Výrobce Belkin toho na našem trhu prodává opravdu dost a pod touto značkou můžete narazit na různé kabely, powerbanky, různá ochranná pouzdra, nabíjecí adaptéry a třeba i bezdrátová sluchátka. V této recenzi jsem se podíval na dostupná bezdrátová špuntová sluchátka Belkin Soundform Bolt. V době psaní recenze se sluchátka prodávala v různých e-shopech i za cenu pod 600 Kč.
Co najdu v prodejním balení?
V hezké zelené prodejní krabičce najdeme nejen sluchátka, ale také tři velikosti gumových špuntů. Nechybí ani krátký nabíjecí kabel nebo stručné návody.
Design a zpracování
Belkin SOUNDFORM Bolt jsou k dispozici v mnou testovaném černém barevném provedení, ale sáhnout můžete i po bílém, fialovém nebo nejzajímavějším zeleném provedení. Konstrukce sluchátek splňuje certifikaci IPX4, takže vystavení potu nebo nějaké to zmoknutí vydrží. Vzít si je tedy můžete i sportovní aktivitu.
Výrobce udává, že každé sluchátko váží 5 gramů a pro jejich příjemné nošení je stačí do uší vložit a trochu jimi pootočit do strany. Jsou vážně lehká a s jejich dlouhodobým používáním jsem neměl problémy. Ergonomii sluchátek výrobce zvládl výborně a držela v uších i během běhu. Najdeme na nich měnitelné gumové špunty do uší, označení stran L – levé ucho / R – pravé ucho, mikrofony, diodu a dvojici nabíjecích pinů. Plocha s logem výrobce pak podporuje ovládací gesta.
Samotná krabička má oblé tvary a chválím za nasazení čtveřice bílých diod. Ty značí stav nabití krabičky. Není zde tedy jen jedná barevná dioda, podle jejíž barvy musíte odhadovat stav nabití. Zadní část má USB-C konektor pro nabíjení, vespod krabičky jsou popisky výrobce a na horním víku je logo výrobce. Víko nemělo po celou dobu testování žádné tendence se samovolně otevírat při přenášení v batohu nebo volnějších kapsách. Sluchátka mají v krabičce dostatek místa a jejich vyjímání je snadné.
Jak je na tom ovládání sluchátek?
Každé sluchátko má dostatečně velkou plochu pro ovládání dotykových gest. Ta funguje bez problémů a nenarážel jsem na jejich samovolné ovládání vlasy. Gesty můžete ovládat přehrávání nejen skladby ale i třeba videa na YouTube, přeskakovat skladby, přijmout nebo odmítnout hovor, odmítnout příchozí hovor a vyvolat chytrého asistenta v mobilu. Vysvětlení funkcionality gest najdete na snímku níže, ale také v přehledném návodu od výrobce.
Jak je na tom kvalita zvuku a hovorů?
Každé sluchátko v sobě ukrývá 6 mm měnič s frekvenční odezvou 20 Hz – 20 kHz a maximální SPL 98 dB. Výrobce nikde neuvádí podporované kodeky, ale sluchátka využívají AAC a SBC, které dnes podporuje takřka každé zařízení. Pro bezdrátové připojení sluchátka využívají Bluetooth 5.2. To v ideálních podmínkách zajistí bezdrátové připojení na 10 metrů.
V době psaní recenze bylo možné sluchátka sehnat skutečně pod 600 Kč, což je ve světě audia velice nízká cena. Velká očekávání jsem tedy od zvuku neměl, ale výrobce ušetřil na vývoji mobilní aplikace a nasadil kvalitnější měniče. Ze zvuku jsem totiž velice mile překvapen a cílovka bude určitě spokojena. Na danou třídu jsou sluchátka dostatečně hlasitá, znát jsou mladistvé basy, přesto si užijete různé hudební žánry.
Sluchátka můžete používat i jednotlivě. Běžně jsem je používal třeba při práci na notebooku, abych slyšel hudbu nebo seriál, ale mohl jsem v případě potřeby reagovat na kolegy kolem. To sluchátka umí velice dobře a ona i synchronizace zvuku s videem je u videí slušná. Narazit můžete jen u opravdu kvalitních videí s vysokým bitratem, což je u dostupnějších sluchátek běžné.
V tomto cenovém segmentu nemůžete očekávat aktivní potlačení okolního hluku (ANC). Výrobce zvládl ergonomii sluchátek skvěle a když zvolíte ideální velikost gumových špuntů pro vaše uši, budou i dobře těsnit a okolí vás otravovat nebude.
Každé sluchátko má integrovaný mikrofon a přijmout hovor můžete nejen na mobilu, ale i dotykovým gestem sluchátek. Během testování jsem přes sluchátka telefonoval především aplikací Telegram, ale vyzkoušel jsem i hovor přes operátora. S kvalitou hovorů jsem byl spokojený a nestěžovala si ani druhá strana.
Párování sluchátek a podpora zařízení
Sluchátka komunikují s ostatními zařízeními skrze již zmíněné Bluetooth 5.2. Ke sluchátkům není dostupná žádná mobilní aplikace, ale ona vlastně ani není třeba. Výrobce tak mohl ušetřit a nabídnout lepší zvuk a funkce sluchátek lze ovládat beztak dotykovými gesty. Gesta slouží také pro případný reset a párování. Párování sluchátek je velice jednoduché a stačí sluchátka vložit do uší a po dobu tří vteřin podržet dotykové plochy obou sluchátek. Poté už budou sluchátka dostupná ke spárování. Pro případný reset vložte obě sluchátka do nabíjecí krabičky a dotykové plochy podržte po dobu deseti vteřin. Poté můžete párování vyzkoušet znovu.
V různých e-shopech se uvádí podpora sluchátek s mobily a tablety se systémy Android a iOS. Užít si je mohou tedy i uživatelé jablečných zařízeních. Již jsem ale zmínil, že jsem je bez problémů používal s notebookem s Windows 11 a Linux. Rozumí si i s chytrými hodinkami s HarmonyOS nebo Wear OS. Nemám to otestované, ale nejspíš si budou rozumět i s Apple Watch, protože ty kodeky AAC a SBC podporují také.
Výdrž a nabíjení
Každé sluchátko v sobě ukrývá akumulátor o kapacitě 45 mAh a nabíjecí krabička pak akumulátor k kapacitě 300 mAh. To je na poměry špuntových sluchátek dost a ona je výdrž na jedno nabití výborná. Samozřejmě dost záleží na podmínkách bezdrátového připojení a hlasitosti poslechu hudby nebo videa. Běžně mi ale sluchátka na jedno nabití vydržela 6-7 hodin na jedno nabití, což je výborná výdrž. 9hodinová výdrž na jedno nabití uváděná výrobcem je tedy reálná. Nabíjením sluchátek po vložení do krabičky můžete dostat až dalších 19 hodin poslechu. Nabíjení pak probíhá skrze oboustranný konektor USB-C.
Závěr – vážně jsou za necelých 6 stovek?
Belkin SOUNDFORM Bolt skutečně bylo možné v době psaní recenze pořídit za cenu pod 6 stovek. Cena je tedy velice nízká a sluchátka míří na nenáročné uživatele. Ti budou určitě spokojeni a vzhledem k ceně dostanete dobrý zvuk, možnost používat sluchátka jednotlivě dobře fungují gesta a výborná je výdrž na jedno nabití. Co více si za necelých 6 stovek přát, že?
Co bych sluchátkům vytknul? Vlastně asi nic, ale kdybych opravdu chtěl hodně rýpat, černá verze nabíjecí krabičky časem utrpí nějaké ty škrábance. To je však i u dražších sluchátek běžné.