Rusko je stále méně svobodné, což se projevuje i na tamním internetu. Za poslední měsíce vláda zablokovala přístup na mnoho internetových služeb, vydává falešné VPN služby se sběrem dat a legitimní VPN pro anonymizaci se snaží likvidovat. Bude ještě hůř, jelikož Federální služba pro dozor v oblasti komunikací Roskomnadzor nařizuje registraci mnoha internetových tvůrců do státních seznamů.
Změny pro ruské uživatele Telegramu
Od 1. ledna se musí každý majitel Telegram kanálu s více než 10 tisíci odběrateli zaregistrovat do seznamu Roskomnadzoru. Každý takový kanál bude označen ikonou A+.
Ověřování kanálů probíhá skrze Telegram bota. Pokud se majitel takového kanálu neověří, poruší zákon a může přijít o možnost přidávat nové příspěvky, vybírat dary a časem může dojít k odstranění kanálu.
Jaké mají majitelé kanálů možnosti?
Jelikož je tamní zákon již platný, musí se každý ruský majitel kanálu zaregistrovat do seznamu. Samozřejmě Telegram vše umožňuje snadno obejít, a to převodem kanálu na jiného uživatele. Stačí si obstarat zahraniční tel. číslo nebo anonymní číslo přes TON.
Pro obcházení cenzury Telegram již publikoval možnosti anonymizace s TON VPN, proti které se ruské úřady pokoušejí zasahovat.
TON VPN je anonymizační VPN služba od Telegramu. Jak funguje?
Brzy i v Česku?
Nyní jsou snahy EU o nabourání end-to-end šifrování v komunikaci a Česko má snahy o registraci influencerů rafou RRTV.
Ohledně všech takových změn v EU a ČR bych byl tedy velmi opatrný…
Zdroj: TG info RU