Quick Charge 4+ – Jak je nabíjení rychlé? Kde sehnat nabíjecí adaptér?

V mobilních telefonech můžete narazit na technologii rychlého nabíjení Quick Charge 4.0 a vylepšenou verzi Quick Charge 4+. Jedná se o doposud nejrychlejší technologii nabíjení od společnosti Qualcomm. Nachází se především u vlajkových modelů, ale čtvrtá generace této technologie se zrovna moc nerozšířila.

 

V ruce jsem měl hned několik mobilních telefonů podporující Quick Charge 4, ale snad žádný neměl nabíjecí adaptér podporující tuto technologii přímo v balení. Dlouhodobě používám mobil HTC U12+, který disponuje právě vylepšenou verzí QC4+ a chtěl jsem tedy vyzkoušet rychlé nabíjení na maximum. V balení mobilu se nachází nabíjecí adaptér podporující Quick Charge 3.0, jak je tomu i u konkurence.

 

 

Jaký adaptér jsem si koupil?

Řekl jsem si, že si tedy nějaký nabíjecí adaptér s QC4+ pořídím, ale na našem trhu jich je jak šafránu. Podíval jsem se tedy i na zahraniční e-shopy, kde je situace úplně stejná. Občas jsem tam na nějaký ten adaptér narazil, ale cena byla podivně nízká a žádný z adaptéru nebyl značkový.

Nakonec jsem přeci jen na našem trhu našel jeden adaptér od známého výrobce Hama. V době psaní článku se adaptér prodával na stránkách výrobce Hama za 879 Kč bez poštovného, ale já jej zakoupil u Exasoft za 720 Kč včetně dopravce PPL.

 

Samotný adaptér se nachází celkem v pěkné krabičce, kde najdete jen a pouze samotný adaptér. Alespoň krátký nabíjecí USB-C se v balení nenachází a musíte si jej tedy dokoupit. Zavítal jsem tedy i na CZC, kde jsem našel USB-C kabel s podporou nabíjení až 20V/3A (60W) za příznivou cenu 228 Kč (odkaz na kabel).

 

 

Je Quick Charge 4+ závratně rychlejší?

Nabíjecí adaptér Hama jsem tedy testoval s mobilem HTC U12+, kde jsem doposud používal více nabíječek se starší technologií Quick Charge 3.0. Výrobce Qualcomm se v propagačních materiálech chvástá, jak je čtvrtá generace o několik procent rychlejší než předchůdce. Je to ale pravda? Jaká byla realita u mobilu HTC U12+ s kapacitou akumulátoru 3 500 mAh?

HTC U12+ se nabil s QC4+ přibližně o 10 minut rychleji než se starší technologií QC3.0. Qualcomm tedy nelže, že je novější verze rychlejší, ale přeci jen 10 minut je zanedbatelná hodnota. To ale neznamená, že by novější verze Quick Charge 4+ byla zbytečná. Musím uznat, že během nabíjení v horku se HTC U12+ zahřívalo o poznání méně a během posledních 20 procent byl mobil zcela chladný. Mírnější zahřívání může pozitivně ovlivnit životnost akumulátoru, což je rozhodně fajn.

 

 

Specifikace nabíjecího adaptéru Hama

  • Výstup: USB typ C, 3,3-11 V/3 A, 3,3-5,9 V/3 A, 5 V/3 A, 9 V/3 A (max. 27 W)
  • Napájení: 100-240 V, 50-60 Hz
  • Ochrana proti přebíjení, přepětí a zkratu
  • Integrovaná elektronika rozpozná připojené zařízení a zajistí bezpečné nabíjení maximální rychlostí

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*