TCL 10 Plus – Modrý krasavec s AMOLED displejem (RECENZE)

TCL na našem trhu již působí nějakou tu dobu a na uvedlo na něj celkem zajímavé mobily. Nedávno výrobce představil dvojici nových mobilů TCL 10 PLUS a TCL 10 SE, které se snaží zaujmout líbivým designem a nízkou cenou. V této recenzi jsem se podíval na model TCL 10 PLUS, který se řadí do kategorie mobilů do 7000 Kč. Za tyto peníze nabízí 6,47palcový AMOLED displej, procesor Snapdragon 665, 6 GB RAM, 128 GB interní úložiště a čtyři zadní fotoaparáty.

Recenze levnějších mobilů dělám celkem často, ale ne vždy jsou mobily v této cenové kategorii výkonné, ale najdou se zde samozřejmě i přijatelné kousky. To by podle výrobce měl být i případ TCL 10 Plus. podívat se můžete i na další recenze mobilů v ceně do 7000 Kč. To by podle výrobce však neměl být problém tohoto mobilu. Podívat se můžete také na srovnávací test mobilů.

 

 

Obsah balení – kryt nechybí

V klasické prodejní krabičce k mobilu dostanete také 18W nabíjecí adaptér s USB-C nabíjecím/datovým kabelem. Velkou pochvalu si výrobce odnáší za průhledné silikonový kryt, a dále nechybí ani spona pro vysunutí nanoSIM/microSD slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – to co TCL umí

To, co mám u mobilů TCL rád je design a kvalitní konstrukce. TCL 10 PLUS výrobci nedělá ostudu a mobil v ruce působí bytelným dojmem a zaujme i svým líbivým designem. Díky jeho oblým tvarům je příjemná také jeho ergonomie. Mobil do ruky padne vážně skvěle a neměl jsem žádný problém se psaním jednou rukou. Celkové rozměry mobilu činí 158,9 x 72,9 x 8,9 mm a váha se zastavila na 172 gramech.

Mobil nabízí zakřivené sklo jak na zádech, tak i vpředu, což někteří vítají. Přidává to na elegantním dojmu a mobil pak působí dražším dojmem. V displeji najdete jen kapkovitý výřez selfie kamerky, nad kterou se pak schovává tenká mřížka reproduktoru pro hovory.

Rám mobilu vypadá, jako kdyby byl z hliníku, ale ve skutečnosti se jedná o plast. Imitace kovu se však výrobci vážně vydařila, což vidím rád. Na horní části rámečku najdete 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek a mikrofon. Na levém boku pak najdete tlačítko pro spuštění Google Asistenta, které je možné vypnout. Je však velká škoda, že tlačítku není možné přiřadit jinou funkcionalitu. Pravý bok pak tradičně na sobě nese tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Konečně se dostávám ke spodní části mobilu, kde najdete slot pro nanoSIM/microSD karty, oboustranný nabíjecí konektor USB-C, mikrofon a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu TCL 10 Pro se mi moc líbila a TCL 10 PLUS na tuto designovou linii navazuje, což je jen dobře. Záda nabízí zakřivené sklo, díky kterému je ergonomie tak dobrá a mnou testované modré provedení vypadá moc pěkně. Mobil je k dispozici také ve stříbrném provedení. Na zádech najdete tedy čtyři čočky fotoaparátů, které opravdu jen mírně vystupují z těla mobilu. Těm asistují dva LED blesky a dále na zádech najdete jen a pouze logo výrobce.

 

 

 

Displej – něco pro fandy AMOLEDů

TCL 10 PLUS nabízí 6,47palcový AMOLED displej s Full HD+ rozlišením, což řada uživatelů ocenit. Je vidět, že TCL je výrobcem televizorů, protože v této cenové kategorii AMOLED displeje stále nejsou samozřejmostí. Displej má tedy krásné syté barvy a černá je opravdu černá. Nechybí ani automatická regulace jasu s příkladnou viditelností na přímém světle a výtku nemám ani k pozorovacím úhlům.

Displej má tedy ochranné sklo, které je po stranách zakřivené, což se někomu líbí a někdo to zas kritizuje. Osobně mi to vůbec nevadí a po designové stránce to vypadá dobře. Výrobce však nikde nespecifikuje, o jaké sklo se jedná.

V nastavení displeje najdete také funkci Always On, která umožňuje zobrazení času, data, procenta nabití i nové příchozí notifikace přímo na zhaslém displeji. Funkce vypadá i funguje velice dobře a vybrat si můžete jednu z osmi obrazovek.

Always On obrazovka

 

 

 

Odemykání mobilu

TCL 10 PLUS můžete odemykat čtečkou otisků prstů, ale také obličejem, jak je v dnešní době běžné. Čtečku otisků však najdete zabudovanou přímo v displeji, což v této cenové kategorii stále není běžné. Abych byl upřímný, tak čtečky v displeji u mobilu za 7 tisíc jsem se opravdu hodně bál, protože i o několik řad dražší konkurence má s nimi často problémy. Byl jsem však mile překvapen tím, jak čtečka u TCL funguje. Není sice blesková, ale na danou kategorii je rychlá a spolehlivá.

Během testování jsem využíval i odemykání obličejem. To za ideálních světelných podmínek fungovalo bleskově a stačilo jen stisknout zamykací tlačítko a mobil se takřka okamžitě odemkl. Za horších světelných podmínek to už tak rychlé není, ale stále je funkční.

 

 

 

Zvuk – jack nechybí

Jedná se o mobil za 7 tisíc Kč, takže asi nemá moc smysl chodit kolem horké kaše. Nabízí jen jeden hlasitý reproduktor, a to na spodní části. Ten je dostatečně hlasitý a vyzvánění rozhodně nepřeslechnete. Spokojený jsem však byl i s jeho kvalitou, i když ta je čistě průměrná.

Potěšit však někoho může stále přítomný 3,5 mm audio jack pro připojení sluchátek. V balení žádná sluchátka sice nenajdete, ale pokud máte svá starší oblíbená, tak je můžete vytáhnout a vesele používat. Je však škoda, že mobil nemá FM rádio.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

O výkon mobilu se stará osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 665 s taktem: 4x 2 GHz + 4x 1,8 GHz. Nechybí pak ani slušná porce 6 GB RAM a grafický čip Adreno 610. Mobil je ve světě k dispozici ve více konfiguracích a jsem moc rád, že na náš trh se dostala ta lepší se 128 GB interním úložištěm. To je navíc možné rozšířit paměťovou kartou microSD.

Mobil v této cenové kategorii většinou není vyloženě vhodný na hraní těch nejnáročnějších her. Výkon tohoto mobilu je však dostatečný pro svižné prostředí operačního systému i všechny náročné aplikace. Během mého testování jsem však pochopitelně vyzkoušel i nejnáročnější mobilní hru Fortnite, kterou bylo možné hrát na střední grafické nastavení. Další hry, jako PUBG Mobile, Call of Duty Mobile, Dead by Daylight pak bylo možné hrát také bez problémů. Pokud tedy nepožadujete vyšší grafické nastavení Fortnitu, tak s výkonem můžete být spokojeni.

Grafické nastavení Fortnite

V útrobách mobilu se nachází uživatelsky nevyjímatelný akumulátor s kapacitou 4 250 mAh, což je na dnešní dobu průměrná kapacita. Ta by měla zajistit celý den pracovního nasazení. Díky skvělé optimalizaci systému jsem se však často dostal na jeden a půl dne. Dva dny tedy nejsou nereálné, pokud tedy nebudete nároční.

O nabíjení se pak stará oboustranný nabíjecí konektor USB-C. Mobil podporuje 18W rychlé nabíjení, jehož nabíjecí adaptér najdete v balení mobilu. Mobil se z úplného vybití do 100% stavu nabije za přibližně za 1 hodinu a 40 minut.

 

 

 

Fotoaplikace

TCL pro focení nastavilo vlastní aplikaci, která je jednoduchá a nabízí všechny potřebné funkce. Na horní části aplikace najdete podrobné nastavení, nastavení poměru stran, HDR (funguje i automaticky), časovač, blesk a různé filtry. Na pravé části displeje pak najdete tlačítka pro přepíná na zoom nebo ultraširokoúhlou čočkou.

Nad spouští fotoaparátů se pak nachází pruh režimů, kde nechybí portrétní režim s rozostřeným pozadím, noční i Pro režim pro manuální nastavení parametrů. V kolonce „více“ pak najdete zpomalený záběr, režim super makro, panorama, malování světlem či focení v maximálním možném rozlišení.

 

 

 

Jak fotí zadní snímky?

TCL 10 PLUS na svých zádech nabízí čtyři zadní fotoaparáty. Ty vystupují jen lehce z těla mobilu, což vidím moc rád. Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 48 Mpx se světelností f/1.8. Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý s 8 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Poslední dva 2 Mpx fotoaparáty jsou zbytečné a slouží jak jinak, než na snímání hloubky ostrosti a makra.

Výsledné snímky na danou cenovou kategorii nevypadají vůbec špatně. Je jen škoda, že v tomto ročním období mi počasí nepřálo. Fotkám však nechybí věrohodné barevné podání, detaily a dobře funguje i automatické HDR. Problém jsem neměl ani s focením makra, které jsem fotil hlavním fotoaparátem. V aplikaci fotoaparátu sice máte k dispozici režim super makro, ale kdo chtěl snímek z 2 Mpx fotoaparátu?

 

 

 

Natáčení videí

TCL 10 PLUS umí pořizovat videa v maximálním rozlišení 4K se 30 FPS (snímky za vteřinu). K dispozici je také nižší Full HD rozlišení se 30 FPS. Je opravdu velká škoda, že nelze natáčet se 60 FPS, jako to umí konkurence. Nelze také natáčet videa ultraširokoúhlým fotoaparátem. Na druhou stranu elektronická stabilizace videa odvádí skvělou práci a videa jsou hezky stabilní. Spokojený jsem byl také s barevným podání i ostrostí.


 

 

 

Focení selfíček

K focení selfie pak slouží 16 Mpx kamerka se světelností f/2.2. Fotit můžete jak běžně, tak i s portrétním režimem, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Portrétní režim funguje opravdu velice dobře a hezky si poradí i s okolím vlasů. Je jen škoda, že obloha za vámi je v běžném režimu focení často přepálená.

Vyfoceno běžným režimem
Vyfoceno portrétním režimem

 

 

 

Operační systém – tak se mi to líbí

Má vůbec smysl v dnešní době popisovat systém Android? Asi moc ne, protože jej každý moc dobře zná. Vezmu to tedy rychle. V mobilu najdete systém Android 10, který je však upraven nadstavbou TCL UI 2.0. Naštěstí se nejedná o žádnou masivní nadstavbu a výrobce jen vzal čistý Android a trochu jej vylepšil.

Opravdu hezké je třeba menu aplikací, kde máte nedávno použité aplikace hned na horní části. Všechny ikony jsou také rozdělené podle toho, k čemu daná aplikace slouží. Díky tomu je vše přehledné a je škoda, že něco podobného nenabízí více výrobců.

Nechybí ani užitečná funkce Edge Bar, kterou můžete znát třeba z mobilů Samsung. Jedná se o funkce, kdy na pravém boku displeje najdete výsuvný panel. Ten může nabízet ikony libovolných aplikací a her, oblíbené kontakty či třeba pravítko.

Systém mi po celou dobu fungoval nádherně svižně a rozhodně se jedná o spolehlivého pracanta, který nezradí. Nadstavba agresivně neukončuje aplikace, jako je tomu u některé konkurence, což mohu jen pochválit. Nonstop jsem tedy využíval připojení k VPN a dobře fungují i příchozí notifikace.

 

 

 

Konektivita – NFC nechybí

Na spodní čísti mobilu se ukrývá malý slot, do kterého můžete vložit nanoSIM a microSIM karty a využívat tak dualSIM. Vložit můžete i paměťovou kartu microSD o maximální kapacitě 256 GB, ale pak bohužel přijdete o jeden microSIM slot. Oba SIM sloty však umí všechna LTE pásma a připojit se můžete i ke standardu 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím. Dostalo se pak pochopitelně i na NFC, takže si můžete užívat pohodlnosti bezkontaktního placení. Dobře mi fungovalo také Bluetooth 5.0 s bezdrátovými sluchátky a pro mapy a navigace pak nechybí systémy: GPS, A-GPS, GLONASS i Galileo.

 

 

 

Závěr – vyplatí se?

TCL 10 PLUS je mobil, který se v době psaní recenze prodával za cenu pod 7000 Kč. Za tyto peníze jsem toho moc neočekával, ale byl jsem mile překvapen tím, jak kvaklitní 6,47palcový AMOLED displej nabízí. Mobil vyniká také svým hezkým designem a skvělou ergonomií. Zapomenout nesmím ani na dostatečný výkon pro hraní her, silikonový kryt přímo v balení, stabilní videa a spolehlivý operační systém.

Myslím si, že si svou cenovku drží oprávněně, i když v této cenové kategorii bych již očekával možnost natáčet videa ve Full HD se 60 FPS. Je také škoda, že nelze natáčet ultraširokohlým fotoaparátem, a že tlačítku Google Asistenta nelze přiřadit jinou funkci.

 

 

Pozitiva:

  • Silikonový kryt v balení
  • Líbivý design a kvalitní konstrukce
  • Pěkný AMOLED displej
  • Kvalita videí
  • Spolehlivý operační systém

 

Negativa:

  • Google tlačítku nelze přiřadit jinou funkci
  • Neumí natáčet se 60 FPS
  • Nelze natáčet ultraširokoúhlým fotoaparátem

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*