ArtherSX2 spustí Playstation 2 hry na mobilu nebo počítači

Technologie jdou neustále dopředu, ale rádi vzpomínáme nejen na své staré mobily, ale také hry. Je tedy třeba dochovávat funkční emulátory her a různé ROM samotných her. Bohužel to není tak jednoduché, ale v případě her pro dnes již mrtvé herní konzole Playstation 2 od SONY je to snadné. Výborně k tomu umí posloužit emulátor AetherSX2.

Nejdříve si přečtěte důležité upozornění…

DŮRAZNĚ UPOZORŇUJI, ŽE TENTO ČLÁNEK SLOUŽÍ VÝHRADNĚ INFORMATIVNĚ! Poukazuje pouze na existenci některého softwaru a jeho funkce. Nejedná se o návod a autor článku nikoho nenabádá k používání, stahování, úpravě, sdílení či jiné nakládání s jakýmkoliv obsahem.

Jak emulátor ArtherSX2 funguje?

ArtherSX2 není žádným novým emulátorem. V dnešní době ale funguje výborně nejen na počítačích s Windows, macOS a Linux, ale také na mobilních zařízeních s Androidem. Pokud máte iOS, možnost k emulaci tu také je, ale jen přes instalaci souborů IPA. V rámci experimentů jsem po hodně dlouhé době emulátor vyzkoušel, a to především na tabletu Xiaomi Pad 6 s Androidem 14/HyperOS a bezdrátově připojeným Xbox gamepadem. Byl jsem mile překvapen tím, jak emulace funguje. Můžete hry ovládat přímo na displeji, a to dotykovými tlačítky od vývojářů emulátoru. To není ale nic pohodlného a doporučuji tedy připojit kvalitnější gamepad. Potvrdit mohu funkcionalitu Xbox gamepadu, ale viděl jsem i komentář, že někdo používá bezdrátový gamepad pro konzole Playstation.

Jak mohu namapovat gamepad (verze Android)?

  • Pokud máte spuštěnou nějakou hru, zavřete ji a připojte váš gamepad přes Bluetooth
  • Vlevo nahoře otevřete menu emulátoru a přejděte do „Controller Settings“
  • Nyní přejděte do „Touchscreen“ a v „Touchscreen Controller View“ zvolte možnost „None“. Dojde ke skrytí dotykového ovládání ve hrách
  • Nyní přejděte vedle třeba do „Port 1“ a v „Controller Type“ vyberte možnost „DualShock 2“
  • V „Automatic Mapping“ vyberte název vašeho gamepadu. V mém případě to byl „Xbox Wireless Controller“
  • Pokud chcete do nastavení ještě sáhnout, tak můžete níže v „Bindings“. Tam upravíte funkci tlačítek podle sebe
  • Do hlavní nabídky se hrami se opět dostanete přes menu emulátoru v „All games“

Jak mohu ukládat postup ve hrách?

Jak ale funguje ukládání postupu ve hrách? Konzole Playstation 2 totiž měla takové velké paměťové karty, které si uživatel často musel dokoupit. Na ty se ukládal postup ve hrách. Emulátor naštěstí umí postup elegantně ukládat. V jakékoliv spuštěné hře můžete kdykoliv z bohu vysunout menu a tam postup uložit. Zde je i možnost „Load“ pro načtení uloženého postupu.

Kde ArtherSX2 sehnat a co je třeba nastavit?

Vývojáři AetherSX2 publikují v aktuálních verzích na svých webových stránkách. K dispozici je verze pro Windows, Linux, macOS, Linux, Android a složitěji pro Xbox a iOS. Stránka je dost nepřehledná, ale soubory vývojářům skutečně fungují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*