Xiaomi již před lety slavil velké úspěchy se svými malými chytrými náramky Xiaomi Mi Band. Dnes ty samé náramky nesou označení Xiaomi Smart Band. Stále jsou velmi úspěšné, protože umí monitorovat všechny základní funkce, mají hezké OLED displeje a slušnou výdrž na jedno nabití. V této recenzi jsem se podíval na nejnovější model Xiaomi Smart Band 8. Opět toho nabízí dost a mohou si ho užít majitelé mobilů s Androidem, a dokonce i iPhoňáci. V době psaní recenze se Xiaomi Smart Band 8 prodával v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 1 090 Kč s DPH.
Pozitiva:
- Konstrukční zpracování, minimalistický design a nízká váha
- Řemínky lze měnit dle potřeby
- Pěkný OLED displej
- Čtení příchozích zpráv
- Prostředí systému je v češtině a slovenštině
- Možnost úpravy vibrací a další funkce systému
- Fáze spánku, SpO2 a srdeční tep
- Mobilní aplikace pro Android a iOS v češtině
- Výdrž na jedno nabití
- Nízká cena
Negativa:
- Na zprávy nelze reagovat přednastavenou odpovědí
- V ČR zatím není NFC verze
Co najdu v prodejním balení?
Náramek je prodáván v malé krabičce, kde se nachází vše, co budete k jeho provozu potřebovat. Nechybí tedy modul náramku, ale i silikonový náramek a nabíječka. K dispozici je pak i uživatelská příručka.
Design a konstrukce – tradičně s voděodolností
Pamatuji si úplně první chytrý náramek od Xiaomi, který na sobě měl hliníkový plátek s diodami. Neměl tedy žádný displeje, což je dnes pro mnoho lidí nepředstavitelné. Nejnovější model na čelní straně má zaoblené 2,5D sklo, a to chrání 1,62palcový OLED displej. Stále má však minimalistický design, aby vám během pracovního nasazení a sportovních aktivitách nijak nepřekážel. Jeho celkové rozměry dle výrobce činí: 48 × 22,5 × 10,99 mm a váží pouhých 27 gramů.
Xiaomi Smart Band 8 je dostupný náramek a nějaké prémiové materiály očekávat nelze. Pouzdro náramku je z pevného plastu, který se po stranách pěkně leskne. Vespod najdeme výstup s potřebnými senzory pro monitoring a dvojici nabíjecích pinů pro připojení nabíječky. Všimnout si lze i nenápadných tlačítek, které výrobce zvládl skvěle a nijak neškodí designu. Po jejich silnějším stisku dojde k odpojení řemínku. Můžete si ho v případě potřeby měnit a Smart Band 8 nosit klidně i na krku. Různí výrobci k tomuto účelu dělají různé řetízky.
A co voděodolnost? Každý chytrý náramek od Xiaomi měl zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu. Nechybí tedy ani v případě Xiaomi Smart Band 8. Má odolnost 5 ATM, takže vydrží prašné prostředí a vzít si ho můžete klidně na plavání. K tomu je přizpůsoben i řemínek ze silikonu. Kdyby někomu silikon vadil, jistě půjde především v zahraničních e-shopech sehnat kožené řemínky.
Displej a ovládací gesta
Na poměry náramku má Xiaomi Smart Band 8 velký 1,62palcový OLED displej. Chrání ho 2,5D zaoblené sklo, které výborně ladí oblému designu. Displej má rozlišení 192 x 490 px a maximální jas je udáván na hodnotě 600 nitů. Dostalo se i na senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu, a ta funguje dobře. Maximální jas byl dostatečný i pro čitelnost na přímém světle, pochvaloval jsem si pozorovací úhly displeje i jeho barevné podání.
Přímo v náramku si můžete zapnout i funkci Aktivní displej. Jedná se o Always-On obrazovku, díky které je možné zobrazit datum a čas i na „zhaslém“ černém displeji. Displej se probouzí dvojím poklepáním, zakrytím displeje ho můžete uspat a skvěle funguje i gesto probuzení displeje zvednutím ruky. Displej se umí probudit i po přijetí nového oznámení. Nastavení je jen na vás.
Ovládání systému je velmi jednoduché a rychle si na to zvykne každý. Dvojím poklepáním displej probudíte, z horní části displeje vysunete lištu s oznámeními z různých aplikací, zleva vysunete nabídku s funkcí Nerušit, prozvonění ztraceného mobilu v okolí a přechod do nastavení systému. Z pravé strany displeje jsou k dispozici data z monitoringu a zespod se dostanete do menu se všemi funkcemi. Jedná se tedy o běžná gesta, která můžete znát z různých chytrých hodinek.
Čtení zpráv, budíky, vibrace a další funkce systému
Xiaomi Smart Band 8 má vlastní operační systém, který se za ty roky opravdu hodně posunul. Je nádherně svižný, celý je přeložen do češtiny, výrobce se mu věnuje aktualizacemi a do nových verzí Smart Bandů přidává stále více funkcí. Je rozhodně fajn, že většinu funkcí můžete ovládat přímo na náramku a např. pro nastavení nového budíku není třeba z kapsy vytáhnout mobil.
Příjem nových oznámení funguje výborně. V mobilní aplikaci si můžete nastavit synchronizaci úplně všech oznámení z mobilu, ale vybrat můžete i vybrané aplikace. Na displeji náramku se mi nová zpráva z jakékoliv aplikace objevila takřka okamžitě, problém nebyl s diakritikou, ukázán byl název aplikace s ikonou, jméno odesílatele a číst umí také většinu emotikonů. Na zprávy dle očekávání není možné reagovat. Ono by to na tak malém displeji bylo i dost nepohodlné. Někoho však může zamrzet, že není možné rychle odpovědět nějakými přednastavenými odpověďmi např. pomocí tlačítek „Ok“ nebo „Ozvu se za chvilku“. Naštěstí nechybí ani funkce Nerušit, díky které nebudete oznámeními rušeni.
Funkci hovorů samozřejmě očekávat nelze. V těle Smart Bandu 8 není integrovaný mikrofon ani reproduktor. K tomu slouží lépe vybavené hodinky Xiaomi Watch 2 Pro. Náramek však umí na příchozí hovory upozornit, což se hodit rozhodně může. Případně můžete rychle volajícímu odpovědět přednastavenou odpovědí např. „Zavolám později“. Když je možné mít přednastavené odpovědi u hovorů, proč tedy nejsou u oznámení z chatovacích aplikací?
Systému nechybí podstatné funkce a potěšit může i buzení. To neprobíhá zvukově, ale vibracemi. Sílu vibrací si můžete nastavit a v mobilní aplikaci můžete nastavit, jak má náramek vibrovat u jednotlivých funkcí. Můžete si přidat neustálé vibrování, ale i např. přerušované vibrování dle vlastního nastavení. Pokud máte mobil Xiaomi, můžete si užívat ovládání spouště fotoaparátu mobilu náramkem a odemykání mobilu. Mobil díky Bluetooth bude totiž vědět, že ho máte v ruce. Jakýkoliv mobil je možné náramkem vyhledat a bude hlasitě vyzvánět. Ovládat je možné hudební přehrávač, sledovat předpověď počasí, používat stopky a časovač, události z kalendáře, režim soustředění, jedním tlačítkem ztišit telefon nebo používat svítilnu (rozzáří bíle displej).
Systému tedy až na nemožnost reagování na zprávy nemám co vytknout. Jsem mile překvapen tím, jak do tak malého zařízení je Xiaomi schopen vměstnat tolik funkcí. Vše hlavně funguje hezky, systém je přehledný, v češtině a je nádherně svižné. I v nastavení systému náramku je toho vlastně poměrně dost.
Monitoring a sportovní aktivity
Xiaomi Smart Band 8 je malý, ale monitorovat toho umí dost. Umí všechny běžné aktivity, a to funkci krokoměru, monitoring spálených kalorií, spánku, srdečního tepu, okysličení krve (SpO2), míru stresu a nechybí ani skóre vitality a záznamy o vašem stání. Dle tvrzení výrobce umí náramek více než 150 sportovních režimů. V nastavení má i jejich automatickou detekci, což je fajn především pro běžce.
Příjemně překvapen jsem z toho, jak Xiaomi Smart Band 8 umí monitorovat spánek. Zaznamenat umí i zdřímnutí během dne a v aplikaci máte podrobnější informace o lehkém nebo REM spánku. K dispozici jsou i celé grafy nejen o spánku, ale i o všech dalších aktivitách. Samozřejmě tak dostupný náramek nemá integrované polohové systémy GPS nebo Galileo, ale na běh, cyklistiku a jiné sportovní aktivity si ho vzít samozřejmě můžete. Umí totiž používat polohové systémy z vašeho mobilu, sportovní aktivitu zaznamenat na mapě a přidat k tomu srdeční frekvenci, tempo a další informace. Se vším se následně můžete pochlubit třeba na sociálních sítích.
Myslím si, že nejspolehlivější monitoring budete mít s běžným umístěním Smart Bandu 8 na zápěstí. Pokud by vám umístění nevyhovovalo, podporováno je umístění do kapsle třeba přímo na boty nebo jako přívěšek na krk. Takové příslušenství si však musíte dokoupit. Běžecký režim s umístěním se mění v mobilní aplikaci.
Mobilní aplikace a podpora zařízení
Xiaomi ke všem svým chytrým hodinkám a náramkům poskytuje mobilní aplikaci Mi Fitness. Ta je dostupná zdarma v Obchodě Play pro Android a Apple AppStore pro iOS. Její prostředí je přehledné, snadno se v něm zorientujete a nechybí český překlad.
Mobilní aplikace Mi Fitness poskytuje vše, co se od ní očekává. Hned po spuštění máte k dispozici veškeré informace o vašich aktivitách, a ty si můžete prstem rozklepnout. Ihned tedy uvidíte detailnější informace nebo grafy za celý týden, měsíce či rok. Vespod aplikace se nachází položka „Cvičení“ pro výběr sportovní aktivity a spuštění jejího monitoringu se záznamem polohy. V položce „Zařízení“ se logicky nachází správa náramku a všechny jeho funkce. Vybrat si můžete z několika ciferníků, měnit běžecký režim, budíky, synchronizovat události z kalendáře, nastavovat intervaly monitoringu SpO2 a dalších funkcí, upravovat rozložení widgetu v systému, řadit aplikace v systému, podrobně nastavovat vibrace, režim spánku, režim Nerušit, zabezpečit náramek pinem a další funkce.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení
U chytrých náramků od Xiaomi jsem měl vždy rád jejich výbornou výdrž na jedno nabití. Smart Band 8 je stále malým náramkem, ale vešel se do něj akumulátor o kapacitě 190 mAh. Kapacita se tedy krapet navýšila. Výdrž na jedno nabití se vždy bude odvíjet dle vašeho používání. Častý příjem oznámení a běhání s využíváním GPS z mobilu bude mít spotřebu vyšší. Dle mých testů je však Smart Band 8 schopen vydržet na jedno nabití 14–16 dní bez funkce Always-On. S obrazovkou Always-On vydrží kolem pěti dnů.
Vespod náramku se nachází dvojice pinů pro nabíjení. Na ty stačí magneticky přichytit nabíjecí kabel z balení a ihned se začne nabíjet. Z úplného vybití do 100 % stavu se nabije do jedné hodiny.
Závěr – za ty peníze je výborný
V době psaní recenze se Xiaomi Smart Band 8 prodával v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 1 090 Kč s DPH. Je tedy fajn, že chytré náramky od Xiaomi si stále ponechávají velmi lákavou cenu. Každým rokem se přesto zlepšují a největší pokrok je vidět v systému, který má stále více funkcí, nastavení a je nádherně svižný. Pokroků je však více a náramky mají vylepšené senzory pro monitoring a lepší je především OLED displej s vysokým jasem. Chválím také za ponechání stále výborné výdrže na jedno nabití.
Pokud hledáte dostupný chytrý náramek, rozhodně mohu Xiaomi Smart Band 8 doporučit. Je jen velká škoda, že na našem trhu se alespoň prozatím oficiálně neprodává NFC verze s možností bezkontaktního placení. Někoho může i zamrzet odpovídání na zprávy přednastavenými odpověďmi, ale to jsem tak levnému náramku ochoten odpustit. Nic víc mu kritizovat nelze. Jestli ale hledáte větší chytré hodinky s více funkcemi a platbami, můžete se podívat po Xiaomi Watch 2 Pro nebo Xiaomi Watch S1. Za ty však samozřejmě zaplatíte více.