Fitbit Versa 2 – Hodinky se kterými si zasportujete, ale i zaplatíte (RECENZE)

Hodinky Fitbit Versa 2 se snaží být ideálním společníkem pro měření sportovních aktivit. Snaží se zaujmout čtvercovým AMOLED displejem s funkcí always-on, vlastním operačním systémem s možností instalací aplikací, zvýšenou odolností a NFC pro bezkontaktní platby. V době psaní recenze bylo možné hodinky sehnat za cenu lehce pod 5000 Kč s DPH.

 

Obsah balení

V balení se nenachází nic překvapivého. K hodinkám tedy dostanete silikonové řemínky dvou velikostí a návody. Krabička má pochopitelně i své místo pro poměrně rozměrnou, ale kvalitní nabíječku. Nic dalšího v balení nenajdete.

 

 

Design a konstrukce – čtverec s odolností

Už při pohledu na hodinky Fitbit Versa 2 je jasné, že se jedná o sportovně zaměřené zařízení. Žádné prémiové materiály či elegantní design tedy nečekejte. Design je však u hodinek důležitý a dle mého názoru Versy 2 vypadají dobře. Na ruce nejsou téměř vůbec cítit, protože váží pouhých 42 gramů a nejsou nadměrně tlusté.

Úplně bych zapomněl zmínit, že hodinky jsou dostupné ve více barevných provedeních. K dispozici jsou v mnou testované černé barvě (Carbon), ale také šedé (Grey) a růžové (Copper Rose). Narazit můžete také na variantu “Special Edition”, která je dostupná ve více barevných provedeních s látkovým řemínkem.

Samotné tělo je z bytelného plastu, který je sice čtvercového tvaru, ale hrany jsou naštěstí oblé. Na levém boku se nachází jedno ovládací tlačítko, pravý bok v sobě ukrývá mikrofon a na spodní části se nachází modul se senzory pro měření srdečního tepu. Čelní strana s AMOLED displejem je chráněna lehce zakřiveným 2.5D krycím sklem, které výborně zapadá do plastového těla hodinek.

Součástí hodinek je také silikonový řemínek ve dvou velikostech. Ten je jemný a při jeho nošení jsem nezaznamenal ani žádnou alergickou reakci. Chválím, že řemínek je možné snadno vyjmout a nasadit jiný. Dokoupit si tedy můžete libovolný řemínek, ale je třeba myslet na rozteč řemínku 23 mm.

Design a konstrukční zpracování tedy hodnotím kladně. Čtvercový tvar však nemusí být pro každého a je škoda, že Fitbit ve svém portfoliu alespoň v době psaní recenze nenabízel hodinky kulatého tvaru. Potěší i zvýšená odolnost 5 ATM. Hodinky si tedy můžete vzít třeba do sprchy, ale i na plavání.

 

 

 

Ovládání a prostředí – v jednoduchosti je síla

Hodinky od Fitbitu nabízí vlastní operační systém Fitbit OS. Ten je nádherně svižný a především jednoduchý. Ovládat jej můžete dotykem, ale použít lze i tlačítko na levém boku. To slouží pro probuzení hodinek, ale také jako tlačítko zpět. Hodinky však lze probudit i poklepáním na always-on obrazovku.

Ovládací gesta jsou snadná a přímo z ciferníku hodinek se dostanete do menu aplikací tahem zprava doleva. Tahem ze spodní části displeje nahoru máte k dispozici přehled naměřených aktivit a ze shora dolů jsou k dispozici notifikace, ale také ikony pro rychlé spuštění přehrávání hudby, placení a rychlého nastavení.

Hodinkám je možné měnit ciferníky dle potřeby a výběr je poměrně široký, což vidím moc rád. Osobě upřednostňuji analogový ciferník, ale k dispozici je i řada digitálních ciferníků. K dispozici je i řada aplikací, které si můžete nestahovat. Nechybí ani vtipná záležitost Flappy Bird.

V menu hodinek najdete rychlé spuštění měření běhu a dalších aktivit, stopky, nastavení budíků, aplikace Spotify, aplikace pro dechová cvičení, předpověď počasí, hudební přehrávač, peněženka, Deezer, Strava, budík a další užitečné aplikace.

 

 

 

AMOLED displej

Fitbit Versa 2 nabízí AMOLED displej čtvercového tvaru. Ten je krytý ochranným sklem Corning Gorilla Glass 3 a za celou dobu testování se na něm neobjevil žádný škrábanec či oděrky. Displej je také 2.5D, takže jeho hrany jsou mírně zaobleny.

Displej má vážné krásné barvy a příkladné je především podání černé. Výborné jsou i pozorovací úhly a velice spokojený jsem byl i s viditelností na přímém světle. Kdyby to někoho zajímalo, tak výrobce se chlubí tím, že svítivost displeje činí 1000 nitů, což je hodnota i výrazně dražších konkurenčních hodinek.

Jas displeje si můžete manuálně regulovat dle potřeby, což především v létě rozhodně oceníte. Pochvaloval jsem si funkci always-on, která funguje tak, že i na zhaslém displeji zobrazí čas, procenta nabití a datum. Je jen škoda, že obrazovka always-on nenabízí analogový ciferník.

 

 

 

Mikrofon a NFC pro platby

K dispozici je pak i mikrofon na pravém boku hodinek. Jelikož hodinky na sobě nemají žádný reproduktor, tak logicky neumožňují provádění hovorů. Mikrofon tedy slouží k odpovídání na zprávy a používání Alexy. Bohužel hodinky neumí češtinu, takže na odpovídání na zprávy hlasem úplně zapomeňte. Odpovídat však můžete pomocí přednastavených textových odpovědí a lze posílat i smajlíky.

Hodinky podporují NFC, takže bez problémů můžete i platit. To je praktické, protože hodinky stačí jen přiložit k terminálu. Platba probíhá skrze službu Fitbit Pay. Tu u nás podporují banky Air Bank, Moneta Money Bank, Komerční banky a mBank. Platby si nastavíte mobilní aplikací.

 

 

 

Co hodinky umí měřit?

Výhodou hodinek je opravdu propracovaný systém měření různých sportovních aktivit. Hodinky mají vlastní GPS modul, takže svůj běh a jízdu na kole máte zaznamenanou přesně na mapě. Měřit si můžete třeba i plavání a běh na trenažéru. K dispozici je i zaznamenání aerobiku, jógy, posilování a třeba i tenis.

K dispozici tedy logicky máte i data o ušlých krocích, vzdálenosti a spálených kalorií. S měřením aktivit jsem byl velice spokojený a vše fungovalo bez problémů. Je také dobré zmínit, že hodinky umí aktivitu rozpoznat automaticky.

Někteří jistě ocení také nepřetržité měření srdečního tepu, kdy máte k dispozici i naměřený čas spalování kalorií. Osobně se spíše zaměřuji na měření spánku, kde třeba konkurenční Xiaomi zaostává. Hodinky od Fitbitu umí spánek měřit výborně, a to jak v noci, tak i při krátkém zdřímnutí během dne. K dispozici máte i informace o probuzení a REM spánku.

Hodinky umí také upozornit na to, že dlouho sedíte. Upozorní tak zavibrováním na ruce a připomene, že je dobré se trochu protáhnout. Tuto funkci jsem pomocí mobilní aplikace rychle vypnul, protože je to nesmírně otravné. 😀

 

 

 

Mobilní aplikace

Hodinky Fitbit Versa 2 je možné připojit k zařízením se systémem Android a iOS. Aplikaci Fitbit si tedy můžete stáhnout z Obchodu Play a App Store zdarma. Existuje i aplikaci pro počítače s Windows 10, která umí zobrazit všechny naměření aktivity na počítači, ale slouží i pro přesun hudby do hodinek.

Hned po spuštění aplikace máte k dispozici přehled o ušlých krocích, vzdálenosti, spálených kalorií, spánku a srdečního tepu. Všechny položky si můžete rozklepnout a mít tak podrobné informace o svých aktivitách. Pokud budete běhat, tak budete mít i svůj běh zaznamenaný na mapě.

Aplikace má v sobě i sociální prvky, kdy se můžete s kamarády předhánět a hecovat. Psát si s nimi můžete i soukromé zprávy, které se nachází na stejném místě, jak je tomu u Instagramu. Když se na aplikaci podíváte pozorně, tak některé prvky skutečně pochází z Instagramu.

Když klepněte vlevo nahoře na malého avatara a následně na zařízení Versa 2, tak budete mít před sebou podrobné nastavení hodinek. Nastavit si můžete různé ciferníky, stahovat aplikace dle potřeby a přihlásit se k hudebním službám. Nechybí pak nastavení notifikací, připojení k Wi-Fi a synchronizace.

Aplikace jako taková vypadá vážně moc dobře. Vyzkoušel jsem ji na dvou mobilech, kde fungovala skvěle a vůbec špatná není i aplikace pro počítače.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Hodinky Fitbit Versa 2 slibují 6denní výdrž na jedno nabití, což je slušná hodnota. Během mého testování jsem měl aktivní funkci always-on, neustálé měření srdečního tepu a notifikace na SMS a hovory. Výdrž se na jedno nabití vyšplhala na 3,5 – 4 dny. Když jsem funkci always-on vypnul, tak bez problémů jsem vydržel rovných 5 dní.

Hodinky v nabíječce

K nabíjení slouží poměrně rozměrná nabíječka, do které se hodinky zacvaknou. Díky tomuto řešení je nabíječka bytelná a nějaké to přenášení v batohu určitě vydrží. Dostatečně dlouhý je i kabel a hodinky během nabíjení nevypadávají. Z úplného vybití do plného stavu se nabijí do jedné hodiny.

 

 

 

Poslech hudby

Hodinky lákají také na to, že díky nim můžete poslouchat hudbu třeba při běhání. To je možné, tedy pokud vlastníte bezdrátová sluchátka. Ta je možné s hodinkami propojit a poslouchat hudbu ze Spotify a Deezeru. Hodinky také mají vlastní interní úložiště o kapacitě 4 GB, kdy můžete využít kolem 2,6 GB.

 

 

 

Konektivita – nic nechybí

Hodinky Fitbit Versa 2 s mobily komunikují pomocí Bluetooth 4.0. To je úsporné a se spárováním jsem neměl sebemenší problém. Je jen škoda, že výrobce nenasadil již novější standard Bluetooth 5.0, ale to asi nikdo nebude považovat za překážku.

Hodinky však podporují také 2,4 GHz Wi-Fi sítě (WiFi 802.11 b/g/n), která fungovala během mého testování velice dobře. K čemu na hodinkách potřebujete Wi-Fi? Protože některé aplikace vyžadují připojení k internetu.

 

 

 

Závěr – nejsou pro každého, ale jsou povedené

Dostávám se k závěru recenze a hodinky hodnotím velice kladně. Design je čistě subjektivní a není pro každého, protože Versy 2 se nesnaží být elegantními, jako třeba Apple Watch nebo hodinky od Huawei. Ošklivé však rozhodně nejsou a myslím si, že design se výrobci povedl. Je jen škoda, že displej není kulatý.

Za cenu kolem 5000 Kč získáte krásný AMOLED displej s dostatečným jasem, kvalitní zpracování a NFC pro bezkontaktní platby. Vyzdvihnout musím také spolehlivé měření sportovních aktivit, ale i spánku. Zmínit musím také slušné interní úložiště mobilu pro hudbu a aplikace Spotify a Deezeru. Jo, zapomenout nesmím ani na skvělou hru Flappy Birds. 😀

Za ty peníze jsou hodinky Fitbit Versa 2 jednoduše povedené a rozhodně je mohu doporučit. Asi jedinou nevýhodu vidím v angličtině, kdy není možné hlasově česky odpovídat na zprávy. Je i škoda, že i aplikace je celá anglicky.

 

 

Pozitiva

 • Kvalitní zpracování
 • Zvýšená odolnost
 • Řemínky dvou velikostí
 • Jednoduché ovládání systému
 • AMOLED displej
 • NFC pro bezkontaktní platby
 • Spolehlivé měření aktivit
 • Slušná cena

 

 

Negativa

 • Někomu může vadit čtvercový tvar
 • Nelze česky odpovídat na zprávy
 • Mobilní aplikace v angličtině

 

 

Sleduj na Instagramu a Telegramu:

>>Mohlo by se vám také líbit:

1 komentář

 1. Mobilní aplikace už umí česky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*