Realme na našem trhu neprodává jen mobilní telefony, ale narazit můžete také na chytré hodinky či třeba bezdrátová sluchátka. Na test jsem tentokrát obdržel hodinky Realme Watch 2 Pro, které se snaží zaujmout výbornou výdrží na jedno nabití, zabudovanou GPS, velkým displejem a monitorováním okysličením krve. V době psaní bylo možné hodinky zakoupit za 1 890 Kč s DPH.
Co najdu v balení?
V opravdu dlouhé žluté krabičce k hodinkám dostanete krátkou nabíjecí kolébku a různé návody. Nic dalšího v balení nenajdete.
Design a zpracování hodinek
Od hodinek v této cenové kategorii nemůžete očekávat prémiové materiály. Hodinky jsou tedy plastové, ale jejich zpracování je příkladné. Hodinky mají čtvercový tvar a na člení části se nachází na poměry hodinek velký 1,75palcový (4,4 cm) displej. Na pravém boku se pak nachází ovládací tlačítko, ale o ovládání hodinek se budu zmiňovat později. Pouzdro hodinek se na stranách také hezky leskne, což vypadá dobře, na druhou stranu jsou na lesklém povrchu vidět otisky prstů. Vespod pak najdeme potřebné senzory.
Pásek hodinek je ze silikonu a najdeme na něm klasické připínání řemínku a nápis „Dare to leap“. Řemínek můžete kdykoliv sundat a v hodinářství si zakoupit jiný, což mohu výrobci jen pochválit a beru to jako jednu z velkých výhod. Někteří výrobci totiž používají vlastní řešení, díky kterému je těžké sehnat jiný řemínek.
A co zvýšená odolnost? Výrobce ve svých propagačních materiálech uvádí, že hodinky nabízí zvýšenou odolnost vůči vniknutí prachu a vody s certifikací IP68. To znamená, že hodinky můžete bez problémů ponořit. Konkurence má však lepší odolnost 5 ATM. Pokud se však nepotápíte, tak vám certifikace IP68 bude stačit.
Displej, prostředí hodinek a ovládání
Hodinky tedy nabízí čtvercový 1,75palcový displej. Jedná se o IPS panel, který je vydařený a nabízí hezké barevné podání, velice dobré pozorovací úhly a příkladnou viditelnost na přímém světle. Za slunečného dne si však jas musíte navyšovat manuálně, protože hodinky nenabízí automatickou regulaci, kterou bych v této cenové kategorii ani neočekával. vybrat si můžete z různých ciferníků, ale těch bohužel není tolik, jak bych si představoval. Časem se jich však můžeme dočkat díky aktualizacím mobilní aplikace.
Realme do hodinek vyvinulo vlastní operační systém. Jelikož se však jedná o dostupné hodinky, nemůžete očekávat mnoho chytrých funkcí, jako mají drahé hodinky od konkurence. Do hodinek tedy nemůžete instalovat žádné aplikace.
Hodinky se ovládají jak dotykem, tak i tlačítkem na pravém boku. Tlačítko slouží pro probuzení hodinek, pro přechod na hlavní obrazovku s ciferníkem a dlouhým stiskem se dostanete do nabídky pro vypnutí a restart hodinek. Je také fajn, že probudit displej můžete tak, že zvednete zápěstí.
A jak prostředí vypadá? Jeho ovládání je velice jednoduché a je v češtině. Z horní části displeje můžete vysunout obrazovku s notifikacemi, o kterých se budu rozepisovat později. Z levé strany displeje se dostanete do nabídky zástupců pro nastavení jasu displeje, svítilny, nastavení a také přehled s datem a nabití hodinek. Z pravé strany displeje se pak dostanete do přehledu o nachozených krocích, spánku, srdeční tep, počasí a ovládání hudebního přehrávače. Ze spodní části displeje se pak dostanete do menu, které se může podobat jako u Huawei Watch 3 nebo Apple Watch anebo si můžete nastavit klasické zobrazení do seznamu. Osobně však upřednostňuji menu ve stylu Applu.
A jaké funkce operační systém ještě má? V menu najdete aplikace stopek, předpověď počasí, ovládání hudebního přehrávače, díky kterému jsem mohl ovládat jak hudbu v YouTube Music, tak i ve Spotify či videa na YouTube. Do hodinek pochopitelně nelze nahrát hudbu. Dále nechybí odpočítávání, funkce pro prozvonění telefonu a povedené ovládání spouště fotoaparátu.
Co všechno hodinky monitorují?
Hodinky monitorují veškeré běžné aktivity, jako je chůze, běh, spálené kalorie a monitorování srdečního tepu. Přímo v hodinkách si můžete také spustit monitoring běhu, chůze, cyklistika, běh na pásu, posilování, fotbal, basketbal, kriket, skákání přes švihadlo a další aktivity. Celkem hodinky umí až 90 aktivit, což je úctyhodné číslo a myslím si, že každý si najde své oblíbené aktivity. V hodinkách se nachází také zabudovaná GPS, takže monitoring třeba běhu bude přesnější.
Radost jsem měl z měření spánku, které na rozdíl od Xiaomi, Amazfit a některých dalších výrobců je přesné, změří krátké zdřímnutí, lehký, hluboký i REM spánek. Vše můžete přehledně vidět přímo na hodinách. Pokud tedy vyžadujete přesné měření spánku, jako já, tak s těmito hodinkami budete spokojeni.
Hovory a notifikace
To, co se Realme nepovedlo jsou hovory a notifikace. Když mi někdo volal, tak hovor je možné jen odmítnout, což vzhledem k ceně beru. Co mi ale hlava nebere je to, proč mi hodinky nezobrazují jméno volajícího, a to ani když jsem hodinky používal s mobilem Realme. Někdy se jméno zobrazilo, ale většinou se zobrazovalo jen tel. číslo, takže jsem vůbec nevěděl, kdo mi vlastně volá.
Tak a co ty notifikace? Nastavil jsem si zobrazení notifikací z SMS zpráv a aplikace Telegram. Příjem nových notifikací fungoval perfektně a spolehlivosti nemám tedy co vytknout. Problém byl však v přehlednosti notifikací ve výsuvném centru, kdy máte jen popisek “Other App” a nevíte tedy, z jaké aplikace notifikace pochází. Výtku mám také ke špatnému zobrazení smajlíků ve zprávách a je také škoda, že na zprávy není možné nijak reagovat, ale to neumí ani konkurence.
Výdrž a nabíjení
Výrobce se všude chlubil výbornou výdrží na jedno nabití. Realme slibuje výdrž na jedno nabití až 14 dní, což je hodně slušné. Ale jaká je realita? Hodinky jsem používal běžně i s notifikacemi a upozorněním na hovory a dostal jsem se na krásných 10 dní na jedno nabití. 14 dní tedy rozhodně není nereálné číslo a záleží jen na tom, jak budete mít nastavený jas a jak budete využívat notifikace.
K nabíjení pak slouží nabíjecí kolébka, kterou můžete připojit do běžného nabíjecího adaptéru od mobilu či třeba do notebooku. Hodinky stačí do kolébky jen položit správným směrem a během okamžiku se začnou nabíjet.
Mobilní aplikace
Realme má vlastní mobilní aplikaci Realme Link, do které můžete připojit veškeré hodinky a další zařízení značky Realme. Aplikace je dostupná jak pro Android, tak i jablečné iOS. Aplikaci jsem testoval také na mobilu Huawei bez Google služeb, kde funguje také bez problémů. Aplikace je v češtině, i když občas jsem narazil na anglické slovíčko, ale to pravděpodobně nikomu vadit nebude. Zarážející je spíše překlad ciferníků, kdy je Realme přeložilo jako “Tváře”.
Hned po spuštění aplikace si stačí rozklepnout hodinky a během okamžiku máte před sebou veškeré přehledy naměřených aktivit. K dispozici jsou také různé ciferníky a vpravo nahoře se nachází tlačítko pro přechod do podrobnějšího nastavení. Tam můžete nastavit notifikace, upozornění na hovory, přidat si do hodinek další režimy pro trénink a další funkce.
Závěr – chce to ještě doladit
Realme Watch 2 Pro jsou levné hodinky, takže jsem od nich neměl velká očekávání. Byl jsem však mile překvapen jejich hezkým velkým displejem, konstrukčním zpracováním, opravdu výbornou výdrží na jedno nabití a spolehlivým monitoringem spánku. Velký plus si výrobce odnáší také za běžné hodinkové připojení řemínků a GPS.
Výrobce Realme je v nositelných zařízeních nováčkem, což se projevilo i u těchto hodinek. Mají tedy své nedostatky a velkým mínusem jsou nepřehledné notifikace a problémy se zobrazením čísla volajícího. Je to sice prkotina, která však pro někoho může být zásadní. Věřím však tomu, že tento neduh Realme dožene díky aktualizacím.
Cena si myslím je nastavená rozumně a pokud nechcete s hodinkami plavat a jste ochotni překousnout zmíněné nedostatky, tak hodinky mohu doporučit.
Pozitiva:
- Hranatý design se může některým uživatelům líbit
- Běžné hodinkové připojení řemínku
- Výborná výdrž na jedno nabití
- Operační systém v češtině
- Spolehlivé monitorování spánku
- Zabudovaná GPS
- Povedená aplikace Realme Link
- Cena
Negativa:
- Notifikace jsou nepřehledné a nelze na ně reagovat
- Nezobrazí se jméno volajícího
- Chybí funkce pro monitorování plavání
- Hodinky mohly mít odolnost 5 ATM