Chytrá domácnost je odvětví, které se rozmáhá stále rychlejším tempem. Skoro každý z nás má dneska alespoň jeden chytrý prvek ve své domácnosti, ať už jde o televizi nebo chytrý reproduktor. Díky asistentům technologických gigantů (Google, Amazon a Apple) je možné ovládat pomocí svého telefonu v podstatě celou domácnost. Ať už chcete rozjet diskotéku pomocí chytré žárovky nebo si jen seriózně rozsvítit, téměř na každý případ existuje chytré řešení.
Už jsem se setkal s názory, že říct „Hey Siri, lights on“ není přece takové terno. A vlastně po tento okamžik musím souhlasit. Jenomže chytrá domácnost není jenom o tom, že svému hlasovému asistentovi dáte příkaz. Je to o automatizacích. Uvedu jen krátký příklad. Představte si, že bydlíte v bytě, kde se přes zimu běžně musí topit, protože jinak máte při práci rampouchy v nose. Pro změnu ale večer oceníte trochu větší chládek pro lepší spánek. O víkendech zase byt opouštíte, protože je nutné navštívit své příbuzné. Pro všechna schémata najednou není problém vytvořit automatizaci například pomocí Eve Thermo. Chytrá hlavice pak díky patřičnému nastavení točí hlavicí na ústředním topení za vás. Přes den se tak dočkáte pohodlné teploty 21 stupňů, v noci hlavice přestane topit, případně bude udržovat příjemných 17 stupňů a o víkendu se vytápění kompletně vypne. A co víc, pokud víte, že dorazíte třeba okolo šesté v neděli domů, není problém, aby hlavice začala kolem páté vytápět. Vy tak přijedete do příjemně vyhřátého doupěte.
Eve Thermo, věřím, si ale prohlédneme trochu později – až nám začne topná sezóna. U společnosti Eve každopádně zůstanu.
Společnost Eve
Jak už vypovídají předchozí řádky, Eve je společnost, která se věnuje chytré domácnosti. Pochází z Německa a v nabídce naleznete jak už zmíněnou chytrou hlavici, tak třeba také LED pásky, domácí kamery, meteostanice, chytré zásuvky a mnoho dalšího. Je nutné zmínit, že alespoň v tuto chvíli fungují produkty Eve výhradně se zařízeními Apple.
V Apple Homekit můžete fungovat dvěma způsoby. V prvním případě můžete mít Eve produkty doma a pokud jste doma vy, můžete domácnost ovládat například svým iPhonem a iPadem. Má to ale nevýhodu. Pokud vyrazíte z domova, na cestách už s domácností nehnete. I proto výrobce doporučuje mít doma HomePod (případně HomePod Mini) nebo Apple TV. V takovém případě se z reproduktoru nebo televize stane domácí centrála pro tyto produkty.
Většina produktů Eve v současnosti navíc podporuje Thread. Nutno zmínit, že většina hračiček této společnosti funguje skrz Bluetooth. Pokud máte velkou domácnost, je velká šance, že některé ze zařízení nedosáhne k centrále. Thread řeší právě tento problém.
Opět se to pokusím vysvětlit na rychlém příkladu. Ve svém patrovém domě máte v obýváku HomePod. Nahoře v ložnici pak máte pro příjemné vytápění Eve Thermo. Hlavice by za jiných okolností na HomePod bohužel nedosáhla. Naštěstí se skrz Thread propojí s dalším zařízením (chytrou zásuvkou), která se nachází v další místnosti v horním patře. Chytrá zásuvka už dosáhne například na další Eve Thermo v místnosti níže, se kterým už přímo komunikuje HomePod. Ve Vašem domově se jednoduše vytvoří jakási pavučina komunikujících zařízení a vám to usnadní mnoho práce.
Je dobré také zmínit, že si společnosti Google, Apple a Amazon spolu sedly u kulatého stolu a zástupci těchto firem se rozhodli vyřešit tu nejsložitější otázku života, vesmíru a vůbec, na kterou nebyla správná odpověď 42. Zkrátka chtěli sjednotit roztříštěné prvky chytré domácnosti a vznikl nový standard Matter. Díky němu by každý prvek chytré domácnosti měl komunikovat s jakýmkoliv hlasovým asistentem. Je tak dost možné, že se během příštího roku budou moci těšit z produktů Eve také uživatele s Googlovskou nebo Amazonskou domácností.
Eve Weather, malá krabička na zahradu nebo balkon
K jádru pudla jsem se dostával v této recenzi poněkud déle. Ale slibuji, že teď už bude vše o produktu z nadpisu. Eve Weather je malá meteostanice pro venkovní použití. Tuto malou krabičku tak můžete postavit na svou terasu nebo ji připevnit na fasádu vašeho domu. Samozřejmě pokud jste slovy bývalého prezidenta jedinci z králíkárny, jako já, můžete Weather připevnit někde na okno případně postavit kamkoliv na balkoně. Tedy kamkoliv. Myslete prosím na to, že pokud na stanici bude dopadat dvanáct hodin denně přímé slunce, nedostanete jednak relevantní informace a také se obávám, že si tento čtvereček moc dlouho neužijete.
Balení už od pohledu evokuje, kam tyto produkty míří a celá krabička na mě působí tak nějak dojmem „Ahoj Jabkáři!“. Po odkrytí informační karty na vás už kouká drobný čtvereček s digitálním displejem a pár informací v papírově podobě. Ty rovnou dávám do sběru, protože nastavení nemůže být jednodušší. Vy si je ale klidně přečtěte.
Zpracování Eve Weather je ukázkové. Rám je vyhotoven z hliníku a chvíli mě přepadl i pocit, že je škoda něco tak hezkého nechávat venku. vepředu se pak nachází digitální displej, pod kterým se pyšně leskne logo výrobce.
Na zadní straně pak najdete díru pro zavěšení a krytku baterie. Výměna baterie je jednoduchá, dostanete se k ní třeba pětikorunou a pak už stačí koupit knoflíkovou CR 2045. Nebudete to muset dělat často. Krabička je velmi úsporná a jeden knoflík vám bude stačit na jeden rok. Nemusela by vás tak ohrozit ani knoflíková krize, jako tomu bylo v Orwellově 1984. Eve Weather nechybí standard IPX3, takže ani déšť není problém.
Na spodní hraně naleznete QR kód, který poslouží pro nastavení zařízení do Homekitu. Tady začíná veškerá magie. Na QR kód namíříte fotoaparát skrz aplikaci Eve, případně přímo v Homekitu.
V pár krocích se zařízení přidá do domácnosti a je to. To je vše. Nic víc. Stačí už jen přiřadit místnost (v mém případě balkon) a zařízení odnést tam, kam patří.
Informace z Eve Weather můžete sledovat jak v aplikaci Eve, tak v aplikaci Domácnost. Záleží jen na vás. Vy tak můžete zjistit, jaká venku panuje teplota, jaká je vlhkost vzduchu nebo jaký je venkovní tlak. Nechybí ani piktogram, zda je venku sluníčko nebo mráček. To nicméně poznáte asi i sami. Naměřená data nejsou jen zobrazována, ale také sbírána. Získáte tak přehledný graf o tom, kdy v roce u vás panovala bolestná zima a kdy slunce pálilo vše, co mu přišlo do cesty.
Ani v tomto případě nechybí možnost automatizací. Například v nabídce Eve nechybí produkt Eve Aqua, který dokáže automatizovat zavlažování zahrádky. Není tak problém nastavit zavlažování zahrádky podle naměřené teploty a vlhkosti, kterou určí právě Eve Weather. Můžete si také nastavit, že Vám bude doma svítit chytrá lampička jiným odstínem, pokud venku mrzne. Samo Eve uvádí příklad při odjezdu do práce. Ráno se probudíte s úsměvem na tváři, lampička svítí modře a to znamená, že venku je počasí pod psa. Místo válení se tak navlečete a můžete jít škrábat auto, abyste do práce dojeli včas. Pokud jezdíte tramvají, už vám Eve nepomůže. Pravděpodobně budou vozy MHD přimrznuté ke kolejím, a tak už vás nezachrání žádná ta minuta navíc.
Co říct na závěr? Eve Weather je jednoduchá a krásná meteostanice, která najde využití hlavně s dalšími prvky chytré domácnosti. Pokud vám stačí sledovat jenom venkovní podmínky, je to určitě fajn. Nový rozměr tomu ale dodává větší spektrum produktů ať už od společnosti Eve, tak od kohokoliv jiného. Eve Weather pořídíte za 1 990 Kč. Je třeba ale myslet na to, že nedostanete plastovou krabičku, kterou nechcete skrývat, ale hezký drobný produkt, který nikoho na stole venkovního posezení nebude rušit.