hezká podívaná bez výřezu

Honor 20 je přesně tím mobilem, který ocení milovníci moderních displejů s minimalizací rámečků. Zabírá 91,7“ čelní plochy a velikost úhlopříčky činí 6,26″ (palce), což v této cenové relaci není úplně běžné. Potěší také již nalepou ochrannou fólii již z továrny, kterou v případě potřeby lze bez problémů odlepit.

 

Nasazen byl IPS panel a s barevným podáním jsem byl hodně spokojený. Barvy je možné také manuálně měnit dle potřeby v nastavení. Milým překvapením je také úroveň maximálního jasu a viditelnost na přímém světle je tedy na dobré úrovni. Příkladné jsou i pozorovací úhly displeje a zapomenout nesmím ani na senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu.

V nastavení najdete také komfortní režim, který je možné nastavit tak, aby teplotu barev měnil automaticky ve zvoleném časovém rozmezí. K dispozici je i možnost měnit velikost textu a prvků v prostředí a nechybí ani zjednodušený režim prostředí.

 

 

 

Odemykání mobilu – ultra rychlá čtečka

Honor 20 nabízí odemykání pomocí otisků prstů, ale také obličejem. Zajímavá je však čtečka otisků, která se nachází na pravém boku mobilu, a to přímo v zamykacím tlačítku. Umístění je dle mého názoru ideální a během používání jsem mobil odemykal především pravým palcem, ale také levým ukazováčkem.

 

Je také dobré, že tlačítko není třeba vůbec stisknout, ale jen prst lehce přiložit a mobil se takřka okamžitě odemkne. Odemykání je tedy neuvěřitelně rychlé a spolehlivé, což oceníte i u ověřování bezkontaktních plateb.

Odemykání mobilu obličejem funguje obstojně, a to i za horších světelných podmínek. Rychlosti čtečky otisků se však nevyrovná a používal jsem jej jen v ojedinělých situacích. Za vyzkoušení však rozhodně stojí.

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití – Fortnite na plné grafické nastavení?

O výkon Honoru 20 se stará osmijádrový procesor HiSilicon Kirin 980 s taktováním: 2x 2,6 GHz + 2 x 1,92 GHz + 4 x 1,8 GHz. Zvolený procesor se nachází dokonce i u vlajkových mobilů, takže papírově to vypadá na opravdu nabušený výkon. K dispozici je i velice slušná porce 6 GB RAM a 128 GB interní úložiště. Slot pro paměťovou kartu však nikde nenajdete…

Výsledky testů AnTuTu Benchmark, GeekBench 5 a AndroBench

 

Od mobilu za cenu lehce pod 9 000 Kč (bez akce) bych neočekával úchvatný výkon, ale Honor 20 velice mile překvapil a dovolím si říci, že potěší i ty nejnáročnější mobilní hráče. Díky výborné optimalizaci systému, výbornému procesoru Kirin 980 a grafickému čipu Mali-G76 je možné hrát Fortnite na maximální možné grafické nastavení. To se jen tak nevidí, protože se jedná o doposud nejnáročnější mobilní hru. Pravděpodobně se tedy jedná o nejdostupnější mobil pro hraní Fortnite na maximální nastavení.

 

O výdrž se pak postará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3 750 mAh. Běžně jsem s mobilem vydržel 1,5 dne, ale dva dny nejsou žádným problém. Jednalo se však o běžné pracovní dny a se hraním Fortnite na maximální jas displeje procenta nabití mizí pochopitelně rychleji.

O nabíjení se stará oboustranný konektor USB-C a v balení se nachází nabíjecí 22,5W adaptér. Z úplného vybití do 50% se nabije za přibližně 30 minut. Do plného stavu je akumulátor schopen se nabít za přibližně 1 hodinu a 30 minut. Rychlost je tady také velmi dobrá.

 

 

 

Fotoaplikace

V prostředí se nachází tradiční aplikace fotoaparátu. Všechny důležité režimy se nachází na spodní části, kde se nachází focení portrétu s rozostřeným pozadím, vydařený noční režim a objektiv AR (efekty na obličej).

 

V kolonce „Další“ pak najdete Pro režim s manuálním nastavením, malování světlem, panorama, super makro, různé filtry i nastavení HDR. Na horní části pak najdete nastavení blesku, pomoci umělé inteligence (AI) a ikonku pro nastavení. Vpravo uprostřed se nachází kulaté tlačítko pro 2x zoom a přepnutí na ultraširokoúhlou čočku.

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Nedávno jsem zveřejnil recenzi dražšího modelu Huawei Nova 5T, což je dražší kopie Honoru 20. Oba modely tedy mají totožnou výbavu fotoaparátů. Na zádech mobilu se nachází arzenál čtyřech fotoaparátů. Hlavní snímač disponuje rozlišením 48 Mpx se světelností f/1.8 a druhá čočka je ultraširokoúhlá a nabízí 16 Mpx rozlišení se světelností f/2.2. Poslední dvě čočky nabízí 2 Mpx rozlišení se světelností f/2.4 a údajně se starají o ostrost a kontrast.

 

Vzhledem k ceně bych opravdu nečekal zázraky, ale s fotoaparáty můžete pořídit opravdu hezké snímky a výborně funguje i automatické HDR. Optika si skvěle poradí s protisvětlem a za dobrých světelných podmínek nechybí věrohodné barevné podání a také ostrost. Za špatného světla je digitální šum na nízké úrovni, což je jen dobře, ale snímky začínají postrádat detaily.

Jelikož jsem měl Honor 20 a Huawei Nova 5T možnost porovnat, tak mohu potvrdit, že fotoaparáty odvádí vesměs stejné výsledky. Jen Honor 20 uměl o fous lépe spolupracovat s nočním režimem a Nova 5T rychleji zaostřila objekt při focení makra. Je ale také dost možné, že tyto zanedbatelné rozdíly se týkají jen mnou testovaných vzorků.

 

 

Natáčení videí

Je škoda, že ani jeden z fotoaparátů nedisponuje optickou stabilizací obrazu (OIS). Při natáčení videí tedy slouží elektronická stabilizace, která se však snaží a vzhledem k ceně se jedná o hezká videa s hezkým barevným podáním a ostrosti. Výtky jsem neměl ani k pořízenému zvuku a během natáčení lze i fotit. Pořizovat videa lze v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Osobně však upřednostňuji FullHD se 30 FPS, protože je dle mého názoru dostatečné, lépe stabilizované a zabírá méně místa v úložišti. Přepínat se lze mezi kodeky H.264 a H.265.

 

 

Focení selfie

V průstřelu displeje se nachází selfie kamerka se 32 Mpx rozlišením a světelností f/2.0. Video lze přední kamerou pořizovat ve FullHD rozlišení se 30 snímky za vteřinu a k dispozici jsou i různé zkrášlovací režimy. Ve fotoaplikaci se nachází i AR objektivy, ale ty využijí spíše děti. Kvalita snímků ze selfie kamerky je na výborné úrovni a skvěle si poradí s protisvětlem a funguje i automatické HDR. Snímky uspokojí i náročnějšího uživatele.

 

 

 

Operační systém – Aktualizace na Android 10

V době testování měl Honor 20 operační systém Android 9.0 Pie s nadstavbou Magic UI 2.1. V těchto dnech však pomalu vychází aktualizace na všechny „dvacítkové“ Honory, která přináší nové prostředí Magic UI 3 se systémem Android 10.

 

Prostředí fungovalo po celou dobu testování nádherně svižně a spolehlivě. Výborně fungují notifikace i připojení k VPN. Výrobce si odnáší velkou pochvalu za možnost odinstalování aplikací Facebooku a mnoho výrobců by si mělo vzít od Honoru příklad. V nastavení si také můžete vybrat, zda chcete mít všechny ikony aplikací na úvodních obrazovkách, anebo i menu aplikací.

K dispozici je i zjednodušený režim, který ocení uživatelé s horším zrakem. Nové prostředí Magic UI 3 postavené na Androidu 10 pak nabídne vyšší rychlost, výborný tmavý režim v celém prostředí a líbivější prvky.

 

 

 

Konektivita – nic mu nechybí?

Honor 20 nabízí slot pro dvě nanoSIM karty s podporou všech LTE pásem. Je však škoda, že do slotu není možné vložit paměťovou kartu… Připojit se můžete také ke 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítím (802.11b/g/n/ac), dobře mi fungoval i Wi-Fi hotspot a chválím i za Bluetooth 5.0.

Pokud chcete mobilem platit bezkontaktně, tak díky NFC nebudete mít problém. Během mého testování jsem zkoušel platby skrze Google Pay s Air Bankou a každá platba proběhla takřka okamžitě. Pro navigace a mapy pak dobře poslouží technologie GPS, A-GPS, Galileo, GLONASS, Beidou a QZSS.

 

 

 

Závěr – nejdostupnější “herní” stroj?

Honor 20 je velice povedeným zařízením, který v modrém provedení vypadá opravdu působivě. Ještě působivější je jeho krásný 6,26“ IPS displej, nekompromisní výkon s výborným procesorem Kirin 980 a svižným systémem Android. Třešničkou na dortu je pak výborný čtečka otisků prstů na boku mobilu.

V době testování se cena Honoru 20 pohybovala lehce pod hranicí 8 000 Kč s DPH v různých akcích. Jinak se však prodává lehce pod 9 000 Kč. V této cenové kategorii většinou nelze čekat zázraky, ale díky již zmíněnému procesoru je možné hrát ty nejnáročnější mobilní hry na maximální grafické nastavení, což rozhodně není běžné. Pravděpodobně se jedná o nejdostupnější mobil pro hraní Fortnite na maximální detaily a skvělou výdrží na jedno nabití.

Někomu však může vadit podoba s novějším, ale zato dražším mobilem Huawei Nova 5T a krásný design krapet kazí vystupující čočky zadních fotoaparátů. Vzhledem ke skleněným zádům bych také raději zakoupil ochranný kryt. Je také škoda, že mobilu chybí slot pro paměťové karty a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek.

Pokud jste ochotni překousnout všechny zmíněné nedostatky, tak Honor 20 mohu jen doporučit. Pevně doufám, že výrobce i v příštím roce ukáže cenově dostupný mobil s procesorem vlajkového modelu.

 

Co se mi líbí?

  • Barevná varianta Saphire Blue a konstrukční zpracování
  • Výborná čtečka otisků prstů
  • Výkon pro hraní nejnáročnějších her
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • Povedený displej bez výřezu
  • Ultraširokoúhlý fotoaparát
  • Rychlé nabíjení
  • Vyladěný systém
  • Lze odinstalovat aplikace Facebooku
  • Krásná cena

 

Co se mi nelíbí?

  • Vystupující zadní fotoaparáty
  • Notifikační dioda je hůře viditelná
  • Absence 3,5 mm jack konektoru pro sluchátka
  • Někdo může postrádat microSD karty

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*