Internet je plný zpráv o šmírování ze strany Amerických agentur CIA, FBI a také Ruské KGB. Všechny tyto agentury se snaží šmírovat internetovou komunikaci a to i bez souhlasu soudu. Každou chvilku jsou tu nové aféry a roste tedy hlad po end-to-end šifrování.
WhatsApp toto šifrování přinesl, ale ukázalo se, že ze strany WhatsAppu je možné klíče měnit a to bez zásahu uživatelů. Šifrování je tedy nesmyslné a téměř žádné soukromí nepřináší. Amnesty.org nyní začíná bojovat za end-to-end šifrování do populární služby Skype, kterou vlastní společnost Microsoft.
Upřímně nechápu, proč zrovna tak velká společnost jako je Microsoft stále nezavedla do Skypu end-to-end šifrování. Otázkou však zůstává, jestli by se po nátlaku FBI či jiné agentury nejednalo o „podvodné“ šifrování jak je tomu u WhatsAppu. Na stránkách – ZDE můžete díky formuláři poslat e-mail s prosbou o koncové šifrování.
Pokud si však potrpíte na soukromí, tak není dobré využívat služby zdarma, které vyžadují souhlas s podmínky. Osobně jsem komunikaci přesunul do služby Threema, která nabízí koncové šifrování, nenabízí žádné nesmyslné podmínky a hlavně nevyžaduje vaše soukromé informace (nemusíte nic vyplnit nebo si vše můžete vymyslet). Aplikaci stačí za pár korun koupit jednou a je vaše.