Telegram je v čínském Obchodě Play nejstahovanější aplikací

Sociální síť Telegram se těší velkému nárůstu nových uživatelů po celém světě. Zakladatel sítě Pavel Durov nedávno informoval, že služba přesáhla hranici 900 milionů uživatelů. Brzy se tedy může stát, že dosáhne miliardového milníku. Dnes Durov na svém kanále sdělil, že aplikace Telegram je v současné době nejstahovanější aplikací ve službě Obchod Play v Číně.

V každém autoritářském státě je nezbytné používat VPN služby. Nejde jen o bezpečnost samotného uživatele, ale také o obcházení cenzury. Dle Durova je v Číně nutné použít VPN, aby bylo možné Telegram používat. I přes tuto malou překážku si čínští uživatelé najdou cesty a Telegram ve velkém množství stahují.

V kontaktu jsem s několika vývojáři Android ROM, aplikací a také různých linuxových distribucí. Na problematiku jsem se dotázal a údajně bez VPN není možné se do Telegramu registrovat. S VPN registrace bez problémů proběhne, protože Telegram čínská tel. čísla neblokuje a údajně nechce spolupracovat s tamní vládou. Dle jednoho vývojáře nejmenované aplikace si jeho přátelé v Číně ale stahují verze mimo Obchod Play, a to buď oficiální verzi Telegramu z webu nebo upravené klienty. Důvodem používání upravených klientů je prý lepší konfigurace proxy serverů a integrace překladače DeepL.

Minulý týden Čína donutila společnost Apple, aby z čínského obchodu App Store odstranila aplikace, jako je Telegram. Nezaznamenali jsme žádný pokles stahování z Číny – a nemyslím si, že by Telegram byl hlavním cílem této změny.

Byl to krok namířený proti samotnému Applu: čínské úřady nutí více svých občanů přejít z iPhonů na smartphony s Androidem vyráběné čínskými společnostmi, jako je Xiaomi. Na rozdíl od iPhonů umožňuje většina telefonů s Androidem sideloading aplikací mimo obchody s aplikacemi – například přímá verze Telegramu (https://telegram.org/android) – takže více uživatelů z Číny přejde na Android.

Společnost Apple se opět střelila do nohy svou centralizovanou aplikační politikou „walled garden“. V důsledku této změny se podíl iPhonu na čínském trhu bude nadále zmenšovat. Upřednostňování zisku před svobodou pro uživatele není dobrá dlouhodobá strategie👆, – uvádí Pavel Durov, zakladatel sítě Telegram

Zdroj: Telegram

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*