ZTE Nubia X – test mobilu se dvěma displeji a čtečkami otisků

Mobily ZTE nejsou u nás moc známé, což je celkem škoda, protože některé mobily tohoto výrobce jsou velmi zajímavé. Dobým příkladem je třeba mobil ZTE Nubia X, který jsem obdržel na test. Jedná se sice o starší model z roku 2018, ale i v roce 2021 se jedná o hezké a především zvláštní zařízení. Mobil totiž nabízí hned dva displeje a dvě čtečky otisků prstů po bocích mobilu. Mobil je možné si zakoupit i dnes na zahraničních e-shopech.

 

Za zapůjčení mobilu na test děkuji e-shopu Smartum.cz, kde si můžete zakoupit ochranné kryty, skla a další příslušenství ke svému mobilu.

 

Design, konstrukce a dva displeje mobilu 

Na první pohled mobil vypadá obyčejně a je složen z hliníkového rámu a skla Corning Gorilla Glass 3 na čelní i zadní části mobilu. Celkové rozměry mobilu činí 154.1 x 73.3 x 8.4 mm a váží 181 gramů. Na zádech mobilu je sklo poměrně dost zakřivené, díky čemuž výborně padne do ruky, jak bylo v ruce 2018 běžné.

Na člení ploše se nachází 6,26palcový IPS displej s Full HD rozlišením a 403 ppi. Čelní plocha se mi opravdu líbí a mobil působí i dnes moderním dojmem, protože rámečky jsou opravdu minimální. Přesto však výrobce nad displej umístil barevnou notifikační diodu i reproduktor pro hovory. Displej má hezké barevné podání a příkladné pozorovací. Lepší mohl být jen maximální jas displeje.

A teď se dostávám k tomu zajímavějšímu, což jsou záda mobilu. Na první pohled vypadají obyčejně, ale ve skutečnosti se v nich ukrývá 5,1palcový OLED displej s HD rozlišením. Displej reaguje rychle a je možné jej ovládat jednou rukou. Na druhý displej se můžete přepnout tahem po obou čtečkách otisků prstů současně. Při pokusu o focení selfies se také přepnete na zadní displej, protože vpředu se žádná selfie kamerka nenachází. Na zádech pak dále nechybí pochopitelně ani dva fotoaparáty, blesk a potřebné senzory.

 

 

 

K čemu je druhý displej vlastně dobrý?

To je otázka, kterou jsem si kladl hned, co jsem mobil poprvé držel v ruce. Pochopitelně se tím ve svém okolí odlišíte a zaujmete všechny kolem. Na druhém displeji se lépe píše jednou rukou, což se v některých situacích rozhodně může hodit. Jak jsem již zmiňoval, druhý displej slouží také pro focení selfies.

Po bocích mobilu se nachází také dvě čtečky otisků prstů. Ty slouží pro přepínání mezi displeji tahem. Dvě čtečky jsou v případě tohoto modelu také praktické, protože čtečku máte vždy na dosah, i když se přepnete na druhý displej.

 

 

 

A co výkon?

Dokonce i v ruce 2021 má Nubia X výkonu na rozdávání a třeba hry zvládá o něco lépe, než i některé dražší mobily z roku 2020/21. Nabízí totiž osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 845 (10 nm), grafický čip Adreno 630 a 8 GB RAM. Alespoň v mé konfiguraci pak mobil nabízí také 128 GB interní úložiště bez možnosti rozšíření paměťovou kartou.

Z výkonu jsem byl opravdu velice mile překvapen, protože se přeci jen jedná o zastaralý mobil. Během testu jsem však zkoušel hrát i ty nejnáročnější mobilní hry. Třeba nejnáročnější mobilní hru bylo možné hrát na maximální možné grafické nastavení bez záseků či padáním FPS (snímky za vteřinu). Mobil si odnesl také úctyhodné výsledky v benchmarcích.

Grafické nastavení hry Fortnite

 

 

 

Operační systém

Mobil mi na testování bohužel nedorazil s originální ROM od výrobce, ale s ROMkou MoKee. Ta nabízí operační systém Android 9.0 v čisté podobě (odkaz ke stažení ROM). Systém byl tedy po celou dobu testování opravdu krásně svižný, i když jsem mobil pořádně zatížil. Nechyběl mu ani Obchod Play a pohodlně jsem tak mohl stahovat všechny aplikace a hry.

 

 

 

A jak fotí?

Na zádech mobilu najdete malý modul opravdu lehce vystupujících dvou fotoaparátů. Ty nabízí rozlišení 24 Mpx se světelností f/1.7 a 16 Mpx se světelností f/1.8. Pochopitelně se jedná o mobil z roku 2018, takže dnešním fotomobilům nemůže konkurovat. Níže se však můžete podívat na snímky, které jsem mobilem pořídil.

 

 

 

Mám si Nubii X koupit?

Je třeba si uvědomit, že se tady bavíme o mobilu z roku 2018. Jeho zakoupení tedy uživatelům, kteří chtějí mobil s novějším operačním systémem, NFC a kvalitními fotoaparáty nedoporučuji. Pokud však jste hračičky a chcete mobil na hraní, tak si jej zakoupit klidně můžete. Zvážit můžete také zakoupení novějšího mobilu řady ZTE Nubia, protože výrobce prodává více mobilů se dvěma displeji.

Za zapůjčení tedy ještě jednou děkuji e-shopu Smartum.cz, kde si můžete zakoupit příslušenství ke svému mobilu.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*