Londýnská společnost Nothing na náš trh uvedla nový dostupný mobil CMF Phone 2 Pro. Navazuje na předchozí model, který zaujal výborným poměrem cena/výkon a rozebíratelnou konstrukcí. Přináší však vylepšený OLED displej, NFC pro platby, unikátní fyzické tlačítko Essential Space a možnost vyměnit si celou zadní část nebo akumulátor (baterie). Cena je stále nízká a nejnižší konfigurace začíná na 6 299 Kč s DPH.
Obsah prodejního balení
Je rok 2025, proto už nelze očekávat nabíjecí adaptér. Na jeho absenci již budeme narážet u každého výrobce. Nothing k mobilu přiložil kvalitní USB-C na USB-C kabel pro nabíjení nebo datový přenos, průhledný silikonový kryt, špendlík pro vysunutí nanoSIM/microSD šuplíku a stručné návody.
Design a konstrukce – barevný a rozebíratelný
CMF Phone 2 Pro je moderní velký mobil a jeho rozměry dle výrobce činí: 164 x 7.8 x 78 mm. Na dnešní poměry není vůbec těžký, protože váží 185 gramů. Dnes je naporsto běžné, že mobily mají nad 200 gramů. Do mé velké ruky padne mobil dobře a ještě lépe se silikonovým krytem z balení. Vzhledem k ceně nelze očekávat vysokou zvýšenou odolnost, standartdní IP54 však konstrukce má.
Čelní část mobilu pokrývá tvrzené sklo Panda Glass. Znát ho můžeme třeba z Nothing Phonu (3a) Pro) a výrobce na něj již v továrně nalepil ochrannou fólii. Z mé zkušenosti toto sklo trpí méně na vlasové škrábance, nežli některá skla od Corningu. Pokrývá 6,77palcový OLED displej. V jeho horní části je průstřel se selfie kamerou a nad ním pak výřez s reproduktorem.
Plastový rám mobilu je plastový a plochý. Výrobci však chválím zaoblení hran, aby se mobil lépe držel v ruce. Levý bok na sobě nese plastová tlačítka pro regulaci hlasitosti. Na pravém boku není jen klasické zamykací tlačítko, ale druhý s prostorem Essential Space pro využívání screenshotů a poznámek pomocí AI. K této funkci se v recenzi ještě dostanu později. Spodní část mobilu v sobě ukrývá šuplík pro nanoSIM karty nebo paměťové kartu, zdířku s mikrofonem (má ho i horní část), USB-C a reproduktor.
Ona celá konstrukce mobilu je vlastně zajímavá, i když je především z plastu. Celý zadní kryt je matný a jeho zpracování se dle mého názoru vydařilo. Kdyby vás časem omrzel, můžete si obstarat nový a bez problémů si ho vyměnit. Všimnout si totiž můžete skutečné čtveřice šroubků. Můžete je v případě potřeby odšroubovat, a to samé platí pro plastové kolečko vespod zadní části. Taky slouží pro vyjmutí krytu. Časem snadněji můžete vyměnit nejen kryt, ale akumulátor.
Výrobci se povedlo udělat rozebíratelnou konstrukci, přesto vše skvěle lícuje a nepovrzává. Ze zad vystupuje trojice fotoaparátů a LED blesk taktéž chybět nesmí.
Mobil je k dispozici v mnou testované lehce zelené a svítivě oranžové v 256 GB verzi. Sáhnout lze po černé a bílé, ale v tomto případě dostanete „jen“ 128 GB úložiště.
Displej – podívaná s velmi vysokým jasem
CMF Phone 2 Pro je dostupným modelem, proto umí OLED panel s úhlopříčkou 6,77palce příjemně překvapit. Full HD+ rozlišení je naporsto dostatečné a 120 Hz obnovovací frekvence zajistí plynové procházení uživatelským prostředím a aplikacemi. Navýšen byl maximální jas na hodnotu 3000 nitů. Stará se o něj senzor okolního světla a do regulace jasu lze sáhnout manuálně. Mobil mlžete používat i na přímém slunci.
CMF Phone 2 Pro nabízí 6,77palcový OLED displej s naprosto dostatečným Full HD+ rozlišením. Na danou třídu si myslím, že je panel velmi pěkný. Byl jsem spokojen s jeho barevným podáním a v nastavení je profil pro živé a standardní barvy. Manuálně sáhnutí lze ještě do teploty barev. Příkladné jsou pozorovací úhly a viditelnost na přímém slunci, a to díky maximálnímu jasu o hodnotě 3000 nitů. Jas se umí regulovat automaticky nebo manuálně.
V nastavení displeje lze poupravit zobrazovanou velikost prvků. Zapnout můžete zobrazení HDR, automatické otáčení a dostalo se na funkci vašeho vnímání. Automatické zamykání displeje lze nastavit až na 30 minut a funkce vnímání mobil nezamkne, pokud ho máte na dohled.
Za sebe musím moc pochválit funkci Always-On (Stále zapnutý displej), díky které jsem mohl bez omezení mít zobrazený čas, datum, příchozí oznámení a další informace na „zhaslém“ černém displeji. Do něj můžete umístit navíc pěkné widgety.
Jak funguje tlačítko Essential Space?
Na pravém boku CMF Phone 2 Pro nese tajemné fyzické tlačítko. Neslouží pro Google Asistenta, jako tomu bylo kdysi u Nokie, ale pro užitečnější AI funkci Essential Space. Jedním stiskem vytvoříte screenshot, můžete doplnit poznámku a poslat ho do Essential Space. Tam bude vše analyzováno, případně krátce přeloženo a vytvořeno do bodů. Screenshot najdete v tomto místě a ještě v galérii fotek. Dlouhým podržením tlačítka vytvoříte hlasovou poznámku a dvojitým rychlým stiskem přejdete do Essential Space.
Essential Space tlačítko bylo již u skvělých mobilů Nothing Phone (3a) a Phone (3a) Pro. V CMF Phonu 2 funguje úplně stejně. Výrobce funkci stále aktualizuje a vylepšuje. Analyzování funguje celkem dobře a např. po screenshotu e-mailu upozorní na nadcházející shůzku. Časem se bude funkci jistě neustále vylepšovat a případně výrobce umožní tlačítku přirřadit jinou funkci.
Jak umí hrát a co haptická odezva?
Pro veškeré multimédia a hry slouží bohužel jen jeden hlasitý reproduktor. Nachází se vespod displeje a s jeho umístěním problém nemám. Jedná se sice o dostupný mobil, přesto konkurence často již stereo má. Je to tedy škoda a kvalita reproduktoru je dobrá, nijak však nadprůměrná.
3,5 mm jack konektor mobil nenabízí. Můžete si však připojit nějaký externí kvalitní DAC převodník nebo zesilovač do USB-C. S tím nemá mobil žádný problém.
Dnes však většina bežných uživatelů chce poslouchat bezdrátově, k čemuž poslouží Bluetooth 5.3. Jedná se o úspornou a spolehlivou verzi, která je již schopna poskytnout opravu kvalitní přenos. Výrobce však nikde podrobně nerozepisuje podporované audio kodeky. Detekoval jsem LHDC V5, LHDC V3, LDAC, aptX HD a aptX od Qualcommu nebo běžné AAC s SBC. V kodeku LDAC jsem používal vysokou vzorkovací frekvenci 96 kHz se 32 bity, a to se sluchátky CMF Buds Pro 2.
V nastavení zvuku si můžete povolit vivrace i hovorů nebo haptickou odezvu. Vzhledem k ceně je haptická odezva při používání gest systému příkladná a sáhnout můžete do síly vibrací. U mobilů za tyto peníze to rozhodně není sam ozřejmé.
Konektivita mobilu a propojení zařízení
Uvnitř spodní části mobilu je šuplík pro dvě fyzické nanoSIM a paměťovou kartu. Je hybridní a musíte se rozmyslet, zda chcete DualSIM nebo paměťovou kartu. Funkci eSIM mobil nepodporuje a vzhledem k ceně to očekávat ani nemůžeme.
Podporována jsou všechna 5G a LTE pásma v Česku a připojit se lze k bezdrátovým sítím Wi-Fi 6 a starší. Svým přátelům na dovolené můžete sdílet mobilní internet, a to skrze Wi-Fi 5 hotspot se zabezpečením WPA3. Zvládne sdílení až do 16 zařízení současně, což je štědrý limit.
Předchozí model CMF Phone 1 měl pro někoho jeden zásadní problém, a to absenci NFC cívky. Nejspíš za to mohla konstrukce mobilu, ale v CMF Phonu 2 vše výrobce vyřešil a NFC přítomno je. Skenovat můžete nejen různé štítky, ale využívat bezkontaktní placení skrze Google Peněženku.
Mapy a navigace vás na letní dovolené nezradí. Podporováno je připojení pro náš trh k zásadním družicím Galileo a GPS/A-GPS. Čínské Beidou nebo ruský Glonass většina z nás nepotřebuje, mobil je však podporuje.
Odemykání mobilu a zabezpečení
CMF Phone 2 Pro má optickou čtečku otisků prstů umístěnou pod displejem. Umístění je ideální a snadno jsem na ní dosáhl oběma palci. Odemykání je rychlé a velmi spokojen jsem byl s její spolehlivostí.
V době psaní recenze mobil nenabízel odemykání obličejem. Funkce může do systému přijít časem aktualizacemi, ale vlastně mi ani nechybí. Beztak by se jednalo jen o méně bezpečné řešení skrze selfie kameru.
Mobil dostává pravidelné bezpečnostní záplaty, proto bude stále zabezpečený. V nastavení systému můžete zapnout funkci „Ověření vypnutí“. Kdyby vám mobil někdo odcizil, bez zadání PINU nebo gesta ho nevypne. Máte tedy čas mobil lokalizovat skrze Google službu pro nalezení mobilu, ale já osobně využívám spíše open-source řešení FindMyDevice. Většinu Google aplikací z jakéhokoliv mobilu totiž odinstalovávám.
Google do aplikace Najdi moje zařízení přidal sdílení polohy Android mobilů
Je výkon mobilu dostatečný?
CMF Phone 2 Pro na náš trh přichází ve dvou paměťových konfiguracích. Já na test obdržel vyšší 8/256 GB a méně náročnější mohou sáhnout pro 8/128 GB. Příplatek za vyšší verzi je minimální a za sebe bych rozhodně sáhl po vyšší 256 GB verzi. 128 GB může někomu postačit, ale velikost aplikací aktualizacemi roste a je třeba myslet na budoucnost. Kdyby vám však ani 256 GB nestačilo, mobil podporuje paměťové karty microSD o maximální kapacitě 2 TB.

Interní úložiště je typu UFS 2.2 a skrze něj si systém umí virtuálně rozšířit paměti RAM o dalších 8 GB. Tuto funkci můžete zapnout v: Nastavení telefonu, Speciální funkce, Rozšíření RAM. Když nebudou stačit klasické RAM, systém si ukrojí paměť z interního úložiště.
A co procesor? Nečekejte žádný vlajkový čip, přesto má mobil výkonu dostatek. Výrobce sáhl po osmijádrovém procesoru MediaTek Dimensity 7300 Pro 5G. Vyroben byl moderním 4 nm procesem a je schopen maximálního taktu 2,5 GHz.

Za tyto peníze nemůžete očekávat nějaký nadupaný herní stroj. Zvolený procesor je však výkonný a výborně zvládnuto bylo jeho chlazení. Zahrát si můžete různé mobilní hry, a to i ty opravdu náročné. Některé lze hrát na vysoké detaily se 30 FPS, ale někdy si musíte vystačit se středním nastavením, což jsem upřímně ani neočekával. Stáhnout si můžete Fortnite, Call of Duty: Warzone Mobile, Once Human a méně náročné jako je např. PUBG Mobile.
Výdrž na jedno nabití a rychlost nabíjení
Pod zadním krytem CMF Phone 2 Pro má akumulátor o kapacitě 5000 mAh. MediaTek poslední roky výrazně vylepšil energetickou spotřebu a procenta nabití mizí celkem pomalu. Záleží však na vašem stylu používání. Při běžném pracovním nasazení celý den vydržíte a někdo by mohl vydržet jeden a půl dne. Pokud však hrajete hry na vysoký jas nebo hodiny sledujete TikTok, procenta budou mizet rychleji. Výdrž hodnotím jako dobrou, nikoliv však jako nadprůměrnou.
V prodejním balení k mobilu žádný nabíjecí adaptér nenajdete. Dnes je to bohužel běžné u všech výrobců a mobil lze drátově nabíjet 33 W výkonem. V tomto cenovém segmentu se jedná o rychlé nabíjení a pokud chcete, pořídit si můžete originální nabíjecí adaptér od Nothingu. Jelikož je podporován standard Power Delivery 3.0 (PD3.0), můžete sáhnout třeba po nabíjecích adaptér od VARTY. Z vybití do 100 % se mobil nabije za přibližně 1 hodinu 7 minut. Záleží samozřejmě na okolní teplotě.
V balení se nachází USB-C na USB-C kabel a použít ho můžete právě s libovolným nabíjecím adaptérem. Funguje také pro 5 W reverzní drátové nabíjení dalších zařízení.
RECENZE: VARTA High Speed Charger 65W – spolehlivě nabije tři zařízení současně
Jak fotí trojice zadních fotoaparátů?
V tomto cenovém segmentu výrobci často nasazují zcela zbytečné 2 Mpx fotoaparáty. Nothing se naštěstí touto cestou nevydal a poskytuje tři fotoaparáty, které mají svůj význam. Hlavní má 50 Mpx rozlišení, clonu f/1.88, velikost senzoru 1/1.57palce a elektronickou stabilizaci obrazu EIS. Příjemné překvapení je teleobjektiv s 50 Mpx rozlišením, clonou f/1.85, velikost senzoru f/2.88palce. Poslední je dle očekávání ultraširokoúhlý se zorným polem 119,5 stupňů, 8 Mpx rozlišením a clonou f/2.2.
Pořizování videí
Žádný z fotoaparátů dle očekávání nemají optickou stabilizaci obrazu (OIS). Elektronická se u hlavního dost snaží a odvádí výbornou práci. Videa jsou na danou třídu stabilní, dobré je pořízené audio, barvy a ostrost. Rychlé je také přeostřování z blízkým objektů. V porovnání s jinými mobily za podobné peníze pořizuje CMF Phone 2 Pro nadprůměrná 4K videa se 30 FPS. Jestli chcete 60 FPS, pak musíte nastavit nižší Full HD rozlišení.
4K video pořízené mobilem najdete v OSCloudu.
Kvalita přední kamery
Průstřel displeje má 16 Mpx selfie kameru s clonou f/2.45. Pořízené snímky jsou kvalitní, můžete použít portrétní režim s rozostřením nebo noční při focení v šeru. Funkce retuše přítomna také je a video umí ve Full HD se 30 nebo 60 FPS.
Operační systém
CMF Phone 2 Pro měl v době psaní recenze operační systém Android, který může připomínat čisté verze Androidu, ale naštěstí tomu tak není. Já osobně čistý Android od verze 12 nemám v lásce. Vypadá příšerně a chybí mi v něm funkce. Nothing ho upravuje k obrazu svému, a to uživatelským prostředím Nothing OS. Má Google služby a prostředí je plně přeloženo do češtiny.
Dlouhodobě si hraju s Nothing Phonem (3a) Pro a líbí se mi, jak často se výrobce mobilům věnuje aktualizacemi. V případě CMF Phonu 2 výrobce udává softwarovou podporu velkých aktualizací Androidu 3 roky a bezpečnostních záplat hned 6 let. Mobil bude tedy dlouho bezpečný pro bankovní aplikace nebo platby.
Nothing OS mám vážně rád a dle mého názoru by měl takto vypadat čistý Android. Nemá nesmyslné blbůstky kolem, ale jen praktické funkce a hezké vizuální úpravy. Pochválit musím dokonce i widgety, které v jiných mobilech běžně vůbec nepoužívám. Nothing OS je má však hezké, moderní a můžete je umístit nejen na domovské obrazovky, ale také na zamykací obrazovku s Always-On. Snad se toho brzy dočkám i u jiných výrobců.
Celé uživatelské prostředí bylo po celou dobu testování krásně svižné. Po vypnutí optimalizace baterií u vybraných aplikací běželo vše na poazdí dle mých představ. Neměl jsem problémy s oznámeními, chodem VPN služeb nebo zálohy fotek do Proton Drivu.
Systému chválím, že nemá žádné skryté aplikace od společnosti Meta. Má je totiž drtivá většina mobilů, i když Facebook, WhatsApp a jiné aplikace od Mety vůbec nepoužíváte… Já ze systému neoficiálně odstranil většinu Google aplikací – Chrome, Google kalendář, aplikaci pro vyhledávání v Googlu, Najít zařízení od Googlu, Google Disk, Google Fotky a další. Možné to je a nemělo to vliv na chod systému.
Co bych systému vytkl? V době psaní recenze byl na domovské obrazovce otravný widget vyhledávače Google. I když jsem aplikaci pro vyhledávání ze systému trvale odinstaloval, widget stále viditelný je, i když vůbec nefunguje. Nikde v anstavení není možnost ho odstranit, což já osobně nechápu. Nothing Phone (3a) Pro tuto možnost v Nothing OS nabízí, tak proč ne CMF Phone 2? Třeba se toho dočkáme v aktualizacích.
Závěr
CMF Phone 2 Pro se prodává ve dvou paměťových konfiguracích. Sáhnout můžete po 8/128 GB za 6 299 Kč s DPH. Já osobně bych si raději připlatil za vyšší verzi 8/256 GB. Příplatek je minimální a cena byla stanovena na 6 999 Kč s DPH. Mobil jsem v recenzi především chválil a myslím si, že cenu výrobce nastavil ideálně.
CMF Phone 2 Pro nabízí unikátní konstrukční zpracování v různých barvách. Myslím si, že brzy bude k dispozici různé příšelunšetví na záda, kryty a akumulátory. Zadní část můžete totiž měnit. Za ty peníze jsem neočekával tak pěkný OLED displej s vysokým jasem, slušný je hlavní fotoaparát a teleobjektiv, 33 W drátové nabíjení a dobře zvolen byl procesor. Díky němu může být mobil vhodný pro hráče mobilních her, kteří si chtějí zahrát, ale nechtějí utratit moc peněz.
K dokonalosti mobilů chybí jen detaily. Nadprůměrné reproduktory jsem nečekal, ale rád bych viděl klidně průměrné, přesto dva stareo reproduktory. Mobil má totiž jen jeden pro multimédia a hry, což je škoda. Někomu může chybět funkce odemykání obličejem a možnost odstranit otravný widget Googlu z domovské obrazovky. To však může vyřešit jiný launcher nebo brzká aktualizace.
Hledáte mobil v této cenové hladince? CMF Phone 2 Pro může být ideální a dle mého názoru se jedná o jeden z nejlepších mobilů pod 7 tisíc Kč.