ROG Strix SCAR 17 G733 – vlhký sen náročného hráče (RECENZE)

Tentokrát mi na test přišel herní notebook ASUS ROG Strix Scar 17 (G733QS). Ten je dostupný ve více konfiguracích, ale mnou testovaná konfigurace nabízela 32 GB RAM, procesor AMD Ryzen 9 5900HX a grafickou kartu GeForce RTX 3080. Jedná se tedy o notebook s nekompromisním výkonem, který by měl uspokojit i toho nejnáročnějšího hráče. V době psaní recenze se notebook prodával za 82 990 Kč s DPH.

 

 

 

Design, konstrukce a konektory

Podívejme se tedy na design celého notebooku. Hned na první pohled je jasné, co je zač a na koho míří. Ano, míří na hráče. Najdete na něm tedy podsvícené prvky a větší rozměry, aby se na velkém displeji dobře hrálo. Celkové rozměry činí 39.5 x 28.2 x 2.34 ~ 2.83 cm a váží 2,7 kg. Víko notebooku je z hliníku a najdete na něm podsvícené logo ROG (Republic of Gamers). Po rozevření máte před sebou obří 17,3palcový IPS displej. Pochválit pak musím tuhost pantů, která je na příkladné úrovni.

Základna notebooku je z plastu, ale ten je opravdu bytelný a v některých částech je průhledný. Na člení ploše základny najdeme pochopitelně podsvícenou klávesnici a touchpad, ale o tom se budu rozepisovat později. Na spodní části základny se nachází otvory pro nasávání vzduchu do konstrukce notebooku. Pochválit pak musím větší rozměry gumových nožiček, aby bylo nasávání vzduchu efektivnější.

Levý bok notebooku nabízí výdech vzduchu z konstrukce, 2x USB-A 3.2 Gen 1 a 3,5 mm jack konektor. Pravý bok pak nabízí další výdech vzduchu z konstrukce a NFC klíč. Zadní část základny pak nabízí 1x RJ45 LAN Port, 1x USB-A 3.2 Gen 1 a 1x USB-C 3.2 Gen 2. Ten pak můžete využívat pro příslušenství, ale i nabíjení. K nabíjení pak slouží i samostatný kulatý konektor. Dostalo se i na klasické 1x HDMI 2.0b a další výdechy vzduchu. Nesmím zapomenout ani na přední část základny, kde najdete proužek ukrývající barevné diody.

 

 

 

Displej, klávesnice, touchpad, webkamera a zvuk

Notebook nabízí 17,3palcový IPS displej s Full HD rozlišením (1920 x 1080 px). Vzhledem k ceně je velká škoda, že výrobce nenasadil 4K rozlišení. Potěší však 300 Hz obnovovací frekvence, 3 ms doba odezvy a moderní minimalizace rámečků kolem displeje. Displej nabízí poměr stran 16:9 a pochválit mu musím jak barevné podání, tak i příkladné pozorovací úhly. Jelikož jsou rámečky kolem displeje minimální, nezbylo místo pro webkameru, což je vzhledem k ceně škoda. Na druhou stranu hráči si často kupují kvalitnější externí webkamery.

Základna notebooku pak nabízí barevně podsvícenou optickou mechanickou klávesnici. Barvu podsvícení můžete libovolně měnit v aplikaci Armory Crate, kde se nachází také různé efekty pro podsvícení. Co se klávesnice týče, tak ta má příkladné rozestupy mezi klávesami a problém jsem neměl s rychlým psaním. Výtku bych měl jen k její hlučnosti, kterou však zas na druhou stranu někteří hráči požadují. Klávesnici nechybí všechny potřebné klávesy. Najdete na ní celou „Fkovou“ řadu se zkratkami, dvě klávesy Fn, klávesu Super (s logem Windows) a nechybí ani klávesa PrintScreen, která se netradičně umístila na pravou stranu od mezerníku. Někoho pak může potěšit i přítomný numerický blok. Pod klávesnicí se pak pochopitelně nabízí dostatečně velký touchpad. Ten podporuje všechna známá gesta a nemám mu co vytknout.

Rozhodně musím výrobci pochválit, že notebook nabízí 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek, který u některých notebooků, ale i mobilů pomalu mizí. Přeci jen u dlouhého hraní nechcete řešit nabíjení sluchátek, ale je lepší použít stará dobrá drátová sluchátka. Samotné reproduktory hrají velice slušně a snaží se i o basy. Myslím si, že asi každý bude s reproduktory spokojený.

 

 

 

Připojení k internetu a Bluetooth

Po stránce konektivity je na tom notebook jedním slovem výborně. Musím moc pochválit citlivost antén, která je nadprůměrná a někteří mohou ocenit také LAN port. Připojit se tedy můžete ke standardu 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítím, ale také 60 GHz Wi-Fi (Wi-Fi 6). Během testování mi velice dobře sloužilo také Bluetooth 5.1 s bezdrátovými sluchátky, ale také pro přenos souborů mezi mobilem a notebookem.

 

 

 

Hardwarová výbava a výkon

V této cenové kategorii po stránce výkonu prostě nechcete vidět kompromisy. Mnou testovaná konfigurace nabízela procesor AMD Ryzen™ 9 5900HX (7 nm) s 16M cache a taktem 3,3 GHz. V maximálním režimu je pak schopen dosáhnout až taktu 4,6 GHz. K dispozici je také notebooková grafická karta NVIDIA® GeForce RTX™ 3080 s pamětí 16 GB GDDR6. Nechybí pak ani slušná porce 32 GB RAM. Paměti pak můžete rozšířit až na 64 GB. Mnou testovaný notebook pak nabízel také dva 1 TB SSD disky M.2 NVMe™ PCIe® 3.0.

A jak je na tom tedy notebook s výkonem? Zklamaný jsem rozhodně nebyl a během mého testování bylo možné hrát všechny nové herní tituly na maximální možné nastavení. Problém jsem tedy neměl ani se Cyberpunk 2077. Myslím si, že každý hráč bude s výkonem na pár let rozhodně spokojený.

A jak je na tom chlazení? Výrobce systém chlazení vymyslel opět skvěle. Jak jsem tu již zmiňoval, tak nasávání vzduchu do konstrukce je ze spodní části základny a teplý vzduch pak vychází z levého a pravého boku i zadní části základny. Ventilátory při náročném hraní rozhodně uslyšíte, ale při běžné práci je notebook krásně tichý.

 

 

 

Operační systém a předinstalovaný software

Má vůbec smysl popisovat, co je v tomto notebooku za operační systém? Pochopitelně je to Windows 10 Home 64bit. Pro firmy pak je i verze Windows 10 Pro. Díky přítomnému SSD disku a pořádnému výkonu je prostředí nádherně rychlé a zapnutí počítače zabere přibližně 2-3 vteřiny. V systému se nachází zbytečné přeinstalované aplikace, které objevíte v nabídce Start. Tyto aplikace je však možné snadno odinstalovat. Dostalo se však i na dobře známou aplikaci Armory Crate, kde můžete podrobně nastavovat různé funkce notebooku.

 

 

 

Výdrž a nabíjení

Výdrž na jedno nabití hodnotím především u notebooků velice nerad, protože výdrž se postupem času mění, a to kvůli aktualizaci operačního systému i ovladačů. Je tedy třeba ji brát s rezervou. Co se kancelářské práce týče, tak jsem byl na poměry herního notebooku celkem mile překvapen, protože mi notebook na jedno nabití vydržel úctyhodných 6 hodin a 20 minut. Je to především tím, že se obnovovací frekvence displeje na baterii zpomalí ze 300 Hz na běžných 60 Hz. Pokud tedy budete chtít hrát se 300 Hz, je zapotřebí připojit nabíječku. Rozhodně jsem potěšen, že notebook je možné nabíjet jak běžným konektorem, tak i USB-C portem.

 

 

 

Závěr – pro ty nejnáročnější hráče

Je hned jasné, na koho ROG Strix SCAR 17 G733 míří. Jedná se o vlhký sen náročného hráče, protože notebook nabízí výkon bez kompromisů a poradí si s každou současnou náročnou hrou na plné grafické nastavení. Tradičně výborně je vyřešen i systém chlazením, který efektivně uchladí notebook při hraní her. Při práci je pak zas notebook krásně tichý.

Notebooku musím vyzdvihnout minimalizaci rámečků a barevné podání displeje, přítomnost 3,5 mm jack a LAN konektoru, všechny potřebné klávesy včetně numerického bloku a hráči jistě ocení také všudypřítomné podsvícení.

Notebook však rozhodně dokonalý není a vzhledem k ceně bych rád viděl 4K rozlišení displeje a klávesnice nemusela být tak hlučná. Kdybych chtěl rýpat, tak zmíním i absenci webkamery, ale hráči si beztak raději dokupují externí webkamery.

 

 

 

Pozitiva

  • Herní design a kvalitní zpracování
  • Na poměry herního notebooku nízká váha
  • Všechny potřebné klávesy a podsvícení klávesnice
  • LAN port někteří mohou ocenit
  • Slušné reproduktory
  • 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek
  • Nekompromisní výkon
  • USB-C konektor
  • LAN port může někoho potěšit

 

 

Negativa:

  • Displej mohl mít 4K rozlišení
  • Klávesnice je hlučnější
  • Nemá webkameru

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*