Výkon dnešních smartphonů umožňuje spouštění velice náročných aplikací a her. To ale neznamená, že některé smartphony automaticky neukončují aplikace běžící na pozadí. Tento „problém“ se vyskytuje především u levnějších mobilů, které nemají tolik výkonu. Výjimkou však nejsou ani mobily ve vyšších třídách a na vině je operační systém.
Nová služba DontKillMyApp.com hodnotí výrobce mobilních telefonu podle toho, jak agresivně ukončují aplikace běžící na pozadí. Výsledku si můžete všimnout hned na hlavní stránce služby.
Jsou výsledky pravdivé?
Nejhůře jsou na tom dle služby mobily Nokia, které nabízí čistý systém Android. Z mé zkušenosti mohu potvrdit, že u levnějších modelů např. Nokia 3.1 a Nokia 5.1 je zavírání aplikací na pozadí velice agresivní, ale u dražších modelů Nokia 6.1, Nokia 7 Plus, Nokia 8 Sirocco a dalších jsem tento problém nezaznamenal. Velice dobře se umístil výrobce HTC a z mé zkušenosti mohu potvrdit, že mnou dlouhodobě používaný model HTC U12+ udrží běh náročných aplikací bez automatického ukončení i několik dní. Služba je tedy pravděpodobně skutečně objektivní.
Je automatické zavírání aplikací vážně špatné?
Automatické zavírání aplikací se děje na každém smartphonu. Logicky je zbytečné, aby „minimalizovaná“ hra běžela na pozadí celý týden. Operační systémy mobilů často ukončují nepoužívané aplikace po několika hodinách a díky tomu vydrží na jedno nabití déle. Automatické zavírání aplikací je tedy prospěšné, ale jen v přiměřené míře.
Jelikož mobily recenzuji a rukama mi projdou mobily různých výrobců, tak mám velké zkušenosti s automatickým ukončováním. Čínský Huawei se ve svých reklamách a tiskových zprávách chlubí výdrží na jedno nabití, která je často opravdu velice dobrá. Bohužel, ale to má u některých modelů za následek ukončování e-mailových klientů a dalších užitečných aplikací – občas notifikace nefungují spolehlivě. U mobilů Nokia fungují notifikace výborně, ale levnější modely mají problémy udržet aplikace s nočním režimem, což je mrzuté.