Realme na našem trhu působí jen chvilku, přesto na něj stihlo uvést pár zajímavých mobilů. Těmi nejnovějšími modely jsou Realme 7 a Realme 7 Pro. V této recenzi jsem se podíval na Realme 7, který se snaží zaujmout líbivým designem ve dvou barevných provedeních, čtyřmi zadními fotoaparáty, velkou baterií, 90 Hz displejem, výkonem pro hraní náročných her a 30W rychlým nabíjením. Hezká je také cenovka, která se v době psaní recenze pohybovala od 5 499 Kč (dle varianty).
Obsah balení – pochvala za kryt
V krabičce k mobilu dostanete 30W rychlý nabíjecí adaptér, metrový USB-C kabel a nechybí ani spona pro vysunutí šuplíku s nanoSIM a microSD. Velkou pochvalu si pak výrobce odnáší za přiložený silikonový kryt, který chrání hrany a záda mobilu. Dále v krabičce najdete jen a návody a drátová sluchátka.
Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro realme 7 zakoupit
Design a konstrukce – dvě barevná provedení
Realme 7 je celkem rozměrným mobilem, protože nabízí velký displej i baterii. Jeho celkové rozměry činí 162.3 x 75.4 x 9.4 mm a váha se pak zastavila na 196,5 gramech. V ruce se však díky oblým tvarům drží dobře a jeho ergonomii musím pochválit. Je však pravdou, že na psaní jednou rukou musí menší ruce zapomenout, ale to je v dnešní době běžné takřka u každého mobilu.
I v této cenové kategorii už najdete moderní displeje s minimalizací rámečků. Není tedy žádným překvapením, že vlevo nahoře najdete menší průstřel selfie kamerky. Ten je celkem malý a během testování mi nijak nevadil. Nad displejem pak najdete elegantně zabudovanou mřížku reproduktoru pro hovory.
Rámeček mobilu je z plastu, který se v mnou testovaném provedení hezky leskne a skvěle imituje kov. V levém boku se ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM a jednu microSD kartu. Na stejné straně se nachází také tlačítka pro regulaci hlasitosti, což je u značky Realme obvyklé, ale osobně bych tlačítka raději viděl na pravém boku, jako to mají takřka všichni výrobci. Na pravém boku pak najdete jen zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. Horní část mobilu je zcela prázdná a ta spodní nabízí 3,5 mm jack pro připojení sluchátek, mřížku mikrofonu, nabíjecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor.
Záda mobilu vypadají vážně hezky a díky matnému povrchu na něm nejsou tolik vidět otisky prstů, což chválím. Záda jsou k dispozici v mnou testované elegantní bílé (Mist White) a také modré (Mist Blue). Mnou testovaná varianta na světle odráží zajímavé odlesky. Na zádech tedy najdete vystupující okolí čtyř fotoaparátů s LED bleskem. Je však škoda, že hrany modulu s fotoaparáty nejsou oblejší, protože do rukou celkem řežou. Tento problém však eliminuje přibalený silikonový kryt.
Displej s 90 Hz a zvuk
Realme 7 nabízí velký 6,5palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením (2 400 x 1080 px) a 405 PPI. Displej má hezké věrné barevné podání, které navíc můžete v nastavení upravit. Potěší také 90 Hz obnovovací frekvence, díky které je prostředí krásně svižné. Displej chrání ochranné sklo Corning Gorilla Glass, na kterém již z výroby najdete nalepenou ochrannou fólii. Ta sice trochu kazí dobrou viditelnost na přímém světle, ale zas displej chrání a v případě potřeby ji lze odlepit. Displeji také nechybí dobrá automatická regulace jasu. Je ale velká škoda, že mobil nemá notifikační diodu…
V nastavení displeje pak najdete tmavý režim prostředí či ochranu zraku při používání mobilu ve večerních hodinách. Zapnout si můžete také vizuální efekt OSIE, díky kterému jsou barvy takové líbivější. Nechybí pak ani úprava velikosti textu a prvků v prostředí.
Co se zvuku týče, tak vzhledem k ceně nemůžete čekat nic nadprůměrného. Mobil nabízí jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části. Jeho hlasitost je sice opravdu slušná, ale kvalita je spíše průměrná. Potěšit však může přítomný 3,5 mm jack konektor, který z mnoha mobilů postupně mizí. Připojit si tedy můžete i svá stará sluchátka. FM rádio však nečekejte.
Odemykání mobilu – tak se mi to líbí
Realme 7 je možné odemykat otisky prstů a čtečka otisků se nachází na boku mobilu. Je zabudované přímo v zamykacím tlačítku, což je dle mého názoru nejlepší možné umístění. Snadno na něj dosáhnete palcem či ukazováčkem. Čtečka funguje jedním slovem výborně a mobil je odemknutý takřka okamžitě po dotknutí čtečky.
Pokud by někomu upřednostňoval odemykání obličejem, tak s tímto mobilem bude také velice spokojený. Samotné prvotní nasnímání displeje je velice rychlé, což konkurence často nemá. Samotné odemykání je bleskové a takřka okamžité i za horších světelných podmínek.
Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení
Mobil mi dorazil zabalený v PR balíčku, kde byla nálepka „pojď si hrát“, což napovídá, že by mobil mohl být vhodný na hraní her. Moc jsem tomu však nevěřil, protože přeci jen se jedná o „levný“ mobil a jeho výkon se stará osmijádrový procesor MediaTek Helio G95 s maximálním taktem 2,05 GHz. Nechybí mu ani 6 nebo 8 GB RAM a 64 nebo 128 GB interního úložiště (UFS 2.1). Záleží jen na tom, jakou variantu si zakoupíte. Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSD.
Jelikož má mobil procesor od MediaTeku, tak jsem si hned řekl, že to zrovna moc výkonný mobil nebude. Přeci jen MediaTek v minulosti neměl moc dobrou pověst. To se však v posledních dvou letech začíná měnit, a to především proto, že do něj různé společnosti vkládají spoustu peněz. Realme 7 má tedy výkonu dostatek na svižný běh systému, všechny náročné aplikace a i hry. Během testování jsem hrál i nejnáročnější mobilní hru Fortnite na vysoké grafické nastavení bez problémů. Mobil je tedy vhodný i pro náročné hráče, což v této cenové kategorii není obvyklé.
Pod zadním krytem se pak ukrývá uživatelsky nevyjímatelná akumulátor s kapacitou 5 000 mAh. Jedná se o slušnou kapacitu, která mi byla schopna zajistit jeden a půl dne na jedno nabití. Výjimkou pak nejsou ani celé dva dny běžného používání bez hraní her. Pokud však budete v kuse hrát hry na maximální jas displeje, tak procenta nabití budou mizet rychleji.
O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C a k mobilu pak dostanete 30W nabíjecí adaptér a metrový nabíjecí/datový kabel. Z úplného vybití do 50% se akumulátor nabije za přibližně 25 minut, zatímco na 100% pak za krásnou jednu hodinu a 4 minuty. Tuto rychlost mohou Realme 7 závidět i některé mnohem dražší mobily.
Fotoaplikace
Pro focení Realme využívá vlastní aplikaci fotoaparátu. Ta na horní části nabízí nastavení blesku, HDR (funguje i automaticky), funkce zvýraznění barev, filtry a podrobné nastavení aplikace. Níže najdete kulaté tlačítko, které je možné posouvat a slouží pro 2-4x digitální zoom a na přepnutí na ultraširokoúhlý fotoaparát. Hned pod tímto tlačítkem se pak nachází pruh režimů, kde nechybí noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím, focení ve 48 Mpx rozlišení, panorama i Pro režim s manuálním nastavení parametrů.
Jak fotí zadní fotoaparáty?
Mobily značky Realme nejsou zrovna známé špičkovými fotoaparáty. Není se však čemu divit, protože konkurenci se snaží zadupat cenou a naopak přidávají v jiných ohledech. Realme 7 míří především na výkon a hraní her, takže fotoaparát pro výrobce nebyl prioritou. Přesto mobil na svých zádech nabízí čtyři fotoaparáty s LED bleskem. Hlavní fotoaparát nabízí 48 Mpx rozlišení a světelnost f/1.8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 119°, 8 Mpx a světelností f/2.3. Poslední dva fotoaparáty jsou, jak jinak, než pro rozostření pozadí a makro.
Samotné snímky na tom nejsou vzhledem k ceně vůbec špatně a vyzdvihnout musím focení makra. Makro snímky jsem však fotil hlavním fotoaparátem, protože super makro režim je úplně na nic, protože snímky pořizuje jen 2 Mpx fotoaparátem. Snímky hlavním i ultraširokoúhlým fotoaparátem nepostrádají také hezkým barevným podáním a jen u ultraširokoúhlého fotoaparátu jsem se občas setkal s neostrým středem fotek. Je tedy dobré pořídit fotek více a vybrat pak tu nejlepší.
Když to shrnu, tak snímky nejsou nijak nadprůměrné, ale ani špatné. Přiklonil bych se tedy k průměru a myslím si, že uživatelům, kteří za mobil utratí peníze ceny mobilu budou spokojeni.
Natáčení videí
Realme 7 umožňuje natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). Videa mají dobré barvy i ostrost, ale bohužel mají dost mizernou stabilizaci obrazu. O něco lepší stabilizace je při natáčení v nižším Full HD se 60 FPS, jak můžete vidět níže. Videa jsou tedy spíše průměrná a ve Full HD je možné i zoomovat, nikoliv se však přepínat na ultraširokoúhlý fotoaparát, což zamrzí. Ultraširokoúhlou kamerou však můžete normálně natáčet.
Focení selfies
V displeji najdete 16 Mpx selfie kamerku Sony IMX 471 se světelností f/2.1. Ta podává slušný výkon a fotit můžete i s portrétním režimem, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Tento režim vzhledem k ceně odvádí skvělou práci, i když občas selže v okolí vlasů. Myslím si, že asi každý uživatel bude s kvalitou „selfíček“ spokojený.
Operační systém – příjemná nadstavba
Realme 7 v době psaní recenze nabízel operační systém Android 10, který byl upraven nadstavbou Realme UI 1.0. Pokud si mobil zakoupíte, tak jej doporučuji připojit k Wi-Fi a v Nastavení telefonu/Aktualizace softwaru stáhnout všechny dostupné aktualizace. Během mého testu měl alespoň můj kus problémy s rychlostí prostředí, ale tento problém opravila právě obří 3,3 GB aktualizace. Poté byl systém krásně svižný a spolehlivý.
Nadstavbu Realme UI je hezká, jednoduchá a celá v češtině. Čistému Androidu se zrovna moc nepodobá, což někteří mohou ocenit. Nabízí své vychytávky, jako je možnost nastavit si rozložení ikon na 5×6, upravit si styl ikon v prostředí, klonovat aplikace a přihlašovat se tak pod více účty, herní režim pro vypnutí notifikací během hraní her a další. Výrobce si jen mohl odpustit předinstalování aplikací od Facebooku.
Konektivita – pochvala za slot
Pokud od mobilu požadujete, aby bylo možné využívat dualSIM i paměťovou kartu současně, tak Realme může být vašim žhavým kandidátem. Nabízí totiž dlouhý šuplík, kde jsou oddělené sloty pro dvě nanoSIM a microSD kartu. Oba SIM sloty také podporují všechna LTE pásma a připojit se můžete také ke 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Pro bezkontaktní platby pak nechybí NFC a k dispozici je i spolehlivé Bluetooth 5.0. Pro mapy a navigace pak nechybí systémy: GPS, A-GPS, GLONASS a BeiDou.
Závěr – vhodný nejen pro hráče
Realme 7 se v době psaní této recenze prodával ve dvou provedeních, a to se 6 GB RAM a 64 GB úložištěm za cenu kolem 5 500 Kč. K dispozici je také výkonnější varianta s 8 GB RAM a 128 GB úložištěm, kterou jsem recenzoval. Ta se pak prodávala za cenu kolem 7 700 Kč. Osobně bych si však za větší úložiště připlatil. Líbí se mi však, že výrobce dává možnost výběru z více variant.
Realme 7 si v recenzi vedl skvěle, protože za málo peněz má rozhodně co nabídnout. Díky svému vysokému výkonu je vhodný i pro ty nejnáročnější mobilní hráče, kteří chtějí PUBG Mobile, Fortnite a další náročné hry. Není však vhodný jen pro hráče, ale i pro ty, kteří chtějí spolehlivý mobil se slušným fotoaparátem, opravdu rychlým nabíjením, NFC pro bezkontaktní placení a svižný 90 Hz displej.
Mobil tedy mohu doporučit, i když má své nedostatky. Osobně mi chybí notifikační diodka, protože uživatel nemá žádný přehled o nových příchozích notifikacích, když je zhasnutý displej. Je také škoda, že výrobce více nezaoblil hrany modulu zadního fotoaparátu, protože ty trochu řežou do ruky. Na druhou stranu se jedná o hloupost, kterou je možné eliminovat ochranným krytem v balení.
Pozitiva:
- Hezká barevná provedení
- Silikonový kryt v balení
- 30W rychlé nabíjení
- 90 Hz displej
- Dvoudenní výdrž na nabití
- Bleskové odemykáni čtečkou otisků i obličejem
- Výkon na všechny náročné hry
- Příjemný a svižný systém
- Možnost výběru variant 64/128 GB
- Cena
Negativa:
- Modul zadních fotoaparátů škrábe – problém eliminuje kryt v balení
- Nemá notifikační diodu
Jak nastavit na Realme 7 aby se vedle datumu zobrazovaly i hodiny? A Jde nastavit i nějaké blikání na mobilu pokud mám jakoukoliv novou zprávu? Nepřijatý hovor SMS a podobně? Já mám obrazovku stále černou bez upozornění. Jen když ho probudím vidím nové zprávy. Předem děkuji za radu.