Jelikož musím zkusit vše, na klíčích se mi houpe AirTag. Je to celkem šikovná placka, která má spoustu svých ale. S řešením těchto „ale“, případně s odpovědí na AirTag se snaží přicházet jedna firma za druhou. Někdy to stojí za to a někdy zase ne. V případě AirTagu je jedním z největších problémů jeho tvar. Chcete ho strčit do batohu? Super. Chcete ho na klíče? Skvělé. Nevíte, kde parkujete svůj starší vůz, který ještě nemá chytrý infotainment? Za pár stovek může AirTag posloužit. Když ale často nevíte, kde máte peněženku, je AirTag tak nějak na h… k ničemu. Pokud zrovna nemáte kasírku pana vrchního.
Slovinská firma Chipolo se rozhodla přijít s řešením právě pro lidi, které trápí neposlušná peněženka. Chipolo Card Spot peníze uvnitř navíc nevykouzlí, tuhle neposlušnost si udrží peněženka i nadále, ale minimálně budete mít tušení, kde se vaše peníze, doklady a o2 aréna klubových kartiček nachází. A jak se to povedlo?
Balení a zpracování
Chipolo sází na hravé balení. Krabička plná barviček ve mně poprvé probudila dojem, že jsem si pořídil lego. Nevím proč, asi souhra barev. Žádné pekelné wow efekty okolo nečekejte – je to dobře, alespoň se šetřilo materiály. Vysunete další papírový blok, kde v měkčeném molitanu leží samotný produkt. Ten už barvami nehraje, což je vzhledem k prodejnímu balení trochu paradox. Ale co není, může být! Samotné Chipolo card Spot je černé, z plastu a pod špatným světlem si sotva všimnete loga výrobce. Jenže tenhle produkt nemá dělat parádu. Není to zlatá American Express. Je to produkt, který hodíte do peněženky a neřešíte ho, dokud nepotřebujete využít jeho služeb. Tam, kde vaše paměť totiž selže, přichází chvilka slávy pro Chipolo. A když spěcháte do práce, nemůžete najít peněženku, velmi rádi té černé plastové kartičce odpustíte vzhled, jakmile se rozezvoní.
FindMy, Bluetooth a siréna
Chipolo Card Spot lze snadno přidat do Apple FindMy. Máte Android telefon? Pak si chvíli počkejte. Chipolo má kartu pro tyto telefony připravenou. V Google ale mají problém uvést konkurenční službu na trh včas. Spárování probíhá jednoduše. Podle návodu podržíte tlačítko na kartě (ano, opravdu má tlačítko), v aplikaci Najít zmáčknete plusko, během chvilky se najde nový produkt a tadá, stačí přidat smajlíka, název a je hotovo. Kartu pak můžete strčit kam se vám zlíbí. Já doporučuji peněženku, batoh nebo třeba cestovní kufr. Uživatelských modelů ale budou nespočet. Peněženka Card Spot obzvlášť ocení.
Card Spot má tvar kreditní karty, případně současného občanského nebo řidičského průkazu. Přesně 85,1 mm na 53,6 mm. Jen trochu pojedla obvodů, a tak se její tloušťka zastavila na 2,4 milimetrech. Když si uvědomíte, že je uvnitř baterie, bluetooth, siréna a další elektrické legrácky, kterým tak úplně nerozumím, jde nakonec o modelkovské míry. Sám ji nosím v magsafe peněžence od Peak Design a vejde se tam k ní vše potřebné. Romantika v dešti by nemusela skončit tragicky. Card Spot se totiž může chlubit certifikací IPX5. A pokud jde o hlasitost, tak tu zde oceníte. 105 dB minimálně doma zaručeně uslyšíte.
Komunikace probíhá vyloženě přes bluetooth. UWB čip uvnitř nečekejte. A s tím přichází první drobná nevýhoda v porovnání s AirTagem. Card Spot určí adresu a zahraje výraznou melodii. Zelenou šipku s přesností na centimetry v aplikaci Najít ale nečekejte. Služeb Apple Findy My network ale využívá. Další telefony s FindMy, tedy iPhony, tak mohou být nápomocné pro hledání ztracené peněženky v divočině, tím myslím mimo domov. Pokud se nějaký zlý skřítek rozhodne, že bude sledovat vaše kroky světem, pak se nemusíte obávat. iPhone dokáže detekovat cizí předmět poblíž vás. Pak už stačí jen zjistit, kde je a… řešení nechám na vás. Nechybí ani upozornění na to, že jste peněženku někde nechali. Samozřejmě s několikaminutovou časovou prodlevou. Ale furt je lepší vědět, že je peněženka doma než nevědět vůbec nic.
Závěrem se dostanu ještě k jedné nevýhodě, alespoň v mých očích. Zatímco AirTag rozloupnete jako matrjošku a vyměníte baterku, tady na to zapomeňte. Garantována je výdrž dva roky běžného používání. Poté můžete zaslat kartu zpět Chipolu a využít 50% slevu na další. Jenomže to je přece jen více práce i financí než v případě AirTagu.
Závěr
Spousta uživatelů zřejmě postupem času přijde na to, že je AirTag velmi limitován svým tvarem a je velmi dobře, že se zde nabízejí řešení, jako je právě Chipolo Card Spot. V drobných peněženkách si tento tracker najde své místo, v těch větších pak člověk ani neví, že tam je. Cena není také úplně závratná. Na tuzemském trhu jde sehnat přibližně za 850 korun, což je o chlup méně, než právě tracker společnosti Apple. Dobrou zprávou je, že můžete používat i oba dva najednou, FindMy, respektive Najít toho totiž dokáže pojmout víc než dost, což je na jablečné poměry vlastně zázrak.