Recenze mobilu POCO C65 – za 3 tisíce Kč dobrý mobil

Výrobce Xiaomi na našem trhu prodává také mobily značek Redmi a POCO. Ty chtějí nalákat na skvělý poměr cena/výkon a vybrat si mohou i opravdu nenároční uživatelé. Na ty míří dostupný model POCO C65, který se v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz prodává v konfiguraci 6/128 GB za 2 890 Kč s DPH a 8/256 GB za 3 490 Kč s DPH.

Zdroj: Xiaomi

Pozitiva:

  • Barevné varianty
  • Velký 90 Hz IPS displej
  • FM rádia a 3,5 mm jack
  • Odemykání mobilu
  • Konfigurace 8/256 GB, možnost rozšíření RAM
  • Slušná výdrž na nabití
  • Ve dne dobré snímky z hlavního fotoaparátu
  • Svižný systém
  • Konektivita – NFC a Wi-Fi 5
  • Nízká cena

Negativa:

  • Dva zbytečné 2 Mpx fotoaparáty

Co najdu v prodejním balení?

K mobilu POCO C65 dostanete potřebný základ. Dostalo se tedy na 10 W nabíjecí adaptér do zásuvky, nabíjecí/datový USB-A na USB-C kabel, sponu pro vysunutí šuplíku na nanoSIM/microSD a různé návody.

Partnerem recenze je obchod Smartum.cz, kde si můžete příslušenství včetně krytů a tvrzených skel
pro POCO C65 zakoupit

Design a zpracování mobilu

POCO C65 je opravdu dostupný mobil a nějaké prémiové materiály očekávat nemůžete. Celý mobil je tedy z plastu, ale vše drží pevně na svém místě. Byl představen ve třech barevných provedeních – černá, modrá a fialová, a v těchto barvách se dostal právě i na náš trh.

Dostupné barevné varianty mobilu – Zdroj: Xiaomi

Na čelní ploše mobil nabízí 6,74palcový IPS displej s minimalizací rámečků. Ten má kapkovitý výřez se selfie kamerkou a nad ní je mřížka reproduktoru pro hovory. Jedná se tedy o větší mobil, jak je dnes naprosto běžné. Celkové rozměry mobilu dle výrobce činí: 168 x 78 x 8,09 mm a váží 192 gramů. Do ruky mi mobil padl dobře a s jeho nošením jsem vlastně neměl žádný problém.

Rám mobilu je plochý a jeho levý bok ukrývá dlouhý šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu microSDXC. Pravý bok má dobře umístěná plastová tlačítka regulace hlasitosti a zamykací tlačítko s ukrytou čtečkou otisků prstů. Horní část mobilu má 3,5 mm jack konektor a spodní části tradičně nechybí zdířka mikrofonu, oboustranný konektor USB-C a mřížku hlasitého reproduktoru.

Na testování jsem obdržel modrou verzi mobilu, a ta má celkem hezkou úpravu zadního krytu. Ten je také plastový, ale výborně imituje sklo. Vystupují z něj dva větší moduly fotoaparátů, kousek od nich najdeme LED diodu, chlubící se nápis „50MP“ a velké logo výrobce.

Displej – velký a s 90 Hz

POCO C65 nabízí velký 6,74palcový IPS displej s HD+ rozlišením (1 600 x 720 px), 260 ppi a ochranným sklem Corning Gorilla Glass. Nechybí senzor okolního světla pro automatickou regulaci jasu, možnost rozsvítit displej po přijetí nového oznámení a probuzení displeje zvednutím mobilu.

Myslím si, že displej nijak nevybočuje z řady a vlastně odpovídá ceně mobilu. Chválím za vyšší 90 Hz obnovovací frekvenci, díky které je prostředí takové svižnější. Systém si frekvenci umí nastavovat sám dle potřeby, ale já si nastavil pevně 90 Hz frekvenci. Líbí se mi i barevné podání displeje s možností úprav, příkladné pozorovací úhly a dostatečný maximální jas 600 nitů. Je sice škoda, že displej má jen HD+ rozlišení, ale je nutné se podívat na cenu mobilu. Méně náročným uživatelům asi rozlišení ani vadit nebude. V nastavení lze upravit i velikost písma.

Zvuk – FM rádio ani jack nechybí

Pro multimédia i vyzvánění slouží jeden hlasitý reproduktor vespod mobilu. Je dostatečně hlasitý a vyzvánění hovorů nebo budíků nepřeslechnete. Kvalita zvuku není nijak tragická, ale ani nadprůměrná a odpovídá spíše ceně mobilu. Postrádá totiž náznak nějakých basů, ale to jsem očekával.

Reproduktor pro hovory je také dostatečně hlasitý a pro hovory přes mobilního operátora nebo různé aplikace poslouží dobře. V nastavení zvuku si můžete přizpůsobit haptickou odezvu, zapnout vibrování mobilu při volání a sáhnout lze i po ekvalizéru.

Někoho může potěšit přítomnost FM rádia, které funguje po připojení drátových sluchátek. Ano, mobil má ještě starý dobrý 3,5 mm jack konektor a pro bezdrátový poslech slouží překvapivě novější Bluetooth 5.3 s podporou všech potřebných kodek.

Odemykání mobilu a zabezpečení

Pamatujete ještě dobu, kdy mobil kolem 3 tisíc Kč neměl čtečku otisků prstů? Ta doba je naštěstí pryč a POCO C65 má optickou čtečku otisků prstů zabudovanou v zamykacím tlačítku. Můžete si nastavit, zda je pro odemknutí mobilu nutné tlačítko stisknout nebo prst jen přiložit. Odemykání čtečkou je na cenovou kategorii rychlé a spolehlivé.

Mobil můžete odemykat i obličejem. Poslouží k tomu méně bezpečné řešení přes selfie kamerku v displeji. Jsou situace, kdy tuto funkci oceníte a funguje překvapivě rychle i za horších světelných podmínek.

Výkon mobilu – nenáročnému postačí

Na našem trhu se POCO C65 prodává v konfiguraci 6/128 GB nebo 8/256 GB. Jedná se o LPDDR4X a interní úložiště eMMC 5.1. Na test jsem obdržel vyšší 256 GB verzi, která umoňuje rozšíření RAM až o dalších 8 GB, a to skrze interní úložiště. Podporovány jsou také paměťové karty microSDXC o maximální kapacitě 1 TB. Srdcem mobilu je pak osmijádrový procesor MediaTek Helio G85 s maximálním taktem 2,0 GHz.

Je výkonu dostatek? Samozřejmě se jedná o dostupný model, ale na nějaké sekání či pády aplikací jsem během testování nenarazil. Kdybych si měl vybrat, rozhodně bych si těch pár stovek připlatil za vyšší konfiguraci. Příplatek už není tak vysoký. Prostředí bylo vlastně na poměry tak dostupného mobilu svižné, což se o velké části konkurence říci rozhodně nedá.Výkonu má dost pro používání internetového prohlížeče, e-maily, bankovnictví, sledování filmů nebo používání sociálních sítích. Na hry mobil rozhodně není, i když nějaké nenáročné si zahrát můžete.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Uvnitř mobilu se ukrývá akumulátor o kapacitě 5000 mAh. Jedná se o slušnou kapacitu, HD+ rozlišení displeje je úsporné a dobré výdrži přidává i zvolený procesor. Mobil celý den náročnějšího používání vydrží. Při méně náročném používání s občasnými hovory, odepsání v chatovacích aplikacích a vyřizování e-mailů může vydržet i dva dny na jedno nabití. Výdrž je tedy slušná, i když ji hodnotím dost nerad. Každý používáme mobil totiž trochu jinak.

K nabíjení má mobil oboustranný konektor USB-C. Chválím, že v prodejním balení je nabíjecí adaptér i s kabelem. Škoda však, že adaptér má nabíjecí výkon 10 W, zatímco mobil podporuje až 18 W nabíjení Power Delivery. Pokud budete chtít o něco vyšší rychlost nabíjení, musíte si dokoupit jiný adaptér.

Fotoaplikace a kvalita fotek ze zadního fotoaparátu

POCO C65 je opravdu dostupným modelem pro nenáročné uživatele. Nikdo tedy nemůže od fotoaparátů očekávat nějaké zázraky. Aplikace fotoaparátu však funguje překvapivě hezky svižně, má automatické HDR, nastavení rozostření, portrétní i noční režim. Dostalo se i na možnost fotit v maximálním 50 MPx rozlišení. Sáhnout můžete i po digitálním zoomu.

Na zádech mobilu jsou dva větší moduly se třemi fotoaparáty. Výrobce však ve svých českých propagačních materiálech uvádí jen dva. Hlavní fotoaparát má 50 Mpx rozlišení se světěleností f/1,8 a druhý má pouze 2 MPx rozlišení a je pro makro. Jedná se tedy o zbytečný fotoaparát, a to platí i pro třetí fotoaparát. Předpokládám, že ten slouží pro snímání hloubky ostrosti. Tyto fotoaparáty si výrobce tedy mohl odpustit a každého beztak zajímá hlavní fotoaparát.

Hlavní fotoaparát se opravdu snaží a myslím si, že cílovce postačí. Škoda, že v tomto ročním období nejsou slunečné dny, ale venku za dobrého světla umí fotoaparát pořídit věrné snímky s dostatkem detailů. Překvapivě dobře funguje i automatické HDR. Makro snímky za dobrého světla také nevypadají vůbec špatně a 2x digitální ztrátový zoom je díky 50 MPx rozlišení použitelný. V šeru pak je vidět digitální šum a vytrácí se detaily. V noci se pak snaží pomoci noční režim, který snímky prosvětlí.

Pořizování videí ze zadního fotoaparátu

Hlavní fotoaparát mobilu umí pořizovat video ve Full HD se 30 FPS (snímky za vteřinu). Pořízená videa nejsou vůbec špatná a vlastně barvy vypadají dobře, fotoaparát umí rychle přeostřovat z blízkých objektů a detaily ve videích jsou na dobré úrovni. Bohužel jsou ale roztřesena, protože fotoaparát postrádá stabilizaci, jak je v této cenové kategorii běžné.

Jak je na tom selfie kamerka?

Přední selfie kamerka má průměrné 8 MPx rozlišení a světelnost f/2,0. Fotit můžete v běžném režimu i s různými zkrášlovacími efekty a nechybí ani oblíbený portrétní režim s rozostřeným pozadím. Sílu rozostření si můžete upravit podle sebe. Kamerka umí pořídit video ve Full HD se 30 FPS.

Operační systém – svižné MIUI

V době psaní recenze měl mobil operační systém Android 13. Již tradičně je upraven nadstavbou MIUI 14. Během testování mobil obdržel také větší aktualizace a je vidět, že se mu výrobce snaží věnovat, i když se jedná o dostupný model.

Nadstavba MIUI 14 je v POCO C65 trochu osekaná, ale to cílovce rozhodně vadit nebude. Výrobci se povedlo ji dobře optimalizovat a během testování byl systém svižný a spolehlivý. Funkční je i běh aplikací na pozadí, takže jsem byl spolehlivě upozorněn na zprávy z Telegramu nebo na nové e-maily.

Konektivita – NFC pro platby nechybí

V tomto cenovém segmentu bohužel nemůžeme očekávat podporu mobilních sítí 5G. Potěší ale dlouhý šuplík se třemi oddělenými sloty pro dvě fyzické nanoSIM karty a jednu paměťovou kartu. Používat lze tedy DualSIM a microSDXC současně. Oba nanoSIM sloty podporují všechna LTE pásma podstatná pro náš trh a internet z mobilu lze sdílet Wi-Fi hotspotem.

Mobil podporuje W-Fi 4 (2,4 GHz) a Wi-Fi 5 (5 GHz) bezdrátové sítě. S citlivostí antén jsem spokojený a chválím za NFC cívku, díky které je možné používat bezkontaktní platby skrze Google Peněženku. Pro chytrá zařízení a poslech hudby je dostupné Bluetooth 5.3. Pro mapy a navigace skvěle slouží systémy: GPS/A-GPS, Galileo, Beidou a Glonass.

Závěr – nenáročný bude spokojen

POCO C65 bylo možné v době psaní recenze pořídit v nižší konfiguraci pod 3 tisíce Kč v oficiálním e-shopu XiaomiCesko.cz. Za ty peníze nelze očekávat zázraky, ale mile překvapen jsem z optimalizace systému, díky které je prostředí svižné a bez záseků. Potěší 90 Hz obnovovací frekvence velkého displeje, dobrý hlavní fotoaparát a slušná výdrž na jedno nabití. Dost lidí může potěšit velmi dobrá výbava konektivity s NFC pro platby, Wi-Fi 5 a DualSIM.

Když si to shrnu, POCO C65 je na svou cenovou kategorii dobře vybaveným mobilem. Kdybych si ale měl vybrat, rozhodně bych si pár stovek přidal za vyšší konfiguraci s 8 GB RAM a 256 GB interním úložištěm. Jedná se o štědré úložiště, které se rozhodně hodit bude a uložit do něj můžete třeba poměrně dost filmů.

Kdybych měl mobilu něco vytknout, rozhodně by to bylo nasazení dvou naprosto zbytečných 2 MPx fotoaparátů. Ty v recenzích vyčítám všem výrobcům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top