Televizory Tesla od Witty umožňují opravdu svobodné instalování různých aplikací

Ve světě chytrých televizí najdeme hned několik operačních systémů. Myslím si, že je to jen dobře, protože každý si může vybrat dle svých preferencích a je alespoň nějaká konkurence. Osobně mi však u televizorů LG se systémem webOS nebo Samsung se systémem Tizen vadí, že systémy jsou do značné míry omezené. Máte v nich sice důležité aplikace, jako Netflix, HBO Max, YouTube atd., ale nelze si do nich stáhnout tolik aplikací, jako do Androidu. Systémy od LG nebo Samsungu bych tedy přirovnal spíše k iOS ve světě mobilních telefonů.

 

Pozor, ne každý Android TV je svobodný…

Android na mobilech je mnoho let svobodnou platformou, kde máte k dispozici opravdu mnoho nastavení, funkcí a lze si instalovat velké množství aplikací i mimo Obchod Play. To je právě to kouzlo Androidu, které mám tak rád.

Ve světě chytrých televizorů je také Android, který nese název Android TV a jeho prostředí je upravené tak, aby se pohodlně ovládalo na televizorech. Je ale dobré upozornit, že ne každý Android TV je svobodný. Velmi špatnou zkušenost mám třeba se set-top-boxy se systémem Android od mobilního operátora T-Mobile. Operátor totiž systém omezil tak, aby do něj nebylo možné instalovat aplikace mimo Obchod Play a i samotný obchod od Googlu obsahoval méně aplikací, což je v rozporu se svobodou Androidu. Bohužel svá omezení mají i některé televizory.

 

Jaký Android mají televizory Tesla od Witty?

Na test jsem obdržel nový televizor Tesla Smart UHD TV 55“, který právě nabízí operační systém Android TV 9.0 a plnohodnotné ovládání skrze mobilní telefon nebo tablet. Byl jsem tedy zvědav, jak svobodný Android výrobce nabídne. Byl jsem velice mile překvapen tím, že do systému se mi podařilo nainstalovat důležité aplikace, které drtivá většina televizorů a set-top-boxů na našem trhu neumožňuje.

Prostředí Android TV 9.0 v televizoru Tesla

Obchod Play v televizorech Tesla má opravdu velké množství aplikací a k dispozici máte různé internetové prohlížeče, přehrávače např. můj oblíbený VLC Media Player, Twitch, Netflix, HBO Max, Facebook, Twitter, TikTok, různé správce souborů či vydařené hry. Přes Bluetooth si můžete připojit třeba nějaký bezdrátový gamepad a pohodlně hrát. To, co jsem si ale na televizoru Tesla zamiloval je možnost instalovat aplikace mimo Obchod Play. Je mi jasné, že to drtivá většina běžných uživatelů dělat asi nebude, ale nějaký geek to jistě ocení.

Podařilo se mi bez problémů nainstalovat třeba mobilní aplikaci YMusic, což je vlastně upravená aplikace pro přehrávání videí z YouTube zcela bez reklam. Umí také přehrávání videa/hudby na pozadí, a to i na televizoru. Na své TV tedy můžete v prohlížeči surfovat po internetu a přitom poslouchat svou oblíbenou skladbu či podcast. Ve stejné aplikaci najdete i službu YouTube Music zcela bez reklam, a to bez nutnosti si platit YouTube Premium.

Aplikace YMusic v Android TV

Jelikož si myslím, že Vivaldi je nejlepší internetový prohlížeč pro mobily a tablety se systémem Android, chtěl jsem jej mít i v televizoru Tesla. Vývojáři tohoto prohlížeče bohužel nemají verzi pro chytré televizory, což je velká škoda. Zkusil jsem do televizoru však nainstalovat verzi pro mobily/tablety, a to se zadařilo. Prohlížeč funguje velice dobře a opět umí spolehlivě blokovat reklamy na webových stránkách či ve videích.

Vivaldi v Android TV

OneDrive, předpovědi počasí, zpravodajské aplikace a další se mi vydařilo nainstalovat. Klidně lze do systému nainstalovat i nějaké aplikace pro čtení dokumentů např. PDF. Možností má tedy Tesla díky svobodnému Androidu TV více než konkurence.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*