RECENZE: Realme GT NEO 2 – konkurenci opět rozpláče

Řadu mobilů Realme GT mám rád, protože za krásnou cenu umí nabídnout výkon pro ty nejnáročnější mobilní hry, rychlé úložiště a něčím zajímavý design. Jsem tedy rád, že v „GTéčkové“ rodince mohu přivítat nový model Realme GT NEO 2. Ten zaujme především svou zelenou barvou, podporou 5G, 65W rychlým nabíjení a 120 Hz OLED displejem. Telefon bude k dispozici ve dvou konfiguracích – 8 + 128 GB za cenu 11 999 Kč a 12 + 256 GB za 13 499 Kč.

 

Pozitiva:

  • Kryt a 65W nabíječka v balení
  • Hezký design
  • 120 Hz OLED displej
  • Stereo reproduktory
  • Bleskové odemykání mobilu
  • Slušné fotoaparáty
  • Příjemná nadstavba Androidu
  • Konektivita
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Nemá 3,5 mm jack konektor
  • Absence microSDXC
  • Zbytečný 2 Mpx fotoaparát

 

 

Co najdu v balení?

Zatímco konkurence z balení odstraňuje nabíjecí adaptéry a kryty, tak Realme do balení oboje přidává. V krabičce tedy najdeme 65W rychlý nabíjecí adaptér, metrový nabíjecí/datový USB-C kabel a také silikonový ochranný kryt. Dále nechybí spona pro vysunutí nanoSIM slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – nejen v zeleném provedení

Jak jsem již zmiňoval, tak mobily řady Ralme GT vždy zaujmou svým designem. Původní Realme GT zaujalo třeba svou závodní žlutou barvou a novinka Realme GT NEO 2 zaujme svítivou zelenou barvou. Na test jsem však obdržel konzervativnější černou, která také vypadá moc pěkně a elegantně. K dispozici je však i modré provedení.

Zdroje: YouTube

Do ruky mobil padne vážně skvěle, a to především díky oblým tvarům. Jedná se však o větší mobil, jak je v dnešní době běžné. Na psaní jednou rukou tedy spíše zapomeňte. Celkové rozměry mobilu činí 162,9 x 75,8 x 8,6 mm a váží rovných 200 gramů.

Na čelní ploše se logicky nachází velký 6,62palcový OLED displej s minimalizaci rámečků. Displej vypadá také moderně, protože má malý průstřel v levém horním rohu se selfie kamerkou. Nad displejem pak najdeme jen mřížku reproduktoru.

Plastový rám mobilu na horní části nabízí jen zdířku mikrofonu. Na levém boku najdeme tlačítka pro regulaci hlasitosti a rád bych je viděl spíše vpravo, ale na druhou stranu si na umístění opravdu rychle zvyknete. Na pravém boku se pak nachází jen a pouze zamykací tlačítko s vroubkovaným povrchem. Vespod se ukrývá slot pro dvě nanoSIM karty, zdířka mikrofonu, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a druhý reproduktor.

Je i zajímavé, že výrobce se nikde nechlubí žádnou certifikací zvýšené odolnosti, přesto po vyjmutí nanoSIM slotu si můžete všimnout gumového těsnění. Mobil by tedy něco vydržet měl, ale rozhodně bych jej raději záměrně nepotápěl.

Zadní kryt je z matného skla a po stranách je zakřivený, což přidává na dobré ergonomii. Na zádech pak najdeme vystupující modul tří fotoaparátů se dvěma LED blesky. Dále pak najdeme jen logo výrobce a nutné popisky.

 

 

 

Displej a zvuk – 120 Hz OLED a stereo reproduktory

Co se displeje týče, tak Realme GT NEO 2 ostatním „GTéčkám“ ostudu rozhodně neudělá. Nabízí velký 6,62palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením, 397 PPI a 120 Hz obnovovací frekvencí. Na displeji najdeme již nalepenou ochrannou fólii z továrny, což výrobci chválím.

Co se kvalit displeje týče, rozhodně nemám výtky. Barevné podání displeje je živé a opravdu pěkné, můžete si jej také manuálně upravit v nastavení telefonu. Nabízí se také funkce zostření video obrazu a vylepšení barev ve videu. Jelikož má mobil OLED displeje, tak není třeba notifikační dioda, protože si můžete zapnout funkci Always-On (Vždy na displeji), kdy máte neustále před sebou čas, datum a nové notifikace (upozornění z aplikací).

A jak je na tom zvuk? Tomu až na chybějící 3,5 mm jack konektor pro připojení drátových sluchátek nemám co vytknout. Mobil má totiž stereo reproduktory, což oceníte především při hraní her i sledování filmu. Kvalita reproduktorů je také velmi dobrá.

 

 

 

Odemykání mobilu – tradičně s pochvalou

Realme GT NEO 2 má čtečku otisků prstů pod displejem, která odvádí sakra dobrou práci. Mobil se během mého používání odemykal takřka okamžitě a nestalo se, že by se mobil odmítal odemknout. Pochválit musím i bleskové odemykání obličejem, které oceníte v situaci, kdy budete mít špinavé ruce.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Nebylo by to Realme GT, kdyby nenabízelo pořádný procesor. V útrobách tepe osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 870 5G s grafickým čipem Adreno 650. Tomu asistují paměti 8 nebo 12 GB RAM a dostalo se i na štědré 128 nebo 256 GB interní úložiště UFS 3.1, které je krásně rychlé. Je jen škoda, že interní úložiště není možné rozšířit paměťovou kartou.

A jak je na tom výkon v praxi? Jedním slovem výborně a mobil je určen nejen pro ty, co chtějí běžně pracoval, ale i pro ty nejnáročnější mobilní hráče. Mobil si tedy hravě poradí se všemi aplikacemi, multitaskingem a dokonce i nejnáročnější mobilní hrou Fornite, tu si na mobilu zahrajete na maximální možné grafické nastavení bez záseků.

Výrobce se také chlubí systémem chlazení, který obstarává nerezová parní komora s chladící plochou 4 129 mm2. Mobil se tedy nijak nadměrně nezahřívá, a to ani při dlouhém hraní Fortnitu.

Grafické nastavení Fortnite

Co se výdrže týče, tak tu zajišťuje akumulátor s kapacitou 5000 mAh a záleží jen na tom, jak intenzivně budete mobil používat. Pokud si zapnete pnete příjemnou 120 Hz obnovovací frekvenci displeje, procenta baterie budou ubývat rychleji. Celý den však mobil bez problémů vydrží. Problém není ani jeden a půl dne.

Nabíjení jsem si u Realme oblíbil a u tohoto modelu jsem si pochvaloval 65W rychlé nabíjení SuperDart. Z úplného vybití do 100% se mi mobil nabil za 34 minut.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

V mobilu najdete aplikaci fotoaparátu, kterou můžete znát z jiných mobilů tohoto výrobce. Nechybí tedy ovládání HDR (funguje i automaticky), pomoci umělé inteligence (AI) a různé filtry. Pohodlné je i přepínání mezi fotoaparáty a zoomem. Dostalo se i na tlačítko Google Lens a zkrášlovacího režimu. Mezi režimy pak najdeme noční režim, portrétní režim s rozostřeným pozadím a focení v maximálním 64 Mpx rozlišením. Zajímavý je i režim pro focení ulice či focení hvězd.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Realme GT NEO 2 nabízí na svých zádech modul tří fotoaparátů. Hlavní snímač nabízí 64 Mpx rozlišení se světelností f/1.8. Druhý 8 Mpx fotoaparát je ultraširokoúhlý se záběrem 119° a světelností f/2.3. Poslední snímač je spíše do počtu, protože má jen 2 Mpx rozlišení a slouží pro makro.

A jak na tom fotoaparáty tedy jsou? Vzhledem k ceně odvádí opravdu slušnou práci a hlavním fotoaparátem pořídíte i hezké makro. Vůbec špatné nejsou ani snímky za špatných světelných podmínek, kdy jistě sáhnete po efektivním nočním režimu. Ultraširokoúhlý fotoaparát odvádí také dobrou práci, ale za tmy bych raději sáhl po hlavním fotoaparátu.

Snímky nafocené mobilem Realme GT NEO 2

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umí také pořizovat video v maximálním rozlišení 4K se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). Rozlišení si můžete libovolně nastavit vysunutím horní části aplikace. K dispozici je i tlačítko pro ultra stabilizaci, které je účinné. Videa vypadají hezky, mají věrné barevné podání a i slušnou elektronickou stabilizaci. Za horších světelných podmínek si můžete zapnout pomoc AI, která vám pomůže scénu prosvětlit.

 

 

 

Focení selfies

V průstřelu displeje se pak nachází 16 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.5. Ta fotí také velice dobře a myslím si, že asi každý bude s kvalitou spokojený. Hezky funguje i portrétní režim s rozostřeným pozadím či zkrášlovací režim pro zahlazení nedostatků pleti.

 

 

 

Operační systém – tradičně s povedenou nadstavbou

Realme GT NEO 2 v době psaní recenze nabízel operační systém Android 11 s aktuálními bezpečnostními záplatami. Výrobce je také znám svou nadstavbou Realme UI 2.0, které se výrobce opravdu věnuje. Spolehnout se tedy můžete na pravidelné aktualizace a také Android 12 s nadstavbou Realme UI 3.0.

Systém byl díky výborné optimalizaci i 120 Hz obnovovací frekvenci displeje opravdu bleskový a vše fungovalo krásně spolehlivě. Problém jsem neměl ani s agresivním ukončováním aplikací, a i příchozí notifikace fungují spolehlivě.

Prostředí systému je opravdu příjemné, celé v češtině a v nastavení telefonu najdete i kolonku pro upravení různých prvků. Upravit můžete styl ikon, rozvržení ikonek na úvodních obrazovkách, animaci při odemykání otiskem prstu, barvy prvků v prostředí, velikost písma a nechybí ani mnou i oblíbený světelný efekt na hranách displeje.

 

 

 

Konektivita – 5G nechybí

Vespod mobilu se ukrývá malý šuplík se dvěma nanoSIM sloty. Používat tedy můžete funkci dualSIM a mobil podporuje mobilní sítě 5G i LTE. Připojit se můžete také ke 2,4 GHz, 5 GHz i 60 GHz Wi-Fi sítím (Wi-Fi 6). Citlivost antén je na výborné úrovni.

Mobil si také díky přítomné NFC cívce a funkci Google Pay bez problémů bezkontaktně zaplatíte. S bezdrátovými sluchátky mi skvěle fungovalo také Bluetooth 5.2. Pro navigace a mapy pak poslouží systémy: GPS, A-GPS, Galileo, GLONASS a Beidou.

 

 

 

Závěr – minimum nedostatků

Realme GT NEO 2 se výrobci vážně povedl a myslím si, že se jedná o ideální mobil nejen pro náročné hráče her. Výkonu má mobil dostatek pro všechny aplikace i ty nejnáročnější mobilní hry. Vůbec špatné nejsou ani jeho fotoaparáty a pochvaloval jsem si i bleskové 65W rychlé nabíjení. Za zmínku stojí i stereo reproduktory a 120 Hz OLED displej. Třešničkou na dortu je pak spolehlivý operační systém s příjemnou nadstavbou.

Mobil však dokonalý není, i když chybí mu jen málo. Je škoda, že paměť nelze rozšířit paměťovou kartou a že výrobce opustil od 3,5 mm jak konektoru. 2 Mpx fotoaparát si výrobce také mohl odpustit.

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*