Sankce Huawei odřezávají od Qualcommu a Intelu. Má to smysl?

Společnost Huawei je na seznamech amerických sankcí od roku 2019. Existují totiž pochybnosti a dle USA se Huawei dopouštěl špionáže svými síťovými řešeními. Nikdo za ty roky neukázal žádný důkaz, přesto jsou sankce trvalé a firmu vážně poškozují. V Evropě se mobily od tohoto výrobce sice nadále prodávají, ale mají různá omezení. Výrobci se ale nadále daří i u nás prodávat chytré hodinky nebo bezdrátová sluchátka.

Koncem roku 2023 se začalo mluvit o tom, že USA nejspíš podniknou další kroky a přijdou další tvrdé sankce. Huawei totiž hlásí pokroky v algoritmech umělé inteligence, ale také v oblasti čipů. Výrobce ve svých nových mobilech nabízí údajně vlastní čipy. U nových modelů Huawei Pura 70 se jedná o čip HiSilicon Kirin 9010 vyroben 7 nm procesem. Měsíce se dalších sankcích mlčelo, ale nakonec tu další skutečně jsou a Huawei zcela odstřihávají od čipů společností Qualcomm a Intel.

Mají nové sankce smysl?

Výrobce rozhodně poškodit mohou, i když se snaží osamostatnit a spoléhá především na čínské technologie. Údajně má již vlastní řešení s procesory HiSilicon Kirin a ty by nejspíš mohl použít právě i do hodinek, kde se v současné době nachází procesory od Qualcommu. Horší to ale může být u notebooků řady Huawei MateBook. Prozatím se sice neobjevují informace o odříznutí Huawei od AMD, ale i toho se dle mého názoru brzy dočkáme. I kdyby výrobce nadále mohl používat procesory od AMD, neřeší to všechny čipy v noteboocích, kde je často stále dominantní Intel.

Netlačí sankce Čínu k samostatnosti?

Již od začátku amerických sankcí chce veřejnost vidět nějaké důkazy, ale ty stále nepřichází. Pravděpodobně podléhají utajení a možná ani žádné neexistují. Osobně si ale myslím, že v rámci EU nemáme ve všem poslouchat USA, i když to jsou samozřejmě naši spojenci. Myslím si, že v případě podezření je správné jednat, vše řádně prošetřit a případně Huawei skutečně vyřadit ze státního sektoru. Celá problematika údajné špionáže se týkala pouze síťového řešení, nikoliv mobilních telefonů, chytrých hodinek nebo nebo bezdrátových sluchátek… Je tedy diskutabilní, zda jsou tak přísné sankce na místě.

Huawei tu bude nejspíš i nadále a tak přísné sankce ho naučí samostatnosti. Čína nyní vykládá obrovské finanční prostředky pro obcházení amerických sankcích a vývoje nejen čipů. Číňané mohou také vytvářet nové společnosti a v EU nadále působit bez omezení. Osobně se domnívám, že se tak děje v případě mobilů značky HONOR. Tyto mobily údajně již nespadají pod Huawei, ale jedná se o samostatnou společnost. Design mobilů, celý operační systém a jeho funkce ale nadále vypadají stejně jako systém HarmonyOS/EMUI. Celé vlastnictví firmy je pochybné a spadá pod čínskou vládu, přesto mobily mohou mít všechny západní čipy a podporu 5G bez omezení. To už ale nikdo neřeší, což je velice zvláštní.

Osobně mi tohle všechno může být úplně jedno. Závěr článku berte jen jako takové zamyšlení. 😉

Zdroj: Reuters, engadged, the guardian, CNN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*