V IT chybí lidé, platy jsou zde přitom nejvyšší

Pandemie urychlila digitalizaci, a zapříčinila tak ještě větší hlad po programátorech. Kvalifikovaných pracovníků je přitom v oblasti IT dlouhodobě nedostatek a firmy je musí přeplácet. Výjimkou není nástupní plat ve výši 100 tisíc korun, a navrch množství benefitů, o kterých si mohou v jiných profesích nechat zdát. Ajťáků je dokonce takový nedostatek, že si na své přijdou i úplní nováčci bez praxe.

Medián mezd se v polovině tohoto roku přiblížil k hranici 30 tisíc korun. Zaměstnanci informačních technologií jsou dokonce na dvojnásobku celorepublikového průměru, což jen potvrzuje jejich žalostný nedostatek. Podle personalistů se firmy snaží doslova urvat každého schopnějšího programátora, který se kolem výběrového řízení jen nachomýtne. Nabízí atraktivní platové podmínky a široké spektrum zaměstnaneckých výhod.

Požadavky programátorů nejsou nijak skromné, obvykle požadují k+k – tedy „kilo a káru“ (nástupní plat sto tisíc a služební automobil). Dále pak možnost práce z domova, flexibilní pracovní dobu či „dog friendly“ prostředí. Obecně mají přednost zaměstnavatelé s příjemnou firemní kulturou. Mistři programovacích jazyků si navíc mnohdy pečlivě vybírají i projekty, kterým propůjčí jméno.

 

Teprve začínáte? To přece vůbec nevadí

Že se za programátora nepovažujete, ale většinu svého volna trávíte bastlením nad svým Arduinem či Raspberry Pi? Pokud vás Arduino programování chytlo a jde vám od ruky, máte reálnou šanci, že se vás některá z firem ujme a poskytne vám adekvátní podmínky k rychlému rozvoji programátorského umění.

U IT firem má dveře otevřené téměř každý – třeba i lidé, kteří se sice doposud nepodíleli na projektu světového formátu, ale mají o programování alespoň nějaké povědomí. Takže pokud vám nedělá problém logické myšlení, a třeba dokonce umíte rozhýbat elektronické součástky, určitě se někde uchytíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*