Huawei na našem trhu nabízí hromadu Wi-Fi routerů, které najdete také v nabídce mobilních operátorů. Není tedy žádným překvapením, když k pořízení nového internetového připojení dostanete router právě od Huawei. Co ale když chci novou Wi-Fi 6, anebo zrcadlit svou stávající Wi-Fi a pokrýt tak větší část domu či zahrady? K tomu mohou pomoci dva nové Wi-Fi routery Huawei WiFi AX3.
V této recenzi budu popisovat zkušenosti s Wi-Fi routerem Huawei Wifi AX3 Dual-core. Ten se v době psaní recenze prodával za atraktivní cenu kolem 1 800 Kč. Narazit však můžete také na výkonnější model Huawei Wifi AX3 Pro, který se prodával zas za cenu kolem 2 500 Kč.
Design a zpracování
Má u wi-fi routeru vůbec smysl řešit design? Jasně, že ano! Přeci jen bude zdobit váš byt. Huawei Wifi AX3 vypadá hezky a na našem trhu je dostupný jen v bílém barevném provedení. V zahraničí je však dostupné také černé provedení. Je dost možné, že to se k nám dostane později.
Osobně však preferuji bílý router, protože se lépe hodí ke světlému nábytku či bílé zdi. Je však velká škoda, že se na spodní části nenachází žádné zdířky či úchyty, aby router bylo možné dát na zeď. Někoho může potěšit bílý napájecí kabel s adaptérem, protože ani ten nebude u světlého nábytku tolik vidět.
Celkové rozměry routeru činí 225 x 159.2 x 39.7 mm a váha se zastavila na 387 gramech. Na horní části routeru najdete tlačítko pro vyvolání nastavení routeru, signalizační diodu a vidět jsou také čtyři antény. Ty po vybalení stačí vztyčit.
Nějaké ty papírové věci
Router podporuje běžné sítě 2,4 GHz a 5 GHz, ale také nové Wi-Fi 6 (802.11a,b,g,n,ac,ax). Výrobce se chlubí, že díky šířce pásma 1024-QAM a 160 MHz může teoretická rychlost dosáhnout až neuvěřitelnou rychlostí 3 000 Mbps. Je však dobré zmínit, že to je možné jen teoreticky. V pásmu 2,4 GHz to pak je 574 Mbps a v pásmu 5 GHz pak 2 402 Mbps.
Na zadní části routeru máte k dispozici také 3x RJ45 porny (LAN) a jeden RJ45 (WAN). Router také podporuje technologii MU-MIMO a OFDMA.
V mnou testované konfiguraci má router také dvoujádrový procesor Gigahome s taktem 1,2 GHz. K dispozici jsou také konfigurace routeru s výkonnějším procesorem. Chybět pochopitelně nesmí ani dnes běžné ochrany proti útokům brute-force a DDoS.
Nastavení a zkušenosti
Router si prvotně můžete nastavit skrze mobilní aplikaci, což je moderní a především praktické řešení. Jedná se o aplikaci AI Life, která je dostupná pro Android i jablečné iOS. Prvotně stačí dlouze stisknout tlačítko na routeru, vyhledat na mobilu Wi-Fi, připojit se a během okamžiku budete odkázáni do nastavení routeru. Vyplníte název své nové Wi-Fi, heslo a další nutné drobnosti. Je to vážně velice jednoduché a zvládne to každý.
Aplikace se vás však zeptá, jak si přejete router nastavit. Nastavit si jej totiž můžete jako hlavní router, ale také jako druhý router, který bude zrcadlit Wi-Fi. Díky tomu docílíte daleko většímu pokrytí a stabilnější sítě.
V mém případě jsem vyzkoušel obě varianty, ale druhá varianta se zrcadlení Wi-Fi se mi zalíbila a zamiloval jsem si ji. Konečně jsem měl Wi-Fi po celém domě, zahradě a slaběji i ve sklepě. Připojení bylo především také o poznání stabilnější a rychlejší přibližně o 2,5 Mbps, což rozhodně potěší.
Závěr – mám si jej koupit?
Router dobře vypadá, ale především dobře funguje. Síť je stabilní, pokrytí je také na velice dobré úrovni a jedničku si Huawei odnáší také za velice jednoduché nastavení. Pokud tedy sháníte Wi-Fi 6 router za přijatelnou cenu do 2 000 Kč, chcete lepší pokrytí a jednoduché nastavení, tak router Huawei WiFi AX3 mohu jen doporučit.