Výrobce Xiaomi na našem trhu prodává nejen mobily, ale i bezdrátová sluchátka. Ta často zaujmou tím, že se snadno párují a za nízkou cenu nabízí slušný zvuk. V této recenzi jsem se podíval na bezdrátová špuntová sluchátka Redmi Buds 4. Ta slibují nejen dobrý zvuk, ale až 30hodinovou výdrž, redukci šumu a ANC. V době psaní recenze bylo možné sluchátka zakoupit v různých velkých českých e-shopech, ale dostupná jsou i přímo v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz za 1 390 Kč s DPH.
Design a zpracování
Sluchátka Redmi Buds 4 jsou ukryta v dobře známém nabíjecím pouzdře. Na našem trhu se sluchátka prodívají v mnou testovaném bílém, ale i černém barevném provedení. Na krabičce najdeme bílou diodu signalizující připojení i režim párování. Vespod je nabíjecí konektor USB-C a vzadu se nachází logo Redmi i fyzické tlačítko. Horní víko pak samozřejmě ukrývá dvojici sluchátek. Ta je možné vyjmout snadno, přesto drží dobře a po celou dobu testování se nestalo, že by se krabička samovolně otevřela v kapse. Nabíjecí krabička i s vloženými sluchátky dle výrobce váží 55 gramů.
Samotná sluchátka jsou malá, lehká a mají jednoduchý design. Jejich zpracování se mi líbí a v uších mi sedí skvěle. V balení je i více velikostí gumových špuntů. Na sluchátkách najdeme i dotykovou lesklou plochu, mikrofony a nabíjecí piny. Každé sluchátko dle výrobce váží 4,5 gramů a slibují zvýšenou odolnost IP54, takže nějaké to vystavení potu vydrží.
Jak je na tom zvuk a hovory?
Samozřejmě se jedná o dostupná sluchátka, takže nějaký zvuk, ze kterého se posadíte na zadek nečekejte. Myslím si, že vzhledem k ceně však sluchátka hrají slušně. O zvuk se dle výrobce stará 10 mm dynamický měnič/0,006mm ultratenká membrána. Je kladen o něco vyšší důraz na basy, ale i středy a výšky nejsou nějak zastíněny. V aplikaci je pak i funkce o maximální hlasitost. Spokojený jsem i se synchronizací zvuku s videem a sluchátka jsou vhodná pro poslech hudby, sledování filmů i hraní her.
- 10 mm měnič v každém sluchátku
- Impedance: 16Ω±15%
Výrobce láká na funkci aktivního potlačení okolního hluku (ANC). Tuto funkci si můžete v nastavení zapnout a její sílu třemi režimy upravit. Zapnout je lze i dotykovými gesty na ploše každého sluchátka. Samotná funkce pak nějaký ten okolní hluk potlačí, ale nejedná se o nějaké pokročilejší ANC. Kdo by to taky čekal, když se sluchátka prodávají za takovou cenu, že? V autobuse však funkci zapínám, abych tolik neslyšel lidi kolem. Je i dobré si vybrat opravdu ideální velikost špuntů.
Slušně funguje pak mód pro propouštění zvuku z okolí do sluchátek. To probíhá skrze integrovaném mikrofony. Výrobci tuto funkci prezentují tak, že režim zapnete třeba právě dotykovou plochou a uslyšíte člověka, který na vás mluví. Osobně tuto funkci moc nevyužívám a sluchátko raději z ucha vyndám, ale někdo ji využít může.
Když už jsem u těch integrovaných mikrofonů, používat je můžete i pro hovory. Během mého testování jsem je několikrát použil venku i v hromadné dopravě s hovory přes aplikace Threema a Telegram. Všechny hovory jsem slyšel zřetelně a druhá strana si nestěžovala, že bych byl špatně slyšet. Výrobce udává, že během, hovorů odstraňuje pomocí chytrých algoritmů i okolní šum, díky čemuž jsou hovory zřetelnější.
Párování, mobilní aplikace a nastavení
U sluchátek od Xiaomi jsem měl vždy rád jejich jednoduché párování. To výrobci může závidět i poměrně dost výrazně dražších sluchátek. Pokud sluchátka vybalení z prodejního balení, stačí z nich sloupnout všechny nálepky a vložit je do krabičky. Krabičku s vloženými sluchátky zavřete a po pár vteřinách znovu otevřete. Pokud máte mobil od Xiaomi, nejspíš se vám na displeji odemknutého mobilu objeví okno, zda chcete sluchátka k mobilu připojit.
Potřebujete sluchátka připojit k jinému zařízení? Sluchátka vložte do nabíjecí krabičky, otevřete horní víko a dlouze podržte tlačítko na zadní straně krabičky. Bílá dioda by měla začít bíle blikat, což znamená, že sluchátka je možné vyhledat a spárovat s jiným zařízením. Sluchátka jsem testoval s mobilem Xiaomi 13 Pro, mobily od jiných výrobců, tabletem, notebookem s Windows 11 i Nintendem Switch Lite. Všude párování fungovalo bez problémů a rychle.
Výrobce udává, že sluchátka Redmi Buds 4 využívají pro bezdrátový poslech Bluetooth 5.2 s nabíjecími protokoly HSP, HFP, A2DP, AVRCP a kodek AAC. Jeho povolení najdeme i právě v nastavení v mobilní aplikaci. Nikde nejsou uváděny další kodeky, ale AAC dnes podporuje snad každé zařízení.
Již jsem zmiňoval, že ANC a další režimy je možné si zapnout dotykovými gesty na ploše každého sluchátka. Funkčnost ploch si ale můžete přizpůsobit v nastavení. To můžete využívat v nastavení Bluetooth u mobilů Xiaomi/Redmi/POCO. Oficiální aplikace ke sluchátkům bohužel není, ale můžete si stáhnout výbornou aplikaci Mi Buds M8. V aplikaci sluchátka Redmi Buds 4 fungují, její prostředí je většinou přeloženo do češtiny a umí vše, co budete potřebovat.
Výdrž na jedno nabití a nabíjení sluchátek
Ve specifikacích je výrobcem uváděno, že každé sluchátko má v sobě akumulátor o kapacitě 100 mAh. Nabíjecí krabička má pak svůj akumulátor o kapacitě 450 mAh. Uváděno je také odvážné číslo 30 hodin poslechu hudby. Samozřejmě se jedná o hodnotu se započítáním výdrže s nabíjením krabičkou. Dost záleží na tom, zda budete používat ANC a jak hlasitě budete hudbu poslouchat. Já hudbu používám se zvýšenou hlasitostí a vydržel jsem na jedno nabití 3-4 hodiny. S nižší hlasitostí pak 6 hodin přehrávání hudby není nereálné číslo.
Sluchátka se pak nabíjí ihned po vložení do krabičky. Krabička má svůj oboustranný konektor USB-C a nabíjet ji můžete třeba nabíječkou k mobilu. Nabíjení pak bude dokončeno z úplného vybití do dvou hodin.
Závěr – za málo peněz dost muziky?
Bezdrátová sluchátka Redmi Buds 4 nemíří na někoho náročného, ale na běžného uživatele, který chce dobrá špuntová sluchátka se slušným zvukem, dobrou výdrží a snadným párováním s různými zařízeními. To sluchátka splňují skvěle a myslím si, že stanovená cena 1 390 Kč s DPH v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz je rozumná.
Když si to shrnu, tak za pár korun dostanete slušná špuntová sluchátka s ANC. Výrobce chválím za jednoduchý design, opravdu jednoduché párování i různé nastavení. Kdybych měl sluchátkům něco vytknout, tak je to asi nedostupná oficiální aplikace pro mobily jiných značek. To však bez problémů vyřešení již zmíněna aplikace třetích stran.
Pokud hledáte levná sluchátka, která jsou ale dobrá, rozhodně mohu Redmi Buds 4 doporučit. Chcete něco lepšího a nevadí vám si připlatit? Pak výrobce má i model Xiaomi Buds 4 Pro. Příplatek je však výrazný.