RECENZE: Realme Narzo 30 5G – dostupný 5G mobil s proužkem na zádech

Čínská společnost Realme na náš trh uvádí řadu „Narzo“, ta bude nabízet dostupné mobilní telefony. Na test jsem hned jeden obdržel, a tím je Realme Narzo 30 5G. Ten se snaží zaujmout svými lesklými zády, podporou sítí páté generace (5G), triple slotem pro dualSIM a microSDXC, 90 Hz displejem a také výkonem. V době psaní recenze se mobil prodával za cenu 5 299 Kč.

 

Co najdu v balení?

V prodejním balení k mobilu dostanete 18W nabíjecí adaptér, USB-C nabíjecí/datový kabel a nechybí tradičně ani ochranný silikonový kryt. Dále v krabičce najdete sponu pro vysunutí triple slotu a různé návody.

 

 

 

Design a konstrukce – známý design s pruhem na zádech

Rozměry mobilu činí 162,5 x 74,8 x 8,5 mm a váží 185 gramů. Jedná se tedy o větší mobil, jak je v dnešní době zcela běžné. Mobil se však díky oblým tvarům drží pohodlně a jistě. V této cenové kategorii také nemůžete očekávat prémiovější materiály a celý mobil je tedy z bytelného plastu.

Čelní plochu pokrývá ochranné sklo 6,5palcového displeje s minimalizací rámečků. Ten zabírá 90,5% čelní plochy. Neobešlo se to tedy bez průstřelu selfie kamerky, který se umístil do levého rohu, kde ničemu nepřekáží. Je jen škoda, že výrobce už nenašel místo pro notifikační diodu, ale ta mizí i u konkurenčních mobilů.

Horní část rámu je zcela prázdná a na levém boku mobilu se nachází tlačítka pro regulaci hlasitosti a triple šuplík s oddělenými sloty pro dvě nanoSIM karty a jednu microSDXC kartu. Někomu by umístění tlačítek na levém boku mohlo vadit, ale pro Realme je to tradiční umístění, na které jsem si hodně rychle zvykl. Na pravém boku mobilu je pak ideálně umístěné zamykací tlačítko se zabudovanou čtečkou otisků prstů. No, a dostávám se ke spodní části, kde najdeme 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek či jiného příslušenství, mikrofon, USB-C konektor a hlasitý reproduktor.

Záda mobilu mi opravdu hodně připomínají starší model Realme 8 5G, ale Narzo 30 5G je přeci jen hezčí, a to díky svému lesklému pruhu. V mnou testovaném stříbrném provedení Racing Black vypadá mobil vážně pěkně. Dostupný je však i v modrém provedení Racing Blue. Na první pohled se může zdát, že mobil nabízí čtyři fotoaparáty, ale ve skutečnosti nabízí tři s přisvětlovacím bleskem.

 

 

 

Displej a zvuk – IPSko, ale s 90 Hz frekvencí

Realme Narzo 30 5G nabízí 6,5palcový IPS displej s Full HD+ rozlišením, 405 PPI a maximálním svitem 600 nitů. U dostupných Realme mobilů mám vždy rád, že výrobce nasazuje vysokou obnovovací frekvenci a u tohoto modelu tomu naštěstí není jinak. Displej nabízí 90 Hz obnovovací frekvenci, aby prostředí bylo krásně svižné. Můžete si také nastavit, aby si systém automaticky nastavoval obnovovací frekvenci dle potřeby.

Displeji musím pochválit hezké barevné podání, které si v nastavení můžete upravit. Nechybí ani automatická regulace jasu a k viditelnosti na přímém slunci nemám žádné výtky. Trochu ji však kazí jen nalepená ochranná fólie, kterou můžete klidně odlepit.

Pro multimédia slouží jeden hlasitý reproduktor na spodní části mobilu. Vzhledem k ceně bych stereo reproduktory ani neočekával. A jak na tom reproduktor je? No, jednoduše odpovídající ceně. Nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Potěší však 3,5 mm jack pro připojení starších drátových sluchátek. FM rádio však nečekejte.

 

 

 

Odemykání mobilu – ideálně umístěná čtečka

Čtečka otisků prstů se nachází na pravém boku mobilu, a to přímo v zamykacím tlačítku. Dle mého názoru se jedná o přirozené a nejlepší možné umístění. Na čtečku jsem snadno dosáhl palcem, ale i ukazováčkem levé ruky. Odemykání mobilu čtečkou je velice rychlé a spolehlivé. Mobil lze odemykat také obličejem, a to pomocí selfie kamerky. Odemykání funguje překvapivě rychle a spolehlivě i za horších světelných podmínek.

 

 

 

Výkon, výdrž na jedno nabití a nabíjení

Realme Narzo 30 5G se snaží nabídnout i slušný výkon. Uvnitř se nachází osmijádrový procesor MediaTek Dimensity 700 5G s maximálním taktem 2,2 GHz. Tomu asistují paměti 4 GB RAM a štědré je i 128 GB interní úložiště. Úložiště můžete také rozšířit paměťovou kartou microSDXC o maximální kapacitě 1 TB.

Od mobilu za tyto peníze nemůžete očekávat převratný výkon, ale je dostatečný pro svižný běh operačního systému i všech náročných aplikací. Během mého testování jsem pochopitelně vyzkoušel i hraní náročných her. PUBG Mobile, Call of Duty: Mobile a další si zahrajete bez záseků či jiných problémů, ale na Fortnite bohužel musíte zapomenout, protože daný procesor není ze strany vývojářů hry podporován.

Uvnitř mobilu se nachází také akumulátor se slušnou kapacitou 5000 mAh, díky kterému mi mobil vydržel celý den náročnějšího používání. Když jsem nehrál hry a nepoužíval maximální jas displeje, vydržel mi i krásné dva dny. Výdrž na jedno nabití však hodnotím dost nerad, protože se po aktualizacích časem může měnit.

K nabíjení pak slouží oboustranný nabíjecí konektor USB-C a mobil nabízí 18W maximální výkon nabíjení, což je na dnešní dobu naprostý standard. Od mobilu v této cenové kategorii bych rychlejší nabíjení ani nečekal. Z úplného vybití do 100% stavu se akumulátor nabije za přibližně dvě hodiny. To je vzhledem k velikosti akumulátoru slušné.

 

 

 

Aplikace fotoaparátu

Realme do mobilu nasadilo svou tradiční fotoaplikaci. Té nechybí nic podstatné a přítomný je jak noční, tak i portrétní režim s rozostřeným pozadím. Nastavit si můžete i HDR (funguje i automaticky), blesk a lze fotit i v maximálním 48 Mpx rozlišení. Nechybí ani tlačítko pro zkrášlení pleti, různé filtry, panorama či Pro režim pro manuální nastavení parametrů. Aplikace se ovládá příjemně a vše je krásně rychlé.

 

 

 

Jak fotí zadní fotoaparáty?

Realme Narzo 30 5G na svých zádech nese trojici fotoaparátů. Hlavní snímač nabízí 48 Mpx rozlišení a světelnost f/1.8. Druhý fotoaparát je černobílý a slouží pro rozmazání pozadí. Poslední je zcela zbytečný, protože má nízké 2 Mpx rozlišení a slouží pro focení makra.

A jak jsou na tom snímky v praxi? Překvapivě nabízí opravdu hezké přirozené barevné podání a dostatek detailů. Slušný je i dynamický rozsah a hlavním fotoaparátem lze pořídit i hezké makro snímky. Využít můžete i digitální zoom, který je v případě 2x zoomu použitelný. 5x zoom však už moc použitelný není. Myslím si, že na danou cenovou kategorii nabízí tento mobil opravdu slušný hlavní snímač.

Prohlédněte si snímky nafocené mobilem Realme Narzo 5G

 

 

 

Natáčení videí

Mobil umožňuje pořizování videí v maximálním rozlišení Full HD se 30 FPS. Je škoda, že neumí už natáčet ve 4K, ale na druhou stranu videa vypadají na danou cenovou kategorii pěkně a jsou především stabilní. To se o konkurenci v této cenové kategorii často říct nedá. Na dobré úrovni jsou jak barvy, tak i detaily a kamera si skvěle poradí i s protisvětlem.

 

 

 

Focení selfies

V průstřelu displeje najdeme 16 Mpx selfie kamerku se světelností f/2.1. Ta fotí velice dobře a využít můžete i zkrášlovacího režimu. Pochválit výrobci musím i portrétní režim, kdy je za vámi rozostřené pozadí. Myslím si, že asi každý bude s přední kamerou spokojený.

 

 

 

Operační systém – tradičně povedené

V mobilu Realme Narzo 30 5G se nachází operační systém Android 11, který je tradičně upraven nadstavbou Realme UI 2.0. Ta se příjemně ovládá a nabízí své výhody. Pochválit musím svižný chod, bezproblémové notifikace (upozornění z aplikací) a systém agresivně neukončoval aplikace běžící na pozadí.

Líbí se mi, že Realme UI 2.0 nabízí možnost si prostředí podrobněji personalizovat. Upravit si tedy můžete ikony, velikost popisků pod ikonami, rozvržení ikon, upravit barvy v prostředí atd. Od toho je v nastavení telefonu kolonka „Přizpůsobení“.

V mobilu se nachází také skvělý režim pro hraní her, kdy při hře můžete z rohu vysunout panel, ve kterém se nachází možnost zakázat notifikace či příchozí hovory během hraní. Díky tomu budete nerušeně hrát. Jediné, co bych systému vytknul jsou předinstalované aplikace od Amazonu, Booking, Facebook či Twitter. Ty je však možné snadno odinstalovat.

 

 

 

Konektivita – 5G a dlouhý šuplík

Realme nasazuje podporu sítí páté generace do stále levnějších modelů, což je právě příklad tohoto modelu. Vlastně se aktuálně jedná o nejdostupnější mobil s podporou 5G. Nechybí mu ani podpora všech 4G/LTE sítí a standardní 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi sítí.

A co platby? Ty si díky přítomné NFC cívce také užijete a během mého testování jsem je využíval poměrně často skrze službu Google Pay. Tradičně skvěle mi fungovalo také Bluetooth 5.1 s bezdrátovými sluchátky i hodinkami Realme Watch 2 Pro. Pro navigace a mapy pak slouží systémy: GPS, A-GPS, Beidou, Galileo, QZSS a GLONASS.

 

 

 

Závěr – Realme opět překvapilo?

Realme Narzo 30 5G v době psaní recenze je aktuálně nejdostupnějším mobilem s podporou 5G. Může se tedy jednat o žhavého kandidáta, kterého budete chtít mít déle a mít tak jistotu dobré konektivity. Tento model však nezaujme jen podporou 5G a nízkou cenou, ale také hezkým 90 Hz displejem, spolehlivou čtečkou otisků prstů, slušným hlavním fotoaparátem a až dvoudenní výdrží na jedno nabití. Vyzdvihnout musím také triple slot pro využívání dualSIM a microSDXC současně, což konkurence často nemá.

Realme opět překvapilo a tento model má stanovenou také agresivní cenovku, která konkurenci rozhodně nepotěší. Mobil se v době psaní recenze prodával za cenu 5 299 Kč, což je velice příjemná cena.

A co tomuto mobilu vlastně lze vytknout? Jen málo, ale přeci jen si něco najdu. Opravdu nechápu, proč výrobci neustále nasazují 2Mpx fotoaparáty pro makro, protože ty jsou naprosto, ale naprosto zbytečné. Je také škoda, že tento model neumí natáčet videa ve 4K, ale na druhou stranu má videa ve Full HD hezky stabilní. Výrobce si také mohl odpustit některé předinstalované aplikace.

 

 

 

Pozitiva:

  • Silikonový ochranný kryt v balení
  • 90 Hz displej a nalepená ochranná fólie
  • Hezký design
  • Spolehlivá čtečka otisků prstů
  • Slušný hlavní fotoaparát
  • Dobrá výdrž na jedno nabití
  • Svižný operační systém
  • Triple slot pro dualSIM a microSDXC
  • Rozumná cena

 

Negativa:

  • Zbytečný 2 Mpx makro fotoaparát
  • Neumí natáčet ve 4K
  • Některé předinstalované aplikace (lze je odinstalovat)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top