RECENZE: SONY Xperia 1 III 5G – prémiový mobil pro náročné

Japonský výrobce SONY se stále snaží nabídnout kvalitní mobilní telefony. Tentokrát se mi do rukou dostal prémiový kousek SONY Xperia 1 III 5G. Výrobce se u tohoto modelu snaží nalákat především na 4K OLED displej, výkon bez kompromisů a trojici zadních fotoaparátů Zeiss s širokou možností nastavení parametrů. V době psaní recenze se mobil prodával za 33 990 Kč s DPH.

 

 

Pozitiva:

  • 30W nabíjecí adaptér v balení
  • Kvalitní konstrukce a elegantní design
  • 4K OLED displej
  • Stereo reproduktory
  • 3,5 mm jack konektor
  • Nekompromisní výkon
  • Kvalitní fotoaparáty
  • Takřka čistý systém Android
  • Softwarová ochrana baterie
  • Výborná konektivita

 

Negativa:

  • V balení mohl být silikonový kryt
  • Zbytečné tlačítko Google asistenta
  • Někdo může postrádat prosvícené noční snímky
  • Mobil mohl mít tříletou softwarovou podporu

 

 

Obsah balení – bez krytu, ale s adaptérem

Poslední rok je trendem z balení odstraňovat příslušenství. SONY naštěstí v balení ponechalo rychlý 30W nabíjecí adaptér a metrový nabíjecí/datový USB-C kabel. Dále v balení najdeme jen různé návody. Je velká škoda, že se v balení nenachází třeba obyčejný silikonový ochranný kryt.

 

 

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro SONY Xperia 1 III zakoupit 

 

 

Design a konstrukce – prémiové materiály

Tak drahé mobily si většinou kupují uživatelé, kteří nechtějí křiklavé barvičky. Mobil tedy může pro někoho působit trochu nudně, ale dle mého názoru je krásný, elegantní a kvalitní je i jeho konstrukce, jak je u SONY zvykem. Výrobce totiž sáhl po hliníku a tvrzenému sklu. Konstrukce splňuje také certifikace IP65 a IP68, což znamená, že by mobil měl vydržet vystavení vody a prachu.

Mobily SONY jsou známé tím, že jsou často hranaté, a to je přesně případ tohoto modelu. Mobil tedy ve srovnání s konkurencí působí trošku odlišně. Do ruky padne naprosto skvěle a problém jsem neměl ani se psaní jednou rukou, ale menší ruce mít problémy mohou. Celkové rozměry mobilu činí: 165 x 71 x 8,2 mm a váží 186 gramů.

Podívejme se ale na čelní plochu, kde se nachází protáhlý 6,5palcový OLED displej. Displej má sice minimální rámečky, ale nad i pod displejem se nachází volná místa. Má to však své opodstatnění, protože displej není rušený žádným výřezem či průstřelem. Nad displejem tedy najdeme selfie kamerku, barevnou notifikační diodu a reproduktor pro hovory i multimédia. Pod displejem je pak druhý reproduktor pro multimédia.

Rám mobilu je z hliníku, díky čemuž mobil působí drahým dojmem. Výrobce musím moc pochválit za to, že na levém boku se ukrývá slot pro nanoSIM/microSDXC, který můžete vysunout nehtem a není zapotřebí hledat žádnou sponu. Horní část pak má 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Na pravém boku najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti, zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů, tlačítko Google asistenta a tlačítko spouště fotoaparátu. Tlačítko Google asistenta si výrobce mohl odpustit, ale za spoušť fotoaparátu moc chválím a u jiných mobilů mi toto tlačítko chybí. Spodní část mobilu pak nabízí zdířku mikrofonu a oboustranný nabíjecí konektor USB-C.

Mobil je dostupný také ve dvou barevných provedeních, a to v klasické černé, ale také zajímavější tmavě fialové, kterou jsem obdržel na test. Zadní kryt je ze skla Corning Gorilla Glass 6. Na zádech najdeme větší modul tří fotoaparátů s přisvětlovacím bleskem, logo SONY a nutné popisky.

 

 

 

Displej a zvuk – SONY jde příkladem

Jelikož je SONY výrobce televizorů, sluchátek a dalších podobných zařízení, měl jsem po stránce displeje a zvuku opravdu velká očekávání. Zklamaný jsem rozhodně nebyl, protože SONY Xperia 1 III nabízí 6,5palcový OLED displej s podporou HDR, 4K rozlišením a poměrem stran 21:9. Ten chrání odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus.

V nastavení displeje si také můžete zapnout rychlou 120 Hz obnovovací frekvenci i maximální kvalitu obrazu (režim autora). To oceníte v některých situacích, jako je editace videa, fotek i hraní her. Má to však vyšší spotřebu na baterii. Doporučuji tedy si zapnout standardní režim s automatickým spouštěním režimu autora. Nabízí se také funkce pro vylepšení obrazu videa.

Díky OLED panelu můžete používat funkci Always-On, kdy je na zhaslém displeji zobrazován čas, datum i nové notifikace. Pro staromilce je tu však i barevná notifikační dioda nad displejem, která u konkurence postupně vymizela.

A jak je na tom tedy zvuk? Opět budu jen chválit, protože mobil nabízí dva stereo reproduktory nad i pod displejem, díky čemuž míří zvuk přímo na uživatele. Jedná se tedy o nejlepší možné umístění. Kvalita reproduktorů je také velice dobrá a nechybí ani 3,5 mm jak konektor pro připojení sluchátek, který bych opravdu nečekal.

 

 

 

Odemykání mobilu – bezpečnost na prvním místě

SONY Xperia 1 III nabízí čtečku otisků prstů na pravém boku mobilu, a to přímo v zamykacím tlačítku. To je dle mého názoru nejlepší možné umístění, i když vzhledem k ceně bych očekával, že výrobce sáhne spíše po modernější čtečce pod displejem. SONY si ale potrpí na bezpečnost, proto sáhlo po běžné čtečce otisků prstů. Ta je totiž bezpečnější.

A co odemykání obličejem? Jelikož SONY nemá ohyzdný výřez v displeji, nemohlo použít opravdu bezpečnou technologii pro odemykání obličejem. Androidí mobily dnes tedy již umí odemykání obličejem skrze selfie kamerku, ale to není tak bezpečné, proto se SONY rozhodlo, že tuto funkci nenabídne.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Snad by nikdo neočekával, že od mobilu za tyto peníze narazíte po stránce výkonu na nějaké šetření. Výrobce sáhl po opravdu výkonném osmijádrovém procesoru Qualcomm Snapdragon 888. Na našem trhu je mobil k dispozici jen ve vyšší variantě se 12 GB RAM a 256 GB interním úložištěm (UFS 3.1). Paměť je možné také rozšířit paměťovou kartou microSDXC. Výrobce však nikde nespecifikuje, jakou maximální kapacitu paměťové karty lze použít. Odhadoval bych však 1 TB kapacitu.

Testy v AnTuTu Benchmark, AnTuTu Storage test a Geekbench 5

Jedná se o mobil určený pro celodenní práci a náročné ovládání multitaskingu. Už po prvotním spuštění totiž najdete na ploše ikonu pro rozdělení obrazovky, kdy můžete na jedné půlce sledovat třeba video na YouTube a na druhé půlce psát e-mail. Mobil je však vhodný i pro ty nejnáročnější mobilní hráče a během testování jsem nahrál celkem dost hodin v nejnáročnější mobilní hře Fortnite. Tu bylo možné hrát na maximální možné grafické nastavení.

Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor s kapacitou 4 500 mAh, což je průměrná kapacita. Ona je vlastně výdrž na jedno nabití také průměrná a jednoduše se jedná o jednodenní mobil. K nabíjení slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a přímo v balení najdete 30W rychlý nabíjecí adaptér. Díky němu se mobil z nuly na 50% nabije za přibližně 30 minut. Mobil podporuje také 15W bezdrátové Qi nabíjení a reverzní nabíjení.

To, co se mi u SONY líbí je také softwarová ochrana baterie. Tu najdete v nastavení telefonu. Můžete si nastavit, aby se mobil nenabíjel do 100%, čímž ušetříte nějaké ty cykly baterie. Funguje to tak, že se mobil bude nabíjet maximálně do 90%, což výrobci chválím.

 

 

 

Aplikace pro focení

Hned co otevřete aplikaci fotoaparátu, tak budete mile překvapeni tím, kolik možností nabízí. Nastavit si můžete různé režimy, manuálně přizpůsobit bokeh, rychle nastavit poměr stran i rozlišení snímků. Na své si přijdou ale především uživatelé, kteří rádi sáhnou do manuálního režimu, protože ten se výrobci vážně povedl a připomíná digitální fotoaparáty. Vyzkoušet můžete i aplikaci Google Camera 8.1, která zvládá odlišné focení v noci.

To samé platí i pro natáčení videa, protože v mobilu můžete natáčet videa ve dvou aplikacích. V klasické pro fotoaparát, ale pak je k dispozici i Cinema Pro, kde je opět přítomný manuální režim.

Aplikace Google Camera 8.1 pro SONY Xperia 1 III

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

SONY Xperia 1 III je prémiový mobil, který se pyšní svými fotoaparáty. Na zádech mobilu tedy najdeme tři fotoaparáty, a ty se chlubí nápisem značky Zeiss. Hlavní snímač nabízí 12 Mpx rozlišení se světelností f/1.7 a optickou stabilizací obrazu (OIS). Druhý fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 124°, 12 Mpx rozlišením a světelností f/2.2. Poslední fotoaparát je variabilní teleobjektiv také s 12 Mpx rozlišením, OIS a světelností f/2.3 a f/2.8.

Výrobce se tedy nesnaží lákat na vysoké rozlišení, jako je tomu u některé konkurence. 12 Mpx je totiž naprosto dostatečné rozlišení a více dle mého názoru není třeba. Zajímavý je však variabilní teleobjektiv, který umožňuje 2,9x a 4,4x přiblížení. To je takřka bezztrátové, bez digitálního šumu a kvalita snímků je velice slušná. Hlavní snímač pak odvádí za dobrých světelných podmínek opravdu velice dobrou práci, kdy snímky mají hezké věrné barevné podání, dostatek detailů po celé ploše fotky a skvěle funguje i automatické HDR. V noci také nenarazíte na šum, ale snímky jsou takové tmavší než u konkurence. SONY se totiž vydalo trochu jinou cestou a snaží se nabídnout věrné snímky, nikoliv snímky nepřirozeně prosvětlené. To někdo může ocenit, ale někdo to zas může považovat za nevýhodu. Doinstalovat si ale můžete i aplikaci Google Camera 8.1, která umožňuje prosvětlení fotek v noci. Málem bych zapomněl na ultraširokoúhlý fotoaparát, který je také slušný.

Snímky nafocené mobilem SONY Xperia 1 III

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umí natáčet videa v maximálním rozlišení 4K se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). Nabízí se i filmové 24 FPS. Snímkování i rozlišení si můžete pohodlně přepínat v aplikaci Cinema Pro. Kvalita pořízených videí je na vysoké úrovni, jak můžete vidět níže. Pochválit musím optickou stabilizaci, hezké barvy i kvalitní pořízený zvuk.

 

 

Focení selfies

Nad displejem se nachází opravdu malá selfie kamerka s 8 Mpx rozlišení a světelností f/2.0. Kvalita kamerky je dobrá a snímky jsou hezké, ale řekl bych, že jsou spíše průměrné. Selfie kamerka tedy vzhledem k ceně mohla být o něco lepší.

 

 

 

Operační systém – takřka čistý Android

V době psaní recenze byl v mobilu operační systém Android 11 a říjnové bezpečnostní záplaty. Lze říct, že SONY nasadilo čistý operační systém Android, který nemá žádné masivní úpravy. To vidím moc rád a pochválit musím i optimalizaci systému, ta je výborná a prostředí je krásně svižné a spolehlivé. Výrobce slibuje také aktualizace po dobu dvou let, což je standard, ale výrobce se dle mého názoru mohl vytasit s alespoň tříletou podporou.

Systém má jen drobné úpravy, které jsou však praktické. Dobrým příkladem je třeba funkce Boční snímač, kterou najdete v nastavení displeje. Jedná se vlastně o takový panel na boku displeje, na který stačí poklepat a během okamžiku máte k dispozici oblíbené, možnost spustit režim pro ovládání jednou rukou či otevření více oken v rozděleném displeji.

 

 

 

Konektivita – vůbec nic nechybí

SONY Xperia 1 III nabízí slot, který vysunete snadno nehtem, což vidím rád a výrobce za takové zpracování chválím. Občas se totiž stanou situace, kdy potřebuji vyndat SIM a nemám poblíž žádnou sponu. Jedná se o hybridní šuplík, což znamená, že se musíte rozhodnout, zda chcete používat dualSIM nebo jednu nanoSIM a paměťovou kartu microSDXC.

Mobil podporuje všechna 5G i LTE pásma a pochválit musím výbornou citlivost antén 2,4 GHz, 5 GHz a 60 GHz (Wi-Fi 6) sítí. Přítomné je i NFC pro využívání bezkontaktních plateb a Bluetooth 5.2, které jsem využíval s bezdrátovými sluchátky různých značek. Pro navigace a mapy slouží systémy: GPS, A-GPS, Galileo, GLONASS, Beidou a QZSS. Poloha byla nalezena na mapě okamžitě a byla spolehlivě udržena na mapě.

 

 

 

Závěr – až na ty noční snímky

Dostávám se k závěru recenze, kde mohu mobil především jen pochválit. Cena je sice vysoká, ale je třeba si uvědomit, že si platíte za opravdu prémiové zařízení. Mobil nepostrádá kvalitní konstrukci, kde výrobce použil odolná skla a hliník. Velkou pochvalu si výrobce odnáší za 4K displej a skvělé stereo reproduktory. Opravdu jsem nečekal 3,5 mm jack konektor, takže vytáhnout můžete i svá oblíbená starší sluchátka. Spokojený jsem byl i s nekompromisním výkonem a kvalitními fotoaparáty.

U fotoaparátů ještě zůstanu, protože dle mého názoru se jedná o silnou stránku tohoto mobilu, ale zároveň pro někoho se může jednat o slabinu. Noční snímky u konkurence jsou totiž hezky prosvícené a mají tím pádem i více detailů. Nejsou už přirozené a SONY si potrpí na přirozenost, ale někdo by prosvícení snímků mohl postrádat. Rozhodně tedy doporučuji doinstalovat aplikaci Google Camera 8.1, která tuto funkci má.

Další výtku bych měl k opravdu zbytečnému tlačítku Google asistenta, protože tomu nelze přiřadit jinou funkci. Vzhledem k ceně bych také očekával v balení silikonový kryt a alespoň tříletou softwarovou podporu.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*