Ke svému iPhonu 13 Pro jsem nějakou dobu používal kryt, který ve mně budil dojem, že byl ideálním výtvorem pro fanoušky Hry o trůny. Tehdy Njord by Elements, dnes už pouze Njord, vydal pro tyto telefony kryt z lososí kůže, který více budil dojem dračích šupin než rybího povrchu. Recenzi ostatně naleznete zde. S přechodem na novou krabičku za nemalý peníz přišlo také řešení, do čeho ten telefon zase oháknout. No a k recenzi mi na stole přistály kryty opět od této společnosti. A tentokrát nejde jenom o rybu.
Typy krytů – je z čeho vybírat
Od ryze lososího krytu se Njordí rodinka rozrostla o pár dalších kousků. Jestli čekáte kryty ze žraločí kůže nebo chapadel chobotnic, nepochodíte. Dalšími na výběr jsou semišový, případně chcete-li velur a nabídnout mohu ještě pojem alcantara, nechybí recyklovaná tkanina a dále téměř průhledný (i barevný) slim case. Tohle celé ale bude chtít trochu rozepsání, tak tedy popořadě.
Lososí kryty již od řady iPhonů 14 nemají na zádech nalepené viditelné kolečko pro MagSafe. Nebojte se, stále zde magnet je. Jen je umístěn prakticky pod kůži. Nedojde tak k neduhům, které hlásili někteří majitelé iPhonů 13 a tedy, že se kolečko začalo odlepovat. Na výběr jsou v barvách tmavě černá (Vindur), petrolejová (Vatn), tmavě zelená (Jörð) a vínová (Eldur). Plíšek s nápisem Njord už není ve výrazných kontrastních barvách – pro příklad zelený kryt šel sehnat pouze se zlatými akcenty. Nyní je vše v jedné barvě a za mě? Je to výhra.
Semišové kryty nově nabízejí taktéž podporu MagSafe. K dispozici jsou v černé, modré, červené a olivové barvě. Plíšky s logem Njord opět korelují s barvou krytu.
Ač se to bude zdát neuvěřitelné, i kryty z recyklované tkaniny nabízejí podporu MagSafe. Vybírat můžete z tmavě šedé, hluboce mořské, růžově pískové (nebo pískově růžové?) a světle tyrkysové. A ani zde logo nepůsobí násilně. Opět je v barvě.
Čtvrtý kryt na výběr se zdá být nejobyčejnějším, ale přesto na mě Slim Case působí zábavným dojmem. Hlavně ten průhledný. Ale popořadě. I zde naleznete MagSafe. Barvy jsou tmavě šedá, modrá, růžová červeň a průhledná. Právě u posledního se zastavím. Průhledná není tak úplně průhledná. Je spíše mléčná. Design telefonu tak máte stále na očích, ale navíc k tomu nevidíte tolik škrábanců, jako se tomu může stát na obyčejných průhledných krytech.
Balení a zpracování
Balení se nese ve stejném duchu jako v předchozích letech. Kryt dostanete v papírové krabičce, která na přední straně nabídne vzorek materiálu. To je trochu k zamyšlení. Nově jsou krabičky otevírací jako kniha a po otevření vás čeká průhled na samotný kryt. Možná tak vzorník na přední části není úplně nutný a nedivil bych se, kdyby s příštími iPhony už na krabičce nebyl. Krabička se honosí použitím recyklovaných materiálů. Stejně jako kryty. O tom ale potom. Po vybalení už vás čeká samotný kryt a není tedy nač čekat, hurá ho narazit na telefon.
Kryty jsou o něco štíhlejší než v případě iPhonů 13. Nemůžu soudit, zda i v případě iPhonů 14. Značně jim prospěl schovaný MagSafe. Kryty z lososí kůže vypadají uhlazeněji, ale přesto si zachovaly mírnou drsnost dračích šupin. Na omak je vše stejné jako v minulosti a kdo tyto kryty zná a používal, nešlápne vedle. Mírně zamrzí neduh, který je přítomen i u všech ostatních letošních krytů Njord. Tlačítka mají kolem sebe drobný průhled a na mysl člověku přijde, zda se tudy nedostane prach, případně nedejbože cokoliv z kapes, pod kryt a nemůže to mít negativní vliv na telefon. Ale… vždyť má titánové rámy, ne? Má však také plus. Jako jeden z mála krytů nabídne tlačítko pro Action Button jako takové. Žádná díra pro posuvník a nepohodlné mačkání. Semišové kryty jsou pak pro mě osobně zřejmě ty nejpříjemnější. Už na dotek působí luxusně a budí ve mně dojem, že jejich povrch toho hodně snese. Nejdrsnějším kouskem je pak recyklovaná tkanina. Jeden by skoro ani neřekl, že jde o látku, možná i proto, že jde o PVC. Ale opravdu to látka je. Údajně je i dobře omyvatelná, což ocení kdejaké čunče. Teoreticky bych tak měl i já. Štíhlé silikonové kryty jsou pak jednoduše štíhlé silikonové kryty. Jen průhledný nabídne mírnou úpravu po stranách pro lepší úchop a mléčný průhled na záda telefonu s vroubky. A vypadá to skvěle. Skvěle se i drží. Všechny kryty se pak honosí tím, že váš telefon ochrání při pádech z až dvou metrů. Já bych to ale raději nepokoušel.
Ekologická vložka
Také Njord myslí na tu naši koulošišku, kde si milujeme a množíme. A je to fajn. Všechny kryty jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů. Stejně tak jejich krabičky. Tak třeba lososí kryty využívají lososí kůži, která by se jinak musela vyhodit. A ty ryby se stejně loví pro uspokojení lidských pupíků. Plastová/gumová obsázka krytu je taktéž 100% recyklovaná. Semišové kryty jsou na tom zatím nejhůře. Mohou se chlubit použitím recyklovaných materiálů pouze z 38 %. Ale v případě kůže. V případě gumové obsázky se opět bavíme o 100 %. Tkanina ta je pak recyklovaná z 98-99 % a Slim Case? Samozřejmě 100 %!
K tomu si ještě připočtěte využívání geotermálních a vodních elektráren a prásk, Vallhala calling me!
Závěr a cena
Je fajn, že Njord je věrný své tradici, ale zároveň nechce usnout na vavřínech. Portfolio udržuje stabilní a příliš neexperimentuje. Jen ladí drobné prvky a posouvá své možnosti po stránkách ekologie. Letošní kryty se opravdu povedly a kdyby neměly ty mírné mezery u tlačítek, daly by se považovat za bezvadné. A jaké jsou ceny? Lososí kryt seženete za doporučených 1 199 Kč, semišové za 999 Kč, tkané za 899 a nejlevněji pořídíte slim case. Ten je za 699 Kč. Můžete tak vybírat od těch prémiových až po ty dostupné. A malý tip na závěr? Jistě znáte toho malého zeleného chlapíka z televize, který na vás hlasem Bohdana Tůmy mluví jako Cartman. No tak tam teď najdete ceny o něco lepší v rámci téměř nekonečného Black Friday.