Dánský výrobce PanzerGlass je znám svými prémiovými ochrannými skly na displeje nejen mobilních telefonů. Výrobce ve svém portfóliu nabízí také antibakteriální sprej, skla na displeje chytrých hodinek a pro vybrané mobily i ochranné kryty.
Dlouhodobě testuji vlajkový mobil Xiaomi 12 Pro, na jehož displej je již v továrně aplikována ochranná fólie, ale ta chrání displej spíše jen před škrábanci, nikoliv před prasknutím. Jelikož se jedná o drahý mobil, tak většina uživatelů jej jistě bude chtít chránit. Na našem trhu se prodává dokonce sklo od PanzerGlass, které chrání i zakřivené boky displeje. To jsem si vyzkoušel a níže najdete informace, jak na tomto mobilu sedí.
Co se nachází v balení krabičky od skla?
- Ochranné sklo na displej
- Lihový hadřík
- Suchý oranžový hadřík
- Nálepka pro odstranění prachu
Co je na skle od PanzerGlass vlastně výjimečného?
Jak jsem v začátku článku naznačoval, výrobce PanzerGlass se v covidové době zaměřil také na ničení bakterií a dezinfekce. Za sebe mohu doporučit spreje PanzerGlass SPRAY Twice A Day, které jsou sice dražší, ale výrobce na ně získal různé uznávané certifikace a údajně skutečně zabíjí i covid na displeji mobilu, tabletu či jiného zařízení.
PanzerGlass šel ale ještě dál a v ochranných sklech se nachází oleofobní vrstva, která účinně likviduje bakterie na skle. To se týká právě i skla pro Xiaomi 12 Pro. Skla od tohoto výrobce jsou také skutečně kvalitní a vydrží více než levnější skla. Problém nebudete mít hlavně s pozorovacími úhly displeje, senzorem okolního světla pro regulaci jasu displeje a viditelností na přímém světle, jak je tomu často u skel z AliExpressu.
Jak sklo na displej aplikovat?
Nalepení ochranného skla PanzerGlass je velice jednoduché. V případě mobilu Xiaomi 12 Pro stačí jen odlepit ochranou fólii z displeje, očistit displej lihovým ubrouskem, usušit displej oranžovým ubrouskem, nálepkou případně odstranit prachová zrna, ještě jednou displej důkladněji zkontrolovat, zda na něm nejsou nečistoty a aplikovat sklo. To je vše. Vlastně celý postup najdete popsaný v krabičce či ve videu níže.
Pokud však z nějakého důvodu neradi lepíte ochranná skla na displej, můžete o to požádat obsluhu prodejny, kde PanzerGlass sklo zakoupíte. To dělá personál některých větších obchodů např. Alza či Datart, ale i Mobilpohotovost nebo někteří mobilní operátoři.
Jak sklo sedí na zakřiveném displeji mobilu Xiaomi 12 Pro?
I když se to někomu může zdát jako obyčejné sklo, na jeho vývoji se pracovalo celkem dlouho. PanzerGlass se v případě mobilu Xiaomi 12 Pro musel vypořádat se zakřivením boků displeje, ale i čtečkou otisků prstů zabudovanou pod displejem. Musím říci, že sklo na zakřiveném displeji sedí naprosto skvěle. Výborně pasuje i v okolí selfie kamerky, v zakřivení také a problém nemají ani hrany skla při nasazení originálního ochranného krytu dodávaného v balení mobilu.
Co se týče čtečky otisků prstů, tak tam to pro PanzerGlass byl asi oříšek. Vlastně u drtivé většiny čteček otisků prstů pod displeje je s ochrannými skly problém. I na mých snímcích si můžete všimnout, že okolí čtečky otisků je takové výraznější, protože je v něm upravený povrch, aby čtečka opravdu fungovala. Někoho to může odrazovat, ale po chvilce si na to zvyknete a asi je to lepší než rozbít displej tak drahého mobilu. Přeci jen servis u takového mobilu je hodně drahý.
Není problém s odemykáním mobilu? Po nalepení skla mi čtečka zprvu vůbec nefungovala, ale stačilo přejít do nastavení mobilu a otisky prstů znovu naskenovat skrze nalepené sklo. Poté bylo odemykání mobilu rychlé a spolehlivé. Odemykání mobilu obličejem či focení skrze selfie kamerku bylo bez problému.
Kde sklo koupit a kolik stojí?
Jak jsem již zmiňoval, skla PanzerGlass jsou často k dispozici v prodejnách mobilních operátorů, ale i běžných prodejen s elektronikou. Za sebe mohu potvrdit, že skla byla alespoň v době psaní tohoto článku k dispozici v Mobilpohotovosti, T-Mobile, Datart, Alza i CZC. Cena se v době psaní článku pohybovala kolem 699 Kč s DPH.