Recenze CMF Buds 2 Plus – Špunty s 96 kHz, LDAC a ANC za rozumnou cenu

Londýnská společnost Nothing má pod svými křídly produkty značky CMF by Nothing. Jsou dostupnější, přesto doposud velmi dobře vybaveny. S novým mobilem CMF Phone 2 výrobce představil dostupná bezdrátová sluchátka CMF Buds 2 Plus. Slibují vysokou kvalitu zvuku s kodekem LDAC, prostorový zvuk, duální připojení a dlouhou výdrž na jedno nabití. Opravdu jsou tak dobrá?

Obsah prodejního balení

  • Sluchátka
  • Nabíjecí pouzdro
  • Sáček s dalšími velikostmi gumových spuntů
  • Stručný návod

Design, ergonomie a konstrukční zpracování

CMF Buds 2 Plus přichází hned ve více barvách, a to v mnou testované tmavě modré, černé, oranžové a bílé. Mnou testovaná verze vypadá dle mého názoru vážně pěkně.

Nabíjecí krabička se výrobci vážně povedla a nejde jen o pěknou matnou barvu, ale zdobí ji hliníkové kolečko. Navazuje tak na design mobilu CMF Phone 2, ale až na uklidňující otáčení a uchycení poutka nemá žádnou další funkci. Proč ale ne? Výrobce se tím odlišuje od ostatních. Dále na krabičce najdeme jen logo výrobce a nabíjecí konektor USB-C. Celkové rozměry krabičky činí: 53.4 x 53.4 x 23 mm a váží 46 gramů bez sluchátek. S vloženými sluchátky váží 55.9 gramů.

V Nothingu designér zjevně opravdu přemýšlel a vnitřní část nabízí dostatek místa pro dvojici sluchátek. Mezi nimi je stále prostor, aby je bylo možné snadno vyjmout, a to i za rychlé chůze. To bych rád viděl u úplně každého výrobce, ale bohužel tomu tak není. Vlastně je fajn, že časem lze snadno očistit vnitřní část obou sluchátek bez nějakých specifických nástrojů. To samé platí pro dvojici nabíjecích pinů pro každé sluchátko. Dále uvnitř najdeme ještě modelové značení sluchátek a nenápadné fyzické tlačítko pro párování sluchátek.

Konstrukce samotných sluchátek má dle výrobce certifikaci IP55. Odolat tedy mají vystavení potu a mohou být tedy vhodná pro sport. Tomu dost nahrává výborná ergonomie a alespoň do mých uší zapadla sluchátka výborně. Neměla tendence vypadávat ani během jízdy na elektrické koloběžce a velikost gumových špuntů lze samozřejmě vyměnit. Nožička každého sluchátka na sobě nese malou lesklou část pro ovládací gesta.

Osobně si myslím, že se CMF Buds Pro 2 po stránce designu a ergonomie povedla. Když se podívám na cenmu, čekal jsem obyčejná sluchátka bez nějaké velké snahy, ale vůbec tomu tak není.

Kompatibilita a připojení

Sluchátka s dalšími zařízeními komunikují skrze Bluetooth 5.3. Není to nejnovější verze, ale je kvalitní a energeticky úsporná. Dle výrobce je dosah připojení v otevřeném prostorzu až 10 metrů. Podporována je funkce Google Fast Pair pro rychlé párování s Android zařízeními. V takovém případě se ukáže oznámení a okno s tlačítkem „Připojit“. Uživatelé Windows ještě ocení přítomnost podobné funkce Microsoft Swift Pair.

Ve specifikacích od výrobce je uváděna kompatibilita se zařízeními s Androidem 5.1 a novějším nebo iOS 13 a novějším. Podpora všech důležitých kodeků nechybí, díky čemuž jsem je mohl používat na jakémkoliv mobilu, tabletu, chytrých hodinkách a notebooku s linuxovou distribucí EndeavourOS.

Výběr kodeku v EndeavourOS

Nutno zmínit, že jsem sluchátka obdržel na test ještě před jejich představením. Zpočátku jsem měl dostupné pouze běžné audio kodeky AAC a SBC. Později však přišla aktualizace mobilní aplikace s možností aktivace kodeku LDAC. Výrobci musím pochválit, že po aktualizaci aplikace a firmwaru nemají sluchátka žádná omezení LDAC kodeku. Užít si ho může v maximální kvalitě se vzorkovací frekvencí 96 kHz a 32 bity každý. Musí to samozřejmě vaše zařízení umět.

Detekce kodeku na mobilu s Androidem

Mobilní aplikace a slibovaná funkce umělé inteligence

Nothing pro všechna svá sluchátka nabízí bezplatnou mobilní aplikaci Nothing X. Je dostupná pro mobily s Androidem a jablečným iOS. Uživatelské prostředí je přeloženo do češtiny a prvotní připojení sluchátek do aplikace je snadné.

Po otevření aplikace máte všechny důležité funkce na domovské obrazovce. Vidět můžete stav nabití akumulátorů sluchátek a po otevření i nabíjecí krabičky. Nastavit můžete potlačení hluku (ANC), transparentní režim s propouštěním zvuku z okolí skrze mikrofony nebo používat sluchátka běžně bez jakékoliv úpravy. Někdo by mohl ocenit funkci prostorového zvuku nebo ovládání úrovní „Ultra Bass“ pro výraznější basy.

Jsem vlastně příjemně překvapen, že si výrobce s aplikací vyhrál a nasadil funkci pro personalizovaný zvuk. Každá slyšíme trochu jinak, proto tato funkce pomůže zvuk správně nastavit pro vaše uši. Bude vám totiž pouštět různé tóny pro každé ucho zvlášť. Vytvořený profil uloží a můžete ho používat. Dále si můžete vyhrát s ekvalizérem.

Jak je to s tou umělou inteligencí? Nothing v tomto ohledu nenasazuje kvanta AI funkcí, jako je tomu u konkurence. V mobilech však již nasadil nadějnou a unikátní funkci Essetial Space s fyzickým tlačítkem. U sluchátek má nasazení ChatGPT taktéž svůj smysl. No, pokud umíte angličtinu. V nastavení aplikace je možné zapnout funkci Reportét. V ní vyberete vaše zájmy a na domovskou obrazovku systému umístíte widget. Můžete na něj klepnout a ChatGPT vám řekne např. technologické novinky. Časem se možná dočkáme češtiny, protože mnoho algoritmů dnes zvládá obstojně překládat.

Jak je na tom zvuk, hovory a latence?

CMF Buds Pro 2 jsou dostupná sluchátka a audiofil si samozřejmě připlatí. Dle mého názoru však konkurenci za podobné peníze často překonávají. Uvnitř každého sluchátka je 11 mm basový měnič a asistuje mu druhý 6 mm mikroplanární výškový měnič. Podporována je funkce duálního připojení pro současné připojení ke dvěma zařízením.

Sluchátka umí hrát opravdu hlasitě a na danou třídu velmi solidně. Pokud máte zařízení s možností používat kodek LDAC se vzorkovací frekvencí 96 kHz, pak dostanete zvuk s důrazem basů, a však o středy nebo výšky nepřijdete. Funkce „Ultra Bass“ může být pro mladé uživatele vítána a ovládat si basy můžete podle sebe. Já však raději takový přesnější zvuk, proto jsem funkci nepoužíval nebo měl aktivní jen první úroveň. Dost samozřejmě záleží na vašem oblíbeném hudebním žándru.

Ve světě audia se jedná o opravdu levná sluchátka. V tomto cenovém segmentu narážíme na různá omezení. Často výrobci nabízí hezkou aplikaci, ale pak je ošizen zvuk nebo je výrazně horší latence. Jsem rád, že Nothing se touto cestou nevydal. Sluchátka mají slušný zvuk, spokojený jsem byl s hovory přes operátora nebo Telegram a latencí během hraní her.

Mikrofony na každém sluchátku však slouží ještě pro aktivní potlačení okolního hluku (ANC) nebo propouštění zvuku do sluchátek, aby bylo slyšet vaše okolí. Funkce fungují dobř a sílu potlačení si můžete nastavovat podle sebe. Já volil střední úroveň, aby zvuk netrpěl na moc výrazné basy.

Výdrž na jedno nabití a nabíjení

Nabíjecí pouzdro od sluchátek v sobě ukrývá akumulátor o kapacitě 460 mAh. Každé sluchátko zas akumulátor o kapacitě 60 mAh, což je na poměry sluchátek celkem dost. Výrobce slibuje až 43hodin s použitím nabíjecí krabičky a až 11 hodiny jen se sluchátky. Jedná se o data bez použití aktivního potlačení hluku. S ANC je pak výdrž dle výrobce až 24 hodin s nabíjecí krabičkou a až 6,5 hodiny jen se sluchátky.

Jaká je realita? Výrobci často uvádí velmi vysoká čásla výdrže, ale záleží na vašem stylu používání, proto se tak obtížně hodnotí. Během práce u počítače jsem se sluchátky bez použití ANC vydržel 5-7 hodin na jedno nabití. Výdrž bych tedy nehodnotil jako nadprůměrnou, ale dobrá rozhodně je.

Během práce na počítači jsem poslouchal hudbu, na jedné půlce monitoru sledoval filmy s různým datovým tokem a různě měnil úrovni hlasitosti. Jedno sluchátko se vybilo, mohl jsem z krabičky vytáhnout druhé a dál pracovat. Na brzké vybití budete upozorněni zvukem.

Nothing se chlubí rychlým nabíjením sluchátek a z úplného vybití se do plného stavu nabijí přibližně do hodiny. Nabíjecí krabička se sluchátky uvnitř se nabijí skrze USB-C za 1 hodinu a 20 minut.

Závěr

CMF Buds Pro 2 na náš trh vstoupila za krásnou cenu kolem 1 600 Kč s DPH. Zakoupit si je můžete přímo v oficiálním e-shopu nothing.tech nebo různých velkých českých e-shopech. Ve světě audia se jedná o nízkou cenovku spíše pro nenáročné, přesto sluchátka velmi příjemně překvapila a dle mého názoru je stanovená cena rozumná.

Konkurence to v tomto cenovém segmentu bude mít vážně těžké, jelikož v Nothingu nad designem skutečně přemýšlí. Povedlo se jim odlišit nabíjecí krabíčkou, nabídnout hezké barvy a výborná je pak ergonomie samotných sluchátek. Především musím pochválit ale zvuk s kodekem LDAC a vzorkovací frekvencí 96 kHz. Konkurence využití tohoto kodeku často omezuje pouze na značku mobilu. U CMF Buds Pro 2 je jedno, jakou značku mobilu či jiného zařízení máte. Jedná se tedy o velkou konkurenční výhodu Nothingu. Dotyková gesta fungují také dobře, ale někomu může vadit menší dotyková plocha. Zas je ale menší pravděpodobnost nechtěných doteků na plochu.

Když si to shrnu, CMF Buds 2 Plus jsou v dané cenové kategorii výborná. Co bych jim vytkl? Ono vlastně není co a během testování jsem je porovnával s některou konkurencí. Narážel jsem na omezení kodeku, nedosahovala takové vzorkovací frekvence nebo neměla žádnou mobilní aplikaci.

Hledáte dostupná špuntová sluchátka? Pak CMF Phone Pro 2 mohou být pro někoho jasnou volbou.

Poslední aktualizace:
8.9 TOTAL SCORE
0 Out of 5

Based on 0 Users

Design a konstrukce: 10
Mikrofony a hovory: 8
Kvalita zvuku vzhledem k ceně: 10
Konektivita a kompatibilita: 10
Nabíjení a výdrž: 7
Dotyková gesta: 7
Mobilní aplikace: 10
Pozitiva:
  • Design, snaží se odlišit, výborná ergonomie
  • ANC a transparentní režim, dobré mikrofony
  • Vzhledem k ceně velmi solidní zvuk
  • Dobrá výdrž na jedno nabití
  • LDAC s 96 kHz nemá omezení na výrobce zařízení
  • Funkci dotykových gest lze upravit
Negativa:
  • Není co vytknout
Thank you for taking part in our survey
0 (0)
Back To Top