Rozdíly v mobilech Oppo Reno10 Pro 5G a Oppo Reno10 5G

Dvojice mobilů Oppo Reno10 Pro 5G a Oppo Reno10 5G je na našem trhu již pár měsíců. Stále se jedná o slušně vybavené mobily. Dostal jsem se k nim až nyní, v čem je vlastně i jedna velká výhoda, a to v softwarové podpoře a vyzkoušení novějšího prostředí ColorOS 14. Vycházet budou recenze obou mobilů, ale v tomto článku jsem se podíval právě na rozdíly v obou mobilech.

Jsou vůbec v designu nějaké rozdíly?

Oba modely na první pohled vypadají stejně. Obdržel jsem je ve stříbrně šedém barevném provedení, které vypadá vážně skvěle. V případě levnějšího modelu můžete sáhnout i po ledově modrém provedení. Já osobně bych ale u obou modelů sáhl právě po stříbrné. 😀

Na patrné rozdíly narazíte i v uváděných parametrech. Vedle sebe vypadají rozměry totožně a mobily mají i stejnou přibližnou váhu 185 gramů. Vnitřnosti mobilů jsou však rozdílné, proto musí být i rozměry jiné. Drobný rozdíl je i na horní části mobilu, kde dostupnější model má navíc dvě zdířky mikrofonu. Ani jeden z modelů nemá nějakou vyšší certifikaci zvýšené odolnosti.

  • Oppo Reno10 Pro: 162,3 x 74,2 x 7,83 mm
  • Oppo Reno10: 162,43 x 74,19 x 7,99 mm

Výkon mobilu

Rozdíly najdeme především ve vnitřnostech mobilů. Oppo Reno 10 Pro nabízí osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 778G, 12 GB RAM LPDDR4X a 256 GB interní úložiště UFS 2.2. U levnějšího modelu výrobce sáhl po osmijádrovém procesoru MediaTek Dimensity 7050, 8 GB RAM LPDR4X a 256 GB interním úložišti UFS 2.2.

Myslím si, že oba modely nabízí opravdu štědré paměti RAM. V obou případech postačí i na ty nejnáročnější aplikace, používání multitaskingu atd. Pokud by to ale někomu časem nestačilo, oba modely umí RAM rozšířit skrze interní úložiště. Reno 10 Pro umí rozšíření až o dalších 12 GB RAM a Reno10 o dalších 8 GB RAM. Funkci můžete zapnout v: Nastavení telefonu, Informace o zařízení, RAM.

Nabíjecí výkon a akumulátory

Výrobce Oppo již před lety navyšoval výkon drátového nabíjení u svých mobilů. To se týká i mobilů jiných značek spadajících pod Oppo. Rychlé nabíjení najdeme tedy i u obou modelů Reno10. Nejedná se ale o rekordmany v nabíjecím výkonu. Přeci jen to nejsou vlajkové modely, přesto je výkon velmi slušný. Reno10 Pro podporuje 80 W nabíjení a Reno10 pak podporuje 67 W nabíjení. Bezdrátové nabíjení pak nenajdete ani u jednoho modelu.

A kapacita akumulátorů? Je také rozdílná, i když ne tak moc. Reno10 Pro ukrývá akumulátor o kapacitě 4 600 mAh, zatímco levnější model má o něco větší akumulátor o kapacitě 5000 mAh.

V prodejních baleních obou mobilů se nachází i tak rychlé nabíjecí adaptéry, což výrobci chválím. Některá konkurence dnes do balení adaptéry nepřidává, a to i když se jedná o mobily nad 30 tisíc Kč.

A co fotoaparáty?

Rozdíly jsou i ve fotoaparátech na zádech mobilů. Papírové specifikace nemusí vypovídat úplně o kvalitě snímků, ale dražší model fotí dle očekávání lépe. Především post-processing je lepší a rychleji fotí snímky s nočním režimem. Ty mají také více detailů. Fotkám z obou modelů se ale budu věnovat v dalších článcích.

  • Oppo Reno10 Pro:
    – Hlavní fotoaparát: 50 Mpx, f/1,8, 85,4°, OIS
    – Teleobjektiv: 2x optický zoom, 32 Mpx, f/2,0, 49,1°
    – Ultraširokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2, 112°
  • Oppo Reno10
    – Hlavní fotoaparát: 64 Mpx, f/1,7, 81°
    – Teleobjektiv: 2x optický zoom, 32 Mpx, f/2,0, 49°
    – Ultraširokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2, 112°

Operační systém

Všechny mobily Oppo mají příjemné uživatelské prostředí ColorOS. V době psaní tohoto článku je možné oba modely aktualizovat na nejnovější verzi prostředí ColorOS 14, které je postaveno na novějším Androidu 14.

Uživatelské prostředí ColorOS 14 je v obou mobilech totožné a dražší model má jen novější bezpečnostní záplaty. Prostředí bylo kompletně přeloženo do češtiny a podporuje všechny Google služby. Na žádná omezení tedy narážet nebude.

Výrobci se podařilo systém výborně optimalizovat, funguje svižně a spolehlivě. Do obou mobilů výrobce předinstaloval aplikace Facebook, Netflix, Booking a další. To si mohl odpustit, ale můžete je bez problémů odinstalovat.

Jelikož jsem pokročilejší uživatel, dovolil jsem si odinstalovat poměrně dost aplikací, které běžně odinstalovat nelze. Týká se to aplikací: Gmail, Google Disk, Google vyhledávání, Google Asistenta, internetový prohlížeč od Oppo, Google Chrome, oficiální aplikaci YouTube a další. Rád mám totiž v mobilech jen aplikace, které opravdu používám a důvěřuji jim.

Je mi jasné, že drtivá většina uživatelů nebude na svých mobilech dělat nějaké pokusy a odinstalovávat systémové aplikace. Zmiňuji to tedy jen proto, že znám své čtenáře a dost z vás patří právě mezi geeky. Ti poslední roky nadávají především na čistý Android, do kterého poslední roky Google aplikuje otravná omezení. Ty tedy u Oppo nenajdete a pokud chcete, je možné odinstalovat jakoukoliv systémovou aplikaci neoficiálními řešeními. Doporučuji to však výhradně zkušenějším – více v článku.

Konektivita

V konektivitě nějaké viditelné rozdíly nenajdeme. Je jen zvláštní, že Reno10 Pro má dle webu výrobce Bluetooth 5.2, zatímco levnější model má Bluetooth 5.3. Oba však mají podporu DualSIM, Wi-Fi 6, NFC a podporu všech důležitých lokalizačních systémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top