ASUS ZenFone 7 Pro – Otočné fotoaparáty a pořádný výkon (RECENZE)

Tchajwanský výrobce si letos pro nás připravil dvojici vlajkových mobilů ASUS ZenFone 7 a ZenFone 7 Pro. Novinky navazují na loňský model ZenFone 6, který zaujal především svým designem s otočným modulem fotoaparátů. Ten novinky také nabízí a zaujmout se snaží také hezkým displejem, výkonným procesorem a čtečkou otisků prstů na boku. V této recenzi jsem se podíval na vybavenější model ZenFone 7 Pro, který se v době psaní recenze prodával za cenu kolem 21 000 Kč.

 

 

Co najdete v prodejním balení?

Ve větší černé prodejní krabičce k mobilu dostanete 30W nabíjecí adaptér, USB-C nabíjecí/datový kabel, sponu pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a různé návody. Velkou pochvalu si pak výrobce odnáší také za dva ochranné plastové kryty. Jeden je průhledný a druhý je pak čistě černý.

 

 

 

Design a konstrukce – opět originální

ASUS ZenFone 7 Pro nabízí opět hezky oblé tvary, takže do ruky padne skvěle. Vzhledem k velikosti displeje jsou také snesitelné jeho rozměry, které činí 165.08 x 77.28 x 9.6 mm. O něco větší je sice jeho 230 gramová váha, ale ta je vzhledem k velikosti akumulátoru (baterie) také snesitelná a během testování jsem rozhodně neměl pocit, že by mi mobil měl protrhnout kapsy. Je jen škoda, že chybí zvýšená odolnost vůči vodě.

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo 6,67palcového OLED displeje. Ten nabízí minimální rámečky a pokrývá tak údajně 92% čelní plochy k tělu. Nad displejem pak nechybí ani mřížka reproduktoru, ten slouží jak pro hovory, tak i jako hlasitý reproduktor.

Rámeček mobilu je z hliníku a ve svém levém boku ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými třemi sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSD kartu. Pravý bok pak tradičně nabízí tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko, v tom se nachází také zabudovaná čtečka otisků prstů. Spodní část pak má barevnou notifikační diodu, za kterou moc chválím. Nechybí pak ani oboustranný nabíjecí konektor USB-C a druhý hlasitý reproduktor.

Jelikož ZenFone 7 Pro navazuje na loňský model, tak nabízí také otočný modul fotoaparátů. Ten působí bytelným dojmem a rozhodně jsem neměl pocit, že by se měl ulomit či jinak manuálně poškodit. Když se jej pokusíte silou otevřít, tak se sám automaticky pokouší zavírat, díky čemuž se nemůže stát, že by se otevřel třeba v kapse. Opět nechybí ani automatické zavírání během pádů.

Záda mobilu jsou pak skleněná a po stranách zakřivená, aby mobil dobře padl do ruky. Mnou testované barevné provedení Aurora Black, ale mobil je k dispozici také v provedení Pastel White. Na zádech najdete již zmíněný posuvný modul třech fotoaparátů s LED bleskem, ale také mikrofon a logo výrobce.

 

 

 

Displej a zvuk – OLED a stereo

ZenFone 7 Pro nabízí 6,67palcový OLED displej s minimalizací rámečků. Ten chrání ochranné sklo Corning Gorilla Glass 6. Displej má opravdu hezké barevné podání, příkladné pozorovací úhly a spokojený jsem byl i s viditelností na přímém světle. Dobře funguje i automatická regulace jasu a pochvalu si výrobce odnáší za 90 Hz obnovovací frekvenci, díky níž je prostředí svižnější. Displeji tedy nemám co vytknout.

V nastavení displeje si také můžete vybrat mezi 60 a 90 Hz nebo jestli se má obnovovací frekvence přepínat automaticky dle potřeby. Nechybí pak ani možnost si manuálně upravit barevné podání displeje, noční režim pro šetření očí či nastavení notifikační diodky.

Příjemně překvapený jsem byl z reproduktorů. Reproduktor nad displejem slouží jak pro hovory, tak i pro přehrávání multimédií. Druhý hlasitý reproduktor se nachází na spodní části a mobil tedy nabízí stereo reproduktory, což vidím rád. Hlasitost je na velice dobré úrovni, a to samé se dá říci o kvalitě.

 

 

 

Odemykání mobilu

Mobil nabízí čtečku otisků prstů, která se překvapivě nenachází v displeji, ale na boku mobilu v zamykacím tlačítku. Dle mého názoru se jedná o nejlepší možné umístění a čtečka funguje daleko lépe než ty zabudované v displeji. Odemykání mobilu je bleskové a spolehlivé i s vlhkými prsty. Mobil je možné odemykat také obličejem, což funguje také spolehlivě, ale kvůli otáčejícímu modulu kamer je odemykání logicky pomalejší. Na co taky odemykat mobil obličejem, když máte k dispozici tak kvalitní čtečku otisků?

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Mobily ASUS testuji vždy rád, protože nabízí nekompromisní výkon. To neplatí jen pro herní mobily ROG Phone, ale i ZenFone 7 Pro je po stránce hardwaru vybaven výborně. Srdcem mobilu je tedy osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 865+ (7 nm) s maximálním taktem 3,1 GHz. Nechybí pak ani slušná porce 8 GB RAM (LPDDR5) a rychlé interní úložiště UFS 3.1 s kapacitou 256 GB, to je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD s kapacitou 2 TB.

Test v AnTuTu Benchmark, Geekbench 5 a Androbench

 

S výkonem je na tom ZenFone 7 Pro jedním slovem výborně. Je dostatečný jak pro svižný běh systému, tak i všechny nejnáročnější mobilní aplikace. Během testování jsem zkoušel pochopitelně také hrát náročné hry Fortnite a Dead by Daylight, což bylo možné na maximální možné grafické nastavení. Mobil se ani po dlouhém hraní nadměrně nezahříval a ASUS chlazení zvládl opět na jedničku.

Uvnitř mobilu se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 5000 mAh. Je to slušná kapacita, která mi většinou zajistila výdrž na jedno nabití na jeden a půl dne. Dva dny tedy rozhodně nejsou nereálné, ale záleží hodně na tom, jak mobil budete používat.

K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil podporuje nabíjení Quick Charge 4.0 a PD Charging. V balení najdete 30W nabíjecí adaptér, díky kterému mobil nabijete z nuly na 50% za přibližně 30 minut. Do 100% pak přibližně za 1 hodinu a 35 minut. Někdo pak může postrádat bezdrátové nabíjení.

 

 

 

Aplikace pro focení

ZenFone 7 Pro už nabízí tradiční „asusáckou“ aplikaci pro focení. Na horní části aplikace najdete ikonku pro nastavení aplikace, HDR (funguje i automaticky), poměr stran, blesk a funkce Google Lens. Níže najdete tři tlačítka pro přepínání mezi hlavním i ultraširokoúhlým fotoaparátem a 3x optickým zoomem. Nechybí pak ani ikonka režimu pro zkrášlení.

Pochopitelně nesmí chybět ani pruh všech potřebných režimů, kde se nachází režim Pro video, ve kterém můžete nastavit manuální nastavení parametrů. To je ve srovnání s konkurencí pokročilejší, a to může určitě někoho potěšit. K dispozici je i manuální nastavení parametrů pro focení, panorama, noční režim, portrétní režim, zpomalené záběry a další.

Nakonec pak nechybí ikona posledních nafocených fotek, spoušť fotoaparátu a také ikona pro ovládání otočného modulu fotoaparátu. Na ten stačí jen klepnout a během okamžiku se otočí. Můžete jej však i chytit a pomalu otáčet dle svých potřeb.

 

 

 

Jak mobil fotí?

ASUS ZenFone 7 Pro ve svém otočném modulu fotoaparátů nabízí hlavní senzor SONY IMX686 s rozlišením 64 Mpx, světelností f/1.8 a optickou stabilizací obrazu. Druhý snímač SONY IMX363 je ultraširokoúhlý a nabízí 12 Mpx rozlišení se světelností f/2.2 a umí fotit makro snímky na vzdálenost 4 cm. Poslední snímač je teleobjektiv s rozlišením 8 Mpx, světelností f/2.4, 3x optickým zoomem a optickou stabilizací obrazu.

ZenFone 7 fotí vážně skvěle a za dobrých světelných podmínek umí pořídit krásné snímky s hodně detaily a hezkými barvami, i když ty barvy z hlavního fotoaparátu si občas nereálně přikrášluje, což nemusí být vždy na škodu. Velice schopný je také teleobjektiv s 3x optickým zoomem, který dle mého názoru dělá nadprůměrné snímky. Schopný je také noční režim a pochválit pak musím focení panoramat, které je díky otočnému modulu fotoaparátu na úplné jiné úrovni nežli při focení běžným mobilem. Otočný modul fotoaparátů je vlastně velkou výhodou tohoto mobilu, protože jím můžete pomalu otáčet do úhlu, který potřebujete a pořídíte tak zajímavé snímky, které jiným mobilem zkrátka nepořídíte.

Jelikož je modul fotoaparátů otočný, tak zadní fotoaparáty logicky slouží i k pořizování „selfíček“. Kvalita selfie snímků je tedy logicky nadprůměrná a dovolím si říci, že tento mobil je králem selfie.

Selfie vyfoceno s portrétním režimem

 

 

 

Natáčení videí

ZenFone 7 Pro umí natáčet videa v maximálním rozlišení 8K se 30 FPS. K dispozici jsou i rozlišení 4K a Full HD se 30 i 60 FPS. Rozlišení můžete přepínat pohodlně v horní části aplikace. Kvalita videí je velice dobrá a videa nepostrádají hezké barvy, dostatek detailů, a především velmi dobrou stabilizaci obrazu. Spokojený jsem byl i se zvukem. Pochválit pak výrobce musím za 8K videa, která se nijak nesekají, jako je tomu u některé konkurence.



 

 

 

Operační systém – opět s příjemnou nadstavbou

ZenFone 7 Pro v sobě nabízí operační systém Android 10 a věřím tomu, že časem dostane aktualizací také nový Android 11. Systém je upraven příjemnou nadstavbou ZenUI, která se v mnohém podobá čistému Androidu. Nemá tedy žádné ohyzdné ikonky či zbytečném aplikace.

Během mého testování fungoval systém nádherně svižně a spolehlivě. Neukončoval ani agresivně aplikace běžící na pozadí, takže mi bez problémů fungovalo neustálé připojení k VPN či příchozí notifikace (upozornění z aplikací). Jedinou výtku bych měl k předinstalovaným aplikacím od Facebooku a Netflixu, ale ty je možné odinstalovat.

Dále si myslím, že systém Android nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná.

 

 

 

Konektivita – podpora 5G nechybí

ZenFone 7 ve svém levém boku nabízí dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSD. Oba NanoSIM sloty podporují všechna 5G i LTE pásma, takže s mobilním internetem rozhodně nebudete mít problém. Připojit se můžete také k 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz Wi-Fi sítím (802.11a/b/g/n/ac/ax). Pochopitelně pak nechybí ani NFC pro využívání bezkontaktních plateb a Bluetooth 5.1. Pro využívání map a navigace pak slouží systémy: GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS a NaVIC.

 

 

 

Závěr – s minimem chyb

Když to shrnu, tak ZenFone 7 Pro svému předchůdci ostudu určitě neudělal. Je to jednoduše sympaťák, který má rozhodně co nabídnout. Mobilu musím vyzdvihnout originální konstrukci s otočnými fotoaparáty, kvalitu snímků, notifikační diodku, povedený OLED displej, dobrou výdrž na jedno nabití a nekompromisní výkon pro hraní těch nejnáročnějších mobilních her. Jsem především rád, že se ASUS rozhodl nasadit čtečku otisků prstů do zamykacího tlačítka, což je daleko lepší řešení než umístění do displeje.

Jedná se rozhodně o povedený mobil, který mohu jen doporučit. Je však nutné mu odpustit absenci zvýšené odolnosti vůči vniknutí vody a prachu do konstrukce a někomu může chybět i bezdrátové nabíjení.

 

 

Pozitiva

  • Ochranné kryty v balení
  • Originální design
  • Notifikační dioda
  • Povedený OLED displej
  • Čtečka otisků prstů na boku mobilu
  • Nekompromisní výkon
  • Dobrý výdrž baterie
  • Oddělené sloty pro dualSIM a microSD
  • Svižný systém
  • Rozumná cena

 

Negativa

  • Chybí zvýšená odolnost vůči vodě
  • Někdo může postrádat bezdrátové nabíjení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top