Rok 2017 byl rokem velkého návratu mobilů s logem Nokia. Společnost HMD Global stojící za mobily této značky probudila spící legendu Nokii 3310. Ta se po 17 letech dočkala své nástupkyně, která prošla řadou modernizací. Má však na dnešním mobilním trhu ještě smysl používat mobil s tlačítky?
Obsah balení – Nechybí sluchátka
Obsah krabičky neobsahuje nic nadstandardního a mimo samotné Nokie 3310 najdeme cestovní MicroUSB nabíječku a také sluchátka. Nejedná se však o žádná kvalitní sluchátka, které bych doporučil na poslech hudby. Mají však na sobě panel s mikrofonem a na telefonování postačí. Nic dalšího krom návodů se v krabičce nenachází. Co jiného by také bylo k tlačítkovému mobilu třeba, že?
Design a konstrukce – Inspirace od starší ségry
Nová Nokia 3310 (2017) se v některých ohledech podobá starší ségře. Podoba je nejvíce znát u tmavě modré varianty. Jedná se však o modernizovaný design, který byl přizpůsoben dnešním požadavkům. Do ruky se mi dostala červená varianta (Warm Red), která je dle mého názoru spíše oranžová … Dále se na našem trhu prodává v lesklé žluté, šedé a již zmiňované tmavě modré variantě.
Celkové rozměry nové „3310tky“ činí 115.6 × 51 × 12.8 mm a váha se zastavila na 79.6 gramů. To je znatelný rozdíl ve srovnání se starším modelem, který měl rozměry sice podobné 113 × 48 × 22 mm, ale váha činila 133 gramů.
Nízká hmotnost opravdu velmi mile překvapila a při vybalování z krabičky jsem kontroloval, jestli je v mobilu vůbec akumulátor (baterie), jelikož se mobil na první pokus nepodařilo zapnout (byl vybitý …). 😀 Jelikož jsem si zvykl na dnešní obří dotykové placky, tak bylo opravdu velmi zvláštní a nepopsatelné po letech držet tak malý a lehký mobil s tlačítky. Do ruky padne výborně a jedinou výtku bych měl jen ke kluzkému plastu na zádech.
Na čelní části nalezneme na dnešní dobu směšně malý 2,4 (palce) displej, který je barevný (65 tisíc barev) a jeho strany jsou hezky zaobleny. Nad displejem najdeme jen reproduktor pro hovory a logo výrobce. Pod displejem se pochopitelně nachází všechna potřebná tlačítka.
Boky mobily nenabízí nic neočekávaného. Horní část nabízí MicroUSB konektor a dolní část 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Na dolní části také lze dále vidět výřez pro nehet pro vyjímání zadního plastového krytu. Ten na svém místě drží opravdu bytelně a jeho vyjmutí je celkem obtížné. Záda jsou celá z plastu, rohy jsou opět zaobleny a do rukou nic neškrábe. Na zádech se nachází hlasitý reproduktor, fotoaparát a LED dioda včetně loga výrobce.
Pod krytem nalezneme Li-Ion akumulátor s kapacitou 1200 mAh a také všechny potřebné sloty. Nutno však podotknout, že Nokia 3310 se prodává ve variantě SingleSIM a DualSIM. V mém případě se jednalo o DualSIM variantu, která nabízela dva sloty pro MicroSIM karty a jednu paměťovou kartu MicroSD.
Dle mého názoru je novodobá „3310tka“ po stránce designu vydařená a výběr barevných variant se mi líbí. Díky zaoblením na zádech se drží skvěle. Na internetu kolují vtípky mířící na bytelnost legendárního modelu 3310 a ve svém okolí jsem dost často slyšel „Už jsi zkoušel crash test nové 3310tky?“. Žádný crash test jsem sice nezkoušel, ale kvalitu konstrukce hodnotím kladně.
Displej – Barevný displej
Legendární Nokia 3310 nabízela monochromatický (nebarevný) displej s úhlopříčkou 1,05″ (palce). Nový model jde s dobou a nabízí barevný displej (65 536 barev) s úhlopříčkou 2,4 a QVGA rozlišením. Podsvícení displeje je dostatečné a vzhledem k ceně nabízí překvapivě dobrou viditelnost na slunci a pozorovací úhly také nejsou vůbec špatné.
V nastavení toho o displeji moc nenajdeme, ale lze si manuálně nastavit intenzitu jasu a čas záření displeje. Nechybí ani nastavení pohotovostní obrazovky a také velikost písma.
Klávesnice – Pro uživatele smartphonu šok …
Nejdříve musím začít trošku negativně. Tlačítka hned pod displejem vypadají sice dobře, ale mezery mezi nimi jsou celkem malé. Často se mi kvůli tomu stávalo, že jsem omylem stisk více tlačítek současně a celé psaní SMS zprávy tím pokazil. Je to nemilé, ale pravděpodobně to je jen o zvyku.
Alfanumerická část je zpracována výborně. Mezery mezi tlačítky jsou přiměřené, všechna tlačítka mají totožný tvar a jsou z příjemného materiálu. Jsou bíle podsvícena a při psaní nadměrně necvakají.
Jako dlouholetý uživatel dotykových smartphonů jsem si na psaní opravdu nemohl zvyknout. Pamatujete na psaní se slovníky T9? I to jsem zkusil, ale po pár minutách vztekání a naříkání jsem „T9tku“ rychle vypnul a psal klasickým „vyťukáváním“.
Nokia 3310 také nabízí klávesové zkratky. Třeba držením horní části prostředního tlačítka pod displejem si můžete svítit LED diodou bez nutnosti jiného zapínání svítilny v systému, stisknutím mřížky lze přepnout mobil do tichého profilu, nulou vyvolat internetový prohlížeč a hvězdičkou vyvolat nastavení SIM karet.
Baterie a výdrž – Nabíječku moc neuvidíte
Nokia 3310 pod zadním krytem ukrývá Li-Ion akumulátor s kapacitou 1200 mAh. To je u tlačítkového mobilu zcela dostatečné. Výrobce se na svých oficiálních stránkách chlubí měsíční výdrží na jedno nabití. V mém testování jsem ale zjistil, že to není pravda. Mobil mi na jedno nabití vydržel celých 10 dní. To je sice výborná výdrž, ale do slibovaných 31 dní má daleko. Pokud budete neustále volat a SMSkovat, tak by výdrž mohla být nižší.
Internet a připojení – Nechybí DualSIM
Musím upozornit na dvě varianty „3310tek“ a to mnou testovanou variantu podporující pouze 2G sítě a varianta podporující 3G. Jedná se o tlačítkový mobil pro nenáročné uživatele a proto rychlé mobilní připojení 4G/LTE nehledejme. To samé se týká Wi-Fi, kterou také nenajdeme a je to velká škoda. Na druhou stranu uživatelé tlačítkových mobilů připojení k Wi-Fi pravděpodobně nevyžadují.
Potěší možnost využívání funkce DualSIM. Pod zadním krytem nalezneme dva sloty pro MicroSIM karty a MicroSD kartu. V nastavení telefonu si také lze nastavit, která SIM karta má využívat data, ze které se mají uskutečňovat hovory, SMS a další důležité funkce.
Operační systém a prostředí – Má hada!
V nové Nokii 3310 se nachází operační systém Nokia Series 30. Ten je opravdu velmi jednoduchý a veškeré funkce nalezneme v menu. Nepostrádá kalkulačku, stopky, FM rádio, kalendář, poznámky, převodník či záznamník.
Nechybí dokonce ani použitelný správce souborů, jednoduchá aplikace pro předpovědi počasí a také internetový prohlížeč Opera Mini. V menu se dále nachází Mobile Store od Opery. Ten obsahuje jednoduché java aplikace, které si můžete stáhnout. Dost ale pochybuji o tom, že je někdo opravdu bude používat.
V kolonce aplikace a hry si lze stáhnout a či koupit další jednoduché hry. V menu se nachází také populární hra Snake (had), který byl společností Gameloft modernizován. No, zahnat nudu na zastávce či v čekárně skutečně umí, ale starý Snake byl daleko lepší.
Zvuk – Hovor zaručeně uslyšíte
Na zádech se nad fotoaparátem nachází reproduktor. U mobilu tohoto typu asi nikdo nebude poslouchat hudbu. Během testování jsem ale zkoušel umístit písničky ve formátu MP3 na MicroSD kartu a mobil si s přehráváním bez problémů poradil. Hlasitost je na výborné úrovni a vyzvánění hovoru či budík zaručeně uslyšíte. Kvalita však na poslech hudby rozhodně není, ale to by snad nikdo ani nečekal. Na dolní části nalezneme 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek.
Fotoaparát – Jen aby se neřeklo
U takového mobilu snad nelze očekávat kvalitní fotoaparát. Na zádech však nalezneme čočku 2 Mpx fotoaparátu. Dle očekávání se jedná o kvalitu, která je vhodná jen jako nouzovka. Na malém displeji fotky nevypadají až tak špatně, ale na počítači je to katastrofa. Lepší to být opravdu mohlo …
Fotoaparát však disponuje také LED bleskem, který jsem používal spíše jen jako svítilnu. Dále v nastavení nechybí samospoušť či nastavení v jakém rozlišení mají být fotky pořízeny.
Závěr:
Bylo opravdu zvláštní po tolika letech držet v ruce mobil o tam malých rozměrech, kterému je na víc možné vyjmout zadní kryt a nelze jej ovládat dotykem na displej. Zpracování nové Nokie 3310 se povedlo a to samé mohu říci o designu, který lehce navazuje na starou legendu.
Je ovšem velká škoda, že v dnešní době nenabízí již připojení k Wi-Fi či LTE, které je u nás tolik rozšířené. V letošním roce Nokie však vypustí vylepšenou variantu, která bude podporovat LTE sítě (samostatný článek). Je ale otázkou, jestli se tato varianta bude prodávat i na našem trhu.
Má v dnešní době smysl pořizování tlačítkového mobilu? No, to je těžké posoudit. Každý máme potřeby jiné a pokud někdo vyloženě chce mobil s tlačítky, který dobře vypadá, má jednoduchý systém a svítilnu, tak je nová „3310tka“ dobrou volbou.
Obhájí Nokia 3310 svou cenovku kolem 1600 Kč? Společnost Nokia/HMD Global vsadila na legendární jméno kvůli marketingu, který se vydařil. Jestli bych ale dal 1600 Kč za mobil s tlačítky, když na trhu lze za totožnou cenu sehnat dotykový mobil s Androidem? Spíše ne … Raději bych si počkal na nový model Nokia 1, který byl již představen. Bude nabízet dotykový displej a odlehčený systém Android 8 Oreo Go.
Co se mi líbí?
- Hezké barevné varianty a příkladná konstrukce
- DualSIM
- Lze využívat svítilnu
- Přehledné prostředí systému
- Celkem příjemná alfumerická klávesnice
- Dobrá výdrž na jedno nabití
Co se mi nelíbí?
- Absence Wi-Fi
- Nepoužitelný fotoaparát
- Vysoká cena