Nokia 800 Tough je tlačítkový mobil s odolnou konstrukcí. Míří tedy na nenáročné uživatele, kteří však chtějí, aby mobil vydržel nějaký ten pád a nevnikla do něj voda. Zaujmout však může operačním systémem KaiOS s aplikacemi, podporou LTE, Wi-Fi a vysokou výdrží na jedno nabití. V době psaní této recenze se cena mobilu pohybovala pod hranicí 3 000 Kč s DPH.
Obsah balení – jen základ
- Nokia 800 Tough
- 1A nabíjecí adaptér
- MicroUSB nabíjecí/datový kabel
- Spona pro vysunutí hybridního slotu
- Návody
Design a konstrukce – nezničitelný obrněnec
Už na první pohled je jasné, že Nokia 800 Tough je mobil stvořený do pracovních podmínek. Celá konstrukce je z opravdu bytelného plastu, který je na některých částech pogumovaný. Na našem trhu je k dispozici v obou barevných provedeních, a to černé (černá ocelová) a šedivé (pouští písek).
Celkové rozměry mobilu činí 145,4 × 62,1 × 16,11 mm a váží 161 gramů. V ruce se díky oblým tvarům drží skvěle a jedním palcem dosáhnete na všechny klávesy. Ergonomicky je mobil řešený na jedničku a v ruce působí opravdu robustním dojmem.
Jelikož se jedná o pracovní mobil, tak někteří jistě ocení zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu s certifikací IP-68, ochraně proti pádu až do 1,8 metru a má také certifikaci MIL-STD-810G.
Na čelní ploše mobilu najdete 2,4“ (6,1 cm) displej, kolem kterého se nachází pogumovaný rám mobilu. Pod displejem se nachází pogumovaná klávesnice, o které se budu rozepisovat později. Nakonec je na čelní ploše další mřížka, ale ta tentokrát ukrývá jen mikrofon.
Levý a pravý bok na sobě nesou plastové plátky, které mají povrchovou úpravu, aby mobil neklouzal z rukou. Plastové plátky jsou k mobilu přišroubované trojicí hvězdičkových šroubků, což dost dodává bytelnému dojmu. Za povrchovou úpravu výrobce musím jen pochválit, protože se mobil díky tomu drží opravdu skvěle.
Na levém boku se ale také nachází výborně ukrytá záslepka s hybridním slotem. Ten v mobilu drží opravdu pevně a je nutné jej odjistit přiloženou sponou. Po odjištění je třeba plastový slot z mobilu dostat, což bohužel není tak rychlé, ale stejné řešení jsem viděl i u odolných mobilů jiných výrobců.
Dvě gumové záslepky se nachází také na horní části mobilu, kde se ukrývá nabíjecí microUSB konektor a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Chválím také za bílou LED diodu, která slouží jako svítilna. Na spodní části se nachází „očko“ pro možné uvázání poutka.
Záda jsou celá z bytelného plastu, který má na sobě také povrchovou úpravu, aby neklouzal. Všimnout si můžete čtyř šroubků, které slouží pro rozebrání mobilu. To však doporučuji pouze zkušenějším uživatelům. Na zádech se však nachází i hliníkový plátek, ve kterém je 2 Mpx čočka fotoaparátu, LED blesk a hlasitý reproduktor.
Displej a klávesnice
Nokia 800 Tough je tlačítkový mobil, takže na dotykový displej musíte zapomenout. Nabízí tedy 2,4“ (6,1 cm) TFT TN displej s QVGA (240 x 320 px) rozlišením. U mobilu tohoto typu nelze očekávat displej srovnatelný se smartphony, ale jeho barevné podání není vůbec špatné a myslím si, že jeho zájemci budou jistě spokojeni. V nastavení zobrazení si můžete nastavit tapetu, upravit si jas displeje, časový limit zhasnutí a automatické zamykání kláves.
Pod displejem se nachází vydařená pogumovaná klávesnice. Klávesy jsou bíle podsvíceny a jejich stisk je pohodlný. Jsem rád, že výrobce tentokrát použil větší rozestupy kláves, aby si nový uživatel nemusel tak dlouho zvykat, jak tomu bylo u staršího modelu Nokia 8110 4G. Rozhodně vítám také novou klávesu zpět a klávesu pro vyvolání zpráv.
Psaní na klávesnici je velice příjemné a díky vyladěnému systému je odezva okamžitá, takže nedochází k tomu, že by uživatel psal, ale text se na displeji zobrazil až po nějaké době. V Nastavení telefonu/Zařízení/Přístupnost si můžete nastavit také vibrační odezvu kláves.
Používání mobilu zpříjemní čtvercová klávesa se zkratkami. Stisknutím horní části klávesy se zobrazí jakési centrum, kde jsou rychlé zkratky pro svítilnu, jas displeje, režim letadla, Wi-Fi, mobilní data, Bluetooth a nastavení hlasitosti. Doleva pak vyvoláte rychlé spuštění aplikací, jako je Facebook, WhatsApp, YouTube a dalších. Stisknutím pravé části klávesy se pak dostanete do kontaktů. Pod spodní části klávesy se žádná zkratka nenachází. Je celkem škoda, že zkratky si uživatel nemůže přizpůsobit. Je ale dost možné, že tato možnost se časem v systému objeví díky aktualizacím.
Operační systém a synchronizace kontaktů
V době psaní recenze jsem v Nokii 800 Tough měl operační systém KaiOS 2.5.2. Díky použitému procesoru je prostředí velice svižné a nesetkal jsem se se zpomalováním či záseky mobilu. Byl jsem tedy i příjemně překvapen přehráváním videí v aplikaci YouTube, kdy spuštění aplikace netrvalo tak dlouho, jak tomu bylo u již zmíněném starším modelu.
V KaiOS najdete také obchod s aplikacemi, kde najdete překvapivě dost her, ale i různých aplikací. Už po prvním spuštění budete mít v menu aplikaci Google asistenta, který není na našem trhu dostupný. Je možné mu však povely zadávat v angličtině.
K dispozici je i již zmíněné YouTube, mapy od Googlu, hudební přehrávač (umí formát MP4 a 3GP), e-mailový klient, Twitter, Facebook, WhatsApp, hudební přehrávač (umí MP3), FM rádio, kalendář, správce souboru, poznámky, záznamník a nějaké ty hry. Nechybí tedy ani oblíbený had. Za předinstalované aplikace mnou nenáviděného Facebooku však výrobce moc nepochválím, ale naštěstí je možné je bez problémů odinstalovat.
Dostalo se pak i na internetový prohlížeč, který je o poznání rychlejší, než v případě Nokie 8110. Na tak malé displeje však dnes nejsou přizpůsobené internetové stránky. Čtení článků na internetu, stahování obrázků atd. rozhodně doporučit nemohu. Na rychlé vyhledání informací v Googlu a spojů na IDOS.cz je však prohlížeč dostačující.
Pokud chcete mít Nokii 800 Tough jako sekundární zařízení pro práci, tak jistě oceníte možnost synchronizace kontaktů s Google účtem. Všechny kontakty ze svého chytrého mobilu můžete mít tedy i v Nokii 800 Tough. Samotné stažení kontaktů je velice jednoduché a celý postup si můžete přečíst v samostatném článku.
Výkon a výdrž na jedno nabití
O výkon Nokie 800 Tough se stará dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 205 (MSM8905) s taktem 1,1 GHz. K dispozici je i 512 MB RAM a 4 GB interního úložiště. Paměť je možné rozšířit také paměťovou kartou microSD o maximální kapacitě 32 GB. Podle stránek výrobce je možné uložit až 1000 kontaktů do paměti telefonu.
Pod zadním krytem se nachází akumulátor s kapacitou 2 100 mAh. I když je kryt nevyjímatelný a akumulátor (baterii) není možné uživatelsky vyjmout, tak na internetu jsou již fotky rozebraného mobilu. Pokud tedy někdy budete chtít akumulátor vyměnit, tak to pro servis určitě nebude problém.
Jak je to s výdrží? Výrobce se na svých stránkách chlubí až 43denní výdrží na jedno nabití, což je velice odvážné číslo. Jedná se však o hodnotu pohotovostního režimu bez hovorů, internetu a jiných úkonů. Pokud občas zvednete hovor, odepíšete na SMS a budete mobil běžně používat, tak se bez problémů dostanete na 8 dní na jedno nabití. Pokud však budete využívat občas internet a mrknete se na YouTube, tak výdrž se může zkrátit na rovný týden na jedno nabití.
Výdrž tedy hodnotím kladně, ale s nabíjením to tak slavné rozhodně není. Probíhá skrze microUSB konektor a v balení se nachází 1A nabíjecí adaptér. S originálním adaptérem se mobil z úplného vybití do 100% nabil za přibližně 3 hodiny, což není žádná sláva. Uživatel tlačítkového mobilu však rychlost nabíjení asi řešit ani nebude.
Konektivita – plná podpora LTE
Nokia 800 Tought ve svém levém boku ukrývá hybridní slot, takže se musíte rozhodnout, zda chcete využívat dvě nanoSIM kary, nebo jednu nanoSIM kartu a paměťovou kartu microSD. Potěší tedy plná podpora LTE pásem a k internetu se lze připojit i skrze standard Wi-Fi 2,4 GHz (802.11 b/g/n).
K odesílání souborů můžete využít také Bluetooth 4.1, které jsem využíval k odesílání souborů mezi mobilem a počítačem. K využívání map pak dobře poslouží GPS a A-GPS. Pokud máte datovou SIM kartu a svůj internet budete chtít sdílet, tak s vytvořením Wi-Fi hotspotu není žádný problém.
Fotoaparát – jen aby se neřeklo
Na zádech mobilu se nachází také 2 Mpx fotoaparát s přisvětlovacím LED bleskem. Ten je však spíše do počtu, jak jsem i očekával. Snad žádný tlačítkový mobil nemá kvalitní fotoaparát, což je celkem škoda. Za dobrých světelných podmínek však můžete pořídit použitelné snímky, které v případě nouze používat lze. Díky aplikacím a internetu je pak lze rychle odeslat třeba po WhatsAppu.
Zvuk – dech beroucího hudebníka nečekejte
S Nokií 800 Tough jsem zkoušel telefonovat a reproduktor pro hovory byl dostatečně hlasitý. Hlasitý reproduktor pro vyzvánění, přehrávání videí a hudby se nachází na zádech mobilu, a to hned vedle fotoaparátu. Jeho hlasitost je příkladná a vyzvánění budíku či hovoru rozhodně nepřeslechnete. Hudební zážitek však rozhodně nečekejte.
Mobil však disponuje 3,5 mm jack konektorem a připojit tedy lze vlastní sluchátka. Ta mohou tedy sloužit jako anténa pro přítomné FM rádio. Hudební a video přehrávače také nevypadají vůbec špatně a jsou použitelné.
Závěr – povedený mobil, ale co ta cena?
Nokia 800 Tough se mi opravdu líbí a dovedu si představit, že do pracovních podmínek se jedná o ideálního parťáka. Rozhodně chválím za bytelnou konstrukci, skvělou ergonomii, certifikace odolnosti a příjemně překvapen jsem byl ze svižnosti operačního systému KaiOS. Slušná je také výdrž na jedno nabití a konkurenční mobily s tlačítky většinou nenabízí připojení LTE a Wi-Fi.
Rozhodně však výrobce nepochválím za předinstalované aplikace Facebooku, které je však možné odinstalovat a nabíjení mohlo být rychlejší. Kdybych opravdu chtěl rýpat, tak bych zmínil i obtížnější vyjmutí hybridního slotu, ale nejedná se o žádnou tragédii.
A co ta cena? Může se zdát, že cena lehce pod 3 000 Kč je vysoká, ale musíte se podívat na opravdu kvalitní zpracování a certifikace zvýšené odolnosti. Konkurenční levnější mobily také nemají systém KaiOS se synchronizací kontaktů, možnost využití praktického poutka, a tak příjemnou klávesnici.
Co se mi líbí?
- Odolná konstrukce
- Zvýšená odolnost IP-68
- Povedená klávesnice
- Slušná výdrž na jedno nabití
- Operační systém KaiOS
- Funkční synchronizace s Google kontakty
- LTE a Wi-Fi
- Lze použít poutko
- Možnost vytvořit hotspot
Co se mi nelíbí?
- Obtížnější vyjmutí slotu
- Pomalejší nabíjení
- Předinstalované aplikace Facebooku (lze odinstalovat)