Recenze LAMAX SteelClips1 ANC – slušné špunty v kovové krabičce

Výrobce LAMAX na náš trh uvedl nová bezdrátová špuntová sluchátka LAMAX SteelClips1 ANC. Na první pohled vypadají jako běžné špunty, ale jejich nabíjecí krabička je kovová. Slibují samozřejmě kvalitní zvuk, aktivní potlačení hluku a dotyková gesta. Jak je již u LAMAXu zvykem, mile vás překvapí cena sluchátek 1 299 Kč s DPH.

Pozitiva:

  • Výborné konstrukční zpracování sluchátek i ocelové krabičky
  • Ergonomie sluchátek a těsnění špuntů
  • Ovládací gesta fungují dobře a dávají smysl
  • Na danou třídu velmi slušný zvuk
  • ANC a transparentní režim
  • Bluetooth 5.3, snadné párování a kompatibilita bez ohledu na OS
  • Výdrž na jedno nabití
  • Lákavá cena

Negativa:

  • Někomu může chybět vypnutí ovládacích gest

Obsah prodejního balení

LAMAX SteelClips1 ANC se prodávají v pro LAMAX typické malé krabičce. Najdete v ní vše potřebné, a to sluchátka v nabíjecí krabičce, náhradní gumové špunty různých velikostí, nabíjecí USB-A na USB-C kabel a různé návody.

Design a konstrukce – prosím o více modelů s kovovými krabičkami!

Design samotných sluchátek je decentní a zvolená barva výborně ladí s nabíjecí krabičkou. Jedná se o špuntová sluchátka a v balení si můžete vybrat pro vás ideální velikost. Těsnit pak budou výborně a vzít si je můžete klidně na sport, protože alespoň v mých uších sedí dokonale bez vypadávání. Konstrukce sluchátek má dle výrobce zvýšenou odolnost IPX5 a vystavení potu by sluchátkům nemělo nijak uškodit.

Každé sluchátko má svou nožičku, která není příliš dlouhá a najdeme na ní logo výrobce a malou prohlubeň. Právě v této prohlubni se nachází dotyková plocha pro používání dotykových gest, ale k těm se dostanu ještě později. Nechybí ani malé zdířky s důležitými mikrofony a piny pro nabíjení sluchátek v krabičce.

Drtivá většina nabíjecích krabiček ke sluchátkům je plastová. Já osobně v tom nevidím žádný problém a především u dostupných modelů se někde šetřit zkrátka musí. Jsem tedy mile překvapen ze pracování krabičky ke sluchátkům SteelClips1 ANC. Celá vnější část krabičky je totiž kovová a dle propagačních materiálů výrobce se jedná o ocel. V ruce rozhodně krabička působí robustním dojmem a nemám pocit, že by mělo časem dojím k nějakému poškození. Jako zákazník bych z takové krabičky měl i hřejivý pocit, že jsme si koupil něco kvalitnějšího a hodnotnějšího. Pant pro otevírání je dostatečně tuhý, nedochází k samovolnému otevření v kapsách a po uzavření tak příjemně cvakne. Zvuk mi dost připomíná zavírání zapalovačů Zippo.

Na krabičce se nachází logo výrobce LAMAX, malá dioda značící nabíjení, modelové označení a nabíjecí konektor USB-C. Sluchátka uvnitř krabičky drží magneticky ukázkově a ihned po vložení sluchátek do krabičky začne docházet k jejich nabíjení. Po celou dobu testování se nestalo, že by se nějaké sluchátko odmítalo nabíjet. Prvně jsem měl s vyjímáním sluchátek  problém, ale během chvilky jsem přišel na správný úchop a vyjímání je bez problémů i za chůze.

Když si to shrnu, ocelové zpracování nabíjecí krabičky vidím strašně rád a je to příjemné oživení dostupných špuntů. Pevně doufám, že se toho bude LAMAX držet a časem přinese nějaký další model s takovým zpracováním. Krabička je jen z pochopitelných důvodů o něco těžší, ale nejedná se o nic strašného. Dle výrobce váží s vloženými sluchátky 54 gramů. Celkové rozměry krabičky činí: 55 × 20 × 40 mm a každé sluchátko pak váží pouhé 3 gramy.

Ovládací gesta na každém sluchátku

Dotyková gesta na sluchátkách má někdo rád a někdo je naopak nesnáší. LAMAX SteelClips1 ANC je mají, ale nejspíš díky prohlubni se samovolně neovládají při běhu nebo rychlejšími pohyby hlavou. Takový problém totiž často mají uživatelé s delšími vlasy. Díky nožičce pak sluchátka můžete rychle vyjmout bez toho, aniž by došlo k nechtěnému doteku ovládací plochy. S gesty jsem tedy problém neměl a svůj účel plní na jedničku.

Někoho může zamrzet, že funkci dotykových gest nelze zcela vypnout. Dát jim šanci ale můžete a podporováno je ovládání jedním klepnutím pro ovládání hlasitosti a dvojím nebo ještě trojím poklepáním. Rychle tak můžete pozastavit skladbu nebo video, znovu přehrávání spustit, přeskakovat skladby, ovládat hlasového asistenta v mobilu, přijímat hovory a zkrátka běžné funkce. Dlouhým podržením dotykové plochy pak můžete přepínat mezi režimem ANC, běžným režimem bez potlačení hluku a transparentním pro propouštění zvuku z okolí. Funguje to dobře a je vidět, že nad funkcí gest někdo opravdu přemýšlel.

Každé sluchátko má na sobě bílou diodu. Nijak nebliká do stran a je jen decentní, což já osobně jen vítám. Značí zapnutí sluchátek nebo párování. Dioda na nabíjecí krabičce pak značí nabíjení sluchátek. Sluchátka disponují také funkcí hlasového upozornění, a to je velmi hlasité. Rychle tedy poznáte, zda máte sluchátka nabít nebo jaký režim využíváte.

Kvalita zvuku a potlačení hluku

LAMAX SteelClips1 ANC jsou dostupná sluchátka, přesto se výrobce snaží nabídnout dobrý zvuk. U některé konkurence mi často vadí, že nasazuje starší verze Bluetooth a na kvalitě zvuku i spotřebě energie to je dost znát. Tento model sluchátek má novější Bluetooth 5.3 a dlouhodobě u této verze pozoruji nárůst kvality zvukového přednesu, lepší synchronizaci zvuku s videem a také dosah. Výrobce za to tedy chválím a podporovány jsou audio kodeky: AAC a SBC.

Každé sluchátko v sobě ukrývá 10 mm měnič a vždy když na test obdržím dostupná sluchátka, nemám od nich moc velká očekávání, ale LAMAX je znám tím, že skutečně za málo peněz nabídne hodně muziky. U tohoto výrobce se mi vlastně líbí, že místo vyvíjení vlastní aplikace pro sluchátka investuje peníze do zvuku. Někteří výrobci totiž mají sice hezké aplikace s pár funkcemi, ale zvuk na tom zrovna moc dobře není. Raději tedy dostanu lepší zvuk, nežli aplikaci s povolením funkce ANC a dalších základů. Všechny tyto funkce můžete ovládat dotykovou plochou na každém sluchátku.

  • Frekvenční rozsah: 20 Hz – 20 kHz
  • Impedance: 32 Ω
  • Citlivost: 107 dB
  • Bezdrátový dosah v otevřeném prostoru: 15 metrů

Jak tedy SteelClips1 ANC hrají? Záleží však dost na vašem používání a s funkcí ANC jsou důraznější basy. Užít si v hromadné dopravě můžete nerušeně basově výraznější skladby např. „Bad Guy“ od Billie Eilish nebo nějakou taneční hudbu, ale někde v klidu jsem ANC vypul a užil si „Pneuma“ od TOOL, „No Time To Die“ od Billie Eilish, různé písničky od Led Zeppelin a spoustu dalších interpretů. Zkoušel jsem různé hudební žánry a se zvukem jsem při ohlédnutí na cenu sluchátek velmi spokojený.

Sluchátka jsem testoval za různých okolností. Používal jsem je pro běžný poslech hudby z Tidalu, sledování videí na YouTube a sledoval kvalitnější filmy s vyšším datovým tokem. Sledoval jsem je v aplikaci Kodi nebo se jednalo o filmy uložené na disku notebooku. V každém případě byla synchronizace zvuku s videem příkladná a nezaznamenal jsem žádné zpoždění zvuku nebo trhání obrazu.

Nízkou latenci oceníte nejen během sledování filmů a seriálů, ale také během hraní her. Sluchátka jsem používal během hraní mobilních her, ale především během hraní v cloudové službě Boosteroid.

Každé sluchátko na sobě má dvojici integrovaných mikrofonů. Používat je můžete samozřejmě pro hovory, čehož jsem vícekrát využil a zřetelnost hovorů byla dobrá. Podržením dotykové plochy však můžete zapnout aktivní potlačení okolního hluku (ANC), které se snaží a v hromadné dopravě tuto funkci oceníte a zdůrazní o něco více basy. Já během práce u notebooku často využíval i transparentní režim. Zapnete ho opět podržením dotykové plochy a skrze mikrofony propouští zvuk z vašeho okolí. Mohl jsem tedy v případě potřeby rychle komunikovat, přesto jsem slyšel hudbu. Mikrofony jsou tedy dostatečně citlivé a právě transparentní režim je často u dostupných sluchátek jen do počtu a nic nedělá. Není to však případ SteelClips1 ANC.

Zjistil jsem, že tento web navštěvuje spousta fanoušků sluchátek LAMAX a nesmím si tedy dovolit chybovat. 😀 Tentokrát tedy nezapomínám zmínit, že používat můžete jen jedno sluchátko, zatímco druhé je ukryté v nabíjecí krabičce a nabíjí se. Využíval jsem to poměrně často u notebooku.

Kompatibilita se zařízeními a párování

LAMAX SteelClips1 ANC již tradičně sází na jednoduchost, což ocení mnoho uživatelů. Již jsem zmiňoval, že k nim nemáte žádnou mobilní aplikaci a osobně mi to ani nevadí. Kdo by k dostupným sluchátkům potřeboval aplikaci s pár základními funkcemi? Vše si nastavíte přes dotyková gesta a výrobce mohl ušetřit a věnovat se spíše kvalitě zvuku, a to vidím rád.

Sluchátka využívají Bluetooth 5.3 a rozumí si díky AAC a SBC kodekům pravděpodobně s každým zařízením. Běžně jsem je používal s Android mobily, ale i linuxovou distribucí EndeavourOS. Pro rychlé vyzkoušení jsem je připojil i ke staršímu notebooku s Windows 10 a chytrým hodinkám s HarmonyOS. Na žádném ze zařízení nebyl problém s připojením a Android zařízení mi detekují kodek AAC, zatímco Linux kodek SBC.

Párování sluchátek není žádná věda a po prvotním vybalení z prodejního balení zkontrolujte, zda z nich máte odstraněny veškeré ochranné fólie. Poté je vložte znovu do nabíjecí krabičky, pár vteřin je v ní ponechte, vytáhněte a můžete je začít párovat. Podporováno je dle očekávání připojení k jednomu zařízení a pokud potřebujete s párováním nějak poradit, věnoval jsem se tomu v samostatném článku.

Výdrž a nabíjení

Přítomnost novější verze Bluetooth 5.3 vítám nejen kvůli kvalitě zvuku, ale kvůli energetické úspoře. Sluchátka s touto nebo novější verzí 5.4 z mé zkušenosti vydrží výrazně déle, a to se při cestování rozhodně hodí. Výrobce uvádí výdrž na jedno nabití až 40 hodin. Jedná se samozřejmě o výdrž sluchátek společně s nabíjecí krabičkou. Samotná sluchátka v běžném režimu na 50% úroveň hlasitosti dle výrobce vydrží krásných 8 hodin. Já úroveň hlasitosti různě střídal a během dlouhé práce na notebooku jsem se nejčastěji dostával na krásných 5-6,5 hodiny na jedno nabití. Číslo uváděné výrobcem tedy není nereálné a výdrž hodnotím kladně.

Pro nabíjení slouží USB-C konektor a během testování jsem nejčastěji používal různé nabíjecí adaptéry k mobilům. Párkrát jsem však sáhl i po powerbankách a sluchátka si tedy rozumí s nabíječkami od různých výrobců. Nabíjení je rychlé a krabička se sluchátky se nabije do jedné hodiny.

Závěr – vážně se prodávají za tak nízkou cenu?

LAMAX SteelClips1 ANC na nějakého opravdu náročného audiofila necílí. Míří na masy, které potřebují kvalitní sluchátka se slušným zvukem za rozumnou cenu. To se výrobci dle mého názoru podařilo a za málo peněz dostanete skutečně hodně muziky, a to navíc ukryté v ocelové nabíjecí krabičce.

V době psaní recenze se sluchátka prodávala nejen v oficiálním e-shopu LAMAXShop.cz za 1 299 Kč s DPH. Dle mého názoru je cena velmi nízká a na rozdíl od konkurence není zvuk příliš přebasovaný, mají novější Bluetooth 5.3 a ANC nebo transparentní režim nejsou jen zmínky v produktových materiálech, ale skutečně se snaží. Všichni ostatní pak také mají krabičku z plastu, nikoliv robustní oceli.

Pokud hledáte dostupná sluchátka, s modelem LAMAX SteelClips1 ANC dle mého názoru rozhodně chybu neuděláte. Jsou levná, mají kvalitní zpracování i zvuk. Co více si přát? Možná by někdo jen mohl chtít možnost zcela vypnout dotyková gesta, což sluchátka neumí, protože nemají mobilní aplikaci. Kdyby ale výrobce musel pracovat na své aplikaci, projevilo by se to na ceně sluchátek nebo by musel šetřit jinde. Sluchátka by pak nemusela mít ocelovou krabičku nebo by spíše měla horší zvuk. Co je tedy lepší? To nechám na vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top