Alcatel si letos pro nás přichystal tablet Alcatel 3T 10. Ten se snaží nabídnout velký 10“ displej, slot pro nanoSIM kartu s podporou LTE a k dispozici je i Bluetooth reproduktor v balení. Míří tedy především na uživatelé, kteří chtějí pohodlně sledovat videa a poslouchat hudbu. V době testování se cena tabletu pohybovala lehce pod 5 000 Kč.
Obsah balení – tak se mi to líbí!
V poměrně velké krabičce se nachází tablet, ale také příjemné příslušenství. Dostalo se pochopitelně na nabíjecí adaptér, microUSB nabíjecí/datový kabel a potřebné návody. Příjemným bonusem je audio stanice, do které stačí tablet pohodlně zasadit, vysunout stojánek a sledovat videa s kvalitním zvukem.
Design a konstrukce – neurazí, ale ani nenadchne
Tablety většinou nenabízí žádné dech beroucí designové prvky, ale co by taky kdo vymýšlel na velké dotykové placce, že? Alcatel 3T 10 je velký plastový tablet a jeho rozměry činí 260 × 156,6 × 8,95 mm. Je tedy tenký a díky oblým rohům se příjemně drží. Příjemná je i jeho snesitelná 440 gramová váha. Je jen škoda, že k dispozici není ve více barevných provedení a k dispozici je jen černá varianta.
Čelní ploše dominuje velký 10palcový displej. Nad i pod displejem se nachází elegantně umístěny mřížky reproduktorů, takže tablet disponuje stereo reproduktory, které míří přímo na uživatele. Takové umístění je nejvhodnější a byl bych moc rád, kdyby to konečně pochopil úplně každý výrobce. Na čelní ploše se dále nachází jen a pouze selfie kamerka pro videohovory či focení.
Na levé straně tabletu se najdete 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a nabíjecí konektor microUSB. Horní strana na sobě nese zamykací tlačítko s vroubkovaným povrchem a také tlačítka pro regulaci hlasitosti. Jejich zpracování je příkladné a nijak se neviklají. Nechybí pak dva mikrofony, a ještě jeden mikrofon se nachází také na pravé straně tabletu. Spodní část je zajímavá tím, že nabízí viditelné piny pro připojení audio stanice v balení. Podobné řešení výrobce použil také u dražšího tabletu Alcatel PLUS 12, kde se pomocí pinů připojovala klávesnice.
Zadní kryt je celý z plastu, ale drží pevně na svém místě, nikde nic nevrže a ani se neprohýbá. Chválím za jeho drážkovanou úprava, díky které se jistěji drží v rukou. Na zádech se nachází lehce vystupující čočka fotoaparátu a logo výrobce. Všimnout si můžete také plastové záslepky, pod kterou se ukrývají dva sloty, a to pro paměťovou kartu microSD a nanoSIM kartu.
Odemykání tabletu – čtečku nehledejte
Tablety bohužel čtečky otisků prstů moc často nenabízí a Alcatel 3T 10 není výjimkou. V nastavení se však nachází funkce pro odemykání tabletu obličejem. Prvotní skenování je poměrně rychlé a odemykání obličejem funguje. Tedy za předpokladu, že jste v místnosti s dobrým osvětlením. Jelikož není selfie kamerka tolik kvalitní, tak za horšího světla se tablet jednoduše neodemkne. Během mého testování jsem tablet odemykal především pomocí zadávání klasického PINu.
Displej a zvuk – pro sledování filmů ideální
Alcatel 3T 10 se snaží být zařízením pro sledování filmů. Nabízí tedy 10“ IPS displej s HD rozlišením (1280 x 800 px). IPS panel má vzhledem k ceně pěkné barevné podání a chválím i za dobré pozorovací úhly. Dostatečný je i maximální jas a s kvalitou displeje jsem byl spokojený. Nechybí ani funkce nočního režimu, která ve večerních hodinách automaticky upraví teplotu barev, aby šetřila oči. Zvětšit si lze také text a prvky v prostředí.
Aby bylo sledování filmů a seriálů co nejpohodlnější, tak nesmí chybět kvalitní zvuk. Výrobce chválím za dva stereo reproduktory, které se nachází na čelní straně, což je nejvhodnější umístění. Jejich kvalita je vzhledem k ceně nadprůměrná a snaží se i o náznak basů.
Nejlákavější je však audio stanice dodávaná v balení. Jedná se o bezdrátový Bluetooth reproduktor Audio Station, který bez problémů můžete využívat se všemi svými zařízeními. Nemá tedy žádná omezení a testoval jsem jej jak s tabletem od Alcatelu, mobily různých značek, tak počítačem s Windows 10.
Design reproduktoru mi trošku připomíná reproduktory značky JBL. Zpracování je na výborné úrovni a líbí se mi látkový povrch. Díky spodní gumové části a zadnímu stojánku drží reproduktor na stole pevně, a to i když připojíte tablet. Po otevření plastového stojánku máte k dispozici nabíjecí konektor microUSB pro nabití reproduktoru, slot pro paměťové karty microSD a 3,5 mm jack konektor. Hudbu tedy můžete poslouchat i z SD karty.
Reproduktor nese na sobě ovládací tlačítka pro pozastavení a přeskakování skladeb, ovládání hlasitosti, tlačítko pro spárování se zařízením a zapínací/vypínací tlačítko. Tlačítka jsou funkční jak v aplikaci Spotify a klasickém hudebním přehrávači, tak při sledování YouTube.
Výrobce udává, že oba měniče nabízí výkon 5W. Mohu potvrdit, že takovou kvalitu zvuku jsem od reproduktoru k tabletu v této cenové kategorii rozhodně nečekal. Má vlastní akumulátor, který na jedno nabití vydrží přibližně 5,5 – 7 hodin (dle úrovně hlasitosti).
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Podle oficiálních stránek výrobce existují dvě konfigurace tabletu, ale na náš trh se bohužel dostala jen ta slabší. K dispozici jsou tady paměti 2 GB RAM a 16 GB interní úložiště (použitelná kolem 10,5 GB). Pro videa, fotky a hudbu lze využít slot pro paměťovou kartu microSD o maximální kapacitě 128 GB. O výkon se dále stará čtyřjádrový procesor MediaTek MT8765B s maximálním taktem 1,28 GHz.
Výkonu tedy tablet na rozdávání rozhodně nemá, ale tak je to bohužel u všech tabletů v této cenové kategorii. Je ale pravda, že 3 GB RAM bych viděl rozhodně raději. Procesor si s prostředím však rozumí skvěle a vše fungovalo poměrně svižně. Přehrávání videí na YouTube ve FullHD se přehrávalo bez problémů a problém nenastal ani s přehráváním 4K videa z interního úložiště.
Tablet tedy rozhodně není pro náročné herní tituly, ale pro méně náročnou práci, jako je prohlížení stránek v internetovém prohlížeči, psaní e-mailů, používání sociálních sítí a sledování filmů je výkon dostatečný. I nějaké ty méně náročné hry hrát lze a vyzkoušel jsem PixWords, Orbia i HillClimb Racing.
Pod zadním plastovým krytem se ukrývá uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 080 mAh. Vzhledem k velikosti tabletu bych čekal kapacitu kolem 5000 mAh, ale zas na druhou stranu je tělo tabletu příjemně tenké a výrobce se pravděpodobně snažil o nízkou hmotnost. Výdrž na tom však není vůbec špatně. Tablet vydržel v kuse přehrávat náhodná videa v aplikaci YouTube s maximálním jasem displeje kolem 5 hodin a 32 minut.
O nabíjení se stará starší nabíjecí konektor microUSB a v této cenové kategorii bych oboustranný USB-C konektor ani nečekal. V balení se však nachází pomalejší 2A nabíjecí adaptér a je tedy jasné, že s nabíjením to žádná hitparáda nebude. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor s originálním adaptérem nabil za přibližně 3 hodiny a 55 minut. Nabíjení být rychlejší rozhodně mohlo, ale pokud jej budete nabíjet přes noc, tak rychlost nabíjení pravděpodobně řešit nebudete.
Fotoaparáty – na skenování QR
Tablety nejsou určeny pro pořizování kvalitních snímků. Není tedy žádným překvapením, že Alcatel 3T 10 nabízí zadní i přední kameru s 2 Mpx rozlišením se světelností f/2.8. Kvalita tedy nikoho nezaujme a na focení to rozhodně není, ale pro skenování QR kódů pro rychlé zaplacení faktur poslouží zadní kamera dobře. Čelní kamera pak postačí na klasické videohovory.
Operační systém – čistý Android
Alcatel 3T 10 nabízí operační systém Android 9.0 Pie v čisté podobě. Prostředí tedy nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná. Chválím výrobce, že do tabletu nenasadil žádnou masivní nadstavbu a nadměrný počet zbytečných aplikací, což by slabšímu hardwaru dost uškodilo.
Prostředí funguje svižně a za celou dobu testování se nestalo, že by systém zamrzl a měl jiné problémy. Bez problémů fungují i notifikace a pokud by se přeci jen nějaká aplikace na pozadí ukončovala, tak od toho je v nastavení kolonka DuraSpeed. Jedná se o funkci, kde můžete spravovat chod aplikací na pozadí. Výrobce tedy dává uživatelům více kontroly nad aplikacemi, což vidím moc rád.
V systému se tedy nenachází mnoho zbytečných aplikací, ale přeci jen nerad vidím předinstalované aplikace od Facebooku. Je velká škoda, že výrobce nenabízí žádnou možnost, jak Facebook odinstalovat… To samé se týká dětské hry Puzzle Pets.
Konektivita – slot pro SIM kartu potěší
Alcatel 3T 10 nabízí slot pro nanoSIM kartu, který nabízí plnou podporu všech LTE pásem. Vytvářet lze také Wi-Fi hotspot, takže k mobilním datům v tabletu se lze připojit i na dalších zařízeních. Potěší i podpora 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítí. S připojením k internetu tedy nebudete mít žádný problém a chválím i citlivost antén. K dispozici je i úsporné Bluetooth 4.2 a GPS pro využívání map a navigace.
Závěr – dobrá volba pro sledování filmů
Alcatel 3T 10 je povedeným tabletem, který si své zákazníky rozhodně najde. Pokud hledáte kvalitně zpracovaný tablet pro sledování filmů a seriálů, tak to díky 10“ displeji a dvojici reproduktorů zvládá tablet skvěle. Výrobce si odnáší obrovskou pochvalu za přidanou audio stanici (BT reproduktor) přímo do balení, protože díky němu je sledování seriálů ještě příjemnější.
Prohlížení stránek na internetu, odepisování na e-maily a další základní práci zvládá také velice dobře. Na hraní náročnějších her to však rozhodně není a je škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit alespoň 3 GB RAM. Rychlejší nabíjení by tabletu také rozhodně neuškodilo.
Co se mi líbí?
- Příkladné zpracování
- Audio stanice v balení
- Stereo reproduktory
- Slot pro nanoSIM kartu s podporou LTE
- 5 GHz Wi-Fi sítě
- Svižný systém Android
- Rozumná cena
Co se mi nelíbí?
- 2 GB RAM
- Pomalé nabíjení
- Nelze odinstalovat aplikaci Facebooku