Alcatel A3 7″ Kids – Dětský tablet s Androidem a odolným krytem (RECENZE)

Alcatel na našem trhu prodává malý tablet Alcatel A3 7″ Kids. Ten nabízí displej s úhlopříčkou 7″ (palce), operační systém Android se speciálním prostředím Kurio OS. Rodič může mít kontrolu nad používáním celého tabletu včetně určování, jaké aplikace může dítě používat a také jak dlouho si může s tabletem hrát. Zajímavá je také cena, která se pohybuje na našich e-shopech kokem 2 500 Kč.

 

 

 

 

Obsah balení – Potěší odolný kryt

 • Tablet Alcatel A3 7″ Kids
 • Gumový odolný kryt
 • Nabíjecí adaptér
 • MicroUSB kabel
 • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Až na odolný kryt nic zajímavého

Jedná se o levný tablet a proto nelze očekávat nějaké designové zázraky. Prvně se tedy podívejme na odolný kryt, který je součástí balení. Jedná se o gumový modrý kryt, který chrání všechny rohy a také rámečky kolem displeje včetně zad. Díky tomuto krytu tablet vydrží nějaké ty nárazy a to je u zařízení pro děti podstatné. Za jeho přiložení do balení výrobce chválím.

 

 

 

Na čelní straně nalezneme 7″ (palce) displej a selfie kamerku. Celá konstrukce je plastová a na horní části se nachází nabíjecí MicroUSB konektor, 3,5 mm jack pro připojení sluchátek či jiného příslušenství a nechybí ani mikrofon. Na levé straně nalezneme slot pro paměťovou kartu MicroSD a pravá strana nabízí zamykací tlačítko a také kolébku tlačítek pro regulaci hlasitosti. Tlačítka jsou plastová a výrobce chválím za jejich výborné zpracování. Nijak se neviklají a drží pevně na svém místě.

 

 

 

Zadní plastový kryt je pochopitelně nevyjímatelný a nese na sobě vroubkování, díky kterému se lépe drží a tablet tolik neklouže z ruky. Na rozích lze vidět šroubky, které celý kryt drží a díky nim zadní kryt drží pevně a nijak nevrže. Na zádech se nachází také 2 Mpx fotoaparát a reproduktor, který nezakrývá ani odolný kryt.

 

 

 

 

 

 Displej – Odpovídající ceně

Na čelní straně nalezneme krycí sklo vlastní výroby, které chrání 7″ (palce) displej s rozlišením 1024 x 600 px. Jedná se o TFT TN displej a proto nelze očekávat výborné podání barev či pozorovací úhly. Displej na tom není vzhledem k ceně vůbec špatně a jeho jas je dostačující. Podání barev na tom také není vůbec špatně ani co se černé barvy týče. Pozorovací úhly na tom nejsou vůbec zle a viditelnost se ztrácí převážně při pohledu z horní části.

 

 

V nastavení systému nalezneme také dvě zajímavá gesta, která umí používání tabletu zpříjemnit. Tablet lze probudit poklepáním na displej a já si oblíbil druhé gesto zamykání tabletu přiložením dlaně na displej. Dále se v nastavení obrazovky nachází už jen nastavení úrovně jasu, interval uspání displeje, nastavení velikosti písma či otáčení obrazovky. Je velká škoda, že se nikde nenachází nastavení nočního režimu, který filtruje modré světlo a díky tomu šetří oči při používání ve večerních hodinách. Zvláštní ale je, že tato funkce chybí pouze v plnohodnotném rodičovském režimu. Dítěti můžete filtr modrého světla v prostředí Kurio bez problémů nastavit.

 

 

 

 

 

Hardware a výkon – Na nenáročné hry postačí

Uvnitř tabletu se nachází čtyřjádrový procesor MediaTek MT8127, který je taktován na 1,3 GHz. Dále nalezneme 1 GB RAM a 8 GB interního úložiště. To je na dnešní dobu celkem málo, ale překvapivě vše běží svižně a bez problémů. Běžné aplikace jako je Instagram, internetový prohlížeč, YouTube zvládá dobře a výkon nepostrádá.

Jak je to ale se hraním her? Jelikož se jedná o tablet pro malé děti a ty očekávají hraní her, tak jsem během testování zkoušel hrát méně náročné hry Orbia, Hill Climp Racing 2 a Fruit Ninja. Hraní bylo bezproblémové a žádná hra se nijak nesekala. Náročné hry ve stylu PUBG Mobile však hrát nelze, ale to vzhledem k ceně a u tabletu pro malé děti do dvanácti let ani nikdo neočekává.

Vystačí interní úložiště 8 GB? Na pár běžných aplikací a nějakou tu hru postačí, ale na fotky či videa rozhodně doporučuji dokoupit MicroSD kartu (class 10). Po nainstalování aplikací a her bohužel moc místa nezbude a je velká škoda, že se Alcatel nerozhodl do tabletu nasadit dnes již standardní 16 GB úložiště …

 

 

 

 

 

Fotoaparát – Na blbnutí postačí

Využívá vůbec někdo fotoaparáty na tabletech? Řekl bych, že je drtivá většina uživatelů rozhodně používat nebude. Hodit se ale může 0,03 Mpx selfie kamerka, která nenabízí žádné zázračné rozlišení, ale na hovory po Skypu či jiné aplikaci může rozhodně postačit. Zadní kamerka nabízí 2 Mpx kamerku, která umožňuje fotit či pořizovat videa. Nejedná se však o žádnou kvalitní kameru a poslouží tedy spíše jen na skenování QR kodů či pro děti nějaké ty hrátky s efekty na Snapchatu či jiné podobné aplikaci.

 

 

 

 

 

Operační systém – Rodiče ocení dětský režim Kurio

Alcatel A3 7″ Kids nabízí operační systém Android 6.0. Systém je zvláštní tím, že nabízí hned dvě zcela odlišná prostředí. Pro rodiče slouží klasické prostředí čistého Androidu bez zbytečných aplikací. Nabízí však jednoduché přepnutí do druhého režimu pro děti, který nese název Kurio.

Prostředí pro rodiče bez omezení a nastavení gest

 

 

Speciální režim Kurio musím výrobci moc pochválit. Je jednoduché a celé v češtině. Rodič má k dispozici všechna potřebná nastavení a nemusí se obávat, že by dítě bez jeho vědomí navštěvovalo nevhodné stránky či tablet potají využívalo dlouho do noci. Po překročení časového limitu se objeví hláška informující o překročení stanoveného limitu a tablet je v dětském režimu nepoužitelný. Nebo lze nastavit časové rozmezí pouze na internet či hry. Lze třeba nastavit, že po překročení časového limitu není možné hrát hry, ale používat pouze vzdělávací aplikace.

Rodič ve svém klasickém režimu hned na úvodní obrazovce může vidět velký název s rodičovským zámkem. Tam lze přidat profil jednoho či více dětí a přiřadit mu aplikace, které může se svým profilem využívat. Nechybí ani možnost povolení filtrování modrého světla pro šetření očí během používání ve večerních hodinách či zakázat přístup do Google Play a USB flash disků.

Nastavení prostředí Kurio pro dítě
Prostředí Kurio

 

 

 

Omezit také lze přístup k internetu v internetovém prohlížeči. V podporovaných internetových prohlížečích prostředí bude automaticky zakazovat přístup na weby s obsahem pro dospělé, seznamky atd. včetně manuálního blokování stránek. Rodič si tedy sám zvolí, co může dítě navštěvovat.

Nastavení omezení internetu pro dítě

 

 

 

 

 

Kidoz Store je unikátní obchod plný doporučených aplikací a her. Ty jsou krásně rozděleny do kategorií včetně těch vzdělávacích. Dítě si tak může procvičovat logické přemýšlení a nebo počítání. V Kidozu se také nachází různé pohybové hry a dítě se tak může i hýbat. Zamrzí angličtina ve hrách a aplikacích, ale i tu si dítě používáním může snadno naučit. V Obchodu Play se i zdarma nachází různé vzdělávací aplikace a hry v češtině. Ve speciálním storu si dítě samo může stahovat co chce dle libosti a rodič se nemusí obávat, že by do tabletu natahalo nějaké závadné aplikace.

Kidoz Store

 

 

 

 

 

Výdrž a nabíjení – Tak se mi to líbí

Pod zadním plastovým krytem se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 2 580 mAh. To je na dnešní dobu celkem podprůměrná hodnota, ale tablet disponuje úsporným procesorem od MediaTeku a systém je tradičně skvěle odladěný.

Tablet jsem měl na dlouhodobé testování a zkoušel jsem jej používat za různých situací. Pokud jsem tablet používal jen 10 minut před spaním na čtení, krátké video na YouTube, Instagram, nějakou tu stránku v internetovém prohlížeči, tak se výdrž na jedno nabití vyšplhala na 4 dny. Při běžném používání jako je sledování videí, Instagram, Messenger, Snapchat a hraní her v prostředí Kurio se výdrž vyšplhala přibližně na 6 hodin, což je slušné a v této cenové kategorii lehce nadprůměrné.

S nabíjením to už to slavné není a bohužel je opravdu pomalé. Z úplného vybití se tablet plně nabil přibližně za 3 hodiny a 40 minut. To je opravdu dlouho, ale pokud jej budete nabíjet v noci a nebudete na dobití pospíchat, tak vám to pravděpodobně vadit nebude.

 

 

 

 

 

Internet a připojení – Nic nadstandardního

Jedná se o tablet bez slotu pro SIM karty a proto nelze očekávat mobilní internet. Nabízí však bezdrátové připojení standardní 2,4 GHz Wi-Fi sítě. 5 GHz (“ácéčkové”) sítě bohužel nepodporuje, což je škoda, ale beztak je většina lidí nepoužívá. Dále nepostrádá Bluetooth 4.0, které umožňuje odesílání/přijímání souborů či připojení k fitness náramkům či hodinkám.

Používání navigace také nebude díky GPS problém. Byl jsem mile překvapen, jak rychle byla navigace spuštěna a poloha byla nalezena okamžitě. To není u levných tabletů časté a výrobce chválím. Během testování jsem zkoušel Google Mapy a Mapy.cz.

 

 

 

 

Zvuk – 3,5 mm jack nechybí

Hlasitý reproduktor se nachází na zádech tabletu. Vzhledem k ceně nelze očekávat stereo reproduktory a nadprůměrnou kvalitu. Hlasitost je průměrná a to samé lze říci o kvalitě zvuku. Malým dětem dle mého názoru reproduktor rozhodně bude stačit.

Nechybí ani 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství. U Alcatelu je zvykem, že do balení svých mobilů přidává levná pecková sluchátka, která by malým dětem na hraní her či sledování videí na YouTube rozhodně postačila, ale bohužel k tabletu přidávána nejsou a to je celkem škoda. Pokud však sluchátka budete chtít dokoupit, tak pro děti stačí sluchátka do 200 Kč.

 

 

 

 

 

Závěr a hodnocení – Obhájí si svou cenu?

Cena se aktuálně pohybuje kolem 2 500 Kč. Jedná se o nízkou cenu, ale někteří lidé argumentují tím, že při pohledu na specifikace lze sehnat levnější tablety často neznámých značek. Ano, to je pravda. Takové tablety však rozhodně nenabízí odolný kryt a tak odladěný systém se skvělým prostředím Kurio pro děti. Nenabízí ani tak kvalitní konstrukci a to mam zkušenost s hromadou levných tabletů. Aktuální cena je dle mého názoru odpovídající.

Nutno podotknout, že tablet je mířen na děti do dvanácti let. Nelze tedy očekávat výkon pro hraní PUBG Mobile či jiné náročné hry. Na všechny běžné aplikace a hry včetně těch vzdělávacích výkon postačí a s rychlostí systému jsem neměl žádné problémy. Přepínání mezi režimem pro rodiče a omezeným pro dítě je snadné a vše funguje skvěle. Z tabletu mam rozhodně dobrý pocit a svůj účel plní výborně.

Jedinou výtku bych však měl k malému 8 GB internímu úložišti a pro ukládání obrázků či videí rozhodně doporučuji pořídit MicroSD kartu. Další výtku bych měl k rychlosti nabíjení, které je opravdu pomalé …

 

 

 

Co se mi líbí?

 • Kvalitní konstrukce
 • Ochranný kryt v balení
 • Gesta: probuzení displeje poklepáním a zamykání dlaní
 • Prostředí Kurio OS pro děti
 • Kidoz Store
 • Slušná výdrž na jedno nabití
 • Cena

 

 

Co se mi nelíbí?

 • 8 GB interní úložiště
 • Pomalé nabíjení

 

 

Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*