Co se mi líbí/nelíbí na iOS, iPhonech a Apple službách

Jelikož recenzuji a píšu články o všem možném ze světa mobilů, tak musím testovat jak Android, tak i jablečné iOS. Oba systémy mají své výhody a zároveň také nevýhody. V tomto článku jsem se podíval na iOS, které je od Androidu v mnoha věcech odlišné a některé věci mi na něm chybí. Jsou ale i věci, které se mi na něm líbí a Android na něj nemá. Nebudu zde však zmiňovat jen iOS, ale také co mi vadí na iPhonu jako takovém a rozeberu i Apple služby.

 

 

Mobilní aplikace – iOS je má kvalitnější?

V některých internetových skupinách se můžete dočíst, že aplikace pro iOS jsou kvalitnější nežli ty na Androidu. Abych byl upřímný, tak musím nesouhlasit. Jistě, některé aplikace jsou skutečně kvalitnější, jako je např. Instagram, ale drtivá většina aplikací je na iOS kvůli jeho omezenosti uniformní, což je celkem nuda. Třeba takové aplikace Threema, Telegram či Signal jsou na iOS jedním slovem ošklivé. Telegram má opožděné notifikace a alespoň na iPhonu 11 a SE se mi občas i stává, že se zprávy neodešlou. Na Androidu žádný takový problém nemám.

iOS je uzavřený operační systém, takže tak snadno neumožňuje instalaci aplikací mimo AppStore, jako je tomu třeba u Androidu, kde můžete instalovat APK soubory podle sebe. To je bezpečnostní výhoda iOS, ale já osobně to beru jako obrovskou nevýhodu. Na iOS tedy neexistuje možnost, jak si doinstalovat speciální aplikaci YouTube s blokovanými reklamami (YouTube Vanced) a spoustu dalších chytrých aplikací.

Dost mi také vadí, že ne všechny aplikace dobře běží na pozadí, jako u Androidu. V mém případě tedy na iOS docela zápasím s automatickou zálohu fotek do cloudových služeb OneDrive a Mega. Na Androidu se mi ihned po vyfocení fotky zálohují, zatímco na iOS musím dané aplikace spustit, aby se fotka zálohovala. Běh aplikace na pozadí přitom mám povolený. Nalijme si ale čistého vína a přiznejme si, že tento problém s během aplikací na pozadí mají i některé Androidí nadstavby.

 

 

Podpora operačního systému – tady je Apple králem

To, co je na iOS super je jeho dlouhá, většinou pětiletá podpora. Jaký výrobce nabízí tak dlouhou podporu u Androidu? Nikdo! U Androidu většinou dostáváte podporu 2-3 roky, což je většinou dostačující, ale pět let je pět let!

Starý iPhone SE (2016)

K dispozici mám třeba první generaci iPhonu SE (2016), který má i po letech svižný systém, a to i když na něm mám testovací (nefinální) beta verzi iOS 14.5 Beta 2. Jelikož má mobil jen 2 GB RAM, tak se divím, že je tak svižný a Apple zvládá optimalizaci i na těchto starších zařízeních.

Když už zmiňuji beta verzi iOS, tak se koukněte, na jak starém stroji nové iOS testuji. Když je někdo nadšenec a chce testovat nové verze Androidu ještě před vydáním, musí si zakoupit mobil Google Pixel. Na jiných mobilech většinou neexistuje možnost si nový systém (čistý Android) předčasně vyzkoušet.

 

 

Prostředí iOS a jeho funkce

Prostředí iOS je od Androidu odlišné. Rychle si na něj však zvyknete, protože na něm nemáte tolik možností jako u Androidu. To je pro někoho sice výhoda, ale z mého pohledu zas obrovská nevýhoda. Nemohu mít tedy hezky poskládané ikony na úvodní obrazovce, velikost widgetů nelze měnit dle libosti a nastavení telefonu postrádá mnoho funkcí. Musím však uznat, že některé widgety jsou na iOS opravdu krásné, jako třeba ten z aplikace Svátkomat.

U Androidu jsem si zvykl, že na horní části telefonu mám miniaturní ikonky aplikací, ze kterých mám nové notifikace. To u iOS není a je to obrovská škoda. Spolehnout se tedy musíte jen na výsuvnou obrazovku oznámení či na štítky (červené tečky) u ikonek aplikací.

Nebudu ale jen negativní a iOS má i své prvky, které bych rád viděl u Androidu. Jedním z nich je skvělé akční centrum, kde máte potřebné ikonky. To vypadá dle mého názoru hezky, a především skvěle funguje. Je i vždy pěkně po ruce a často jej používám třeba pro rozsvícení svítilny. Dalším prvkem je možnost zkontrolovat kondici baterie. To jsem v Androidu ještě neviděl a celkem mi to u něj chybí. Na Android sice existuje mnoho aplikací, které slibují, že kondici zjistí např. aplikace Ampere, ale dle mých zkušeností jsou nespolehlivé.

Akční centrum v iOS 14.5

 

 

Co mi vadí na iPhonu?

iPhony jako takové jsou skvěle zpracovaná zařízení, a to nejen zvenku, ale také uvnitř. Vše uvnitř je jako lego a třeba výměna displeje je u iPhonu často snazší nežli u mobilu s Androidem. Co ale když rozbiju home button nebo senzory pro odemykání mobilu obličejem? Pochopitelně si senzory i home button můžete koupit a vyměnit, ale už pomocí nich nebudete moci mobil odemykat. Bude nutné vždy zadávat PIN, jako tomu bylo v mobilním pravěku.

Nový home button či senzory pro odemykání obličejem nejsou po výměně kompatibilní se základní deskou, proto se stanou nefunkčními. Pokud je však budete skutečně chtít vyměnit a mobil nadále pohodlně odemykat, tak to možné je. iPhone však budete muset dát do oficiálního servisu, kde za to zaplatíte obrovské peníze. U mobilů s Androidem žádný takový problém není.

Na iPhonech mi dále vadí pravěký nabíjecí konektor lightning. Opravdu nechápu, proč Apple konečně nezačne do iPhonů dávat oboustranný moderní konektor USB-C. U nabíjení zůstanu… Mobilní výrobci jako třeba Huawei, Oppo a další se chlubí opravdu bleskovým nabíjením. Já osobně třeba na mém testovacím mobilu Huawei P40 Pro si užívám 40W nabíjení, zatímco nejdražší iPhone 12 Pro Max umí jen „ubohých“ 18W. To je vzhledem k ceně dle mého názoru problém.

Bohužel u kritiky ještě zůstanu. U Androidích mobilů i za málo peněz máte většinou alespoň základní možnost nastavení parametrů u fotoaparátu. A u iPhonu? Tam si opět nenastavíte takřka nic manuálně, což je většině lidem jedno, ale najdou se i pokročilejší uživatelé, co tento neduh musí řešit jinými placenými aplikacemi z AppStore.

 

 

A co jablečné služby?

Pochopitelně jsem musel pořádně odzkoušet i jablečné služby. Začnu tedy Apple Music, kterou jsem si jednoduše zamiloval. Tuto službu můžete používat nejen na jablíčku, ale také na Androidu i počítači s Windows. Služba nabízí skladby ve vysoké kvalitě, najdete na ni i kapely, které na Spotify nejsou a alespoň v mém případě mi v porovnání se Spotify daleko lépe doporučuje hudbu. Je také levnější a vyzkoušet si ji můžete až na tři měsíce zdarma. Dle mého názoru nemá konkurenci a vytknout bych ji mohl jen ne zrovna hezkou aplikaci pro počítače.

A co iCloud? Ten mi při testování fungoval také velice pěkně i na Windows. Byl jsem také mile překvapen cenami, které bych zrovna a u Applu nečekal. Třeba za 50 GB zaplatíte jen 25 Kč/měsíc a za 200 GB pouze 79 Kč/měsíc. Jedinou výtku bych ale však měl. Chybí mi oficiální aplikace iCloud pro Android, abych soubory z jablíčka mohl mít synchronizované na všech zařízeních.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top