TCL Communication vloni prodávalo mobil Alcatel 3 (5029D) a letos si výrobce připravil jeho nástupce, který se na našem trhu již prodává a nese název Alcatel 3 2019 (5053K). Novinka se snaží navázat na loňské modely, ale tentokrát nabízí ještě hezčí design s líbivou kombinací barev, moderní FullView displej s minimalizací rámečků, NFC a slušný výkon. Zajímavá je také cena, která se v době psaní recenze pohybovala kolem 4 490 Kč s DPH.
Obsah balení – žádný bonus
- Alcatel 3 (2019)
- 1A nabíjecí adaptér
- Nabíjecí/datový microUSB kabel
- Spona pro vysunutí hybridního slotu
- Pecková sluchátka
Design a konstrukce – štíhlé tělo a líbivé barvy
Alcatel 3 se na našem trhu prodává ve dvou barevných provedeních, a to v mnou testovaném modro-fialovém a dále také v černo-modrém. Zvolené barvy jsou velice působivé a mnou testované provedení se mi vážně líbí. Působivé jsou také rozměry 151,1 × 69,7 × 7,99 mm a mobil není jen štíhlý, ale díky plastové konstrukci se váha zastavila na příjemných 145 gramech.
Čelní plochu okupuje 2,5D krycí sklo 5,9“ displeje. Nad displejem se nachází elegantně ukrytá mřížka reproduktoru pro hovory a selfie kamerka si našla své místo v malém výřezu displeje. Pod displejem se pak nachází bílá notifikační diodka, která spolehlivě upozorní na notifikace a výrobce chválím, protože not. diody se z mobilů pomalu vytrácejí.
Všechny hrany mobilu jsou oblé a mobil díky tomu výborně padne do ruky. Vzhledem k velikosti úhlopříčky displeje jsem byl překvapený z bezproblémového psaní jednou rukou a během používání jsem neměl pocit, že by mi mobil měl vypadnout z ruky.
Dobré ergonomii také přidávají příkladně umístěna tlačítka na pravém boku mobilu. Ta jsou plastová a jedná se o tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Levý bok v sobě ukrývá hybridní slot pro nanoSIM a microSD karty, na horní části rámečku mobilu se zabydlel 3,5 jack konektor pro připojení sluchátek a mikrofon. Na levé spodní části se nachází falešná mřížka reproduktoru, kde je ukrytý mikrofon pro hovory, hned vedle je nabíjecí microUSB konektor a vpravo skutečný hlasitý reproduktor.
Zadní kryt výborně zapadá do plastového rámu, jehož hrany jsou oblé a díky lesklému efektu výborně imituje sklo. Na zádech se nachází dvojice čoček fotoaparátů, která z těla vystupuje minimálně (asi 1 mm), což jen vítám. Pod fotoaparáty se tradičně nachází přisvětlovací LED blesk a skvěle umístěna čtečka otisků prstů.
Displej – pěkné IPS s malým výřezem
Výrobce se ve svých propagačních materiálech chlubí tím, že displej pokrývá 88,4% čelní plochy a musím uznat, že minimalizace rámečků se vážně povedla. Neobešlo se to však bez výřezu v displeji, ale jedná se o miniaturní kapkovitý výřez se selfie kamerkou. Jedná se o IPS displej s úhlopříčkou 5,9palce a HD+ rozlišením (1560 x 720 px) a je chráněn 2.5D ochranným sklem Dragontrail.
Musím říci, že vzhledem k ceně se jedná o opravdu kvalitní displej. Barevné podání je věrohodné a jas displeje je dostatečný. Dobře funguje také automatická regulace jasu a s používáním mobilu na přímém slunci jsem neměl žádný problém.
V nastavení displeje nechybí oblíbený noční režim pro šetření očí během používání mobilu ve večerních hodinách. Nachází se v položce Pohodlný režim, kde si teplotu barev a čas aktivace můžete upravit dle potřeby. Zajímavý je také noční motiv, kdy se celé prostředí zabarví do prostředí černé a bílé. V rolovací liště se pak nachází také funkce zešednutí displeje (Čtecí režim). Všechny tři funkce si můžete vyzkoušet a šetřit tak své oči při čtení večer.
Odemykání mobilu a zabezpečení
Alcatel 3 disponuje funkcí pro odemykání obličejem, která využívá selfie kamerku ve výřezu displeje. Samotné odemykání je v ideálních podmínkách rychlé a spolehlivé. Problém nebyl ani za horších světelných podmínek, ale na rychlost čtečky otisků prstů rozhodně nemá.
Čtečka otisků se nachází na zádech a její spolehlivost je příkladná. To samé mohu říci i o rychlosti odemykání a pochválit výrobce musím za má oblíbená gesta. Tahem prstu po čtečce lze vysunout rolovací lištu s notifikacemi, pořídit fotku v aplikaci fotoaparátu (oceníte u selfie), dlouhým stiskem čtečky se vrátit na domovskou obrazovku či přijmout hovor.
Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití
V útrobách Alcatelu 3 se ukrývá osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 439 (SDM439) s taktem: 2x 2 GHz + 6x 1,45 GHz. Jsem moc rád, že se výrobce rozhodl nasadit procesor od Snapdragonu a zapomněl na MediaTek, jak měl v minulosti ve zvyku. O výkon se dále stará grafický čip Adreno 505 a 4 GB RAM. K dispozici je slušné 64 GB interní úložiště a nechybí slot pro paměťové karty microSD o maximální kapacitě 128 GB.
Od mobilu pod 5000 Kč nelze očekávat výkonu na rozdávání, ale Alcatel 3 je vzhledem k ceně vybavený slušně. Na běžné pracovní nasazení bohatě stačí a za celou dobu testování jsem nezaznamenal problémy s nedostačujícím výkonem při běžném používání aplikací, sledování videí ve FullHD, multitaskingem atd.
Hraní her je také možné a vyzkoušel jsem PUBG Mobile, Shadowgun: Legends a další tituly. Všechny hry bylo možné hrát na střední grafické nastavení bez záseků či nadměrného přehřívání. Na Fortnite však v této cenové kategorii musíte úplně zapomenout. Během hraní her můžete využít příjemného herního režimu, kdy je možné zakázat veškeré notifikace během hraní her a využít dalších funkcí.
O výdrž se stará uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 3500 mAh. Celý den jsem využíval aplikaci Telegram, Threema, internetový prohlížeč Bromite, sledoval jsem online videa, poslouchal hudbu v Deezeru, občas něco stáhl z Google Disku a požíval další běžné aplikace. Na jedno nabití jsem celý den bez hraní her vydržel. Když jsem však jas displeje měl stažený na nižší hodnotu, tak problém nebyl vydržet jeden a půl dne. Při hraní her a maximálním jasu displeje na přímém slunci však procenta baterie padají rychleji. Záleží tedy jen na tom, jak mobil budete využívat a je dobré také zmínit, že výdrž může být v budoucnu ovlivněna aktualizacemi.
U nabíjení to však slavné rozhodně není. Výrobce nenasadil oboustranný konektor USB-C, což opravdu nechápu, když starší model Alcatel 5 „céčko“ měl! Starší microUSB bych tedy vzhledem k ceně ještě dokázal odpustit, protože konkurence v této cenové kategorii na tento konektor často také zapomíná. Největším problémem je doba nabíjení a s originálním 1A adaptérem v balení se mobil z úplného vybití do 100% nabil za přibližně 4 hodiny a 5 minut… Na vině je však pomalý adaptér, který doporučuji ponechat v krabičce (nebo rovnou vyhodit…) a zakoupit si jiný. Rychlejší adaptér lze pořídit za pár korun a s jiným adaptérem se Alcatel 3 nabil za 2 hodiny a 15 minut.
Fotoaparáty – špatné světlo je jejich nepřítel
Výrobce se pravděpodobně snažil aplikaci co nejvíce zjednodušit. Její prostředí je přehledné a velice jednoduché, aby jej zvládl bez problémů ovládat každý. Na horní části aplikace se nachází rychlé nastavení poměru stran snímků, zapnutí/vypnutí HDR, časovač a nastavení blesku. Spodní část nabízí automatiku, portrétní režim s bokeh efektem a AR Emoji. V položce „více“ se pak nachází režim pro manuální nastavení parametrů, panorama, malování světlem, filtry a pořizování zpomalených i časosběrných videí.
Zadní dvojice fotoaparátů nabízí rozlišení 13 Mpx + 5 Mpx. Hlavní snímač s vyšším rozlišením disponuje clonou f/2.0 a druhý pak f/2.4. Výrobce nikde nespecifikuje, jaký úkol má druhá čočka, ale pravděpodobně vypomáhá s bokeh efektem při použití portrétního režimu.
Jak na tom snímky ze zadních fotoaparátu jsou? No, špatné to není, ale snímky jsou spíše průměrné. Za dobrých světelných podmínek lze pořídit pěkné snímky, kterým nechybí dobré barevné podání a detail. Za horšího světla se začíná vytrácet ostrost a barvy jsou bledé. V takových situacích je dobré použít pomoc HDR, ale je velká škoda, že to nefunguje automaticky a musíte jej manuálně zapínat.
-
Snímky nafocené mobilem Alcatel 3 najdete v samostatném článku
Pořizování videí zadním fotoaparátem
Video lze zadním fotoaparátem pořizovat v maximálním rozlišení FullHD (1080p) se 30 FPS (snímky za vteřinu). Barevné podání u videí je věrohodné a pochválit musím v této cenové kategorii neobvykle dobré zaznamenávání zvuku. Optickou stabilizaci by snad nikdo ani neočekával a videa jsou tedy při chůzi roztřesena, ale nejedná se o žádnou tragédii.
Jak je na tom selfie kamerka ve výřezu?
Čelní kamerka disponuje 8 Mpx rozlišením se světelností f/2.0. Fotoaplikace umožňuje režimy zkrášlování pro zahlazení nedostatku na obličeji, časovač, nastavení poměru stran a také využití blesku (silné rozzáření displeje). K dispozici je i portrétní režim, kdy je rozostřené pozadí. Ten funguje obstojně a vydařené jsou také animace AR Emoji, které spolehlivě zaznamenávají pohyby obličeje a můžete tak natočit i video. Kvalita samotných snímků je dobrá a myslím si, že většina uživatelů bude s jejich kvalitou spokojena.
Operační systém – vyladěný a spolehlivý
Začátkem mého testování byl v Alcatelu 3 operační systém Android 8.0 Oreo a později dorazila také aktualizace na novější Android 9.0 Pie. Prostředí je po aktualizaci výrazně svižnější, výdrž na jedno nabití je lepší a přišlo dost drobných, ale příjemných změn. Pokud si Alcatel 3 zakoupíte, tak hned po vybalení z krabičky doporučuji se připojit k Wi-Fi, přihlásit ke Google účtu a v nastavení vyhledat a nainstalovat všechny dostupné aktualizace.
Android 9.0 Pie v Alcatelu 3 nemá s čistým systémem moc společného, ale výrobce si na prostředí dal opravdu záležet. Ikony nejsou nijak křiklavé, je přehledné a během mého testování jsem se nesetkal se zamrzáním či samovolným restartováním systému.
Výrobci nechválím jen výbornou optimalizaci, ale vyzdvihnout musím také možnost si nastavit mřížku ikonek 4×5 – 5×6 na úvodní obrazovce. Jelikož již nepoužívám žádnou ze služeb Facebooku (článek o útěku z Facebooku), tak také cením možnost odinstalovat aplikaci Facebook ze systému a v systému vlastně ani nejsou demo verze her a zbytečných aplikací např. Netflix je pomálu (lze je odinstalovat).
Chytrý správce telefonu je jedna z užitečných předinstalovaných aplikací. Je jednoduchá a slouží k optimalizaci systému, nastavení notifikací, různé úsporné režimy baterie a přehled o úložišti. Hezky zpracovaný je také správce souboru. Někomu se pak může hodit vydařený nástroj pro záznamu dění na obrazovce do videa.
Konektivita – mobilem zaplatíte
Alcatel 3 (2019) v sobě ukrývá hybridní slot, kdy je nutné se rozhodnout, jestli chcete využívat funkce dualSIM (dvě nanoSIM), nebo jednu nanoSIM a paměťovou kartu. Je celkem škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit triple slot, jak tomu v minulosti u starších modelů bylo. Oba nanoSIM sloty však umí využívat všechna LTE pásma a připojit se můžete také ke standardu 2,4 GHz Wi-Fi sítí. 5 GHz „ácéčkové“ sítě neumí, což je škoda, ale beztak je většina lidí nepoužívá.
Bezkontaktní placení mobilem je velice jednoduché a placení s Google Pay službou je bleskové. Pod zadním krytem mobilu se nachází NFC cívka a Alcatelem 3 si tedy bez sebemenšího problému zaplatíte. Na videu níže jsem platit právě Alcatelem 3, kdy jsem měl virtuální kartu Revolut nastavenou v již zmíněné službě Google Pay.
Výrobce na svých stránkách uvádí, že tento model umí navigační systémy GPS a A-GPS, ale ve skutečnosti by údajně měl umět GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO. Nalezení polohy na mapě bylo rychlé a byla spolehlivě udržena na mapě v navigaci, ale i ve hře Pokémon Go.
Zvuk a FM rádio
Spodní část mobilu se tváří, že nabízí dva hlasité reproduktory, ale ve skutečnosti má jen jeden reproduktor na pravé straně od microUSB. Vlevo se nachází výdech, kde je ukrytý jen a pouze mikrofon pro hovory. Hlasitý reproduktor je hlasitý a vyzvánění rozhodně nepřeslechnete. O dech beroucího hudebníka se však nejedná, jak jsem při pohledu na cenu i očekával.
V balení se nachází pecková sluchátka, která jsou dobrá leda tak na hovory či pro poslech FM rádia. Během testování jsem 3,5 mm jack testoval s dražšími sluchátky SONY a Nokia. Kvalita konektoru je na velice dobré úrovni a byl jsem spokojený, ale záleží hodně na zvolení sluchátek. Někteří také mohou ocenit
Závěr – jen minimum nedostatků?
Alcatel 3 (2019) se v době testování prodával za 4 490 Kč. Za přijatelnou cenu nabízí opravdu krásný design s příkladným konstrukčním zpracováním a pochvalu si odnáší za opravdu krásná IPS displej s minimalizací rámečků. Displej má sice pod displejem prázdný proužek, jak je u podobných mobilů zvykem, ale Alcatel jej využil pro notifikační diodu a má tedy i svůj význam
Dle mého názoru je cena adekvátní a pokud hledáte hezký mobil s moderním displejem, výkonem pro práci a hraní her na střední grafické nastavení a spolehlivým operačním systémem, tak se může jednat o dobrou volbu. Musíte však překousnout opravdu pomalý 1A nabíjecí adaptér a absenci 5 GHz Wi-Fi sítí. Doporučuji tedy dokoupit rychlejší nabíjecí adaptér.
Co se mi líbí?
- Líbivý design a konstrukční zpracování
- Povedený FullView displej s miniaturním výřezem
- Notifkační dioda pod displejem
- Výborně vyladěný a spolehlivý systém Android 9.0 Pie
- Lze odinstalovat aplikace Facebooku
- Cena
Co se mi nelíbí?
- Pomalý 1A nabíjecí adaptér v balení
- Průměrné snímky
- Nepodporuje 5 GHz Wi-Fi