Americká společnost na našem trhu již konečně prodává chytré hodinky Fitbit Sense. Ty jsou unikátní v tom, že umí měřit odchylku teploty kůže, podrobnosti o stresu a EKG. Nabízí hromadu senzorů, díky nimž umí zaznamenat sportovní aktivity i informace o zdraví uživatele. Nechybí jim ani zabudovaný NFC čip a služba Fitbit Pay, takže hodinkami je možné bezkontaktně platit. Cena hodinek se v době psaní recenze pohybovala kolem 9 200 Kč.
Obsah balení
K hodinkám dostanete jen potřebný základ. Nechybí tedy nabíječka s USB-A koncovkou, kterou připojíte do jakéhokoliv běžného nabíjecího adaptéru či počítače. Je jen škoda, že nabíjecí kabel přeci jen není o něco delší. Dále v balení najdete jen dvě velikosti řemínku a návody.
Design a konstrukce – hezčí než Versy?
Když se na nové Fitbit Sense podívám, tak se mi hned vybaví starší hodinky Fitbit Versa 2, které jsem dlouhodobě používal. Mají totiž podobný čtvercový tvar i rozměry. Nové hodinky však vypadají o poznání lépe, a to především díky kovovému rámečku kolem displeje. Ten se hezky leskne a přidává tak na eleganci.
Rozměry hodinek tedy činí 40,5 × 40,5 × 12,4 mm a váha se zastavila na 33,1 gramech, což je o něco méně, než právě u zmíněných Versa 2. Hodinky jsem nosil denně a opravdu rychle jsem si na ně zvykl. Rozměry mi nijak nevadí a během chvilky na ruce nejsou vůbec cítit, a to ani během spánku. Nosit je dle mého názoru mohou i lidé s menší rukou, protože v balení najdete dvě velikosti řemínku.
Spodní část hodinek je však z plastu a hliníku. Na levém boku hodinek najdete tlačítko, které tentokrát není mechanické, ale senzorové. Na pravém boku pak najdete mřížku reproduktoru a mikrofon. Na spodní části pak pochopitelně nechybí všechny různé senzory a piny pro připojení nabíjecího kabelu. Je také dobré, že konstrukce hodinek nabízí zvýšenou odolnost 5 ATM, takže si je můžete vzít třeba i na plavání.
Jelikož se jedná o hodinky zaměřené na zdraví a sport, tak nečekejte kožený či kovový řemínek. Řemínek je tedy silikonový a je možné jej bez problémů sundat. V případě potřeby si tedy můžete zakoupit úplně jiné řemínky a měnit.
Prostředí hodinek a systém
Hodinky můžete ovládat jak na dotykovém displeji, tak již zmíněným senzorovým tlačítkem na levém boku hodinek. Na gesta si hodně rychle zvyknete a jsou vlastně stejné, jako u jiných Fitbit hodinek. Tahem ze shora displeje dolů se dostanete do centra notifikací a příchozích zpráv. Tahem zespod nahoru pak máte k dispozici podrobnější informace o počasí a důležité statistiky o ušlých krocích, vzdálenosti, srdečnímu tepu, spánku a další. Tahem zleva doprava se pak dostanete ke zkratkám, kde můžete zapnout režim nerušit, ovládat jas displeje, funkci always-on a nastavit hlasitost. Tahem zprava doleva se pak dostanete do menu, kde najdete všechny potřebné aplikace a funkce.
Užitečné je také boční tlačítko, kterým se vždy dostanete na hlavní obrazovku s ciferníkem, ale také můžete používat různé zkratky. Ty si můžete přímo v hodinkách nastavit v: Nastavení/Zkratky. Já tedy nejvíce používal zkratku, kdy stačí dlouze podržet tlačítko a během okamžiku máte k dispozici platební kartu. Nastavit si můžete také zkratku pro vyvolání některé aplikace dvojitým stiskem.
V systému pochopitelně najdete také funkce budíků, časovače, předpověď počasí, události z kalendáře či aplikaci pro prozvonění mobilu. Potěšit pak mohou také aplikace Spotify a Deezer. Během testování jsem používal aplikaci Spotify, která slouží pro ovládání přehrávané hudby v mobilu. Je tedy celkem škoda, že do interního úložiště hodinek nelze nastahovat offline skladby ze Spotify. To však neumí asi žádné hodinky.
Displej – hezký AMOLED
Fitbit na hodinky nasadil čtvercový OLED displej s úhlopříčkou 1,58palce s rozlišením 336 x 336 px. Displej má krásné barevné podání, příkladné pozorovací úhly i dostatečně vysoký jas. Viditelnost na přímém světle je tedy dobrá, takže si hodinky můžete vzít v létě třeba na venkovní sportování. Pochválit pak musím za funkční automatickou regulaci jasu, kterou jsem měl po celou dobu testování aktivní. Jas si však v nastavení můžete i přizpůsobit manuálně.
Hezké je také lehce vyboulené sklo, které přidává na elegantním dojmu. Je jen škoda, že výrobce čelní plochu nevyužil efektivněji, protože rámečky kolem displeje jsou celkem velké. Displej tedy mohl být větší, na druhou stranu díky větším rámečkům bylo nejspíš možné umístit senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu.
Výborně pak funguje také gesto rozsvícení displeje zvednutím rukou. Potěšit někoho může také spolehlivá funkce always-on, která umí zobrazit čas i na zhasnutém displeji. Pokud si však funkci zapnete, je třeba počítat s vyšší spotřebou baterie.
Výdrž a nabíjení – milém překvapení
Problémem dnešních chytrých hodinek je bezesporu výdrž na jedno nabití. Dle mého názoru jsou hodinky, které vydrží jeden až dva dny úplně na nic. To však není případ Fitbit Sense. Výrobce slibuje, že hodinky jsou schopny vydržet rovných šest dní, ale záleží hodně na tom, jak hodinky budete využívat. Já hodinky používal běžně i s placením, ovládáním Spotify, měřil jsem denně EKG i stres atd. Vydržel jsem pak skutečně rovných 6 dní. Když jsem však měl aktivní funkci Always-On i s notifikacemi, tak se výdrž vyšplhala na tři až čtyři dny.
K nabíjení pak slouží magnetická nabíječka, která se přichytí na spodní část hodinek. Hodinky během nabíjení z kabelu nemají tendenci vypadávat a nabíjení hodinek trvá kolem hodiny. Je jen škoda, že nabíjecí kabel není o něco delší. S bezdrátovým nabíjením u těchto hodinek také nepočítejte.
Sportovní a zdravotní funkce
V posledních dvou letech chytré hodinky nenabízí jen sportovní, ale také užitečné zdravotní funkce. Fitbit Sense tedy zvládají běžné měření ušlých kroků, nachozené vzdálenosti, spálených kalorií, spánek a srdeční tep, ale také okysličení krve, teplotu kůže, EKG a stres. Nabízí vlastně vše, co má konkurence, ale Fitbit se snažil mít měření aktivit přesnější a nabízí toho i více.
Fitbit Sense jsou vybavené hromadou senzorů, které zvládají pokročilé měření srdečního tepu, ale také EKG a stres. Konkurence často tyto funkce měří podle obyčejného srdečního tepu, což není zrovna spolehlivé. Fitbit šel dál a data sbírá skrze pokročilou technologii EDA (sledování elektrodermální aktivity). To znamená, že výsledky jsou daleko spolehlivější.
Je také dobré zmínit, že pokud si hodinky zakoupíte, je třeba hodinky seznámit s vaším tělem a různými odchylkami. To znamená, že je třeba pět dní po sobě využívat funkci snímání EDA, kterou nejdete v menu mobilu. Denně tedy v klidu stačí držet dvě minuty ruku na displeji. Tato funkce slouží pro spolehlivé měření i stresu.
Další zajímavou zdravotní funkcí je měření odchylky teploty kůže. Hodinky stačí mít na ruce při spánku minimálně tři dny (v mém případě 5 dní), poté začnou měřit odchylky teploty při spánku. Pokud budou odchylky vysoké, tak můžete předpokládat, že se blíží onemocnění. Je velká škoda, že hodinky neumí měřit teplotu kůže v reálném čase, ale na druhou stranu by to pravděpodobně mělo enormní spotřebu na baterii.
Okysličení krve (Spo2) je také spolehlivé a měření funguje také během spánku. Procenta okysličení krve můžete sledovat v mobilní aplikaci, když si rozklepnete informace o svém spánku. Pochopitelně nechybí ani ciferník, který procenta okysličení zobrazí. Je však třeba si jej bezplatně stáhnout.
Velice spokojený jsem byl také s běžným měřením spánku, kdy byla doba spánku i probuzení relativně přesná a daleko lepší, než u konkurence. Hodinkám nedělá ani problém zaznamenat usnutí během dne s čímž má některá konkurence velké problémy.
Hodinky jsou vhodné také pro sport a především běžce potěší zabudovaná GPS, která funguje relativně přesně. V hodinkách najdete kolonku „cvičení“, kde se nachází také možnost zaznamenávat bojové sporty, bootcamp, běh na páse, běžný běh, chůze, eliptický trenažér, golf, jóga, kockbox, cyklistika, pilates, plavání, posilování, spinning, tenis a hromada dalších.
Mobilní aplikace – nechybí čeština
Kompletně v češtině je také mobilní aplikace. Ta je dostupná jak pro Android, tak i jablečné iOS. Je jen škoda, že v době testování aplikace nefungovala na mobilech Huawei/HONOR bez Google služeb. Aplikace sice chvilku fungovala, dokud nepřišla její aktualizace. Výrobce by tedy mohl aplikaci publikovat také do Huawei AppGallery.
Aplikace vypadá vážně moc pěkně a hned po spuštění máte k dispozici různé zaznamenané zdravotní i sportovní informace, které si můžete rozklepnout a mít tak více informací. Při rozklepnutí spánku máte pak i podrobně informace o hlubokém a REM spánku.
Do hodinek můžete v aplikaci stahovat také různé ciferníky, aplikace a nastavit si platební karty do služby Fitbit Pay. Lze povolit také příchozí notifikace z vybraných aplikací atd.
V aplikaci si můžete také aktivovat bonusové funkce díky Fitbit Premium. Jedná se sice o placenou službu, ale tu si s hodinkami Sense můžete užít na půl roku zdarma. Kdykoliv ji pak lze deaktivovat.
Bezkontaktní placení a Wi-Fi
Jak jsme se tu již zmiňoval, tak hodinky Fitbit Sense v sobě ukrývají zabudovaný NFC čip. Nabízí také vlastní službu Fitbit Pay, do které jednoduše uložíte platební kartu v mobilní aplikaci a můžete začít bezkontaktně platit. Tuto funkci jsem využíval takřka denně a je to příjemně návyková záležitost. V hodinkách se nachází také zabudovaná Wi-Fi 2,4 GHz, která mi fungovala také velice spolehlivě.
Hodinky nabízí také reproduktor a mikrofon a v hodinkách najdete také asistentku Alexu, kterou však brzy díky aktualizaci nahradí Google Asistent. Ani jedna služba však není v ČR dostupná, takže mikrofon asi moc nevyužijete. Je také otázkou, jak výrobce využije reproduktor, protože v současné době jej moc nevyužijete. Podle dostupných informací se prý však chystá aktualizace, která by mohla přinést další funkce využívající reproduktor.
Závěr – ideální společník pro sport i zdraví?
Ve svém okolí jsem se setkal s názory, že hodinky Fitbit Sense jsou moc drahé. Já si to však nemyslím. Je třeba si uvědomit, že hodinky mají zabudovanou hromadu senzorů a mají zdravotnické funkce, které konkurence i za více peněz nemá. Dobrým příkladem je měření odchylky teploty kůže, spolehlivé měření EKG, pokročilejší měření srdečního tepu a stresu. Výhodou před konkurencí je také spolehlivé měření spánku v noci i ve dne.
Myslím si, že se jedná o ideálního společníka pro sportování, a to díky hromadě režimů pro cvičení i zabudované GPS. Pochválit výrobce musím i za zmíněné zdravotnické funkce a já si doslova zamiloval placení hodinkami, které je daleko příjemnější, než po staru platit mobilem. Dále vyzdvihnout musím příjemné prostředí hodinek v češtině a jednoduchou mobilní aplikaci.
Hodinky však dokonalé nejsou a osobně mi trochu vadí, že výrobce nemá svou mobilní aplikaci také v obchodě AppGallery pro mobily Huawei a HONOR bez Google služeb. Je však dost možné, že se to časem změní.
Pozitiva:
- Hezký design
- NFC pro bezkontaktní placení
- Odolnost 5 ATM
- Povedený operační systém Fitbit OS
- Wi-Fi
- Zdravotnické funkce
- Mnoho režimů pro cvičení
- Systém hodinek a aplikace v češtině
Negativa
- Displej by mohl mít tenčí rámečky
- Není mobilní aplikace pro Huawei/HONOR bez Googlu
Dobrý den, děkuji za užitečnou recenzi. V současnosti přemýšlím o koupi těchto hodinek. V zahraničních recenzích jsem se setkal s informací, že do uložiště hodinek nelze nahrát hudba, což mě trochu odrazovalo. Vy však píšete, že to není problém. Opravdu si tedy mohu nahrát svoji staženou hudbu z počítače?
Informaci jsem nalezl například zde: https://community.fitbit.com/t5/Sense/Can-the-Sense-store-music-like-the-Ionic/td-p/4443236
Právě teď na to koukám a po nové aktualizaci aplikace mi skutečně aplikace tuto možnost nenabízí. Je tedy možné spárovat jen účet Spotify a Deezer. Děkuji za upozornění.