Xiaomi na našem trhu prodává nové chytré hodinky se systémy Wear OS a HyperOS. Stále také nabízí dostupné malé chytré náramky. Těmi uspěl již před mnoha lety a v této recenzi jsem se podíval na Xiaomi Smart Band 8 Pro. Nabízí větší OLED displej, svižné uživatelské prostředí v češtině, monitoring běžných aktivit a GNSS. V době psaní recenze se prodával za běžnou cenu 1 799 Kč s DPH v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz a dalších známých obchodech.
Pozitiva:
- Větší OLED displej s Always-On
- Nízká váha a rozměry
- Lze snadno měnit řemínky
- Spolehlivá oznámení
- Síla vibračního motorku a funkce budíku
- Svižný systém v češtině
- Aplikace v češtině a podpora Androidu a iOS
- GPS a další satelitní systémy
- Běžný monitoring a mnoho sportovních režimů
- Výborný výdrž na jedno nabití
- Nízká cena
Negativa:
- Náramkem nelze platit
- Čtení zpráv by chtělo ještě vylepšit
Obsah prodejního balení
K Xiaomi Smart Bandu 8 Pro dostanete potřebný základ. Dostanete silikonový řemínek, nabíjecí kabel a návody.
Design a konstrukce
Xiaomi Smart Band 8 Pro je na našem trhu dostupný v černém a šedém provedení. Řemínky z balení jsou silikonové, ale lze je bez problémů sundat a vyměnit za jiné. Výrobce již prodává oficiální řemínky z nylonu nebo elegantnější z kůže a milánského kovotahu. Najdete je v e-shopu XiaomiCesko.cz, ale jistě již existují i různé neoficiální řemínky.
Pamatujete ještě na opravdu malé náramky Xiaomi Mi Band? Doba pokročila a Xiaomi Smart Band 8 Pro má již větší 1,74palcový displej, což já osobně jen vítám. Na ruce ho díky 22,5 gramové váze (bez řemínku) takřka neucítíte. Celkové rozměry těla činí 46 x 33,35 x 9,99 mm a je tedy i tenký. Pouzdro je plastové, ale jeho strany se elegantně lesknou. Nechybí ani zvýšená odolnost 5 ATM proti vniknutí vody a prachu do konstrukce. Vzít si ho tedy můžete třeba na plavání.
Vespod Smart Bandu se nachází vystupující část se všemi potřebnými senzory, ale také dvojice pinů pro magnetické připojení nabíjecího kabelu. Všimnout si můžete také jakýchsi dvou „tlačítek“. Po jejich zamáčknutí dojde k odpojení řemínku.
Větší a lepší OLED displej
Xiaomi Smart Band 8 Pro má hranatý displej s úhlopříčkou 1,74palce. Jedná se sice o dostupný náramek, ale použitý OLED panel je pěkný. Má hezké barvy, příkladné pozorovací úhly, dostatečné rozlišení 336 x 480 px, jemnost 336 PPI a dostatečný je i maximální jas 600 nitů. Viditelnost na přímém slunci je dobrá a slušně funguje automatická regulace jasu.
Smart Band 8 Pro nemá žádné fyzické tlačítko a ovládá se jen dotykem displeje. Prvně mi to přišlo nepřirozené, ale za pár hodin jsem si na ovládání zvykl a neměl jsem s ním žádné problémy. Probudit ho můžete poklepáním a v nastavení můžete povolit uspávání displeje zakrytím rukou, ale také probudit zvednutím ruky. Velmi dobře funguje také aktivní displej (Always-On) a k dispozici je více jeho vzhedů. Jedná se o funkci, kdy na „zhaslém“ černém displeji uvidíte čas.
Hovory, oznámení, vibrace a budíky
Xiaomi Smart Band 8 Pro nemá žádný integrovaný reproduktor ani mikrofon. Telefonovat tedy s náramkem nemůžete, ale na příchozí hovory budete spolehlivě upozorněni vibracemi a rozsvícením displeje. Přímo na displeji uvidíte jméno, případně tel. číslo volajícího a nastavit si můžete rychlé odpovědi když někdo volá např. „zavolám později“. Hovor můžete také odmítnout nebo ztlumit. Pokud však hledáte hodinky s funkcí hovorů, budete si muset připlatit a sáhnout třeba po Redmi Watch 4 nebo Xiaomi Watch S3.
Synchronizovat můžete veškerá oznámení z vašeho mobilu, ale vybrat si můžete i synchronizaci z vybraných aplikací. Funguje to dobře, zprávy si můžete na displeji přečíst i s diakritikou a podporovány jsou také emotikony, i když v tomto ohledu by to chtělo ještě nějakou tu aktualizaci. Dost záleží na dané aplikaci a u e-mailů lze přečíst spíše jen jeho předmět. Velkou část emotikonů systém zobrazí, ale u nepodporovaných ukáže jen prázdné čtverečky. Je také škoda, že na zprávy není možné odpovídat, ale to zas umí spíše modely Xiaomi Watch 2 a Watch 2 Pro.
Samozřejmě nechybí ani funkce budíku. Díky většímu displeji si budíky můžete nastavit přímo na displeji. Kdysi u menších náramků od Xiaomi bylo nutné budíky nastavovat v mobilní aplikaci. Ta doba je konečně pryč a budíky fungují dobře. Sílu vibrací si můžete upravit v nastavení systému.
Operační systém
Xiaomi ve svých hodinkách nabízí roky vlastní operační systém, ale koncem loňského roku naskočil také do světa Wear OS hodinek. Stále však pracuje také na svém systému a vidět ho lze i u nového modelu hodinek Xiaomi Watch S3. V případě náramku Smart Band jsem nenašel žádný název systému, ale vlastně bych řekl, že se jedná o HyperOS přizpůsobený hranatému displeji. Systém byl po celou dobu testování krásně svižný a na nějaké problémy se spolehlivostí jsem nenarazil.
Hned po prvotním spuštění si můžete vybrat jazyk prostředí a nechybí čeština nebo slovenština. Ovládání pak probíhá jen dotykovými gesty. Tahem prstu shora dolů se dostanete do všech oznámení, vlevo najdete rychlé zástupce různých užitečných funkcí, vpravo jsou hezky zpracované widgety s informacemi a tahem prstu zespod nahoru se dostanete do menu s aplikacemi.
Systém nemá možnost instalace dalších aplikací a spokojit se musíte s těmi od výrobce. Nechybí ale nic podstatného a k dispozici je kalendář, synchronizace událostí, předpověď počasí, stopky, ženy potěší menstruační kalendář, dechové cvičení, prozvonění mobilu, moc pěkný časovač, svítilna (rozzáří displej), ovládání spouště fotoaparátu Xiaomi mobilů a pak jsou k dispozici sportovní režimy a aplikace pro monitoring.
Myslím si, že písmo a všechny prvky v prostředí jsou dostatečně velké. Já dávám rozložení menu ve stylu mřížky ikon, ale někdo může chtít procházení menu ve stylu seznamu. To najdete v nastavení a je zkrátka jen na vás, co si vyberete.
Co umí monitorovat?
Výrobce se chlubí, že do malého Xiaomi Smart Band 8 Pro umístil nezávislý čip GNSS. Jedná se vlastně o souhrn satelitních systémů: Galileo, GPS/A-GPS, Beidou, QZSS a Glonass. To znamená, že na sportovní aktivitu si můžete vzít jen Smart Band, spustit např. běh a celou trasu budete mít zaznamenanou na mapě bez nutnosti mít u sebe mobil. Pokud máte mobil u sebe, bude využívat především poloha z mobilu. Informace o záznamu běhu, cyklistice a další aktivitě můžete sdílet třeba na sociální sítě.
Nebyl by to náramek od Xiaomi, kdyby neuměl velké množství sportovních režimů. V propagačních materiálech se jich uvádí více jak 150. Je fajn, že k jejich spuštění nepotřebujete mobil, ale vše můžete ovládat jen na Smart Bandu.
Podporovány jsou i všechny běžné funkce monitoringu, které ocení i líný redaktor jako jsem já. Pochvaloval jsem si především slušné měření spánku a v mobilní aplikaci můžete zapnout i jeho rozšířený monitoring. Dostalo se i na chytré buzení, kdy náramek umí vzbudit o několik minut dříve před nastavením budíkem, a to ve fázi lehkého spánku. Budete se pak cítit lépe, než po probuzení v REM spánku. Zaznamenat umí spánek kdykoliv, a to i krátké zdřímnutí. Samozřejmě nechybí funkce krokoměru, ušlá vzdálenost, kalorie, srdeční tep nebo okysličení krve (SpO2).
Jak je to s mobilní aplikací?
Výrobce ke všem svým chytrým hodinkám nabízí mobilní aplikaci Mi Fitness. Náramek si můžete spárovat se svým mobilem či tabletem s Androidem nebo iPhonem. Užít si ho tedy mohou nejen androiďáci, což je rozhodně fajn. Prvotní párování je velmi jednoduché a po vybalení z krabičky bude nejspíš nutné náramek probudit připojením k nabíječce. Poté si vyberete češtinu a můžete postupovat snadnými kroky.
Celé prostředí aplikace Mi Fitness je přehledné a přeloženo do češtiny. Ihned po spuštění máte přehled o krocích, poslední zaznamenané sportovní aktivitě, spánku, srdečním tepu a dalšími informacemi. Vše si můžete prstem rozklepnout a mít tak k dispozici více informace, a to i v grafech. Níže v „zařízení“ najdete nastavení Smart Bandu a právě zde si nastavíte oznámení, rozšířený monitoring spánku, příchozí hovory a další funkce, ale vybrat si můžete i z celkem slušného množství ciferníků.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
Ve své konstrukci Xiaomi Smart Band 8 pro ukrývá akumulátor o kapacitě 289 mAh. To není na poměry mobilních telefonů moc, ale ve světě hodinek a náramků je běžná. On i systém je výborně optimalizovaný a dobré výdrži pomáhá modernější a úspornější Bluetooth 5.3. Bude ale jen záležet na vašem používání a pokud budete velmi často používat satelitní systémy, bude výdrž nižší. Dovolím si tvrdit, že na jedno nabití vydrží 6-10 dní na jedno nabití.
Na nabíjení se v porovnání se starší verzí náramku nic nezměnilo. V prodejním balení je nabíjecí kabel a připojit ho musíte zespod náramku, a to nabíjecí piny. To je snadné a během nabíjení spolehlivě drží pomocí magnetů. Stav nabití můžete sledovat na displeji.
Závěr – za ty peníze je výborný
Xiaomi je svými chytrými náramky znám dlouhá léta. Vždy dokáže příjemně překvapit, co do tak malého zařízení dokáže vměstnat a ještě nabídnout tak nízkou cenu. Za aktuální běžnou cenu 1 799 Kč s DPH nelze si přát něco víc. Zkrátka se jedná o hezký chytrý náramek, který má větší displej, příjemné uživatelské prostředí v češtině a možnost využití nejen s Android a iOS mobily. Potěší přítomnost satelitních systémů GNSS, spolehlivá příchod oznámení, chválím za měření spánků a výbornou výdrž na jedno nabití.
Za ty prachy je výborný, ale dokonalý není. Je vážně škoda, že výrobce na našem trhu alespoň za drobný příplatek nenabízí verzi s NFC. Bylo by tak příjemné na ruce nosit náramek s možností plateb. Vlastně v minulosti pár modelů náramků s NFC za příplatek nabízel. Již jsem chválil spolehlivý příchod oznámení, ale čtení zpráv a emotikonů by ještě chtělo dopilovat. Škoda, že nelze přímo v oznámení využívat alespoň nějaké přednastavené krátké odpovědi.
Nikdo by od hodinek za tyto peníze neočekával funkci vyřizování hovorů. Pokud si ale takovou funkci přejete, připlatil bych si pár stovek a zakoupil si od Xiaomi hodinky Redmi Watch 4. Ty jsou větší, mají o něco lepší výbavu a reproduktor pro vyřizování hovorů z hodinek. Pokud pak chcete ještě využívat platby, doporučil bych sáhnout po modelu Xiaomi Watch S3. Pokud jste ochotni připlatit více a jste nároční, pak výrobce v nabídce má ještě Wear OS hodinky Xiaomi Watch 2. Podporují odpovídají na jakékoliv zprávy, ovládat chytrou domácnost, platby přes Google Peněženku, úzkou propojenost s Androidem a různé aplikace.
Super recenze.Díky,taky jsem si ho koupil a taky mě mrzí,že krátké přednastavené odpovědi typu ,,OK.,,nebo jsem u léaře,případně ,,zavolám později,, lze jen u hovorů a u SMS nikoliv.Přitom u náramku 7 to šlo…Možná by to spravila nějaká aktualizace.Ale jelikož výrobce hrne náramky rychle geometrickou řadou,tak se ji zřejmě u tohoto typu 8 PRO nedočkáme.No i tak je to za ty prachy skvělé.